Τελικός clipping - protection - ένταση

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.563
Reaction score
5.107
ποια ηχεία μέχρι 2000 euro τα οποία μπορείς να τα βάλεις και στο σαλόνι σου - home cinema δλδ να είναι καλαίσθητα, είναι ποιο δυνατά από τα klipsch
Αυτο που ρωτας ειναι υποκειμενικο το τι θα εβαζε ο καθενας στο σαλονι του. υπαρχουν πολλοι που δεν θα εβαζαν ουτε αυτα που εχεις εσυ στο σαλονι σου και υπαρχουν και αλλοι που θα εβαζαν οτι πιο μεγαλο ηχειο τους παιρνει.
2000 ευ το ζευγαρι?
Υπαρχουν ηχεια σε αυτη την τιμη που θα παιζανε καλυτερα, αλλά ηχεια που δεν θα εβαζες εσυ στο σαλονι σου.
Απο ηχεια οικιακα σε οικιακα η διαφορες ειναι πολυ μικρες γιατι δεν ειναι φτιαγμενα για πολυκαναλο.
Αν καταλαβαινω απο το προβλημα σου αν θες να το λυσεις πρεπει να πας στο rc-64 η σε εξειδικευμενα ηχεια για HC η cinema.
Για να λες οτι στα δυναμικα σου παραμορφονη σημαινει οτι το τερματιζεις το ηχειο και πρεπει να πας σε πιο δυνατο. Οταν δεινεις σε ενα ηχειο παραπανο watt απο αυτα που δεχετε π.χ 150 και του δωσεις 500 δεν θα σου δωσει ουτε 1 db παραπανω απο αυτα που θα σου εδινε και με τα 150w αλλα πραγματικα και καλα watt. Απλα θα ειχε καλυτερο ελεγχο στα μεγαφωνα με τα 500w.
Η αλλη λυση ειναι να ανεβασεις το κρος στο κεντρικο, ποσο το εχεις το κεντρικο, 60 η 80? δεν εχω καταλαβει...... βαλτο και 100 με 120, ετσι ειχε κανει ενα παιδι, στης εντασεις που ακουγε κροταλιζαν τα μεγαφωνα και εκανε αποκοπη ο καλιμπρατορας στα 120;)
 
Last edited:

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
το σίγουρο είναι ότι σε σχέση με τα προηγούμενα που είχα τα οποία δήλωναν 91db τα klipsch παίζουν πολλλύ πιο δυνατά, προφανώς όπως λέτε και αυτά δεν θα ήταν τόσο. και ρωτάω πάλι καθαρά ενημερωτικά. ποια ηχεία μέχρι 2000 euro τα οποία μπορείς να τα βάλεις και στο σαλόνι σου - home cinema δλδ να είναι καλαίσθητα, είναι ποιο δυνατά από τα klipsch? Πραγματικά ένα κριτήριο του να αγοράσω τα klipsch ήταν ή ένταση και όσο και αν έψαξα specs σε όλες τις γνωστές εταιρίες δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.
Jbl 3677. Βάλτα πίσω από ηχοπερατη. Ούτε καν χρειάζεται να είναι καλαίσθητα.... Θα είναι αόρατα...
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αυτο που ρωτας ειναι υποκειμενικο το τι θα εβαζε ο καθενας στο σαλονι του. υπαρχουν πολλοι που δεν θα εβαζαν ουτε αυτα που εχεις εσυ στο σαλονι σου και υπαρχουν και αλλοι που θα εβαζαν οτι πιο μεγαλο ηχειο τους παιρνει.
2000 ευ το ζευγαρι?
Υπαρχουν ηχεια σε αυτη την τιμη που θα παιζανε καλυτερα, αλλά ηχεια που δεν θα εβαζες εσυ στο σαλονι σου.
Απο ηχεια οικιακα σε οικιακα η διαφορες ειναι πολυ μικρες γιατι δεν ειναι φτιαγμενα για πολυκαναλο.
Αν καταλαβαινω απο το προβλημα σου αν θες να το λυσεις πρεπει να πας στο rc-64 η σε εξειδικευμενα ηχεια για HC η cinema.
Για να λες οτι στα δυναμικα σου παραμορφονη σημαινει οτι το τερματιζεις το ηχειο και πρεπει να πας σε πιο δυνατο. Οταν δεινεις σε ενα ηχειο παραπανο watt απο αυτα που δεχετε π.χ 150 και του δωσεις 500 δεν θα σου δωσει ουτε 1 db παραπανω απο αυτα που θα σου εδινε και με τα 150w αλλα πραγματικα και καλα watt. Απλα θα ειχε καλυτερο ελεγχο στα μεγαφωνα με τα 500w.
Η αλλη λυση ειναι να ανεβασεις το κρος στο κεντρικο, ποσο το εχεις το κεντρικο, 60 η 80? δεν εχω καταλαβει...... βαλτο και 100 με 120, ετσι ειχε κανει ενα παιδι, στης εντασεις που ακουγε κροταλιζαν τα μεγαφωνα και εκανε αποκοπη ο καλιμπρατορας στα 120;)
Νομίζω έχει μπερδευτεί η όλη κατάσταση. Εγώ έγραψα ότι ακούγοντας ένα δυνατό αρχείο ο τελικός άναψε για δευτερόλεπτα τρείς-τέσσερις φορές clipping και μετά απο λίγο άναψε το protection. Ο ενισχυτής είναι 150 watt και τα ηχεία δέχονται απο 150 peak 600. Το ερώτημα είναι αν βάζοντας μεγαλύτερο ενισχυτή στην ίδια στάθμη volume του προενισχυτή θα βγάλω περισότερα db πριν φτάσει να κλιπαρει ο εκάστοτε δυνατότερος τελικός. Το ότι κλιπάρει είναι θέμα ηχείου ή ότι ο τελικός δεν έχει να δώσει άλλο?
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.563
Reaction score
5.107
αν κλιπαρε ο ενισχυτης ειναι θεμα ενισχυτη, αλλα αποτι ξαναδιαβασα το θεμα, μπορει να συνεβει γιατι ζεσταθηκε πολυ, και εγινε μονο στο κεντρικο λογο του οτι το κεντρικο παιζει συνεχεια. στης εντασεις που ακουγες -3 -5 πως ηταν ο ηχος καθαρος δυνατος η ηταν παραμορφωμενος?
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
αν κλιπαρε ο ενισχυτης ειναι θεμα ενισχυτη, αλλα αποτι ξαναδιαβασα το θεμα, μπορει να συνεβει γιατι ζεσταθηκε πολυ, και εγινε μονο στο κεντρικο λογο του οτι το κεντρικο παιζει συνεχεια. στης εντασεις που ακουγες -3 -5 πως ηταν ο ηχος καθαρος δυνατος η ηταν παραμορφωμενος?
Λες και δεν ξέρεις την απάντηση....
[DOUBLEPOST=1528999873][/DOUBLEPOST]
Νομίζω έχει μπερδευτεί η όλη κατάσταση. Εγώ έγραψα ότι ακούγοντας ένα δυνατό αρχείο ο τελικός άναψε για δευτερόλεπτα τρείς-τέσσερις φορές clipping και μετά απο λίγο άναψε το protection. Ο ενισχυτής είναι 150 watt και τα ηχεία δέχονται απο 150 peak 600. Το ερώτημα είναι αν βάζοντας μεγαλύτερο ενισχυτή στην ίδια στάθμη volume του προενισχυτή θα βγάλω περισότερα db πριν φτάσει να κλιπαρει ο εκάστοτε δυνατότερος τελικός. Το ότι κλιπάρει είναι θέμα ηχείου ή ότι ο τελικός δεν έχει να δώσει άλλο?
Βάλε μια φωτό απο το εσωτερικό του κουτιού να δω κάτι.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.563
Reaction score
5.107
ο τελικος αν εχει περισια ρευματα, αποτι θελει το ηχειο δεν θα κλιπαρι ο ενισυτης ποτε, οπως ειπα και πριν το ηχειο δεν θα σου δωσει πραπανω db oσα watt και να του σωσει. π.χ ενα ηχειο εχει 93 db ευαισθησια και δεχεται 200w To max spl του με υπολογισμο ειναι: 116db στο 1μετρο, αν του δωσεις 300 η 500w το max spl του θα ειναι το ιδιο 116, επισεις αν ενα ηχειο εχει 90db ευαισθησια και δεχετε 1000w και του δεινεις 500w θα παιξει μια χαρα και θα φτανει τα 117db αλλα εαν του δωσεις 1000w ναι εκει θα παρεις 3 db και θα φτασεις τα 120 db
 
