Την πάτησα;

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Re: Απάντηση: Re: Την πάτησα;

Απορω και εγω με την σειρα μου πως δεν σε εξοργιζει το γεγονος οτι ο συγκεκριμενος υπανθρωπος εκανε πλακα με εναν ανθρωπο ΤΥΦΛΟ και μιλας για συμβουλες!!!! :111:
[οπως βλεπω το λαθος του "υπανθρωπου" αλλο τοσο βλεπω και την κακια και το μισος που υπαρχει σε καποιους συνφορμιτες, καποιοι εκ των οποιων και συντονιστές]

Εδω ευτυχως ειναι ενα φορουμ που και οι συντονιστες μπορουν λενε την γνωμη τους.

Αμα ηταν συγγενης σου ο τυφλος θα ηθελα να ηξερα αμα ειχες την ιδια "ψυχραιμια".
[Μηπως η αισθηση δικαιοσυνης σου ξεπερνα το τι θα ηθελε ο τυφλος?]

Δεν μου απαντας ομως.


Ο αλητης αυτος ειναι ο κλασσικος τυπος ανθρωπου χωρις ιχνος συναισθηματων και συμπονοιας , απο αυτους που ακουμε συχνα πυκνα οτι φτανουν σε ακραιες πραξεις και απορουμε και ειναι απο τα ιδια κτηνη που ακουμε οτι βασανιζουν σκυλια γατια και οτι αλλο βρουν.[εδω φτανουμε στα ψυχολογικα προφιλ και τα στεραιοτυπα που εχω προαναφερει]

Επι τουτου εχεις διαπιστωσει κατι αλλο που χαρακτηριζει αυτον τον ανθρωπο εκτος απο τα στερεοτυπα τα δικα μου?


Πραγματι ειναι πολυ λιγη μια μπουνια για να καταλαβει ενα τετοιο σκουπιδι.
[εχεις δικιο, γι'αυτο να κυκλοφορουμε με πιστολια σαν το φαρ ουεστ]

Εδω μιλησα για την πιθανοτητα να "καταλαβει" αλλα δεν το καταλαβες και αντ' αυτου πηγες μεσω ειρωνιας στο αλλο ακρο.

Αμα υπηρχε ενας χριστιανος να τους τις ειχε βρεξει οταν ηταν μικρος τωρα θα ηταν κυριος και θα καταλαβαινε τι κανει.
[εδω συμφωνω]

Εδω δεν καταλαβα γιατι συμφωνεις με την χειροδικια ενω επιτηδες μιλησα για "εναν χριστιανο" και οχι για τους γονεις του.
Σαν να αντιφασκεις...


Ο συγκεκριμενος ειχε την τυχη να "περασει" πολλες φορες η μαγκια του κατι που ευτυχως στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν συνεβει και ισως καταλαβει ετσι κατι.
[μηπως μπορεις να μαντεψεις και τον αριθμο του λοτο?]

Παραβλεποντας την ειρωνια σου για αλλη μια φορα θα ηθελα να σε ρωτησω αν εσυ πιστευεις οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα για αυτον τον ανθρωπο, να ηταν η πρωτη του φορα που εκανε κατι τετοιο και δεν ειναι συμπεριφορα που δειχνει πως ζει, τον χαρακτηρα του και πως κινειται?


Αν μπορεις "συμβουλεψε" με χωρις ειρωνιες και θα το εκτιμησω πραγματικα.

Φιλικα παντα.
Κωστας
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.816
Απάντηση: Την πάτησα;

" οπως βλεπω το λαθος του "υπανθρωπου" αλλο τοσο βλεπω και την κακια και το μισος που υπαρχει σε καποιους συνφορμιτες, καποιοι εκ των οποιων και συντονιστές "


