Τελικός clipping - protection - ένταση

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
:rolleyes:

Βάλε το cross στα 80Hz, βγάλε τον τελικό απ' το μπουντρούμι. Οι ανεμιστήρες δεν κυκλοφορούν αέρα μέσα στο κουτί, διάβασε για convection και σκέψου γιατί μπαίνει σε προστασία το κεντρικό (αν είναι συνδεδεμένο στο ενδεδειγμένο κανάλι).




Όταν βλέπω ανεμιστήρες να φυσούν σ' ενισχυτές, πληγώνομαι.
Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ εννοείται ότι επεξεργάζομαι και ακούω τις συμβουλές ειδικά των πιο έμπυρων εδώ μέσα. άλλα σε κάποια πράγματα λόγο δουλείας θεωρώ ότι έχω κάποιες παραπάνω γνώσεις ιδικά σε πράγματα που εφαρμόζω σχεδόν καθημερινά όπως η ψύξη συσκευών. φυσικά και δεν έχω βάλει μέσα στο τελικό φανάκια γιατί μόνο χειρότερα θα γινόντουσαν τα πράγματα καθώς η θερμοκρασία δεν θα έβγαινε προς τα πάνω. αν είχε χώρο να κάνω ένα σύστημα puss - pull αυτό θα ήταν το ιδανικό αλλά μόνο με pull γιατί puss είναι λάθος από το στιγμή που το κουτί σε όλες τις άλλες πλευρές είναι κλειστό. αλλά και το pull από τι στιγμή που είναι μέσα στο έπιπλο είναι λάθος καθώς ο αέρας θα παγιδεύεται ακριβός από πάνω του. η πιο αποδοτική λύση είναι να δημιουργείς ροή αέρα πάνω από τον ενισχυτή. όπως ξέρουμε από τι φυσική ο ζεστός αέρας πάει προς τα πάνω. οπότε αφήνουμε αυτόν να ανεβαίνει από τις τεράστιες παθητικές ψήκτρες και στο πίσω μέρος του επίπλου βάζουμε ακριβός πάνω από τον ενισχυτή και με φορά από πίσω προς τα εμπρός να φυσάνε οι ανεμιστήρες ώστε να διώχνουν το ζεστό αέρα έξω από το κενό μεταξύ ''συρμού και αποβάθρας'' τελικού και ραφιού. η άλλη λύση είναι να τον κάνω ''υδρόψυκτο''...τον να τον αφήσω έξω - κάτω - πάνω δεν είναι option αλλά και πριν τον ''χώσω'' εκεί, που τον είχα προσωρινά πάνω στο sub πάλι έβραζε.
όσον αφορά το cross στα 80 θα το δοκιμάσω αν και όταν το ρύθμιζα μου άρεσε άσχετα αν είναι σωστό περισσότερο στα 60. αλλά και πάλι νομίζω ότι δεν ήταν αυτές οι συχνότητες που τον έκαναν να κλιπάρει. το έργο το είδες μετά το 1.20 είναι το ένα kaiju πριν ενωθούν και βγάζει όταν φωνάζει ένα ενοχλητικό ήχο. σε αυτό το σημείο μου κλιπαρε.
[DOUBLEPOST=1529045936][/DOUBLEPOST]
Οκ πόσα χρόνια τον εχεις τον ενισχυτή; Πιθανότατα να θέλει ένα σερβις.
ο ενισχυτής είναι του 2005 και δεν είχε ανοιχτεί ποτέ πέραν από πριν 9 μήνες που ήρθε στη κατοχή μου και τον άνοιξα για να βγάλω κατσαρίδες και αράχνες που είχε μαζέψει.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.399
Reaction score
74.678
άλλα σε κάποια πράγματα λόγο δουλείας θεωρώ ότι έχω κάποιες παραπάνω γνώσεις ιδικά σε πράγματα που εφαρμόζω σχεδόν καθημερινά όπως η ψύξη συσκευών
Πολλοί έχουν φτιάξει δεκάδες κουτιά με minimal airflow και maximal efficiency. :)

Άλλο λέω, και επιμένεις να μην το καταλαβαίνεις. Ο ενισχυτής δεν χρειάζεται, και δεν πρέπει να έχει, forced airflow αν τοποθετηθεί σωστά και ανοιχτός.
Είναι βέβαιο το οτι εγκλωβίζεις τον θερμό αέρα μέσα στο κουτί, forced or not.

