Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.901
Με αφορμή τη χθεσινή συνέντευξη του προέδρου και διευθύνοντα συμβούλου του ΟΤΕ Μιχάλη Τσαμάζ, εύλογα μου προέκυψε το ερώτημα: το μέλλον του γρήγορου internet είναι για τον ΟΤΕ το VDSL ή το FTTH?

Προς τι οι επενδύσεις του ΟΤΕ για την εγκατάσταση οπτικών ινών σε διάφορες περιοχές της Αθήνας (τουλάχιστον), αφού ο ΟΤΕ αποφασίζει να παραμείνει στην εποχή του χαλκού? Γιατί δεν μπορώ να εκλάβω διαφορετικά τα λεγόμενά του:

«Είναι ντροπή για την Ελλάδα να είμαστε ουραγοί στο γρήγορο Internet, τη στιγμή μάλιστα που υπήρχε εταιρεία διατεθειμένη να επενδύσει προς αυτή την κατεύθυνση»

από τη μία και:

"Σε ό,τι αφορά τη στρατηγική της κυβέρνησης στα δίκτυα νέας γενιάς, ο κ. Τσαμάζ ανέφερε ότι τα σχέδια της κυβέρνησης για την οπτική ίνα στο σπίτι (FTTH), είναι συμπληρωματικά προς το VDSL."

Πηγή
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.901
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Όσο για την τιμολογιακή πολιτική?



Καλύτερα να μην τη σχολιάσω. Απλά θα θυμίσω ότι αυτή η ταχύτητα:



προσφέρεται στα 25,6 € μαζί με 75 καλωδιακά τηλεοπτικά προγράμματα.
 

Μηνύματα
1.821
Reaction score
341
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

μικρή αναδρομή και θα καταλήξω στο χτες, οπότε και πήρα την αποστομοτική απάντηση από τεχνικό του ΟΤΕ!
μετά από σχεδόν 8 χρόνια στην forthnet, γύρισα πέρυσι τέτοια εποχή στον ΟΤΕ , καθώς απότι είχα μάθει, εξυπηρετούσε πλέον την περιοχή μου με νέο δίκτυο οπτικής ίνας.Πράγματι εδώ και έναν χρόνο απολάμβανα τα 21.5Mbps ! χωρίς disconnect , χωρίς άλλες παρενέργειες.
εδώ και 15 μέρες , και εντελώς ξαφνικά ένα βραδάκι το μόντεμ κλείδωσε στα 14500. Κατάλαβα μετά από λίγο την διαφορά και την επομένη πήρα τηλ'εφωνο να δω τι γίνεται...εξήγησα ότι δεν είναι κακό το 14500 αλλά δεν έχει και λογική να χάνω 7 σχεδόν mbps σε dt!
στην αρχή κάτι και καλά γινόταν στο dslam...πάρτε πάλι αύριο αν δεν έχει φτιάξει...ξαναπήρα, ήρθε υποτίθεται και τεχνικός και εν τέλη καταλήξαμε ότι μέχρι τόσο πιάνει η περιοχή!
έκανα υπομονή μια βδομάδα , αλλά επειδή με έτρωγε και δεν είμαι τρελός (ένα χρόνο καρφωτό στο 21500) πέρασα από oteshop , όπου και με βάλανε να ξαναμιλήσω τηλεφωνικά με το 13888!
Με λίγα λόγια με πήρε χτες πάλι τεχνικός και μου εξήγησε ότι ναι δεν είμαι τρελός και ότι το ''πρόβλημα'' οφείλεται σε επαναπρογραμματισμό των dslam της περιοχής, κατόπιν εντολής της επιτροπής τηλ/ων, καθώς διαμαρτύρονταν οι υπόλοιποι πάροχοι (αφού δεν μπορούσαν να κάνουν χρήση των οπτικών ινών και εξυπηρετούσαν τους πελάτες τους με τις τραγικές ταχύτητες του χαλκού....οι οποίοι πελάτες φεύγαν σωρηδόν για ΟΤΕ!)
Κοινώς ''ο κάτω τράβηξε τον πάνω'' και έτσι ολόκληρη πλέον η περιοχή με πάροχο τον ΟΤΕ από τα 20+ έπεσε στα 14-16! καλό εε??
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Να χαιρόμαστε την "ελεύθερη αγορά" και τις "Ρυθμιστικές Επιτροπές" που προάγουν τα συμφέροντα του καταναλωτή....
το παραμύθι του "ανταγωνισμού" καλά κρατεί...