Λοιπόν φίλε xenos εσύ δηλαδή κατάλαβες το μίσος και κακία μου απ΄όλο αυτό;
Μάλλον δεν κατάλαβες καλά ακόμη σε τι καιρούς ζούμε.
Ίσως δεν σου έτυχαν τα κατάλληλα περιστατικά για να δεις κι εσύ που είναι τα όρια σου.
Μακάρι να μην σου τύχουν.
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Φίλε xenos, θα μπορούσες να εκφράσεις την αντίρρηση και τον προβληματισμό σου χωρίς να προχωρήσεις σε χαρακτηρισμούς για πρόσωπα τα οποία δεν γνωρίζεις. Εμείς που ξέρουμε το Μιχάλη έστω και λίγο, δεν είναι ότι "συγχωρούμε" την πράξη του, αλλά κρίνουμε ότι για να φτάσει ο συγκεκριμένος άνθρωπος σε αυτό το σημείο, κάποιος λόγος θα υπήρχε που θα καθιστούσε άσκοπη και άκαρπη κάθε πιο ήπια αντίδραση (και ο λόγος είναι προφανής - για όνομα του Θεού, για παρενόχληση αναπήρου μιλάμε, μια από τις βδελυρότερες πράξεις που μπορεί να κάνει άνθρωπος, και από άτομο ενήλικο, όχι από κανένα ασυλλόγιστο δεκάχρονο!)
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Ανάλογα με τον δράστη πάει και η "ποινή".
Το συγκεκριμένο ανθυπανθρωπάριο είναι προφανές ότι δεν παίρνει από λόγια, γιατί αν έπαιρνε δεν θα ήταν τόσο ζώο. Στον σκύλο αν κάνει ζημιά δεν του μιλάς. Του ρίχνεις μία για να συνετιστεί την ώρα που κάνει τη ζημιά. Έτσι και σε αυτόν... Του ρίχνεις μία, μπας κάθε πρωί που κοιτάζει τη φάτσα του στον καθρέφτη και βλέπει τη σπασμένη του μύτη, σκεφτεί τι έκανε.
Είμαι σίγουρος ότι αν είχε φάει δύο-τρεις μπάτσες στη ζωή του, ίσως να είχε γίνει άνθρωπος...
 

Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Απάντηση: Την πάτησα;

" Λοιπόν φίλε xenos εσύ δηλαδή κατάλαβες το μίσος και κακία μου απ΄όλο αυτό;
Μάλλον δεν κατάλαβες καλά ακόμη σε τι καιρούς ζούμε.
Ίσως δεν σου έτυχαν τα κατάλληλα περιστατικά για να δεις κι εσύ που είναι τα όρια σου.
Μακάρι να μην σου τύχουν.
εδω παρανοησες. οχι. δεν καταλαβα μισος και κακια σε σενα, εσυ ενηργησες εν βρασμο ψυχης, δεν γνωριζω και εγω πως θα αντιδρουσα σε τετοια περιπτωση. απο σενα θα περιμενα μονο να το ξανασκεφτεις αργοτερα και να αλλαξεις γνωμη για το βαρος της τιμωριας.

οταν ανεφερα μισος και κακια, απευθυνθηκα σε αυτους που λενε ΜΠΡΑΒΟ και τετοια με τοσο φωναχτο τροπο οι οποιοι δεν βρεθηκαν μπροστα στο περιστατικο, αρα ποροθηκαν μονο με την αναφορα του περιστατικου...
αναφερομαι σε αυτους που απο την πολυθρονα του υπολογιστη τους εκφραζουν την ανωτεροτητα τους.

Αυτο που εκανε αυτος ο "υπανθρωπος" το κανουν ενα σωρο ανθρωποι, παρκαροντας μοτοσυκλετες στα πεζοδρομια με ακομψο τροπο εμποδιζωντας γερους και αναπηρους, παρκαροντας αυτοκινητα σε πεζοδρομια και ραμπες αναπηρων. Δεν βλεπω να εκφραστηκε η ιδια αποψη για αυτους. ισως γιατι στην θεση αυτων που παρεμποδιζουν με τετοιο τροπο, να θεωρειται οτι μπορειται να βρεθουν και αυτοι, ενω στην θεση του υπανθρωπου οχι.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Την πάτησα;

"Παν μέτρον άριστον". Ισχύει κι εδώ...
 

Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Απάντηση: Την πάτησα;

"
Ίσως δεν σου έτυχαν τα κατάλληλα περιστατικά για να δεις κι εσύ που είναι τα όρια σου.
Μακάρι να μην σου τύχουν.
εχω δουλεψει σε περιπτερο στην εγνατια και εχω δει διαφορες οψεις του νομισματος, οπως:
γιαγια που παριστανει την τυφλη, εχει μπαστουνι, πηγαινει τσιμισκη για ζητιανια και το απογευμα μαζευει το μπαστουνι στην τσεπη και φευγει.
εχω δει και περιπτωση που σηκωσαμε αναπηρικο καροτσακι με τα χερια για να ανεβει σε πεζοδρομιο και να παει στο ικα.
εχω δει παππου να σπαει τη μυτη του πεφτοντας αναμεσα σε παρκαρισμενα παπακια στο πεζοδρομιο που δυσκολευαν ακομα και τους νεους να περασουν.