Last edited:

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
...
[DOUBLEPOST=1529001580][/DOUBLEPOST]
Λες και δεν ξέρεις την απάντηση....
[DOUBLEPOST=1528999873][/DOUBLEPOST]
Βάλε μια φωτό απο το εσωτερικό του κουτιού να δω κάτι.
Το εσωτερικό του τελικού εννοείς?
[DOUBLEPOST=1529001751][/DOUBLEPOST]
ο τελικος αν εχει περισια ρευματα, αποτι θελει το ηχειο δεν θα κλιπαρι ο ενισυτης ποτε, οπως ειπα και πριν το ηχειο δεν θα σου δωσει πραπανω db oσα watt και να του σωσει. π.χ ενα ηχειο εχει 93 db ευαισθησια και δεχεται 200w To max spl του με υπολογισμο ειναι: 116db στο 1μετρο, αν του δωσεις 300 η 500w το max spl του θα ειναι το ιδιο 116, επισεις αν ενα ηχειο εχει 90db ευαισθησια και δεχετε 1000w και του δεινεις 500w θα παιξει μια χαρα και θα φτανει τα 117db αλλα εαν του δωσεις 1000w ναι εκει θα παρεις 3 db και θα φτασεις τα 120 db
Δλδ τα max spl τα δίνει στα nominal watt που λέει ο κατασκευαστής άσχετα αν μπορεί δεχτεί max τα τετραπλάσια?
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.563
Reaction score
5.107
...
[DOUBLEPOST=1529001580][/DOUBLEPOST]


Το εσωτερικό του τελικού εννοείς?
[DOUBLEPOST=1529001751][/DOUBLEPOST]

Δλδ τα max spl τα δίνει στα nominal watt που λέει ο κατασκευαστής άσχετα αν μπορεί δεχτεί max τα τετραπλάσια?
ακριβως, το peek μην το κοιτας τα watt μονο!
τωρα που κοιταω πως εχεις τα ενισχυτηκα καταλαβενω γιατι σου αναψε............ ετσι οπως τα εχεις θα λιωσουν ολα μεσα στους ενισχυτες, εδω το χειμωνα ειναι προβλημα, τωρα το καλοκαιρι???? :o:oθα σου παθουν ζημια βγαλτους, εξω απο επιπλο η βγαλε το επιπλο και βαλτους πατομα
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
...
[DOUBLEPOST=1529001580][/DOUBLEPOST]


Το εσωτερικό του τελικού εννοείς?
[DOUBLEPOST=1529001751][/DOUBLEPOST]

Δλδ τα max spl τα δίνει στα nominal watt που λέει ο κατασκευαστής άσχετα αν μπορεί δεχτεί max τα τετραπλάσια?
Ναι το εσωτερικό του κουτιού
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
ακριβως, το peek μην το κοιτας τα watt μονο!
τωρα που κοιταω πως εχεις τα ενισχυτηκα καταλαβενω γιατι σου αναψε............ ετσι οπως τα εχεις θα λιωσουν ολα μεσα στους ενισχυτες, εδω το χειμωνα ειναι προβλημα, τωρα το καλοκαιρι???? :o:oθα σου παθουν ζημια βγαλτους, εξω απο επιπλο η βγαλε το επιπλο και βαλτους πατομα

