Featured Τελικά, υπάρχει hi-fi σήμερα;

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Ευτυχώς χρειαστήκατε μόνο μία "πλάτη", οπότε το ποσό ήταν σχετικά λογικό, για το συνολικό κόστος των ηχείων σας. Αλήθεια, η βλάβη δεν επισκευαζόταν και χρειάστηκε ολόκληρη αυτή η αλλαγή;
H B&O του σήμερα ουδεμία σχέση έχει μ' αυτήν της 10ετίας του 70. Ούτε ξέρουν να την επισκευάσουν, ούτε τους ενδιαφέρει αυτό, ούτε και ο πελάτης έχει (πλέον) τη διάθεση να περιμένει, διότι πληρώνει ζεστό χρήμα (και δεν έχει πλέον υπομονή). Και επίσης, τους είναι μακράν πιο συμφέρον, να αντικαταστήσουν ένα ανταλλακτικό κόστους 50 δολλαρίων έναντι 800€.

Βέβαια, η ποιότητα και αντοχή των υλικών σήμερα, ουδεμία σχέση έχει μ' αυτά της 10ετίας του 90 και πριν, χώρια που η τεχνολογία SMD επιτρέπει πλέον πλακέτες πολύ μικρού όγκου με εξαιρετική απόδοση και αντοχή.
 

Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Προξενεί εντύπωση πώς δεν εθίγησαν ακόμα εκείνοι οι ΄΄ποταποί΄΄ τελεστικοί που περιέχονται συχνά σε ενεργές υλοποιήσεις προσθέτοντας ΄΄τρισκατάρατες΄΄ συνιστώσες IMD στο σήμα... :sneaky:
Ο συγχρονισμός πρόσφατου παθήματός μου και της παρατήρησής σας, είναι εξωπραγματική!
Συγκεκριμένα, πριν λίγο καιρό ανέλαβα επ' αμοιβή την ανάπτυξη ενός τρίδρομου ενεργού ηχείου γραμμής μεταφοράς, για λογαριασμού παλιού μου γνώριμου:drinks:κι επαγγελματία, που δραστηριοποιείται στο εξωτερικό. Όχι πως ο ίδιος αδυνατούσε να το σχεδιάσει, αλλά απλά, δεν είχε διαθέσιμο τον απαραίτητο χρόνο τη συγκεκριμένη περίοδο.
Το αποτέλεσμα είναι πως ενώ όλα τα επιμέρους τμήματα του ηχείου (σετ μεγαφώνων, σχέδια καμπίνας, ενισχυτές με διακριτά τρανζίστορ και προστασίες) εγκρίθηκαν και ήδη είναι σε διαδικασία παραγωγής, το ηλεκτρονικό crossover απορρίφθηκε, διότι βασιζόταν στους διπλούς τελεστικούς LM4562 ή OPA2604, κλπ. Μου ζητήθηκε, και πάνω σ' αυτό δουλεύω, ν' αντικαταστήσω τους τελεστικούς με τρανζιστορικούς👍ακόλουθους τάσης (BUFFER).
Μέσα στους λόγους που επικαλέστηκε αυτή την επιμονή, είναι και οι συνιστώσες παραμόρφωσης ενδοδιαμόρφωσης (IMD) του σήματος, που αναφέρατε κι εσείς!
 



Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Π@π@ριές καμαρωτές.

Σόρρυ κιόλας, αλλά μ'αυτό το imd ως δικαιολογία, ότι π@π@ριά θες την έχω δει. Δάκρυσα, φτάνει πχιά.
Μπα, χλωμό να μεταφέρω σε μηχανικό με περγαμηνές και διακρίσεις τη χυδαία διατυπωμένη άποψή σας περί IMD των audio τελεστικών ενισχυτών.
Όσον αφορά για μένα, ομολογώ πως δεν υπολήπτομαι τις απόψεις. Αντίθετα ακούω, μελετώ και σέβομαι τις γνώμες. Εύχομαι ν΄αντιλαμβάνεστε την εννοιολογική διαφορά των δύο λέξεων!
 