αυτοι που παρκαραν ετσι απλα δεν ειχαν αμεση επαφη με τους αδυναμους οπως ο τυπος στην στην δικια σου περιπτωση, παρ'ολα αυτα εχουν πληρη ευθυνη.

---
το γνωριζω οτι ειναι ενηλικος οπως αναφερει ο Μιχαλης, αυτο σημαινει οτι δυσκολα αλλαζει μυαλα τωρα. Οπως και εμεις δεν αλλαζουμε ευκολα μυαλα τωρα. παρ'ολα αυτα δεν ειναι κακο να κανουμε και λιγο αυτοκριτικη.
Συνεχιζω να μην συμφωνω με την βαρυτητα της τιμωριας.
 

Μηνύματα
3.263
Reaction score
8
Re: Απάντηση: Την πάτησα;

εδω παρανοησες. οχι. δεν καταλαβα μισος και κακια σε σενα, εσυ ενηργησες εν βρασμο ψυχης, δεν γνωριζω και εγω πως θα αντιδρουσα σε τετοια περιπτωση. απο σενα θα περιμενα μονο να το ξανασκεφτεις αργοτερα και να αλλαξεις γνωμη για το βαρος της τιμωριας.

οταν ανεφερα μισος και κακια, απευθυνθηκα σε αυτους που λενε ΜΠΡΑΒΟ και τετοια με τοσο φωναχτο τροπο οι οποιοι δεν βρεθηκαν μπροστα στο περιστατικο, αρα ποροθηκαν μονο με την αναφορα του περιστατικου...
αναφερομαι σε αυτους που απο την πολυθρονα του υπολογιστη τους εκφραζουν την ανωτεροτητα τους.

Αυτο που εκανε αυτος ο "υπανθρωπος" το κανουν ενα σωρο ανθρωποι, παρκαροντας μοτοσυκλετες στα πεζοδρομια με ακομψο τροπο εμποδιζωντας γερους και αναπηρους, παρκαροντας αυτοκινητα σε πεζοδρομια και ραμπες αναπηρων. Δεν βλεπω να εκφραστηκε η ιδια αποψη για αυτους. ισως γιατι στην θεση αυτων που παρεμποδιζουν με τετοιο τροπο, να θεωρειται οτι μπορειται να βρεθουν και αυτοι, ενω στην θεση του υπανθρωπου οχι.
Eπειδή μάλλον με το ΜΠΡΑΒΟ αναφέρεσαι και σε εμένα, να σου πω λοιπόν ότι έχω "φάει" δύο αγωγές για εξύβριση κ.α., από αυτή τη κατηγορία ανθρώπων απου αναφέρεσαι
".....παρκαροντας μοτοσυκλετες στα πεζοδρομια με ακομψο τροπο εμποδιζωντας γερους και αναπηρους, παρκαροντας αυτοκινητα σε πεζοδρομια και ραμπες αναπηρων..." και γενικότερα είμαι πολύ ευερέθιστος με αυτά τα θέματα.

Αλλά εδώ συζητούμε το συγκεκριμένο περιστατικό και πες μου σε παρακαλώ ποιά θα ήταν η δική σου αντίδραση?
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Την πάτησα;

Αυτο που εκανε αυτος ο "υπανθρωπος" το κανουν ενα σωρο ανθρωποι, παρκαροντας μοτοσυκλετες στα πεζοδρομια με ακομψο τροπο εμποδιζωντας γερους και αναπηρους, παρκαροντας αυτοκινητα σε πεζοδρομια και ραμπες αναπηρων. Δεν βλεπω να εκφραστηκε η ιδια αποψη για αυτους. ισως γιατι στην θεση αυτων που παρεμποδιζουν με τετοιο τροπο, να θεωρειται οτι μπορειται να βρεθουν και αυτοι, ενω στην θεση του υπανθρωπου οχι.
Εάν τα θεωρείς ισότιμα τι να πω.
Άποψή σου.
 

Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Την πάτησα;

Πραγματι ειναι πολυ λιγη μια μπουνια για να καταλαβει ενα τετοιο σκουπιδι.
[εχεις δικιο, γι'αυτο να κυκλοφορουμε με πιστολια σαν το φαρ ουεστ]

Εδω μιλησα για την πιθανοτητα να "καταλαβει" αλλα δεν το καταλαβες και αντ' αυτου πηγες μεσω ειρωνιας στο αλλο ακρο.

