Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?



Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Οι δύο πράσινες θύρες ethernet τι ρόλο παίζουν? Έκανες σύνδεση σε γραμμή isdn?
Ναι, το ειχα ηδη γραψει, γραμμη ISDN έχω
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Σε πραγματικό κατεβασμα πολλαπλών αρχειων με το cryptload κατεβαζει με 3.429 ΚΒ/s δηλαδή κάπου +30 MB/s !
Να πω πάντως οτι υπήρξαν προβλήματα ....την Τετάρτη το πρωί (Τριτη πρωί ειχα κανει την αίτηση) και συγκεκριμένα...ενω ειχα ιντερνετ δεν ειχα τηλέφωνο! Τηλεφωνησα στις βλάβες και ενημέρωσα επίσης οτι ειχα κάνει και άιτηση για VDSL (εννοείται η πρώτη αίτηση στην Καστοριά...) και ήρθαν προς το μεσημέρι δύο υπάλληλοι του ΟΤΕ οι οποίοι ...αφού παιδεύτηκαν κάπου μιάμιση ώρα καταφεραν να μου επαναφέρουν το τηλέφωνο....αλλά χάθηκε το ίντερνετ, για το οποίο μου ειπαν οτι θα γίνει την Πεμπτη το πρωί. Οντως χτες το πρωί μου τηλεφωνησαν ότι εγινε και το ίντερνετ και πως ταυτόχρονα ειμαι και έτοιμος να συνδεθω σε VDSL μόλις φτασει ο ρούτερ, το οποίο και έγινε σήμερα. Με λίγα λόγια μαλλον θελει παρεμβαση τεχνικού και στο κουτί (ειπαν οτι αλλαξαν ενα καλώδιο) για να ειναι κάποιος ετοιμος να συνδεθεί...
Τωρα βεβαια απολαμβάνω την μοναξιά της μοναδικής γραμμής VDSL στην Καστοριά, δεν ξέρω αν μαζευτούν αρκετοί ακόμη κατα πόσον θα επηρρεαστεί η ταχύτητα, δεν υπάρχει όμως ακόμη ευρεία διαθεσιμότητα γιατι σε φίλο που βρίσκεται κάπου 250 μέτρα απο εμένα και ειναι στον ΟΤΕ δεν δίνει διαθεσιμότητα γραμμής η ιστοσελίδα
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

καλά κατεβάσματα....
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Κατι ακόμη που ξέχασα να αναφερω ειναι πως ο ρούτερ -οπως μου τόνισαν- παραμένει ιδιοκτησία του ΟΤΕ, δηλαδή αν φύγω απο τον ΟΤΕ θα πρεπει να επιστρέψω τον ρούτερ, αν και έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω ότι μπορει να δουλέψει σε αλλη υπηρεσία VDSL η οποία προφανώς θα δώσει επίσης τον δικό της ρούτερ.
Επίσης στην Καστοριά διαθέτει VDSL και η Cyta και εκει καλύπτεται το τηλέφωνο του σπιτιού μου (όπου έχω Cyta) στην οποία διατιθενται 2 ταχύτητες, 35αρα και 50αρα με ανταγωνιστικές τιμές, αλλά στο σπίτι δεν μου χρειάζεται
http://www.cyta.gr/el/ForOffice/freelanceSmallEnterprise/2Play
(σε φυλλάδιο που ειχε στους τελευταιους λογαριασμούς κανουν και σκόντο απο 40 στα 37 ευρω τον μήνα για την 35αρα double play).
Στην Cyta μπορεις να δεις για διαθεσιμότητα ακόμη κι αν δεν εισαι πελάτης του δικτύου τους, δεν ξέρω όμως ποσο αξιόπιστο ειναι αυτό...
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Το πιο εντυπωσιακό πάντως ειναι πως ενω κατεβάζω σταθερά με την ...εξωπραγματική ταχύτητα που ανέφερα, σερφάρω κανονικά στο φόρουμ σαν να μην κατεβάζω καθόλου!
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Αυτό είναι θέμα του modem-router, του πως διαχειρίζεται το bandwidth και τι προτεραιότητα δίνει στις εφαρμογές που χρησιμοποιούν ταυτόχρονα την γραμμή.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Για δοκίμασε να κανείς upload με full speed κάτι και μετα να σερφαρεις... Εκει αρχίζουν τα προβλήματα... Και με απλη adsl και full speed download μια χαρα σερφαρουμε... Αν κάνουμε και upload όμως τότε αρχίζουν τα προβληματα..
Συν αυτο με το router που αναφέρεται πιο πάνω., αν το υποστηρίζει βέβαια το modem router
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Μολις εστειλα ενα ...μεγαλο αρχειο στον εαυτό μου και όσο έφευγε σερφάριζα κανονικά στο φορουμ..Μαλλον ο ρουτερ κραταει και extra bandwidth γι αυτη την δουλειά...
Επίσης μόλις δοκίμασα και το ασύρματο δίκτυο στο ipad και πρωτη φορά ειδα κατεβασμα αναβαθμίσεων με τέτοια ταχύτητα..
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Ωραιο και καλο το VDSL αλλα μεχρι να παει παντου θα παρει αιωνες.Και φυσικα και τωρα που εχουμε το ADSL το πληρωνω για 24αρα και με το ζορι εχω οτι λεει το image
SPEEDNET.JPG
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.911
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Και πάλι καλά είσαι. Εγώ με 24άρα δεν πιάνω τα 6...
 