D

Deleted member 50795

Guest
αυτές οι IMD , ακούγονται ή βρίσκονται μόνο στα χαρτιά κρυμμένες?
( κουρτίνα ….και μέσα όλοι σας):biggrin:
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Όσον αφορά τα ηχεία αυτές οι IMD ακούγονται και παίζουν σημαντικό ρόλο απ οτι βλεπω. Κάτι τέτοιο ισχύει για όλα τα ηχεία ανεξαιρέτως.
Για ενισχυτές δεν ξέρω τι στο διαολο μετρανε και τι σχέση έχει αυτό με τα ενεργά ηχεια.
Εδώ πάντως μετρήσεις IMD με και χωρίς σαμπ δλδ ίδιο ηχειο με αποκοπή στα 80Hz κόκκινο.
1664343469253.png

Για περισσότερες πληρ.
Εδω
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ναι βρε σεις, καλά και άγια όσα λέτε περί ζορίσματος των ενισχυτών, αλλά τί πιθανότητες υπάρχουν μια ενισχυτική βαθμίδα να συναντήσει φορτίο κάτω των 4Ω, αφού στα ενεργά ηχεία κάθε ενισχυτής οδηγεί και ένα μεγάφωνο, χωρίς παθητικό κροσόβερ και τις ανωμαλίες που προκύπτουν τόσο απο αυτό, όσο και απο την αλληλεπίδραση των περισσότερων μεγαφώνων προς οδήγηση;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
αυτή η ...imd, ακούγεται στα dub/reggae ή την τρώνε οι μπασογραμμές;;

Πφφφφ, μου θένε και επιτυχίαι να πούμε, στούνδια με αξιώσεις και τί άλλο δηλαδή. Στήσανε το μικ του αθρώπου ανάποδα με τη μάρκα τα πάνω - κάτω, και μου θένε και στερεο-φονική εικόνα μετά δηλαδή να πούμε. Άσε που είναι φτηνομικρόφωνο σαν αφτό που δουλεύει ο Τζο Ρόγκαν. Μικρόφωνο για ποντκάστιν σε στούνδιο. Ου ρε!...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ναι βρε σεις, καλά και άγια όσα λέτε περί ζορίσματος των ενισχυτών, αλλά τί πιθανότητες υπάρχουν μια ενισχυτική βαθμίδα να συναντήσει φορτίο κάτω των 4Ω, αφού στα ενεργά ηχεία κάθε ενισχυτής οδηγεί και ένα μεγάφωνο, χωρίς παθητικό κροσόβερ και τις ανωμαλίες που προκύπτουν τόσο απο αυτό, όσο και απο την αλληλεπίδραση των περισσότερων μεγαφώνων προς οδήγηση;
Από ακαδημαϊκή πλευρά, ενδέχεται να οδηγούσε το ίδιο άρθρωμα ζεύγος 4ωμων woofer υπό παράλληλη συνδεσμολογία...
Ο συγχρονισμός πρόσφατου παθήματός μου και της παρατήρησής σας, είναι εξωπραγματική!
Συγκεκριμένα, πριν λίγο καιρό ανέλαβα επ' αμοιβή την ανάπτυξη ενός τρίδρομου ενεργού ηχείου γραμμής μεταφοράς, για λογαριασμού παλιού μου γνώριμου:drinks:κι επαγγελματία, που δραστηριοποιείται στο εξωτερικό. Όχι πως ο ίδιος αδυνατούσε να το σχεδιάσει, αλλά απλά, δεν είχε διαθέσιμο τον απαραίτητο χρόνο τη συγκεκριμένη περίοδο.
Το αποτέλεσμα είναι πως ενώ όλα τα επιμέρους τμήματα του ηχείου (σετ μεγαφώνων, σχέδια καμπίνας, ενισχυτές με διακριτά τρανζίστορ και προστασίες) εγκρίθηκαν και ήδη είναι σε διαδικασία παραγωγής, το ηλεκτρονικό crossover απορρίφθηκε, διότι βασιζόταν στους διπλούς τελεστικούς LM4562 ή OPA2604, κλπ. Μου ζητήθηκε, και πάνω σ' αυτό δουλεύω, ν' αντικαταστήσω τους τελεστικούς με τρανζιστορικούς👍ακόλουθους τάσης (BUFFER).
Μέσα στους λόγους που επικαλέστηκε αυτή την επιμονή, είναι και οι συνιστώσες παραμόρφωσης ενδοδιαμόρφωσης (IMD) του σήματος, που αναφέρατε κι εσείς!
Εννοείται ότι με την ιδιότητα ενός απλού χομπίστα δεν γίνεται ν'αντιτάξω κάτι στη δική σας αφήγηση πάνω στην κατασκευαστική πράξη...