Καλά αφού κοιτάς μόνο τα watts και όχι τα peaks λές και αυτά δεν είναι watts ok.
Φαντάζομαι ότι από ηλακτρονικά και φυσική μάλον δεν τα πας και πολύ καλά.
Συγγνώμη κιόλας.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
ακριβως, το peek μην το κοιτας τα watt μονο!
τωρα που κοιταω πως εχεις τα ενισχυτηκα καταλαβενω γιατι σου αναψε............ ετσι οπως τα εχεις θα λιωσουν ολα μεσα στους ενισχυτες, εδω το χειμωνα ειναι προβλημα, τωρα το καλοκαιρι???? :o:oθα σου παθουν ζημια βγαλτους, εξω απο επιπλο η βγαλε το επιπλο και βαλτους πατομα
το έπιπλο από πίσω είναι κομμένο και έχω βάλει ανεμιστήρες να δημιουργούν ροή αέρα. ο yamaha δεν πυρώνει καθόλου, έχω πάνω μόνο τα rear surround από τα 7.1 o adcom ψήνετε από κατασκευής από όσο έχω μάθει όπου και να τον έχεις, αλλά ευχαριστώ για τις συμβουλές. όσον αφορά το rc 64 iii μπορεί να αποδώσει 4 db περισσότερα (122) σε σχέση με το rp450 (118) αν και το πείρα πρόσφατα θα το σκεφτώ για upgrade.
 

Μηνύματα
3.097
Reaction score
10.241
Ο 1502 θα σε καλύψει και με το παραπάνω... Ο 1002 έχει χαμηλότερο snr από τα υπόλοιπα μοντέλα οπότε καλύτερα 1502 και άνω... Εγώ χρησιμοποιώ τον 1502 για τα L-R εδώ και δύο βδομάδες με τα KL650 της Klipsch και τα ηχεία κεντάνε... Ο ενισχυτής απλά χαϊδεύεται και η θερμοκρασία του είναι λες και δεν είναι ανοιχτός... (όση ώρα και να ναι ανοιχτός σε ότι ένταση και να παίζει...). Θα πάρω άλλον ένα 1502 για το κεντρικό και νομίζω έκλεισα μια και καλή... Τέλος έχω κάνει και μία συνδεσμολογία με ρελεδάκι και με το που κλείνω τον pro μπαίνει σε sleep mode ο crown. Ελπίζω να σε κάλυψα. :)

Εγώ έχω τον 1502 στα rp280f και 1002 στο rp450 bridge (700w)
Ούτε φύσηματα ούτε αμεμιστηρια ούτε τπτ ;)
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Καλά αφού κοιτάς μόνο τα watts και όχι τα peaks λές και αυτά δεν είναι watts ok.
Φαντάζομαι ότι από ηλακτρονικά και φυσική μάλον δεν τα πας και πολύ καλά.
Συγγνώμη κιόλας.
εκεί που πήγαινα να καταλήξω πάμε πάλι από την αρχή.
σύμφωνα με αυτά τα specs μπορούμε να έχουμε μια εικόνα του τι μπορεί να αποδώσει? αν υπολογίσουμε και το peak τότε μπορεί να φτάσει τα 124db