Αυτά γίνονται μόνο στην Ελλάδα....
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.901
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Να χαιρόμαστε την "ελεύθερη αγορά" και τις "Ρυθμιστικές Επιτροπές" που προάγουν τα συμφέροντα του καταναλωτή....
το παραμύθι του "ανταγωνισμού" καλά κρατεί...

Αυτά γίνονται μόνο στην Ελλάδα....
Αυτή η νοοτροπία του να πρέπει υποχρωτικά κάποιος τρίτος να εκμεταλεύεται τις επενδύσεις σου, και μάλιστα να σε υποχρώνει να ακολουθείς χρονικά, είναι τουλάχιστον για μπάτσες. Και όλα αυτά στο όνομα των συμφερόντων του καταναλωτή!

Θες κύριε να είσαι ανταγωνιστικός; Επένδυσε! Αλλιώς τον π@υλο!
 

Μηνύματα
137
Reaction score
4
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Καλά τέτοια σας λένε οι οτετζήδες; Να σου πώ εγώ τι έγινε; Σου άλλαξαν γραμμή για να εξυπηρετήσουν καποιο φιλαρακι τους.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

αυτό το κάνουν όλοι...
 

Μηνύματα
137
Reaction score
4
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Δεν μπορούν ολοι να σου αλλάξουν την γράμμη που πηγαίνει στο σπιτι σου, στο φιλο πανω του δωσανε αλλή γραμμή γιατί μετρησαν την γραμμή του, είχε καλά στατιστικα και την εδωσαν σε καποιον αλλον πελάτη. Τα υπολοιπα που λεει ο φιλος για δικτυο οπτικων και επιτροπες και επαναπρογραμματισμους dslam δεν τα σχολιαζω καν.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Κανένας δεν αλλάζει τη γραμμή που έρχεται σπίτι, όλοι όμως μπορούν πολύ εύκολα να σου αλλάξουν πόρτα ή ρυθμίσεις στο DSLAM που έχουν.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
4
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

σε μενα με ξυλώσανε τελείως και δωσανε την γραμμη σε εναν του οτε
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.592
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Κι όμως υπάρχει θέμα με το crosstalk στη "συστέγαση" ADSL και VDSL. Χαμένοι είναι οι χρήστες του ADSL καθώς οι συνδέσεις τους γίνονται ασταθείς. Και η εύκολη λύση είναι ο χαμηλότερος συγχρονισμός. Η ταχύτητα που επιλέγουν είναι αυτή που θα έχει τις λιγότερες αποσυνδέσεις και φυσικά τα λιγότερα παράπονα από τους μη γνώστες που είναι και οι περισσότεροι. Γιατί τη μικρότερη ταχύτητα λίγοι την αντιλαμβάνονται, την απουσία σύνδεσης όλοι.

Όχι ότι είναι απίθανο να σε βάλουν σε άλλη πόρτα για να εξυπηρετήσουν "κολλητό" τους.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
4
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Εγω μιλάω για το ζεύγος καλώδίων που φτάνει στο καφαο απο τον ΟΤΕ.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
4
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

To VDSL είναι αλήθεια πως μπόρει να λειτουργήσει μόνο σε καλώδιο χαλκού με μέγιστο μήκος 1.200m; Aν ισχύει αυτό θα δημιουργηθουν πολλές δυσκολίες στην εφαρμογή του.
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Ακουτε τι λετε?