Έχει γίνει από μεριάς μου αναφορά στο ενδεχόμενο ασυμβατότητας μεταξύ τέτοιων βαθμίδων με τελεστικούς. Το χιουμοριστικό στοιχείο από τη δική μου παρατήρηση έγκειται στην τάση για γενικεύσεις.

Τελικά λέω να πάρω ακουστικά. Αμάν πια, μην πάρετε παθητικά είναι αρχαιολογίες, μην πάρετε ενεργά θα μπλέξετε.. :focus:
Η έννοια του σχολίου ήταν να μην εξαντλούμε ολόκληρο το κεφάλαιο σε κάποια ακριβή - έστω και αν κρινόταν ως ΄΄θεοσωτήρια΄΄ - συσκευή λογαριάζοντας ότι δεν θα χρειαζόταν καβάντζα γι αποκατάσταση σε περίπτωση όπου κάτι θα πήγαινε στραβά.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Από ακαδημαϊκή πλευρά, ενδέχεται να οδηγούσε το ίδιο άρθρωμα ζεύγος 4ωμων woofer υπό παράλληλη συνδεσμολογία...
Ναι βρε δάσκαλε, αλλά δεν θυμάμαι ενεργά ηχεία με ενσωματωμένους ενισχυτές οι οποίοι να οδηγούν παραπάνω απο ένα μεγάφωνο. Τα ηχεία του @hawkwind78 για παράδειγμα ( όπως και πολλά άλλα έτοιμα ενεργά με ενσωματωμένους ενισχυτές ), έχουν συνδεδεμένο ένα μεγάφωνο ανά ενισχυτή, άρα πόσο δύσκολο να του κάνουν το έργο; Απο την άλλη, έχουν όλα τα οφέλη ενός ενεργού ηχείου ( και ειδικά τα tannoy έχουν και την ομόκεντρη υλοποίηση που υποψιάζομαι ότι κάνει δουλίτσα ).
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Όσον αφορά τα ηχεία αυτές οι IMD ακούγονται και παίζουν σημαντικό ρόλο απ οτι βλεπω. Κάτι τέτοιο ισχύει για όλα τα ηχεία ανεξαιρέτως.
Για ενισχυτές δεν ξέρω τι στο διαολο μετρανε και τι σχέση έχει αυτό με τα ενεργά ηχεια.
Εδώ πάντως μετρήσεις IMD με και χωρίς σαμπ δλδ ίδιο ηχειο με αποκοπή στα 80Hz κόκκινο.
View attachment 264778
Για περισσότερες πληρ.
Εδω
Τι δεν παίζει ρόλο μόνο το σπινόραμα δηλαδή ; :D Εκπλήσσομαι.:D