Frequency Response: 58-25kHz +/- 3dB*
SENSITIVITY: 97dB @ 2.83V / 1m*
POWER HANDLING (CONT/PEAK): 150W/600W
NOMINAL IMPEDANCE: 8 Ohms Compatible
[DOUBLEPOST=1529005922][/DOUBLEPOST]
Εγώ έχω τον 1502 στα rp280f και 1002 στο rp450 bridge (700w)
Ούτε φύσηματα ούτε αμεμιστηρια ούτε τπτ ;)
είσαι ο άνθρωπός μου, γιατί κάπου εκεί με βλέπω να καταλήγω, για πες ευχαριστημένος από τους crown? με τη προενίσχυση?
[DOUBLEPOST=1529005993][/DOUBLEPOST]
Ναι το εσωτερικό του κουτιού
20171206_120512.jpg
20171206_120516.jpg
20171206_120520.jpg
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.563
Reaction score
5.107
Καλά αφού κοιτάς μόνο τα watts και όχι τα peaks λές και αυτά δεν είναι watts ok.
Φαντάζομαι ότι από ηλακτρονικά και φυσική μάλον δεν τα πας και πολύ καλά.
Συγγνώμη κιόλας.
Αφού τα πας καλα εσύ Αϊνστάιν για πες μας, οταν μια εταιρεία θέλει να βγάλει το max spl τι κοιτάει τα peek η τα watt? Όταν προτείνει ενισχυτή για το ηχειο τι προτείνει με βάσει τα βατ η τα πικ?
Εγω αναφερόμουν να κοιτάει τα βατ για να ξέρει το max spl τού ηχειου
[DOUBLEPOST=1529008609][/DOUBLEPOST]
εκεί που πήγαινα να καταλήξω πάμε πάλι από την αρχή.
σύμφωνα με αυτά τα specs μπορούμε να έχουμε μια εικόνα του τι μπορεί να αποδώσει? αν υπολογίσουμε και το peak τότε μπορεί να φτάσει τα 124db

Frequency Response: 58-25kHz +/- 3dB*
SENSITIVITY: 97dB @ 2.83V / 1m*
POWER HANDLING (CONT/PEAK): 150W/600W
NOMINAL IMPEDANCE: 8 Ohms Compatible
[DOUBLEPOST=1529005922][/DOUBLEPOST]

είσαι ο άνθρωπός μου, γιατί κάπου εκεί με βλέπω να καταλήγω, για πες ευχαριστημένος από τους crown? με τη προενίσχυση?
[DOUBLEPOST=1529005993][/DOUBLEPOST]

View attachment 98931 View attachment 98932 View attachment 98933
Το πικ πάντα είναι +6db
 

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
Τα νουμερα απο τη θεωρια ειναι κατα προσεγγιση, μιας και παραγοντες οπως ρουμ γκειν, ή φουσκωμενα σπεκς απο εκαστοτε εταιριες τεινουν να θολωσουν την πραγματικοτητα ειδικα στην περιπτωση ενος πολυκαναλου τελικου...
Εαν θες φυσικα μπορεις να ανεβασεις 20hz το σημειο κρος(π.χ. απο 80 σε 100) να δεις παλι στο ιδιο περασμα της ταινιας στις ιδιες συνθηκες σταθμες να δεις συμπεριφορα ...αρκει το σαμπ να μπορει να ανταπεξερθει και να ειναι στο μεσον περιπου των δυο l&r γιατι αρχιζει η κατευθυντικοτητα ...ελαφρωνεις ετσι φορτιο απο τον τελικο και το δεινεις στο σαμπ...
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τα νουμερα απο τη θεωρια ειναι κατα προσεγγιση, μιας και παραγοντες οπως ρουμ γκειν, ή φουσκωμενα σπεκς απο εκαστοτε εταιριες τεινουν να θολωσουν την πραγματικοτητα ειδικα στην περιπτωση ενος πολυκαναλου τελικου...
Εαν θες φυσικα μπορεις να ανεβασεις 20hz το σημειο κρος(π.χ. απο 80 σε 100) να δεις παλι στο ιδιο περασμα της ταινιας στις ιδιες συνθηκες σταθμες να δεις συμπεριφορα ...αρκει το σαμπ να μπορει να ανταπεξερθει και να ειναι στο μεσον περιπου των δυο l&r γιατι αρχιζει η κατευθυντικοτητα ...ελαφρωνεις ετσι φορτιο απο τον τελικο και το δεινεις στο σαμπ...
Δυστυχώς ο ενισχυτής που έχω έχει μια αποκοπή για όλα τα ηχεία και την έχω στα 60. Θα δοκιμάσω να ανεβάσω αλλά ελπίζω μές στη βδομάδα να έχω καινούριο ενισχυτή με αρκετά περισσότερες ρυθμίσεις οπώς διαφορετικό cross για κάθε κανάλι.
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
3.097
Reaction score
10.241
Πολύ ευχαριστημένος.
Προενισχυση ο Yamaha 3800 με 7χ140 (δες το σύστημα μου στο προφίλ μου).
Σημαντική λεπτομέρεια : τις ρυθμίσεις έκανε ο Μ. Καστρουνής.