Μηνύματα
1.821
Reaction score
341
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

τελικά μάλλον μου μυρίζει π*υστιά του ΟΤΕ η μπαμ μπαμ πτώση εν μια νυκτί από τα 21Mbps στα 15Mbps! φέραμε και vdsl βλέπεις τώρα, οπότε αν θες κάτι πιο γρήγορο, δώσε κάτι παραπάνω...!
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Δεν έχει σχέση αυτό που λές Nikos, η VDSL πάει σε άλλο DSLam
 

Μηνύματα
1.821
Reaction score
341
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

δε διαφωνώ...τον ''σκοπό'' εικάζω...μπαίνεις ένα χρόνο με 21 και ξαφνικά σε 5 λεπτά κλειδώνει το μόντεμ στα 14-15...συμπτωματικά,μόλις έρχεται το vdsl..;) και μιλάμε είμαι πάνω σε οπτική ίνα!
τυχαίο?
 


Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Εχω την απαντηση, αλλα δεν τυπωνεται....
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Με πήραν πριν λίγο απο τον ΟΤΕ της περιοχής να με ρωτήσουν πως παει η VDSL και να ζητήσουν συγγνώμη για την ταλαιπωρία με το τηλέφωνο την προηγούμενη Τετάρτη, αλλά ως πρώτος πελάτης επεσα σε λαθος εγκατασταση στο κουτι που χρειάστηκε να διορθωθεί! Προφανώς τα ήθη της παλιάς εποχής του μονοπωλίου έχουν αλλάξει δραστικά, συγχαρητήρια!
Εν τω μεταξύ παντως εκει που η διαφορά ειναι ολοφανερη σε σχεση με το adsl είναι στο upload, οπου πλέον όταν μιλάω με skype και καμερα με βλέπουν πεντακάθαρα, ακόμη και σε full screen (ειναι καλή και η κάμερα και τωρα υπερκαλύφτηκε η ανάλυσή της).
 

Μηνύματα
1.821
Reaction score
341
Απάντηση: Τελικά VDSL ή οπτικές ίνες από τον ΟΤΕ?

Εχω την απαντηση, αλλα δεν τυπωνεται....
αν θες εγώ σε παίρνω και τηλέφωνο...pm me please!
προκαταβολικά όμως για να λες δεν τυπώνεται, μάλλον ψιλομέσα έπεσα, για να μην πω χοντρομέσα..:p
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.417
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top