Τηλεοπτικές άδειες - Οι εξελίξεις

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ουπς ...τωρα ξαναειδα το θεμα, και την απαντηση του xfader - ολιγον αργα πλεον για απαντησεις!

Υπαρχει και ...left llibertarianism; εκει θα καταταγω:)
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Αγαπητε Παναγιωτη, ισως το ξαναειπα(με):
ΔΕΝ υφισταται αριστερη κυβερνηση στην Ελλαδα, ουτε καν ως ...παρενθεση, παρα μια διαχειριστρια δεξιας οικονομικης κρισης ...
Καλημέρα, Λάκη
Είναι σίγουρο, τουλάχιστον εκ μέρους μου, ότι τα περί "αριστερής" - με πλήρη γνώση της έννοιας των εισαγωγικών - κυβέρνησης τα έχουμε ξαναπεί.

Είναι γεγονός ότι ανέλαβε να διαχειριστεί την οικονομική κρίση, η οποία σημειωτέον δεν έχει δεξιό ή άλλου τέτοιου είδους πρόσημο, αλλά είναι κρίση του οικονομικού, κοινωνικού και πολιτικού συστήματος και εκδηλώνεται σε όλον τον πλανήτη, διαβαθμισμένη βέβαια, ανάλογα με το εύρος της οικονομίας κάθε κράτους και τη θέση του στο παγκόσμιο οικονομικό γίγνεσθαι.

Της ελαχε (δεν της ελαχε, σχεδιο ηταν) ο "κληρος", ωστε να απαξιωθει η εννοια "αριστερα" (οπως την εννοει ο καθεις - εγω παντως οχι ως κομμουνιστικη) και να παραδωθει στη χλευη των προπαγανδιστων κονδυλοφορων!
Αυτό το γεγονός (η διαχείριση της κρίσης) δεν ήταν απλά κάποια συγκυριακή σύμπτωση (δεν "της έλαχε"). Ήταν συνειδητή επιλογή του ΣΥΡΙΖΑ (μιας και αυτό το κόμμα ουσιαστικά κυβερνάει - η τσόντα των ΑΝΕΛ απλά συμπληρώνει το παζλ), να κυβερνήσει στο έδαφος αυτού του συστήματος και με αυτή την κρίση σε πλήρη εξέλιξη.

Ακόμα και τις παλιότερες θεωρητικές διακηρύξεις του τις έχει εγκαταλείψει επίσημα. Δεν μιλάει πια καθόλου για σοσιαλισμό, για εργατική τάξη, για τον "κακό ιμπεριαλισμό" και για κάθε είδους παρόμοιες συνθηματικές παρόλες, για τις οποίες μιλούσε στο παρελθόν, ακόμα και στο πιο πρόσφατο, πριν γίνει κυβέρνηση. Και δεν εννοώ τις ομιλίες του Τσίπρα και των υπολοίπων κυβερνητικών παραγόντων, συμπεριλαμβανόμενων και των βουλευτών του, αλλά μιλάω για το κόμμα τους, τα όργανά του, και τους εσωκομματικούς παράγοντες. Πριν λίγο καιρό - αν θυμάμαι, το έχω ξαναγράψει - είχα μια φιλική συνομιλία με γνωστό μου, ενεργό μέλος του ΣΥΡΙΖΑ και καθόλου αναμειγνυόμενο με τα κυβερνητικά δρώμενα (έχει τη δουλειά του ο άνθρωπος και μ' αυτήν ασχολείται). Σε ερώτησή μου τι πιστεύει το κόμμα του για την έννοια του σοσιαλισμού, μου απάντησε ευθέως και χωρίς περιστροφές ότι αυτή έχει εγκαταλειφθεί, διότι την θεωρούν "αντιπαραγωγική". Όταν του επεσήμανα ότι στην πολιτική απόφαση του τελευταίου συνεδρίου (Πολιτική Απόφαση στο 2ο Συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ - Οκτώβρης 2016), δεν φαίνεται κάτι τέτοιο (στη δεύτερη παράγραφο της απόφασης αναγράφονται τα παρακάτω, έστω κι αν μιλάνε για σοσιαλισμό του 21ου αιώνα - λες και ο σοσιαλισμός έχει χρονικά χαρακτηριστικά και όχι οικονομικά και κοινωνικά: "...Η υπεράσπιση των κοινωνικά αδύναμων από μια πρωτόγνωρης έντασης λεηλασία και καταστροφή, είναι προϋπόθεση για κάθε σχέδιο που θέλει να έχει ως ορίζοντα τον κοινωνικό μετασχηματισμό, τον σοσιαλισμό του 21ου αιώνα..."), μου απάντησε πως άλλο τι λένε στις αποφάσεις και άλλο τι κάνουν στην πράξη.