Υ.Γ. :
1. Το Canton και χειρότερο σπινόραμα να είχε απο άλλα ηχεία, πάλι καλύτερα θα ακουγόταν. χα χα
2. Όπως βλέπεις υπήρχε όχι μόνο σύμπνοια απόψεων όλων των ριβιούερ, μόνο απο ακροάσεις πολλά χρόνια πριν μετρήσουν. Και μάλιστα στην προσωπική του άποψη άμεσα αναγνωρίσιμη απο την πρώτη κιόλας ακροάση λίγων λεπτών.
3. Τα ίδια μετράνε και στους εινισχυτές. Αρκεί το resolution 24 bit του τέστ σήματος κλπ να το εξασφαλίζει. Το λέει κάπου μέσα το άρθρο. Βέβαια εσυ ρωτάς για την σημασία και βαρύτητα τους ως σύγκριση με αυτήν των ηχείων (που είναι το κύριο πρόβλημα).
4. Αυτά τα multi tone τέστ (σε αυτήν την περίπτωση 30) αλλά και άλλες πλήθος μετρήσεων είναι γνωστά απο πολύ παλιά (30 + χρόνια) και οι κατασκευαστές τα μετράνε ή και το δίνουν για μέτρηση αλλού, απλώς δεν τα δημοσιεύουν. Πάλι δεν εξασφαλίζουν απόλυτα την ποιότητα λόγω (γνωστών) περιορισμών που επίσης αναφέρονται στο άρθρο. Ακόμη μέχρι και η "συνεισφορά" των διαφόρων παραμορφώσεων κάθε είδους (και όχι η πλήρης εκμηδένισή τους) σε τομείς της αναπαραγωγής, έχει στην ουσία εμπειρικά και υποκειμενικά με συσχετισμούς , μελετηθεί. ¨Ααε τί λένε πρός τα έξω και όλοι είναι στην θεωρία υπέρ της πλήρης εκμηδένισής τους.
Βέβαια καλά είναι να ελέγχονται χοντρικά αυτοί (οι κατσκευαστές) απο θεωρούμενες ανεξάρτητες μετρήσεις , περιοδικών κλπ, έστω κάτω απο λάθος συνθήκες εκτελούμενες τις πιο πολλές φορές. Η "ερμηνεία" τους βέβαια απο αυτά είναι άλλο θέμα. Εκεί έχει πολύ "αέρα" για άπλετη ανοησία και μαγείρεμα.
5. Καλή προσπάθεια του ιντερνετικού περιοδικού (? τι είναι αυτό τεσπά) αλλά κυρίως οι στόχοι και σκεπτικό μεθοδολογίας που διάβασα ότι έχουν βάλει σαν σκοπό να παρουσιάσουν στους αναγνώστες τους, ως αποτελέσματα.
6. Το διάγραμμα που έβαλες , με την αποκοπή στα 80, λογικό να έχει τέτοια αποτελέσματα. Αυτό που λες "χωρίς σάμπ" είναι λίγο παρεξηγήσιμο σαν περιγραφή. Δεν είναι όμως απο το λίνκ-άρθρο που παρέθεσες. Απο που είναι ; Μπορείς να βάλεις το συγκεκριμένο λίνκ ;
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Μπα, χλωμό να μεταφέρω σε μηχανικό με περγαμηνές και διακρίσεις
Μα καλά πήγες και εσυ και παρουσίασες σχεδίαση με τελεστικούς, σε συνάδελφο ; Καλά σου έκανε και στα έκοψε. 😍
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
6. Το διάγραμμα που έβαλες , με την αποκοπή στα 80, λογικό να έχει τέτοια αποτελέσματα. Αυτό που λες "χωρίς σάμπ" είναι λίγο παρεξηγήσιμο σαν περιγραφή. Δεν είναι όμως απο το λίνκ-άρθρο που παρέθεσες. Απο που είναι ; Μπορείς να βάλεις το συγκεκριμένο λίνκ ;
Τα διαγράμματα θα τα βρεις στο λινκ που έβαλα προς το τέλος του άρθρου.
Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι πρώτον ότι ενεργά ηχεία με ίδιο μέγεθος μεμβράνης, παραπλήσιο μέγεθος και ίδιας αξίας έχουν διαφορετική παραμορφωση
εννοείται στα 94db στο 1m.
1664361954073.png