Οποιος πιστευει οτι η γραμμη ενος συνδρομητη απο το Α/Κ μεχρι το σπιτι του μπορει να αλλαξει με καποια αλλη, ας μου στειλει πμ.

Οποιος πιστευει οτι τεχνικος του ΟΤΕ ειπε οτι κατοπιν "εντολης" εριξαν τις ταχυτητες με καποιον προγραμματισμο, ας μου στειλει πμ.

Οποιος πιστευει οτι με αλλαγη μιας πορτας αλλαζει και η ταχυτητα του συχρονισμου (οντας στο ιδιο Dslam), ας μου στειλει πμ.

Θελω πολυ να μαθω το μεγεθος της παραπληροφορησης αλλα και της "κουτοπονηριας" που διακατεχει τον συνδρομητη - πελατη.

---------------

Οντως υπαρχει crosstalk οταν σηματα ADSL και VDSL βρισκονται στο ιδιο καλωδιο.
Χαμενος βγαινει το VDSL, λογω πολυ μεγαλης ευαισθησιας κλειδωματος, τετοιας που θα αναγκαστει να συμπεριφερθει ως ADSL.

Δεν επιλεγεται καμια ταχυτητα, αυτη ειναι up free. Αυτο που καθοριζει την ταχυτητα του συχρονισμου αλλα και την ασφαλεια των αποσυνδεσεων ειναι η ποιοτητα του modem και μονο αυτη.

Το μεγιστο ασφαλες μηκος χαλκου (προδιαγραφες ΟΤΕ) για το VDSL ειναι 550 μετρα, ενω για το VDSL2 τα 270 μετρα.

Η τοποθετηση των καμπινων στις περιοχες της Αθηνας πληρει και με το παραπανω αυτην την προδιαγραφη.

Αν θελετε πραγματικα να μαθετε τους λογους πτωσης της ταχυτητας σε μερικες περιοχες, ρωτηστε την ΕΕΤΤ η την CYTA.......

http://tech.in.gr/analysis/article/?aid=1231146307
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.901
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Κώστα, μια και κατέχεις "εκ των έσω" το θέμα, και πάνω σ' αυτό που γράφεις:

Δεν επιλεγεται καμια ταχυτητα, αυτη ειναι up free. Αυτο που καθοριζει την ταχυτητα του συχρονισμου αλλα και την ασφαλεια των αποσυνδεσεων ειναι η ποιοτητα του modem και μονο αυτη.
να σε ρωτήσω: η ταχύτητα συγχρονισμού δεν καθορίζεται και από την απόσταση από το Dslam, αλλά και από τον αριθμό των συνδρομητών-πελατών?

Διευκρινιστική ερώτηση για όσους (περιλαμβάνομαι και εγώ) δεν γνωρίζουν.

Πες δυο λόγια παραπάνω και γι' αυτό:

Αν θελετε πραγματικα να μαθετε τους λογους πτωσης της ταχυτητας σε μερικες περιοχες, ρωτηστε την ΕΕΤΤ η την CYTA.......

http://tech.in.gr/analysis/article/?aid=1231146307
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Σωστο.

Η ταχυτητα συχρονισμου ειναι ενας εξωγενης παραγοντας.

Τα Dslam δεν εχουν κανενα οριο προς τα επανω, στελνουν στο καλωδιο σταθερης τιμης σημα 21db.

