Τελικός clipping - protection - ένταση

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Τί να συνηθίσεις..την παραμόρφωση?Ευχαριστώ δεν θα πάρω.Προτιμώ να χαμηλώσω.Δε νομίζω να συνηθίζεται η παραμόρφωση


Δεν έχουν πηνιόσυρμα αυτά τα τουίτερ?
φίλε μου δεν είπαμε ότι ακούγαμε όλη τη ταινία με παραμόρφωση. Υπήρχαν κάποιες σκηνές που πραγματικά ξέφευγε το πράμα και εκεί έγινε ότι έγινε. φυσικά και σε έμενα δεν αρέσει η παραμόρφωση και γιαυτό άνοιξα και αυτό το thread. αν θέλεις κάνε μια προσπάθεια να τη δεις και θα καταλάβεις ιδικά μετά το 1.20.00. (pacific rim 2)
[DOUBLEPOST=1528807507][/DOUBLEPOST]
- άρα ποτέ δεν παραμόρφωσε
[DOUBLEPOST=1528807253][/DOUBLEPOST]

- οκ , συνήθεια στην ένταση ( πχ κάποιος που εγγάζεται σε live-άδικο ) . . . όχι φυσικά στην παραμόρφωση
αυτό προσπαθώ να πω ότι αν παραμόρφωσε το έκανε σε 2-3 περιπτώσεις και για πολύ λίγο. αλλά επειδή θέλω να το αποφύγω αλλά ταυτόχρονα να ακούω σε τέτοια ένταση τι ενισχυτικά χρειάζομαι.
 



Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
όλα small και cross 80 - 60
[DOUBLEPOST=1528809325][/DOUBLEPOST]
- επί του θέματος . . . μπές και στο
Klipsch Greek club . . . έχει μπόλικες πληροφορίες
ναι φυσικά και συμμετέχω στο συγκεκριμένο thread και ήταν ο λόγος που αγόρασα klipsch. αλλά το πρόβλημά μου είναι νομίζω στα ενισχυτικά και όχι στα ηχεία καθώς όλοι μου έχουν πει ότι ναι μεν είναι ευαίσθητα αλλά τα watt τους τα θέλουν και με το παραπάνω
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
λά επειδή θέλω να το αποφύγω αλλά ταυτόχρονα να ακούω σε τέτοια ένταση τι ενισχυτικά χρειάζομαι.
αλλαξε ηχεια...... αν τα εχεις large βαλτα small, θα δεις παραπανω εντασει και θα παιζει πιο καθαρα. αφου το ηχειο θελει 150w και του δινεις 150w απο τελικο ειναι μια χαρα, μπορει να φταιει το αν εχεις δωσει στο eq σε καμια μπαντα πολυ. το πολυ +/-3 να δινεις οσο πιο φλατ τοσο καλυτερα..
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
αλλαξε ηχεια...... αν τα εχεις large βαλτα small, θα δεις παραπανω εντασει και θα παιζει πιο καθαρα. αφου το ηχειο θελει 150w και του δινεις 150w απο τελικο ειναι μια χαρα, μπορει να φταιει το αν εχεις δωσει στο eq σε καμια μπαντα πολυ. το πολυ +/-3 να δινεις οσο πιο φλατ τοσο καλυτερα..
τα ηχεία τα έχω 4-5 μήνες και όπως έχω πει σε προηγούμενο post είναι δηλωμένα small και eq είναι flat. δε νομίζω στη κατηγορία τους να υπάρχουν καλύτερα από τα klipsch. και όπως έχουν πει πολλοί klipschakides θέλουν watt. μάλλον θα πάω προς crown μεριά
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
1. Ο adcom έχει παθητική ψύξη; Αν ναι μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία;
2. Τα ηχεια που έχεις δεν είναι για να δσκρυζουν τα αυτια.
3. Ο crown είναι class d και όχι ψηφιακός.
4. Υπαρχει κάτι καλυτερο από crown αν θες. Τα hypex ncore mp series.
Φιλικά πάντα.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
1. Ο adcom έχει παθητική ψύξη; Αν ναι μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία;
2. Τα ηχεια που έχεις δεν είναι για να δσκρυζουν τα αυτια.
3. Ο crown είναι class d και όχι ψηφιακός.
4. Υπαρχει κάτι καλυτερο από crown αν θες. Τα hypex ncore mp series.
Φιλικά πάντα.
ναι παθητική ψύξη σε κάθε κανάλι αλλά έχω προσθέσει ανεμιστηράκια.
αν δεν είναι τα klipsch τότε ποια? πάντα οικιακής χρίσης όχι jbl .... που είναι για club....
κάπου είχα διαβάσει για τη σειρά xls ότι είναι digital και μου είχε κολλήσει σε συνδυασμό ότι είναι και πολύ ελαφριοί (γράψε λάθος)
(Crown engineers developed DriveCore Technology – a proprietary hybrid analog-digital integrated circuit (IC) developed with Texas Instruments that drives the "front end" of the Class D output stage)
αυτά που προτείνεις από ότι βλέπω είναι diy κατάσταση.
δεν ξέρω θα το ψάξω μάλλον θα πάω προς crown γιατί βλέπω στα klipsch club στο FB να τους χρησιμοποιούν κατά κόρον με πολύ καλά σχόλια. είναι λέει εντελώς ουδέτεροι (pure clean power) το οποίο ταιριάζει στα klipch.
ευχαριστώ για το χρόνο σου σίγουρα θα δεις κάποιο post στο κοντινό μέλλον για τα νέα ενισχυτικά.
τώρα που το σκέφτομαι με ένα καλύτερο προ ενισχυτή αλλά με ίδιο τελικό θα άλλαζε κάτι?
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
ναι παθητική ψύξη σε κάθε κανάλι αλλά έχω προσθέσει ανεμιστηράκια.
αν δεν είναι τα klipsch τότε ποια? πάντα οικιακής χρίσης όχι jbl .... που είναι για club....
κάπου είχα διαβάσει για τη σειρά xls ότι είναι digital και μου είχε κολλήσει σε συνδυασμό ότι είναι και πολύ ελαφριοί (γράψε λάθος)
(Crown engineers developed DriveCore Technology – a proprietary hybrid analog-digital integrated circuit (IC) developed with Texas Instruments that drives the "front end" of the Class D output stage)
αυτά που προτείνεις από ότι βλέπω είναι diy κατάσταση.
δεν ξέρω θα το ψάξω μάλλον θα πάω προς crown γιατί βλέπω στα klipsch club στο FB να τους χρησιμοποιούν κατά κόρον με πολύ καλά σχόλια. είναι λέει εντελώς ουδέτεροι (pure clean power) το οποίο ταιριάζει στα klipch.
ευχαριστώ για το χρόνο σου σίγουρα θα δεις κάποιο post στο κοντινό μέλλον για τα νέα ενισχυτικά.
τώρα που το σκέφτομαι με ένα καλύτερο προ ενισχυτή αλλά με ίδιο τελικό θα άλλαζε κάτι?
Ναι σίγουρα θα άλλαζε αλλά όχι αυτο που θες. Από xls πάρε από 1502 και πανω
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
1. Ο adcom έχει παθητική ψύξη; Αν ναι μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία;
2. Τα ηχεια που έχεις δεν είναι για να δσκρυζουν τα αυτια.
3. Ο crown είναι class d και όχι ψηφιακός.
4. Υπαρχει κάτι καλυτερο από crown αν θες. Τα hypex ncore mp series.
Φιλικά πάντα.
Πραγματικά έχω απορία? Το έψαξα αρκετά πριν πάρω τα klipsch. Υπάρχει κάποιο πιο ευαίσθητο ηχείο που να μπορεί να βγάλει περισσότερα spl μέχρι τα 1800-2000€? Δε μιλάμε για κλαμπίσια ηχεία.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Πραγματικά έχω απορία? Το έψαξα αρκετά πριν πάρω τα klipsch. Υπάρχει κάποιο πιο ευαίσθητο ηχείο που να μπορεί να βγάλει περισσότερα spl μέχρι τα 1800-2000€? Δε μιλάμε για κλαμπίσια ηχεία.
Μιλάμε για σοβαρά ηχεία της jbl cinema series, όχι για κλαμπίσια (τα οποία δεν είναι όλα ίδια και μερικά είναι πολύ καλύτερα από τα hi fi....).
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
σκέφτομαι τον 2002 για τα rp280 και τον 1002 σε bridge για το κεντρικό rp-450
Ο 1502 θα σε καλύψει και με το παραπάνω... Ο 1002 έχει χαμηλότερο snr από τα υπόλοιπα μοντέλα οπότε καλύτερα 1502 και άνω... Εγώ χρησιμοποιώ τον 1502 για τα L-R εδώ και δύο βδομάδες με τα KL650 της Klipsch και τα ηχεία κεντάνε... Ο ενισχυτής απλά χαϊδεύεται και η θερμοκρασία του είναι λες και δεν είναι ανοιχτός... (όση ώρα και να ναι ανοιχτός σε ότι ένταση και να παίζει...). Θα πάρω άλλον ένα 1502 για το κεντρικό και νομίζω έκλεισα μια και καλή... Τέλος έχω κάνει και μία συνδεσμολογία με ρελεδάκι και με το που κλείνω τον pro μπαίνει σε sleep mode ο crown. Ελπίζω να σε κάλυψα. :)
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Μιλάμε για σοβαρά ηχεία της jbl cinema series, όχι για κλαμπίσια (τα οποία δεν είναι όλα ίδια και μερικά είναι πολύ καλύτερα από τα hi fi....).
Ναι οκ καμία επαφή. Και η klipsch έχει τα thx ultra και τα kl. Αλλά ξεφεύγουμε.
[DOUBLEPOST=1528900093][/DOUBLEPOST]
Ο 1502 θα σε καλύψει και με το παραπάνω... Ο 1002 έχει χαμηλότερο snr από τα υπόλοιπα μοντέλα οπότε καλύτερα 1502 και άνω... Εγώ χρησιμοποιώ τον 1502 για τα L-R εδώ και δύο βδομάδες με τα KL650 της Klipsch και τα ηχεία κεντάνε... Ο ενισχυτής απλά χαϊδεύεται και η θερμοκρασία του είναι λες και δεν είναι ανοιχτός... (όση ώρα και να ναι ανοιχτός σε ότι ένταση και να παίζει...). Θα πάρω άλλον ένα 1502 για το κεντρικό και νομίζω έκλεισα μια και καλή... Τέλος έχω κάνει και μία συνδεσμολογία με ρελεδάκι και με το που κλείνω τον pro μπαίνει σε sleep mode ο crown. Ελπίζω να σε κάλυψα. :)
Για το κεντρικό θα τον κάνεις bridge ή απλά θα χρησιμοποιηθεί το ένα κανάλι? Δεν ξέρω αν ισχύει ότι βγάζουν κάποιο φύσιμα οι συγκεκριμένοι. Ισχύει?
 



trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Ναι οκ καμία επαφή. Και η klipsch έχει τα thx ultra και τα kl. Αλλά ξεφεύγουμε.
[DOUBLEPOST=1528900093][/DOUBLEPOST]
Για το κεντρικό θα τον κάνεις bridge ή απλά θα χρησιμοποιηθεί το ένα κανάλι? Δεν ξέρω αν ισχύει ότι βγάζουν κάποιο φύσιμα οι συγκεκριμένοι. Ισχύει?
Καλησπέρα, θα βάλω μόνο το ένα κανάλι να δουλέψει το κεντρικό δεν υπάρχει νομίζω λόγος να γίνει bridge. Όσον αφορά το φύσημα ναι υπάρχει βέβαια τα ηχεία μου είναι αρκετά ευαίσθητα και όσο πιο ευαίσθητα τα ηχεία τόσο πιο αισθητό και το φύσημα, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε με το φύσημα πάντως... Εν ώρα λειτουργίας δεν θα σε απασχολήσει κάτι τέτοιο, εκτός εάν κάθεσαι και δεν παίζεις τίποτα προκειμένου να ακούσεις το φύσημα... :p
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Η απλά περνεις ncore και ξενοιαζεις. Τώρα κατά πόσον είναι ευαίσθητα τα ηχεία του φίλου είναι άλλη ιστορία. Βασικά δε νομίζω ότι ειναι τόσο όσο λένε σε καμία περίπτωση.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Η απλά περνεις ncore και ξενοιαζεις. Τώρα κατά πόσον είναι ευαίσθητα τα ηχεία του φίλου είναι άλλη ιστορία. Βασικά δε νομίζω ότι ειναι τόσο όσο λένε σε καμία περίπτωση.
Ναι οντως ολα τα οικιακα ηχεια αλλα λενε και αλλα ειναι, παντα λενε παραπανω, ειδικα στα κλιπς που ειναι υψηλη η ευαισθησια τους την φουσκωνουν 4 με 6 db. μονο τα επαγγελματικα ειναι οσα λενε, γιατι προοριζεται για επαγγελματιες οι οποιοι παιρνουν ηχειο συμφωνα με τα χαρακτηριστικα του για να καλυψουν ενα χωρο και να γνωριζουν πιο ηχειο (μικρο η μεγαλο) να παρουν.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ναι οντως ολα τα οικιακα ηχεια αλλα λενε και αλλα ειναι, παντα λενε παραπανω, ειδικα στα κλιπς που ειναι υψηλη η ευαισθησια τους την φουσκωνουν 4 με 6 db. μονο τα επαγγελματικα ειναι οσα λενε, γιατι προοριζεται για επαγγελματιες οι οποιοι παιρνουν ηχειο συμφωνα με τα χαρακτηριστικα του για να καλυψουν ενα χωρο και να γνωριζουν πιο ηχειο (μικρο η μεγαλο) να παρουν.
το σίγουρο είναι ότι σε σχέση με τα προηγούμενα που είχα τα οποία δήλωναν 91db τα klipsch παίζουν πολλλύ πιο δυνατά, προφανώς όπως λέτε και αυτά δεν θα ήταν τόσο. και ρωτάω πάλι καθαρά ενημερωτικά. ποια ηχεία μέχρι 2000 euro τα οποία μπορείς να τα βάλεις και στο σαλόνι σου - home cinema δλδ να είναι καλαίσθητα, είναι ποιο δυνατά από τα klipsch? Πραγματικά ένα κριτήριο του να αγοράσω τα klipsch ήταν ή ένταση και όσο και αν έψαξα specs σε όλες τις γνωστές εταιρίες δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.589
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top