το έργο το είδες μετά το 1.20 είναι το ένα kaiju πριν ενωθούν και βγάζει όταν φωνάζει ένα ενοχλητικό ήχο. σε αυτό το σημείο μου κλιπαρε.
Μήπως αναφέρεσαι στα κλιπαρίσματα (διακοπές) που κάνουν κάποιες ταινίες λόγω λάθος level εγγραφής σε συνδυασμό με κάποιους ενισχυτές; Το Pacific Rim είχε τέτοια.
Αν ναι, είναι άσχετο με την πρoστασία. ;)
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Πολλοί έχουν φτιάξει δεκάδες κουτιά με minimal airflow και maximal efficiency. :)

Άλλο λέω, και επιμένεις να μην το καταλαβαίνεις. Ο ενισχυτής δεν χρειάζεται, και δεν πρέπει να έχει, forced airflow αν τοποθετηθεί σωστά και ανοιχτός.
Είναι βέβαιο το οτι εγκλωβίζεις τον θερμό αέρα μέσα στο κουτί, forced or not.


Μήπως αναφέρεσαι στα κλιπαρίσματα (διακοπές) που κάνουν κάποιες ταινίες λόγω λάθος level εγγραφής σε συνδυασμό με κάποιους ενισχυτές; Το Pacific Rim είχε τέτοια.
Αν ναι, είναι άσχετο με την πρoστασία. ;)
αυτό λέω και εγώ ότι ο ενισχυτής δεν χρειάζεται κάτι. ότι airflow έχω κάνει είναι περιμετρικά για να μη φυλακίζεται ο θερμός αέρας στο έπιπλο. αλλά ξαναλέω και ελεύθερο που τον είχα πριν πάλι όταν έπαιζε σε μεγάλες στάθμες δεν μπορούσες να τον πιάσεις.

μήπως τελικά παιδεύομαι τσάμπα και όλα είναι θέμα της συγκεκριμένης ταινίας. γιατί σε τέτοιες εντάσεις βλέπω όλες τις ταινίες που μου (μας με τους φίλους) αρέσουν και δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό. ενώ σε τέτοια ένταση έχουμε δει σχεδόν μιάμιση ώρα, στο σημείο που σου περιγράφω βλέπω να ανάβουν για λίγο λαμπάκια clipping και μετά από λίγο protection στο κεντρικό.

Χωρίς τίτλο.png
 


trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Αλλά δεν έσβηνε.

Επιμένεις κι εγκαταλείπω.
Εγκατέλειψε, θέλει ο ενισχυτής για λόγους αισθητικής να είναι εκεί ασχέτως της σωστής ροής του αέρα... :)
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αλλά δεν έσβηνε.

Επιμένεις κι εγκαταλείπω.
Δεν επιμένω και δεν τον έχω φτάσει ποτέ ξανά σε σημείο να σβήσει. και όπως είπες μπορεί τελικά να ευθύνεται η κακογραμμένη ταινία.

Εγκατέλειψε, θέλει ο ενισχυτής για λόγους αισθητικής να είναι εκεί ασχέτως της σωστής ροής του αέρα... :)
Θέμα ανωτέρας βίας γιατί είναι κοινόχρηστος χώρος και πρέπει να πάρουμε έγκριση από τη σύζυγο συν το ότι υπάρχει ένας μικρός μπόμπιρας πού ότι δει το μάτι δεν αφήνει το χέρι.
[DOUBLEPOST=1529050524][/DOUBLEPOST]Γιαυτό θα πάρω 2 - 3 crown θα τους χώσω μέσα να ηρεμήσω. από ότι έχω διαβάσει δε νιώθουν από θερμοκρασία. όλα τα Αμερικανάκια σε συστοιχία μέσα σε rack και ούτε U κενό μεταξύ τους ο ένας πάνω στον άλλο. :beach::beach::beach:
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Δεν επιμένω και δεν τον έχω φτάσει ποτέ ξανά σε σημείο να σβήσει. και όπως είπες μπορεί τελικά να ευθύνεται η κακογραμμένη ταινία.



Θέμα ανωτέρας βίας γιατί είναι κοινόχρηστος χώρος και πρέπει να πάρουμε έγκριση από τη σύζυγο συν το ότι υπάρχει ένας μικρός μπόμπιρας πού ότι δει το μάτι δεν αφήνει το χέρι.
Δεν αντιλέγω και σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλά σίγουρα ο ενισχυτής σου αν έκαιγε σε ανοιχτό περιβάλλον σίγουρα ζορίζεται ακόμα περισσότερο εκεί που είναι χωμένος... Απλά με τους ανεμιστήρες βοηθάς λίγο την κατάσταση δεν σώνεις τπτ ουσιαστικά... Πάρε crownάκηδες να ησυχάσεις! Χωράνε 2-3 από δαύτους... :dance2::dance2:
[DOUBLEPOST=1529050765][/DOUBLEPOST]
Δεν επιμένω και δεν τον έχω φτάσει ποτέ ξανά σε σημείο να σβήσει. και όπως είπες μπορεί τελικά να ευθύνεται η κακογραμμένη ταινία.