Με λίγα λόγια, για να μην μακραίνουμε πολύ.

Ο ΣΥΡΙΖΑ αντέγραψε με τον πιο εμφατικό τρόπο όλες τις προπαγανδιστικές μεθόδους και την παροχολογία του παλιού ΠΑΣΟΚ του Αντρέα, χωρίς να διστάσει να εισάγει σε αυτές και μεθόδους της ΝΔ, προκειμένου να υφαρπάξει την ψήφο του ελληνικού λαού, γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι όλα που υποσχόταν θα μείνουν απλά στα χαρτιά.

Αυτή η βασική πολιτική επιλογή έγινε συνειδητά και με πλήρη γνώση του τι θα επακολουθούσε. Όπως συνειδητά βέβαια ήταν η επιλογή διαχείρισης του συστήματος, η οποία (διαχείριση) κανένα - μα κανένα - αριστερό χαρακτηριστικό δεν έχει. Και δεν θα μπορούσε να έχει.

Τέλος, η απαξίωση της έννοιας της "αριστεράς" ήταν ανέκαθεν επιδίωξη της άρχουσας τάξης. Έμενε πάντα να βρεθούν τα σωστά εργαλεία γι αυτό. Το έκανε προπολεμικά με την δημιουργία πολιτικών σχηματισμών, που αποκτούσαν προσωρινά "αριστερό" προφίλ, ικανό να παρασύρει ανώριμα λαϊκά στρώματα, το έκανε και μεταπολεμικά, μέχρι τη δικτατορία και συνέχισε να το κάνει και στην περίοδο της μεταπολίτευσης. Τρανά παραδείγματα των πρώτων χρόνων της μεταπολίτευσης το ΠΑΣΟΚ κυρίως, αλλά και άλλα μικρότερα κόμματα (ΚΟ.ΔΗ.ΣΟ., ΠΟΛ.ΑΝ., Πράσινοι, κλπ.), όλα με σκοπό να λειτουργήσουν ως αναχώματα ανάμεσα στη ΝΔ και στον βασικό πόλο της αριστεράς στη χώρα μας, το ΚΚΕ. Και από μια άποψη, αυτή η προσπάθεια είχε επιτυχία.

Αυτά σε σχέση με τη φράση σου στη δεύτερη παράγραφο. Όσο για το:
...ώστε να απαξιωθεί η έννοια "αριστερά" (όπως την εννοεί ο καθείς - εγώ πάντως όχι ως κομμουνιστική)
, υπάρχει σχετική αρθρογραφία - την έχουμε ξανασυζητήσει σε άλλο νήμα:
"Αριστερόμετρο": Φυσικά και υπάρχει!

Και για να μην ξεφεύγουμε από το αντικείμενο του νήματος: Η υπόθεση των τηλεοπτικών αδειών είναι "μια από τα ίδια". Απηχεί τη συνολική εφαρμοζόμενη πολιτική, εξειδικευμένη στο χώρο της τηλεόρασης και των media.

