Τα πρωτα subs για μουσικη

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Οφειλω να ομολογησω ότι η μονη επαφη μου με sub ηταν στο home cinema. Χρησιμοποιώντας κυριως παθητικα ηχεια με 12" και 14" γουφερ δεν ειχα νιωσει την αναγκη να βαλω στο παιχνιδι και sub.

Το πρωτο χαστουκακι ηταν όταν για πρωτη φορα χρησιμοποιησα ένα 2.1 συστημα ηχειων στο pc. Ηταν σοκαριστικη η αλλαγη στον ηχο ακομα και με πολύ μικρης αξιας ηχεια που εφερνε το sub. Αργοτερα παιρνοντας και ηχεια με 6"γουφερ εγινε επιτακτικη η αναγκη για sub. Μελετώντας τις αποψεις των συμφορουμιτων και την εμπειρια τους κατεληξα ότι χρειαζομαι δυο τουλάχιστον sub για να μην είναι αρνητικη η αρχαρια πρωτη χρηση του.

Κατεληξα μαλιστα (μεχρι τωρα ) σε ποια sub θα είναι αυτά. Αλλα επειδή η αξια τους ηταν αρκετα χιλιαρικα ηθελα να ξεκινησω με κατι φθηνο και εάν δω ότι μπορω να τα ρυθμισω σωστα στο χωρο μου και μου επιβεβαιωσουν την αλλαγη στον ηχο που οντως περιμενω τοτε να προχωρήσω στα ακριβα κομματια.

Ετσι η αρχη εγινε με δυο Prsonus Temblor T10. Τωρα γιατι το συγκεκριμενο…..
1) Στουντιακο γιατι προοριζεται μονο για μουσικη και εχει καλες κριτικες για το καθαρο και σφικτο μπασο του.
2) 250 watt Α/Β ενισχυτης
3) Δυνατότης πολλων συνδεσεων ακομα και master slave
4) Footswitch για ακροασεις με και χωρις sub εξαιρετικη ιδεα για επιβεβαιωση της αλλαγης που επιφερει
5) Front firing με front bass reflex πιθανον να κανουν πιο ευκολη την ευρεση της βέλτιστης θεσης στο χωρο
6) ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΟ αρα ιδανικο για πρωτη επαφη με την χρηση sub.


temblor.jpg


Η πρωτη δοκιμη θα γινει με ενεργα Yamaha HS8 και θα ακολουθησουν διαφορα αλλα παθητικα ηχεια.
Θα επανελθω με εντυπώσεις.
 


I

iason

Guest
Καλορίζικα και καλοακουστα, θα περιμένουμε τα νεώτερα.
Μια απορία, συνδέοντας 2 Σάμπ σε ένα κλασικό σύστημα με ενισχυτή και 2 παθητικά ηχεία , τα παθητικά ηχεία παίζουν όλες τις συχνότητες και το Σάμπ παίζουν μέχρι τα 80 χερτζ ας πούμε?
Γίνεται κάτι τέτοιο ?
 


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Καλορίζικα και καλοακουστα, θα περιμένουμε τα νεώτερα.
Μια απορία, συνδέοντας 2 Σάμπ σε ένα κλασικό σύστημα με ενισχυτή και 2 παθητικά ηχεία , τα παθητικά ηχεία παίζουν όλες τις συχνότητες και το Σάμπ παίζουν μέχρι τα 80 χερτζ ας πούμε?
Γίνεται κάτι τέτοιο ?
Αρχικά θα χρησιμοποιήσω προενισχυτη στο Sub και από εκεί στον τελικό χρησιμοποιώντας το Κρος των Sub. Αυτό θα είναι η εύκολη λύση.
Το δύσκολο θα είναι όταν θα χρησιμοποιήσω ολοκληρωμένο με pre out έξοδο. Θα βάλω στο sub τα 80 hz και θα δω εάν τσιμπάει εκεί με τα ηχεία.

Το σήμα στη δεύτερη περίπτωση που θα πηγαίνει στα παθητικά θα είναι πλήρες..... Αλλά με δεδομένο ότι τα περισσότερα ηχεια φθάνουν στα 35-40 hz με - 6 dB. Ακόμα και στα goldenear που έχω που φθάνουν στα 26hz είναι με - 6 db.... Εκεί έχω περιέργεια τι αποτέλεσμα θα έχω και που θα κόψω το sub.
:dance2:Ωραία!

Για πες μας και τη συνδεσμολογία που θα ακολουθήσεις.
PS audio pre με xlr έξοδο στο sub από εκεί με xlr στον τελικό και ακολούθως στα ηχεία. Η από το sub στα ενεργα
Επίσης θα δοκιμάσω και από benchmark dac στο sub και από εκεί στα ενεργά επιθυμώντας πολυ να ακούγεται ωραία αυτός ο συνδυασμός.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Ακόμα και στα goldenear που έχω που φθάνουν στα 26hz είναι με - 6 db.... Εκεί έχω περιέργεια τι αποτέλεσμα θα έχω και που θα κόψω το sub.
Ποια Goldenear?
 





Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Πάντως αν έχω καταλάβει καλά υπάρχει μια μικρή απαξίωση για τα subs της Yamaha, για ποιόν λόγο, δεν είναι καλά (μάλλον απίθανο) η με τα ίδια χρήματα παίρνεις κάτι καλύτερο;;
Π.χ οι ενισχυτές της αναφέρονται πολύ συχνά αλλά τα subs που έχει καθόλου.

Λίγο άσχετο αυτό που γράφω βέβαια..
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Στα 80Hz.