Θέμα ανωτέρας βίας γιατί είναι κοινόχρηστος χώρος και πρέπει να πάρουμε έγκριση από τη σύζυγο συν το ότι υπάρχει ένας μικρός μπόμπιρας πού ότι δει το μάτι δεν αφήνει το χέρι.
[DOUBLEPOST=1529050524][/DOUBLEPOST]Γιαυτό θα πάρω 2 - 3 crown θα τους χώσω μέσα να ηρεμήσω. από ότι έχω διαβάσει δε νιώθουν από θερμοκρασία. όλα τα Αμερικανάκια σε συστοιχία μέσα σε rack και ούτε U κενό μεταξύ τους ο ένας πάνω στον άλλο. :beach::beach::beach:
Hahaha ακριβώς το ίδιος γράψαμε! Προχώρα λοιπόν άφοβα! :smg::smg:
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Η αλήθεια βέβαια είναι ότι το πρόβλημα που με βασανίζει από εκείνη τι στιγμή που έσβησε είναι άλλο και συνεχίζει να υπάρχει. ξεχνάμε τον adcom. έχουμε 7.1 σειρά rp της klipsch σε συνδυασμό με ένα svs pb2000 το οποίο πιστεύω σύντομα να αποκτήσει σύντροφο. με ΆΛΛΑ ενισχυτικά θα μπορέσω να έχω περισσότερα spl? Δεν έχω καταλάβει από όλη τι συζήτηση αν ο τελικός έφτασε στα όριά του, αν τα ηχεία έφτασαν στα όριά τους. τι τελείωσε τελικά? τα ηχεία έκαναν το τελικό να φτάσει? το κακογραμμένο αρχείο? από τον προενισχυτή δεν έχω δώσει καθόλου gain όλα είναι flat με cross 60 μόνο στα πίσω έχουν 2.5 db παραπάνω λόγο μεγαλύτερης απόστασης.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Jbl 3677. Βάλτα πίσω από ηχοπερατη. Ούτε καν χρειάζεται να είναι καλαίσθητα.... Θα είναι αόρατα...
τα 3677 για να παιξουν ως hifi σιγουρα θελουν ενα ζευγαρι τουιτερ με παθητικα κροσοβερ. Τα 2426 δεν ειναι τα αγαπημενα μου ντραιβερς, θα πηγαινα σε 2420 με 2405 για να γλυκανει ψηλα.
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
τα 3677 για να παιξουν ως hifi σιγουρα θελουν ενα ζευγαρι τουιτερ με παθητικα κροσοβερ. Τα 2426 δεν ειναι τα αγαπημενα μου ντραιβερς, θα πηγαινα σε 2420 με 2405 για να γλυκανει ψηλα.
Μια χαρά παιζουν και έτσι μέχρι τα 12khz. Αν κρίνω από τις ηλικίες των περισσότερων χαιενταδες παίζουν άψογα
 

Μηνύματα
27.218
Reaction score
25.191
Αφού τα πας καλα εσύ Αϊνστάιν για πες μας, οταν μια εταιρεία θέλει να βγάλει το max spl τι κοιτάει τα peek η τα watt? Όταν προτείνει ενισχυτή για το ηχειο τι προτείνει με βάσει τα βατ η τα πικ?
Εγω αναφερόμουν να κοιτάει τα βατ για να ξέρει το max spl τού ηχειου
[DOUBLEPOST=1529008609][/DOUBLEPOST]
Το πικ πάντα είναι +6db