Φιλική συμβουλή. : καλή η ενασχόληση με το χόμπι μας και τους πειραματισμούς με τις ρυθμίσεις των συστημάτων, αλλά απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό, τουλάχιστον τις πρώτες φορές μέχρι να κατασταλάξετε στο βασικό σετάπ μηχανημάτων (ρωτώντας προς τα που θα κινηθείτε για αγορές). και σιγά σιγά (ίσως) μάθουμε να ρυθμίζουμε μόνοι μας (... λέω τώρα ...) για να απολαύσετε και λίγη μουσικουλα ή ταινίες.
Υ. Γ. Άραγε πόσοι από εμάς ακούμε λάθος τόσα χρόνια (διαμορφώνοντας και άποψη περί του «σωστού») ; Άρα πληρώστε λίγα λεφτά σε έναν ειδικό, για να μάθετε να ακούτε σωστά, να σας βοηθήσει να πάρετε τα σωστά μηχανήματα, σύμφωνα με τα γούστα σας ( όποια και να είναι πχ λάμπα, πσηφιακά, Α, D, AB κλπ) και απολαύστε .... υπεύθυνα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
και την έχω στα 60.
:rolleyes:

Βάλε το cross στα 80Hz, βγάλε τον τελικό απ' το μπουντρούμι. Οι ανεμιστήρες δεν κυκλοφορούν αέρα μέσα στο κουτί, διάβασε για convection και σκέψου γιατί μπαίνει σε προστασία το κεντρικό (αν είναι συνδεδεμένο στο ενδεδειγμένο κανάλι).




Όταν βλέπω ανεμιστήρες να φυσούν σ' ενισχυτές, πληγώνομαι.
 

Μηνύματα
3.097
Reaction score
10.241
Πολύ ευχαριστημένος.
Προενισχυση ο Yamaha 3800 με 7χ140 (δες το σύστημα μου στο προφίλ μου).
Σημαντική λεπτομέρεια : τις ρυθμίσεις έκανε ο Μ. Καστρουνής.

Φιλική συμβουλή. : καλή η ενασχόληση με το χόμπι μας και τους πειραματισμούς με τις ρυθμίσεις των συστημάτων, αλλά απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό, τουλάχιστον τις πρώτες φορές μέχρι να κατασταλάξετε στο βασικό σετάπ μηχανημάτων (ρωτώντας προς τα που θα κινηθείτε για αγορές). και σιγά σιγά (ίσως) μάθουμε να ρυθμίζουμε μόνοι μας (... λέω τώρα ...) για να απολαύσετε και λίγη μουσικουλα ή ταινίες.
Υ. Γ. Άραγε πόσοι από εμάς ακούμε λάθος τόσα χρόνια (διαμορφώνοντας και άποψη περί του «σωστού») ; Άρα πληρώστε λίγα λεφτά σε έναν ειδικό, για να μάθετε να ακούτε σωστά, να σας βοηθήσει να πάρετε τα σωστά μηχανήματα, σύμφωνα με τα γούστα σας ( όποια και να είναι πχ λάμπα, πσηφιακά, Α, D, AB κλπ) και απολαύστε .... υπεύθυνα.

Επιπλέον να προσθέσω ότι προ ρυθμίσεων από τον ειδικό είχα και εγώ clipping και ενεργοποιούνταν η προστασία του Yamaha. Τώρα μετά την ρύθμιση ακούω σε μεγαλύτερες εντάσεις , σωστότερα, τα μηχανήματα δουλεύουν ξεκούραστα και εγώ ακούω σωστά και απαραμόρφωτα. :dance2:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.583
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top