Ωραία αγορά. Περιμένουμε εντυπώσεις. Με room Eq/dsp τι θα κάνεις; Μετρήσεις;
Φίλος επαγγελματίας ηχοβολιστης με δικά του μηχανήματα θα με βοηθήσει μπας και αποφύγω την παρέμβαση στο σύστημα mini dsp χωρίς να αποκλείω την αγορά στο κοντινό μέλλον.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Φίλος επαγγελματίας ηχοβολιστης με δικά του μηχανήματα θα με βοηθήσει μπας και αποφύγω την παρέμβαση στο σύστημα mini dsp χωρίς να αποκλείω την αγορά στο κοντινό μέλλον.
Πως θα κάνεις ισοστάθμιση;
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Πως θα κάνεις ισοστάθμιση;
Θα την κάνει για μένα ο εν λόγω δεν ξέρω πως και με τι. Αναμένω κι εγώ να δω τι θα φέρει..... Δεν θα εκπλαγώ να φέρει mini dsp
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Θα την κάνει για μένα ο εν λόγω δεν ξέρω πως και με τι. Αναμένω κι εγώ να δω τι θα φέρει..... Δεν θα εκπλαγώ να φέρει mini dsp
Κι εδώ που τα λέμε δεν έχω δει κάτι πιο πρακτικό, σωστό και λογικού κόστους σαν το Dirac άρα το mini dsp ίσως είναι αναπόφευκτο.
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
PS audio pre με xlr έξοδο στο sub από εκεί με xlr στον τελικό και ακολούθως στα ηχεία. Η από το sub στα ενεργα
Επίσης θα δοκιμάσω και από benchmark dac στο sub και από εκεί στα ενεργά επιθυμώντας πολυ να ακούγεται ωραία αυτός ο συνδυασμός.
Σταύρο καλημέρα, σχετικά με το παραπάνω, στο 2.2 σύστημα που θα κάνεις,
όταν δηλ συνδέσεις ένα sub σε ένα από τα ενεργά σου ηχεία
(δηλ 2 sub -> 2 ενεργά), ποια θα είναι η συνδεσμολογία?

μονό XLR από την έξοδο sub out (ή μήπως μία από τις xlr left/right) του temblor
στην xlr εισοδο του ενεργού yamaha;

Επίσης στην περίπτωση που χρησιμοποιήσεις τις εξόδους του προενισχυτή της psaudio ή το benchmark dac, χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις 2 ζεύγη εξόδων από τον pre ή το dac
ή 1 έξοδος κάθε κανάλι ξεχωριστά σε κάθε sub (δηλαδή μονο xlr καλώδιο από την έξοδο του dac -> μονό xlr σε 1 εκ των 2 xlr (right ή left) στις εισόδους του temblor T10 ή μήπως εκεί χρειάζεται διπλό xlr?

ουφ! ελπίζω να μη σας μπέρδεψα με τα βύσματα :)
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.534
Καλοάκουστα, είμαι σίγουρος ότι θα ενθουσιαστείς με την απόδοσή τους και αν (λέμε τώρα...) για οποιονδήποτε λόγο διαπιστώσεις ότι δεν σου κάνουν πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω να τα ξεφορτωθείς για να κάνω τετράδα...:roflmao::laugh::rolleyes::biggrin::lol:
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Σταύρο καλημέρα, σχετικά με το παραπάνω, στο 2.2 σύστημα που θα κάνεις,
όταν δηλ συνδέσεις ένα sub σε ένα από τα ενεργά σου ηχεία
(δηλ 2 sub -> 2 ενεργά), ποια θα είναι η συνδεσμολογία?

μονό XLR από την έξοδο sub out (ή μήπως μία από τις xlr left/right) του temblor
στην xlr εισοδο του ενεργού yamaha;

Επίσης στην περίπτωση που χρησιμοποιήσεις τις εξόδους του προενισχυτή της psaudio ή το benchmark dac, χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις 2 ζεύγη εξόδων από τον pre ή το dac
ή 1 έξοδος κάθε κανάλι ξεχωριστά σε κάθε sub (δηλαδή μονο xlr καλώδιο από την έξοδο του dac -> μονό xlr σε 1 εκ των 2 xlr (right ή left) στις εισόδους του temblor T10 ή μήπως εκεί χρειάζεται διπλό xlr?

ουφ! ελπίζω να μη σας μπέρδεψα με τα βύσματα :)
Η κάθε μία xlr έξοδος από τον pre η οποιο dac έχει xlr εξόδους και είναι και προενισχυτής, στο αντίστοιχο sub και από την xlr έξοδο του sub στο αντίστοιχο ενεργό. Έτσι το Κρος το κάνει το sub.
Αν μεσολαβήσει mini dsp αυτό θα πάρει το σήμα από τον pre η το dac θα κάνει το κρος και θα στείλει χωριστά σήματα στα Sub και στα ενεργά (η στον τελικό και στα παθητικά)
 


Μηνύματα
397
Reaction score
446
Η κάθε μία xlr έξοδος από τον pre η οποιο dac έχει xlr εξόδους και είναι και προενισχυτής, στο αντίστοιχο sub και από την xlr έξοδο του sub στο αντίστοιχο ενεργό. Έτσι το Κρος το κάνει το sub.
Αν μεσολαβήσει mini dsp αυτό θα πάρει το σήμα από τον pre η το dac θα κάνει το κρος και θα στείλει χωριστά σήματα στα Sub και στα ενεργά (η στον τελικό και στα παθητικά)
άρα αρκεί ο pre ή το dac να έχει μόνο ένα ζευγος εξόδων η οποία θα χρησιμοποιηθεί και για τα 2 sub,σωστά?
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top