Τηλεοπτικές άδειες - Οι εξελίξεις


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427

Αυτοί είναι απλά ανόητοι που επειδή δεν είναι σε θέση να πετύχουν κάτι καλύτερο, θέλουν αυτοκτονώντας να πάρουν μαζί τους κι άλλους. Σαν τους τρομοκράτες ένα πράγμα. Οι ενέργειες που δέχομαι είναι αυτές που βελτιώνουν το επίπεδό σου. Το ψυχολογικό ξέσπασμα δεν είναι μέσα σε αυτές.

Μαλιστα - οι φτωχοι ανα τον κοσμο ειναι φτωχοι γιατι ειναι ανοητοι, οχι για αλλον λογο...

Το περιεχόμενο των ιδιωτικών καναλιών είναι αυτό ακριβώς που ανεβάζει τη τηλεθέαση τους,
άρα αυτό που θέλει η πλειονότητα των τηλεθεατών. Και φυσικά πρέπει να είναι εντός μπάτζετ.
Να είσαι σίγουρος ότι αν είχε πέραση το περιεχόμενο που θα ήθελες εσύ, θα το είχαν βάλει από την πρώτη στιγμή γιατί είναι πιο φτηνό.

Το περιεχόμενο των ιδιωτικών καναλιών είναι αυτό ακριβώς που ανεβάζει τη τηλεθέαση τους, στοχευοντας στο χαμηλοτατο ΚΑΙ ΓΑΡΓΑΛΙΣΤΙΚΟ γουστο, ΚΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ. Ο ιδιωτης πλεον επιλεγει το τι θα δει ο τηλεθεατης, μη λαμβανοντας υπ΄οψη του ουτε γουστο ουτε ποιοτητα ουτε τιποτα ΠΛΗΝ του αν του αποφερει εσοδα. Βλ ρεαλιτυ, σηριαλς της συμφορας, παιδικα τηλεπαιγνιδια, Σεφτερληδες και Ψαλτες - ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΟΛΚΗΣ!


Το πληρώνει ο αγοραστής ΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ το προϊόν. Η ΕΡΤ έχει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ συνδρομή. Το προϊόν μπορώ να μην το πάρω την ΕΡΤ δεν μπορώ να την αποφύγω με τίποτα. Επίσης, το προϊόν είναι κάτι που με ικανοποιεί ενώ η ΕΡΤ όχι. Δέχομαι να πληρώσω την υπηρεσία που καλύπτει μέρος των απαιτήσεών μου. Παλιότερα είχα COSMOTE TV, τώρα έχω NOVA. Τα κανάλια της ΕΡΤ δεν τα έχω καν συντονισμένα στην τηλεόραση μου.

Τα ιδια λεμε περι αγορας: εσυ ή εγω που θα το αγορασουμε θα πληρωσουμε και την διαφημιση που επιβαρυνει την τιμη - συμφωνησαμε επιτελους;) ΟΛΑ τα δημοσια ΜΜΕ παντου στη γη, εχουν υποχρεωτικη συνδρομη για ολους γιατι ΕΤΣΙ πρεπει (ειπαμε για την αναγκαιοτητα υπαρξης δημοσιων ΜΜΕ)

Για να το πω κι αλλιώς, προτιμώ τα λεφτά της ΕΡΤ να τα πετάω σε ένα πηγάδι παρά να πηγαίνουν εκεί που πηγαίνουν. :D

Γιατι εισαι βαθεια προκατειλημμενος, και ΔΙΚΑΙΩΣ, λογω κακου πολιτικου παρελθοντος (και παροντος). Αν ομως σου παρουσιαζε μια ανεξαρτητη ενημερωση χωρις πολυ κρατικη παρεμβαση, κι ενα ευπρεπεστερο περιεχομενο, ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΔΗΛ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΣΑΠΙΟΚΑΝΑΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ "ΣΤΡΑΤΕΥΜΕΝΑ" ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ, θα ειχες αντιρρηση να πληρωνες την σχεδον ασημαντη συνδρομη; Νομιζω οχι. Αρα...;
Οι απαντησεις εντος με bold
 

Μηνύματα
19.333
Reaction score
13.549
Μάλιστα... είμαι περίεργος όμως τι έχουν στο μυαλό τους οι ίδιοι οι εργαζόμενοι στο Mega. Από τη στιγμή που πάνε (αν τα καταφέρουν) για θεματική άδεια, φαντάζομαι πρέπει να αντιλαμβάνονται ότι από τα 420 άτομα που απασχολούνταν στο κανάλι, δεν θα μείνουν πάνω από καμιά 50αριά, ειδικά αν το κανάλι δεν παράγει καθόλου δικά του θεματικά προγράμματα, είτε προβάλλοντας επαναλήψεις όπως τώρα, είτε αγοράζοντας προγράμματα τρίτων...
 