Ποιός το λέει αυτό και που το είδες γραμένο να το δω και εγώ. Το peak +6db?
Oταν ο κατασκευαστής σου προδιαγράφει continuous power 200w, max ή peak power 400w τότε είναι +3db. Τα 6db επάνω είναι τετραπλάσια ισχύς δλδ 800w που δεν υπάρχει σχεδόν ποτέ , με εξαίρεση ίσως την JBL.
Αμα σου προδιαγράψει 200w cont, max 300w τότε δεν είναι +6 db ,αλλά +1db.
Οσο για το πρώτο ερώτημά σου η εταιρία ξέρει πολύ καλά τι σου λέει . Εσύ πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς τι σου λέει.
Απλή αριθμητική είναι.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
Ποιός το λέει αυτό και που το είδες γραμένο να το δω και εγώ. Το peak +6db?
Oταν ο κατασκευαστής σου προδιαγράφει continuous power 200w, max ή peak power 400w τότε είναι +3db. Τα 6db επάνω είναι τετραπλάσια ισχύς δλδ 800w που δεν υπάρχει σχεδόν ποτέ , με εξαίρεση ίσως την JBL.
Αμα σου προδιαγράψει 200w cont, max 300w τότε δεν είναι +6 db ,αλλά +1db.
Οσο για το πρώτο ερώτημά σου η εταιρία ξέρει πολύ καλά τι σου λέει . Εσύ πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς τι σου λέει.
Απλή αριθμητική είναι.
Σε αλλο θεμα εισαι?????
Δεν μου απαντησες σε αυτο που σε ρωτησα!
Να σου απαντησω παλι.
Ναι σε jbl αναφερομουν,'' οχι ισος με εξερεσει την jbl''. για να μαθενεις, ΠΑΝΤΑ η jbl σε ολα της τα ηχεια ειναι +6db to peak, οσα θες specs ηχειον μπορω να σου δειξω, για αλλα ηχεια δεν διαβαζω γιατι απλα δεν με ενδιαφερουν.
Εσυ δεν μου απαντησες στο εωτημα μου, οταν θελω να διαλεξω ενισχυτη για τα ηχεια μου τι να κοιταξω, τα watt η peak?
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
τα 3677 για να παιξουν ως hifi σιγουρα θελουν ενα ζευγαρι τουιτερ με παθητικα κροσοβερ. Τα 2426 δεν ειναι τα αγαπημενα μου ντραιβερς, θα πηγαινα σε 2420 με 2405 για να γλυκανει ψηλα.
Ποιος σου είπε οτι το 3677 φοράει την 2426 driver? Για να μαθαίνεις φοράει τον 2416-1, η jbl ξέρει καλύτερα απο τον καθενα το τι βάζει σε κάθε ηχείο, ήρθαμε εμείς η ξερόλες να κρίνουμε την κάθε εταιρία
[DOUBLEPOST=1529071866][/DOUBLEPOST]
Ποιός το λέει αυτό και που το είδες γραμένο να το δω και εγώ. Το peak +6db?
Oταν ο κατασκευαστής σου προδιαγράφει continuous power 200w, max ή peak power 400w τότε είναι +3db. Τα 6db επάνω είναι τετραπλάσια ισχύς δλδ 800w που δεν υπάρχει σχεδόν ποτέ , με εξαίρεση ίσως την JBL.
Αμα σου προδιαγράψει 200w cont, max 300w τότε δεν είναι +6 db ,αλλά +1db.
Οσο για το πρώτο ερώτημά σου η εταιρία ξέρει πολύ καλά τι σου λέει . Εσύ πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς τι σου λέει.
Απλή αριθμητική είναι.
Screenshot_2018-06-15-16-46-08.png
+6db θες και άλλο? Για πες μου τώρα αυτό το ηχείο τι βατ θέλει για να παίξει? 250 η 1000?
 

Μηνύματα
27.218
Reaction score
25.191
250W ΜΕ PINK NOISE , ή αλλοιώς ροζ θόρυβο, 1000w peak πρόγραμα , δλδ μουσική.
Νομίζω είναι ξεκάθαρο.
Αυτό το ηχείο μπορεί να φάει πρόγραμμα με κορυφές 1000w.
Σε συνεχή χρήση με ροζ θόρυβο δλδ όλες τις συχνότητες ταυτόχρονα μέχρι 250w.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τότε αυτομάτος αλλάζει αυτό που λεγατε πριν. Αν το ηχείο μπορει να δεχτεί peek σε watt τετραπλάσια από το continues τότε θα βγάλει έστω και στιγμιαία περισσότερα db αρα το όριό του δεν είναι τα 119 "οσα" watt και να του δώσεις αλλά τα 126. Ένας ενισχυτής 250watt δε μπορεί να το κάνει να πιάσει peek.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
Για το 8340Α η jbl προτεινει τον crown cts 600 που ειναι 300 βατ στο καναλι, αν υπηρχε cts με 250 αυτον θα προτεινε τον 250, οπως και στο πιο μεγαλο 8350 που ειναι 350watt και 1400 peak παλι προτεινει τον cts 600 2x300w , γιαυτο το αναφερω, οτι οταν κοιταμε ενα ηχειο τι βατ θα του δωσουμε κοιταμε το continuous και οχι το peak.
Tο ηχειο λεει η jbl οτι το max spl ειναι 120db συνεχομενα, και peak δηλαδη κορυφες- στιγμιαια μπορει να φτασει τα 126db δλδ +6db
[DOUBLEPOST=1529077176][/DOUBLEPOST]Και εδώ ειναι το 9300 και δείχνει η jbl τι ενισχυτη και πόσα βατ, που είναι αντικαταστάτης Του 8340A με τα ίδια specks
Screenshot_2018-06-15-18-33-06.png
 





Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.484
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top