Η αποσταση αυξανει την αντισταση του χαλκου, με αποτελεσμα στο ακρο του, στο modem δηλαδη, να φτανει τοσο ασθενεστερο σημα οσο αυτη αυξανεται. Το ιδιο το modem πρεπει να εχει την ικανοτητα να διαχειριστει αυτο το σημα οσο καλυτερα γινεται ωστε να "κλειδωσει" οσο το δυνατον ψηλοτερα. Ομως επειδη το σημα μεταφερει μαζι του και θορυβο το modem θα πρεπει να ειναι επισης ικανο να "διαχωρησει" τον θορυβο απο το σημα. Ενα οχι καλης ποιοτητας modem θα συχρονισει τοσο χαμηλοτερα οσο ο λογος σηματος προς θορυβο του, βρισκεται σε επιπεδα που θα του επιτρεψουν εναν τυπικα ασφαλη συχρονισμο.

Ο αριθμος των συνδρομητων στο Dslam δεν επηρεαζει την ταχυτητα.
Αντιθετα ο αριθμος των συνδρομητων στο κυριο καλωδιο παιζει σημαντικο ρολο, οχι στην ταχυτητα αυτη καθ' αυτη αλλα στην αυξηση του θορυβου λογω παραδιαφωνιας (crosstalk).
Τοτε η ταχυτητα οριζεται συμφωνα με αυτα που ειπα παραπανω.

-----------

Αν πω...... το χασαμε το κορμι πατριωτη !!!
ΠΜ.
 

Μηνύματα
1.821
Reaction score
341
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Αν θελετε πραγματικα να μαθετε τους λογους πτωσης της ταχυτητας σε μερικες περιοχες, ρωτηστε την ΕΕΤΤ η την CYTA.......
δηλαδή με λίγα λόγια, εγώ γιατί σε μια απολύτως σταθερή και γρήγορη γραμμή οπτικής ίνας (και απόσταση σπιτιού από την νέα καμπίνα γύρω στα 30 μέτρα) έπεσα έτσι ξαφνικά από τα 21500 στα 15000?

Οποιος πιστευει οτι τεχνικος του ΟΤΕ ειπε οτι κατοπιν "εντολης" εριξαν τις ταχυτητες με καποιον προγραμματισμο, ας μου στειλει πμ.
Αυτό ΝΑΙ, το είπε χτες ο τεχνικός που επικοινώνησε μαζί μου...! έχω λόγο να λέω ψέμματα?


και τι άλλη πόρτα να με βάλουν βρε παιδιά...?? δέκα σπίτια που ξέρω στην περιοχή, όλοι με 20+ είναι στον ΟΤΕ...δηλαδή επιλέχτηκα εγώ τυχαία? ξαναλέω μιλάω ότι όλη η περιοχή χρησιμοποιεί οπτική ίνα πλέον στον ΟΤΕ και όχι χαλκό από το dslam! έβλεπα 2 με forthnet (απόσταση 3ΚΜ από το dslam) και τώρα βλέπω (έβλεπα δηλαδή) 21! (πλέον 15.5)
 


Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

και τι άλλη πόρτα να με βάλουν βρε παιδιά...?? δέκα σπίτια που ξέρω στην περιοχή, όλοι με 20+ είναι στον ΟΤΕ...δηλαδή επιλέχτηκα εγώ τυχαία? ξαναλέω μιλάω ότι όλη η περιοχή χρησιμοποιεί οπτική ίνα πλέον στον ΟΤΕ και όχι χαλκό από το dslam! έβλεπα 2 με forthnet (απόσταση 3ΚΜ από το dslam) και τώρα βλέπω (έβλεπα δηλαδή) 21! (πλέον 15.5)
Εσυ δεν ειπες οτι σου ειπε τεχνικος οτι επαναπρογραμματιστηκε το Dslam και ολη η περιοχη επεσε?

Επειδη λοιπον αυτο ΔΕΝ συμβαινει, ψαξε να βρεις το προβλημα σε σενα....
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Εσεις μιλατε για ταχυτητες κι εδω παμε τελευταια με τα ποδια! Κατα περιεργο τροπο η ταχυτητα επεσε στα 2,3 - 3 τωρα (απο 9 συνηθως) - μειωση προς οφελος....;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.335
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top