Μηνύματα
19.333
Reaction score
13.549
Δε νομίζω ότι θα πάρει οτιδήποτε... Καθυστέρηση παίζει... Όσο οι μέτοχοι δεν αναλαμβάνουν ευθύνη, να δώσουν σχέδιο, να βάλουν λεφτά, το μαύρο είναι στον ορίζοντα...
 

Μηνύματα
637
Reaction score
767
Αγαπητοί συμφορουμίτες που συγκρίνετε το κόστος των διαφημίσεων που παίζουν στα ιδιωτικά κανάλια με το κόστος εισφοράς για την ΕΡΤ,
ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ Η ΕΡΤ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ, ΣΩΣΤΑ?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
Αγαπητοί συμφορουμίτες που συγκρίνετε το κόστος των διαφημίσεων που παίζουν στα ιδιωτικά κανάλια με το κόστος εισφοράς για την ΕΡΤ,
ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ Η ΕΡΤ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ, ΣΩΣΤΑ?
Οι διαφημίσεις της ΕΡΤ είναι απ' τις καλές. Δεν επιβαρύνουν την τελική τιμή του διαφημιζόμενου προϊόντος. :roflmao:
 


Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Μάλιστα... είμαι περίεργος όμως τι έχουν στο μυαλό τους οι ίδιοι οι εργαζόμενοι στο Mega. Από τη στιγμή που πάνε (αν τα καταφέρουν) για θεματική άδεια, φαντάζομαι πρέπει να αντιλαμβάνονται ότι από τα 420 άτομα που απασχολούνταν στο κανάλι, δεν θα μείνουν πάνω από καμιά 50αριά, ειδικά αν το κανάλι δεν παράγει καθόλου δικά του θεματικά προγράμματα, είτε προβάλλοντας επαναλήψεις όπως τώρα, είτε αγοράζοντας προγράμματα τρίτων...
Γύρω στα 100 άτομα είναι εδώ και αρκετό καιρό στο κανάλι ...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.541
Μαλιστα - οι φτωχοι ανα τον κοσμο ειναι φτωχοι γιατι ειναι ανοητοι, οχι για αλλον λογο...


Οποιοσδήποτε ενεργεί χωρίς να σκέφτεται τις συνέπειες είναι ανόητος. Δεν μπορώ να δεχτώ την οργή κάποιων ως ανασταλτικό παράγοντα στην εξέλιξη, όταν μεσοπρόθεσμα θα ωφελήσει και αυτούς αν διαθέτουν τα ελάχιστα προσόντα.

Το περιεχόμενο των ιδιωτικών καναλιών είναι αυτό ακριβώς που ανεβάζει τη τηλεθέαση τους, στοχευοντας στο χαμηλοτατο ΚΑΙ ΓΑΡΓΑΛΙΣΤΙΚΟ γουστο, ΚΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ. Ο ιδιωτης πλεον επιλεγει το τι θα δει ο τηλεθεατης, μη λαμβανοντας υπ΄οψη του ουτε γουστο ουτε ποιοτητα ουτε τιποτα ΠΛΗΝ του αν του αποφερει εσοδα. Βλ ρεαλιτυ, σηριαλς της συμφορας, παιδικα τηλεπαιγνιδια, Σεφτερληδες και Ψαλτες - ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΟΛΚΗΣ!


Ε όχι τώρα να φτάσουμε να ορίζουμε εμείς τι χρειάζεται ο κόσμος. Τα σκουπίδια τα δικά σου είναι τιμαλφή για πάρα πολλούς. Η τηλεόραση είναι διασκέδαση/πασατέμπος. Όποιος δεν συμφωνεί πατάει το κουμπί και την κλείνει. Δεν απαιτεί να αλλάξει το πρόγραμμα για να του αρέσει. Ο χαϊεντάς τηλεθεατής ας ψαχτεί να βρει άλλα θεάματα.