Καλημέρα.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Καλημερα
Με το "της ελαχε", εννοω ο,τι η επιλογη της κυβερνησης "αριστερης παρενθεσης" επιλεχθηκε απο αλλους , τους γνωστους βεβαιως ( ενας, προσφατα, κηρυξε απο Καλαματα νεον ανενδοτο), και ο Σ., αχορταγος για εξουσια καταπιε το δολωμα.
Τα λοιπα αργοτερα, φορτωνω για μινι διακοπες:)
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Τα λοιπα αργοτερα, φορτωνω για μινι διακοπες:)
Να περάσεις καλά!
Αυτό πρωτεύει, όλα τα άλλα μπορούν να περιμένουν!
(Έτσι κι αλλιώς, ακόμα και τις διακοπές τις έχουν κάνει είδος πολυτελείας)

Ρίξε και καμιά βουτιά παραπάνω για τους υπόλοιπους ;)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Αγαπητε Παναγιωτη, ισως το ξαναειπα(με):
ΔΕΝ υφισταται αριστερη κυβερνηση στην Ελλαδα, ουε καν ως ...παρενθεση, παρα μια διαχειριστρια δεξιας οικονομικης κρισης ... Της ελαχε (δεν της ελαχε, σχεδιο ηταν) ο "κληρος", ωστε να απαξιωθει η εννοια "αριστερα" (οπως την εννοει ο καθεις - εγω παντως οχι ως κομμουνιστικη) και να παραδωθει στη χλευη των προπαγανδιστων κονδυλοφορων!
Δεν περιμένω, βεβαίως, να σου αλλάξω μυαλά σ' αυτήν την ηλικία, αλλ' αν θέλεις να ικανοποιήσεις την περιέργειά σου, πες μου να σου στείλω καναδυό link να διαβάσεις και να ακούσεις. Με αρκετό κόπο, βεβαίως.
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Μα, ΟΛΕΣ οι αριστερές κυβερνήσεις που έχουν ποτέ υπάρξει στην ιστορία της ανθρωπότητας, δεν ήταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ αριστερές κυβερνήσεις..........................



(οι άφθονες τελίτσες αποτελούν κι αυτές μέρος του αριστερού αφηγήματος και συνεπώς είναι απαραίτητες)
 

Μηνύματα
29.255
Reaction score
23.299
Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ "ΥΠΑΡΚΤΟΥ" ΑΠΟ ΤΟΝ "ΦΑΝΤΑΣΙΑΚΟ" ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ

ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΥΘΑ ΚΑΙ

ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.

ΟΠΟΤΕ Ο ΜΟΝΟΣ ΕΥΚΑΙΡΟΣ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΤΕΛΕΙΩΤΟΣ

ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΙΣΜΟΣ, ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΙΣΜΟΣ, ΟΠΟΡΤΟΥΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΟΡΦΗΣ ΚΑΙ ΛΟΓΗΣ

ΠΑΛΙΑΝΘΡΩΠΙΑ.....ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΠΗΞΑΜΕ....
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δεν περιμένω, βεβαίως, να σου αλλάξω μυαλά σ' αυτήν την ηλικία, αλλ' αν θέλεις να ικανοποιήσεις την περιέργειά σου, πες μου να σου στείλω καναδυό link να διαβάσεις και να ακούσεις. Με αρκετό κόπο, βεβαίως.
Ποια μυαλα; το οτι δεν θελω να ξαναδω καθαρματα στην εξουσια;
Αλλα...στειλε. Θα κοπιασω βεβαια μα μπορει να βγει κατι





Αρχικα εγραψα αλλα νομιζοντας οτι απαντουσε "αλλος", ελπιζω να προλαβα...
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Ποια μυαλα; Το οτι πιστευω και υποστηριζω μια κοινωνικη πολιτικη, που εσυ απορριπτεις; Το οτι πιστευω και προσπαθω να στηριξω οικονομικες εφαρμογες που να δινουν πρωτευουσα σημασια στον ανθρωπο κι οχι στα κερδη του ...Σορος; Αλλα ξεχασα: οταν ακουτε "αριστερη" πολιτικη φοβασθε μη σας παρουν τα πορτοφολια, τα χωραφια και τις ...γυναικες οι κομμουνιστες, αδιαφορωντας για οποιαδηποτε αλλη κριτικη σκεψη. Να μου δωσεις να διαβασω τι; Πως οπου επιχειρηθηκε κατι εστω και λιγο "αριστερο" απετυχε; Φυσικα και απετυχε, μα οχι με υπευθυνη την οποια κυβερνηση μα χαρις στις αντιδρασεις των Σορος του κοσμου, που ειδαν να χανουν χρημα. Παραδειγμα η Βενεζουελα: την στραγγαλισαν κυριολεκτικα γιατι τους πηρε τα πετρελαια, ή οχι; ΧΡΗΜΑ! Η πιο πονηρη εφευρεση της εξουσιας.
Οσο για τον κοπο, ισως και εκ μερους σου πρεπει να καταβληθει, εστω ο ελαχιστος, για μερικες αλλες σκεψεις...Εσυ τουλαχιστον θα τα "παρεις" πιο ευκολα αφου δεν σε επηρεαζει η ηλικια, ως νεωτερος.
Επαναλαμβανω οτι για μενα "αριστερη" δεν σημαινει "κομμουνιιστικη".
Ουδέν εξ αυτών εννοούσα...
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ουδέν εξ αυτών εννοούσα...
Το διορθωσα αγαπητε - προλαβες και το διαβασες;
[DOUBLEPOST=1536227398][/DOUBLEPOST]
Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ "ΥΠΑΡΚΤΟΥ" ΑΠΟ ΤΟΝ "ΦΑΝΤΑΣΙΑΚΟ" ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ

ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΥΘΑ ΚΑΙ

ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.

ΟΠΟΤΕ Ο ΜΟΝΟΣ ΕΥΚΑΙΡΟΣ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΤΕΛΕΙΩΤΟΣ

ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΙΣΜΟΣ, ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΙΣΜΟΣ, ΟΠΟΡΤΟΥΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΟΡΦΗΣ ΚΑΙ ΛΟΓΗΣ

ΠΑΛΙΑΝΘΡΩΠΙΑ.....ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΠΗΞΑΜΕ....
ΑΚΡΙΒΩΣ Γρηγορη - τοτε γιατι κοιταζουμε για αποτυχημενες λυσεις απο αποτυχημενους;
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Κωστα βαλε και δημοσια το λινκ, επι του οποιου ελαχιστες αντιρρησεις εχω - αντιθετα υποστηριζει οσα λεω για (πολιτικο) κρεμασμα των υπευθυνων περι των οποιων κομπορρημουν αρκετοι εδω μεσα. Το εχω ξαναδιαβασει παντως, γι αυτο απαντησα ταχιστα;)
 



Μηνύματα
29.255
Reaction score
23.299
Το διορθωσα αγαπητε - προλαβες και το διαβασες;
[DOUBLEPOST=1536227398][/DOUBLEPOST]
ΑΚΡΙΒΩΣ Γρηγορη - τοτε γιατι κοιταζουμε για αποτυχημενες λυσεις απο αποτυχημενους;
ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟΙ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΚΑΙ Ο ΑΚΡΑΤΟΣ ΛΑΙΚΙΣΜΟΣ.

ΘΥΜΙΖΩ ΤΥΠΙΚΑ 2...ΤΟΝ ΒΕΡΕΛΗ ΑΠΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΗΜΑ ΑΠΟ ΝΔ.

ΕΠΙΣΗΣ "ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΙ" ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΜΟΚΡΟΤΟΥΣΕ

ΠΛΗΘΟΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ. ΟΠΟΤΕ ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ Η ΕΥΘΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ.

ΤΟ "ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ" ΗΤΑΝ ΕΠΙΚΗ ΡΗΣΗ....

ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΕΙΧΕ ΠΕΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ....
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Στον Πάγκαλο,η εξωτερική του εμφάνιση αντικατροπτίζει τον ψυχικό του κόσμο.
Αυτό το κοίτος δεν εκτιμά και δεν φροντίζει το σώμα του,περιμένετε εμάς;
Οπότε το μαζί τα φάγαμε,να τα πει στον περίγυρο του,που σίγουρα είναι κάτι ανάλογο.
Δεν ενθυμούμαι να έχω φάει μαζί του ή με τους όμοιους του.
Το σωστότερο,μας έχουν φάει,οι κανίβαλοι.
Όσον αφορά τις τηλεοπτικές άδειες,κάτι τρέχει στα γύφτικα
Θα πω τη γνωστή μου ρήση
Στους ενδοσκελείς αδένες μου!!!!!
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Την απουσία ανακοινώσεων, σχολίων και αντιδράσεων από τη ΝΔ που είχε κηρύξει “ανένδοτο” κατά της διαδικασίας αδειοδότησης και από τα κανάλια που “στόλιζαν” από το πρωί ως το βράδυ την κυβέρνηση και το Νίκο Παππά για τη δήθεν αντισυνταγματικότητα του νόμου για την χορήγηση αδειών στους σταθμούς, μετά την απόφαση του ΣτΕ που ρίχνει “άκυρο” στις αιτιάσεις των καναλαρχών, σχολιάζουν δηκτικά οι “Αιχμές” στις typologies.gr:

**Αναζητούμε από το πρωί κάποια αντίδραση από τη ΝΔ επί των αποφάσεων του ΣτΕ για τις τηλεοπτικές άδειες.

**Που είναι οι κύριοι και οι κυρίες που φώναζαν πως “είναι αντισυνταγματικός ο Νόμος Παππά”; Οι άλλοι που έλεγαν πως δεν υπάρχει νομική υποχρεώση χορήγησης των αδειών;

**Πήραν την είδηση στο μαξιλάρι τους;

**Και τώρα που οι αδειούχοι είναι 5, αλλά επί της ουσίας …4, τι έχουν να πουν;

**Οι άδειες θα μπορούσαν να είχαν χορηγηθεί από το 2016.

**Αλλά, η ΝΔ αμέσως όταν ανέλαβε την προεδρία του κόμματος ο Κυριάκος Μητσοτάκης, αρνήθηκε να συναινέσει στη σύγκροτηση του ΕΣΡ, με αποτέλεσμα η κυβέρνηση, να κάνει την λανθαμένη επιλογή αναθέτοντας την αρμοδιότητα χορήγησης των αδειών στην ΓΓΕΕ.

Η συγκεκριμένη διάταξη κρίθηκε αντισυνταγματική, αλλά ο υπόλοιπος νόμος 4339/2015 απόλυτα συμβατός με το Σύνταγμα;

**Γιατί η ΝΔ διάλεξε αυτό το παιχνίδι, επί τους ουσίας οδηγώντας το ΕΣΡ, σε καθεστώς παρακμής για τουλάχιστον έναν χρόνο

**Η απάντηση στις οθόνες μας.
 

Μηνύματα
19.333
Reaction score
13.550
Χμ, ίσως κάποια σχέση με αυτό... το τζαμπέισον είναι καλό! :rolleyes:

http://www.typologies.gr/zitoyn-apo-ti-nd-na-min-plirosoyn-oi-idioktites-tis-tv/

«Πόρτα για τον χειμώνα» ανοίγουν οι ιδιοκτήτες των τηλεοπτικών σταθμών, σχεδιάζοντας την επόμενη ημέρα, πιστεύοντας πως δεν θα είναι πρωθυπουργός ο Αλέξης Τσίπρας. Προς την κατεύθυνση αυτή, η ΝΔ, σε συζητήσεις που έχουν γίνει με εκπροσώπους των τηλεοπτικών σταθμών, έχει δώσει διαβεβαιώσεις πως θα καταργηθούν διατάξεις όπως ο ειδικός φόρος τηλεόρασης, ο οποίος έχει ήδη μειωθεί σε 5%, η κατοχή περισσότερων του ενός τηλεοπτικών σταθμών από μία εταιρεία, η υποχρέωση απασχόλησης 400 ατόμων ανά κανάλι εθνικής εμβέλειας γενικής στόχευσης. Ακόμη φαίνεται να έχει απασχολήσει και η υπόθεση του τιμήματος της άδειας των 35 εκ. ευρώ σε δέκα χρόνια. Θεωρούν πως αυτή η υποχρέωση των σταθμών μπορεί να αναιρεθεί υπό προϋποθέσεις, καθώς πρόκειται για ένα υπόλοιπο 31,5 εκ. ευρώ ανά τηλεοπτική εταιρεία.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Χμμμ, αν είναι να ΄ρθει ο μητσοτάκης και να καταργήσει την υποχρέωση απασχόλησης 400 ατόμων ανά κανάλι να θυμηθώ να ψηφίσω τσίπρα μη τυχόν και την πατήσουμε
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.719
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top