Εκεί θα βρεις και τα άλλα 2 με high passfilter στα 80Hz.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Τα διαγράμματα θα τα βρεις στο λινκ που έβαλα προς το τέλος του άρθρου.
Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι πρώτον ότι ενεργά ηχεία με ίδιο μέγεθος μεμβράνης, παραπλήσιο μέγεθος και ίδιας αξίας έχουν διαφορετική παραμορφωση
εννοείται στα 94db στο 1m.
View attachment 264820

Εκεί θα βρεις και τα άλλα 2 με high passfilter στα 80Hz.
ΟΚ, σόρρυ, θεώρησα ότι αυτό είναι το μόνο διάγραμμα καθότι δεν γίνεται ιδιαίτερα μεγάλη αναφορά στα γραφόμενα στο άρθρο για το έν λόγω που σου κάνει εντύπωση. Τώρα που είδα τα διαγράμματα θυμήθηκα και την αναφορά που κάνει γραπτά και εξηγείται και η δικιά σου για σαμπγούφερ.
Κάπου δε λέει ότι μίλησε με τον κατασκευαστή ;
 
Last edited:

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
ΟΚ, σόρρυ, θεώρησα ότι αυτό είναι το μόνο διάγραμμα καθότι δεν γίνεται ιδιαίτερα μεγάλη αναφορά στα γραφόμενα στο άρθρο για το έν λόγω που σου κάνει εντύπωση. Τώρα που είδα τα διαγράμματα θυμήθηκα και την αναφορά που κάνει γραπτά και εξηγείται και η δικιά σου για σαμπγούφερ.
Δεν ξέρω ο Αμίρ αν κάνει τέτοιου είδους μετρήσεις IMD ή του αρκούν οι THD και το σπινοραμα? 😛😀
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Δεν ξέρω ο Αμίρ αν κάνει τέτοιου είδους μετρήσεις IMD ή του αρκούν οι THD και το σπινοραμα? 😛😀
Πρέπει πρώτα απο όλα να κοιτάξεις και τον παράγοντα τιμή. Είναι αυτά <= 99.99 ευρώ ; :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Μπα, χλωμό να μεταφέρω σε μηχανικό με περγαμηνές και διακρίσεις τη χυδαία διατυπωμένη άποψή σας περί IMD των audio τελεστικών ενισχυτών.
Σιγά μην έχει κάνα καημό οποιοσδήποτε μηχανικός με περγαμηνές και με διακρίσεις κιόλας, να ακούσει την δική μου άποψη, του γιατρού, για ενισχυτές ή δεξερωγωτι άλλο. :gotcha:


Προσωπικά, στους ενισχυτές επέλεξα τυφλά (ούτε ισχύ ούτε τάξη λειτουργίας δεν ήξερα) τις υλοποιήσεις των μηχανικών (με άφθονες περγαμηνές και περισσές διακρίσεις) της τζενελεκ και της Νιούμαν, όπως αυτοί έκριναν για τα ενεργά αυτά ηχεία και σαμπ, τα πολυβραβευμένα αυτά μόνιτορ, λογικής τιμής, που μετράνε και θεσπέσια.

Αντιθέτως με μένα, ασχολούνται με το imd και με κάθε άλλη παπάντζα, διάφοροι χομπίστες, που στήνουν τα σεταπ τους με διακριτά μηχανήματα, και με οφθαλμοφανώς μεγαλειώδη σφάλματα, για να μη μπω στο θέμα σαμπ και ενσωμάτωσης αυτού και κλάψουν και οι ρέγγες.

Οπότε

FB_IMG_1664366284335.jpg
 


Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Μα καλά πήγες και εσυ και παρουσίασες σχεδίαση με τελεστικούς, σε συνάδελφο ; Καλά σου έκανε και στα έκοψε. 😍
Καλά μου τα λέτε! Ομολογώ όμως πως δε σκέφτηκα, ούτε στιγμή, κάτι πέρα από έναν δοκιμασμένο και ποιοτικό τελεστικό. Τώρα έμπλεξα με τα DIAMOND BUFFER;).
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top