Τα ιδια λεμε περι αγορας: εσυ ή εγω που θα το αγορασουμε θα πληρωσουμε και την διαφημιση που επιβαρυνει την τιμη - συμφωνησαμε επιτελους;) ΟΛΑ τα δημοσια ΜΜΕ παντου στη γη, εχουν υποχρεωτικη συνδρομη για ολους γιατι ΕΤΣΙ πρεπει (ειπαμε για την αναγκαιοτητα υπαρξης δημοσιων ΜΜΕ)


Δεν υπάρχει συνεννόηση σε αυτό το θέμα... Το προϊόν που θα αγοράσω, επέλεξα εγώ να το προτιμήσω και έκανα στιγμιαία αντιστάθμιση κόστους/απόδοσης. Την ΕΡΤ την πληρώνω χωρίς καν να την έχω στα κανάλια μου. Αυτό πάει κόντρα στην "ελευθερία της επιλογής", βασικής αρχής του ατομικού φιλελευθερισμού. Ο Milton Friedman το εξηγεί πολύ ωραία.
Τα δημόσια ΜΜΕ παγκοσμίως δεν έχουν όλα υποχρεωτική συνδρομή.

Μία πολύ βασική παράμετρος είναι ότι οι ανάγκες ενός κράτους πρέπει να ακολουθούν μία ιεραρχία. Δεν γίνεται να υπολειτουργούν τα σχολεία και να θέλουμε δημόσια τηλεόραση μορφωτικού επιπέδου. Όπως δεν γίνεται να είμαστε τελευταίοι Ευρωπαίοι στον "ψηφιακό κόσμο" και ο άλλος ο Ραν Ταν Πλαν, ο Παππάς, να μας λέει για διαστημικές κατακτήσεις.

Γιατι εισαι βαθεια προκατειλημμενος, και ΔΙΚΑΙΩΣ, λογω κακου πολιτικου παρελθοντος (και παροντος). Αν ομως σου παρουσιαζε μια ανεξαρτητη ενημερωση χωρις πολυ κρατικη παρεμβαση, κι ενα ευπρεπεστερο περιεχομενο, ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΔΗΛ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΣΑΠΙΟΚΑΝΑΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ "ΣΤΡΑΤΕΥΜΕΝΑ" ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ, θα ειχες αντιρρηση να πληρωνες την σχεδον ασημαντη συνδρομη; Νομιζω οχι. Αρα...;
Τώρα περνάμε σε πολιτική συζήτηση που, αν και ξέρω ότι διαφωνούμε, θα σου πω τη γνώμη μου.

Θα ήθελα να υπάρχει η ΕΡΤ (ασχέτως περιεχομένου) αν είχε ακριβώς όσα άτομα χρειάζονταν, αν δεν ήταν ακόμα ένας χώρος κομματικών προσλήψεων κι αν δούλευε με όρους ιδιωτικού καναλιού (κερδοφορία, άρση μονιμότητας, κτλ). Και φυσικά χωρίς υποχρεωτική συνδρομή. Αν με κάλυπτε το περιεχόμενο μπορεί να την πλήρωνα, όπως τώρα τη NOVA και παλιότερα τον COSMOTE TV.
Το ίδιο και για αρκετές άλλες δημόσιες υπηρεσίες. Συνθήκες ανταγωνισμού, εξαφάνιση κομματικών συνδικάτων, άρση μονιμότητας και ρύθμιση μισθών βάσει απόδοσης.
Το "κράτος-οδηγητής" έχει λήξει στα σύγχρονα κράτη από την εποχή του ψυχρού πολέμου. Το παρελθόν τελείωσε και ο υπόλοιπος πολιτισμένος κόσμος απομακρύνεται ενώ εμείς ασχολούμαστε με φαντάσματα.
 


Μηνύματα
19.333
Reaction score
13.549
Δεν υπάρχει συνεννόηση σε αυτό το θέμα... Το προϊόν που θα αγοράσω, επέλεξα εγώ να το προτιμήσω και έκανα στιγμιαία αντιστάθμιση κόστους/απόδοσης. Την ΕΡΤ την πληρώνω χωρίς καν να την έχω στα κανάλια μου. Αυτό πάει κόντρα στην "ελευθερία της επιλογής", βασικής αρχής του ατομικού φιλελευθερισμού. Ο Milton Friedman το εξηγεί πολύ ωραία.
Τα δημόσια ΜΜΕ παγκοσμίως δεν έχουν όλα υποχρεωτική συνδρομή.
Όταν δεν έχουν τέλος, συνήθως επιδοτούνται από τον κρατικό προϋπολογισμό, δηλαδή από τους φόρους! Η μία η άλλη δηλαδή. Πρέπει να είναι πολύ σπάνια η περίπτωση δημόσιου ραδιοτηλεοπτικού οργανισμού που χρηματοδοτείται αποκλειστικά από τις εμπορικές του συναλλαγές, δηλαδή διαφημίσεις, πώληση παραγωγών του, κλπ.

Το "κράτος-οδηγητής" έχει λήξει στα σύγχρονα κράτη από την εποχή του ψυχρού πολέμου. Το παρελθόν τελείωσε και ο υπόλοιπος πολιτισμένος κόσμος απομακρύνεται ενώ εμείς ασχολούμαστε με φαντάσματα.
Όχι ότι θέλω το κράτος - οδηγητή, αλλά επειδή η ζωή κύκλους κάνει, και το μέλλον είναι άγνωστο, είναι μεγάλη κουβέντα να πει κανείς ότι το τάδε τέλειωσε και δεν θα ξαναυπάρξει πια...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
To BBC δεν επιδοτείται από τον κρατικό προϋπολογισμό. Οποιος έχει τηλεόραση πληρώνει.
 

Μηνύματα
19.333
Reaction score
13.549
Οπότε όλοι σχεδόν πληρώνουν... Πόσοι δεν έχουν τηλεόραση, υπολογιστή, κινητό, dvd, κλπ...

The licence fee is £147.
Find out about ways you can pay for a TV Licence and different types and costs on the TV Licensing website.

You need to be covered by a TV Licence to:

  • watch or record live TV programmes on any channel
  • download or watch any BBC programmes on iPlayer – live, catch up or on demand.
This applies to any provider you use and any device, including a TV, desktop computer, laptop, mobile phone, tablet, games console, digital box or DVD/VHS recorder.

Visit the TV Licensing website to find out when you need a TV Licence.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.541
Όταν δεν έχουν τέλος, συνήθως επιδοτούνται από τον κρατικό προϋπολογισμό, δηλαδή από τους φόρους! Η μία η άλλη δηλαδή. Πρέπει να είναι πολύ σπάνια η περίπτωση δημόσιου ραδιοτηλεοπτικού οργανισμού που χρηματοδοτείται αποκλειστικά από τις εμπορικές του συναλλαγές, δηλαδή διαφημίσεις, πώληση παραγωγών του, κλπ.
Δεν διαφωνώ, αλλά όσο στην Ελλάδα η δημόσια τηλεόραση είναι άλλη μία φωλιά για βόλεμα κομματόσκυλων (όλων των κομμάτων), είναι περιττό να μιλάμε για τη χρησιμότητα του προγράμματός της στην πρόοδο της κοινωνίας, όταν η ίδια η ύπαρξή της στηρίζεται στη μη πρόοδο. Για το πρόγραμμά της δεν μιλάω γιατί θα γίνω κακός.


Όχι ότι θέλω το κράτος - οδηγητή, αλλά επειδή η ζωή κύκλους κάνει, και το μέλλον είναι άγνωστο, είναι μεγάλη κουβέντα να πει κανείς ότι το τάδε τέλειωσε και δεν θα ξαναυπάρξει πια...
Ενδιαφέρομαι για τα χρόνια που εμείς εδώ μέσα θα είμαστε σε θέση να σχολιάζουμε τις εξελίξεις. Το τι θα γίνει αργότερα είναι φιλοσοφική κουβέντα λόγω αμέτρητων αστάθμητων παραγόντων.
Η ιδεολογία μου (right libertarianism) έχει ένα σημαντικό θετικό: Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει (με τους ελάχιστους δυνατούς περιορισμούς) και τo κράτος πρόνοιας είναι σχεδόν μηδενικό, άρα δεν έχουμε να διαφωνούμε για το πώς θα μοιραστούν τα λεφτά ή ποιος τα έφαγε. :)
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Καμιά εξέλιξη υπάρχει στον διαγωνισμό για τις τηλεοπτικές άδειες?

Ή τελικά και επί ΠΦΑ ισχύει το "ουδέν μονιμότερον του προσωρινού"?
 



Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Είπα στην αρχή να το κάνω QUOTE στα Οικονομικά-Πολιτικά, μετά σκέφτηκα μπας και είναι καλύτερο να το QUOTE-άρω στα Αθλητικά (ΠΑΟΚ), αλλά μετά σκέφτηκα ότι είναι σωστότερο να το αφήσω εδώ.

Η είδηση σε περίληψη (από το παραπάνω link):
"...Η αδειοδότηση των σταθμών εθνικής εμβέλειας ολοκληρώνεται με τη δημοσίευση στη Διαύγεια από το ΕΣΡ. Πρόκειται για τον ΣΚΑΪ (Γιάννης Αλαφούζος), το Star (Γιάννης Βαρδινογιάννης), τον Alpha (Δημήτρης Κοντομηνάς), τον ΑΝΤ1 TV (Θοδωρής Κυριακού) και το Epsilon (Ιβάν Σαββίδης) που σύμφωνα με τη Ραδιοτηλεοπτική Αρχή κρίνονται «οριστικοί δικαιούχοι άδειας», για τα επόμενα 10 χρόνια, με βάση την προκήρυξη που δημοσιεύτηκε τον Νοέμβριο του 2017..."

Μολονότι τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι παλιά, αφού από την αρχή της "προσπάθειας" (τρομάρα μας:o) της παρούσας κυβέρνησης για την τηλεοπτική αδειοδότηση υπήρξαν τα παρατράγουδα, εγώ θα τα ξαναθέσω:

- Ο Σαββίδης δεν ήταν εκείνος που στο πρώτο νταλαβέρι είχε μπει - κατ' ομολογίαν του - ως "λαγός", προκειμένου να αυξηθούν τα χτυπήματα και στη συνέχεια, αφού έκανε τη δουλειά του, αποχώρησε κανονικά;
- Αφού υπήρξε ομολογία και μάλιστα χωρίς διάψευση ή έστω ανασκευή λόγω λάθους ή κάποια άλλη δικαιολογία, γιατί δεν επενέβη ο εισαγγελέας;
- Και αφού υπήρξε αυτό το γεγονός, γιατί του επετράπη να πάρει ξανά μέρος στη διαδικασία;
- Και πως τελικά του καταχωρούν το δικαίωμα να αποκτήσει τηλεοπτική άδεια εθνικής εμβέλειας με τέτοιο παρελθόν στο συγκεκριμένο ζήτημα;

Θα μου πει κανένας:
- Τι μας λες τώρα, σιγά το θέμα.
Όπως επίσης κάποιος θα μπορούσε να πει:
- Καλά, ο Σαββίδης σε μάρανε, οι άλλοι τι είναι δηλαδή, λουλούδια;

Δεν θα είχα αντίρρηση να δεχτώ και τα δύο παραπάνω "επιχειρήματα". Απλά να μου επιτρέψετε μόνο να υπενθυμίσω ότι οι λόγοι που προέβαλε η κυβέρνηση ήταν το ξεκαθάρισμα του τηλεοπτικού τοπίου και το χτύπημα της διαφθοράς, ανάμεσα στα άλλα. Και μάλιστα ως προμετωπίδα για αυτά προέβαλε το "ηθικό" πλεονέκτημα της αριστερής διακυβέρνησης.

Από αυτά και μόνο - διότι υπάρχουν άλλα, πολύ πιο σοβαρά θέματα καθώς και πολλά άλλα που δεν μας παίρνει να τα απαριθμήσουμε εδώ - μπορεί κανένας να καταλάβει για το τι είδους "αριστεροσύνη" μιλάμε.

Το μόνο που τους σώζει τώρα είναι ότι την διαδικασία δεν την έκαναν απευθείας τα κυβερνητικά επιτελεία, αλλά το ΕΣΡ.
Ζήσε, Μάη μου, να φας τριφύλλι, δηλαδή.

Καλό βράδυ.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Αγαπητε Παναγιωτη, ισως το ξαναειπα(με):
ΔΕΝ υφισταται αριστερη κυβερνηση στην Ελλαδα, ουε καν ως ...παρενθεση, παρα μια διαχειριστρια δεξιας οικονομικης κρισης ... Της ελαχε (δεν της ελαχε, σχεδιο ηταν) ο "κληρος", ωστε να απαξιωθει η εννοια "αριστερα" (οπως την εννοει ο καθεις - εγω παντως οχι ως κομμουνιστικη) και να παραδωθει στη χλευη των προπαγανδιστων κονδυλοφορων!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top