Αμα υπηρχε ενας χριστιανος να τους τις ειχε βρεξει οταν ηταν μικρος τωρα θα ηταν κυριος και θα καταλαβαινε τι κανει.
[εδω συμφωνω]

Εδω δεν καταλαβα γιατι συμφωνεις με την χειροδικια ενω επιτηδες μιλησα για "εναν χριστιανο" και οχι για τους γονεις του.
Σαν να αντιφασκεις...


Ο συγκεκριμενος ειχε την τυχη να "περασει" πολλες φορες η μαγκια του κατι που ευτυχως στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν συνεβει και ισως καταλαβει ετσι κατι.
[μηπως μπορεις να μαντεψεις και τον αριθμο του λοτο?]

Παραβλεποντας την ειρωνια σου για αλλη μια φορα θα ηθελα να σε ρωτησω αν εσυ πιστευεις οτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα για αυτον τον ανθρωπο, να ηταν η πρωτη του φορα που εκανε κατι τετοιο και δεν ειναι συμπεριφορα που δειχνει πως ζει, τον χαρακτηρα του και πως κινειται?


Αν μπορεις "συμβουλεψε" με χωρις ειρωνιες και θα το εκτιμησω πραγματικα.

Φιλικα παντα.
Κωστας
Για τη χειροδικια που λες, συμφωνω με οτι οτι θα επρεπε να τιμωρηθει οταν ηταν μικρος (οχι απαραιτητα με χειροδικια).

για τις πιθανοτητες δεν θα αναφερθω, καθοτι εχω μαθει οτι καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και οχι ενα στατιστικο νουμερο.

οι συντονιστες μπορουν να λενε την γνωμη τους, αλλα δεν νομιζω να πρεπει να παροτρυνουν παρανομες πραξεις (ξυλοδαρμο).

Τελος "συμβουλων".
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Βασικα συμφωνω με τον xenos.Tα ιδια ηθελα να πω αλλα ειπα αστο...

Δεν πηρε κανενα απολυτως μαθημα ο νεαρος αυτο.Η βια φερνει βια και την επομενη φορα θα δειξει μεγαλυτερη σκληροτητα (αναμειγμενη με θρασυδειλια ) σε καποιον πιο αδυνατο.

Τελικα ξανα περιγραφοντας το περιστατικο εχουμε καποιον που παρενοχλουσε και καποιον αλλο που ασκησε σωματικη βια.Ποιο ειναι χειροτερο ?

Και δηλαδη τι επρεπε να κανει ο Μιχαλης ? Να προσπερασει η να κανει το κοροιδο ? Οχι...αλλα σε καμμια περιπτωση δεν θα επρεπε να χασει την ψυχραιμια του και να αντιδρασει με αυτο το τροπο.Θα μπορουσε (επρεπε μαλλον ) να βαλει μια φωνη (να μαζευτουν και οι περαστικοι ), να απειλησει λεκτικα λεγοντας οτι θα φωναξει την αστυνομια..κατι που θα ετρεπε σε φυγη αυτους τους ψευτομαγκες.

Ποτε δεν χτυπαμε στο κεφαλι τον αλλο , παρα μονο αν υπαρχει περιπτωση αυτοαμυνας .
Ειναι επικινδυνο ...αλλωστε ειπωθηκε πιο πανω.Μπορει να παθει ζημια ο αλλος (και μεγαλη )..να εχει καποιο προβλημα υγειας (ειπωθηκαν ολα αυτα) η το χτυπημα να ειναι τοσο δυνατο και αιφνιδιαστικο που να προξενησει ανυπολογιστη ζημια.Δεν θελει πολυ να τρανταχθει κανας αυχενας κλπ και να μεινει και παραλυτος.

Και εγω λεω...αν..αν βρε αδελφε συνεβαινε αυτο (μια στο εκκατομυριο βρε αδελφε)..και ο αλλος παθαινει κατι τετοιο τι θα λεγαμε τωρα ? Shit happens ? Θα σου φερνουμε τσιγαρα βρε Μιχαλη μην ανησυχεις ? Αρα τα μπραβο που ειπωθηκαν μαλλον περιττευουν..

Και βεβαια πανω στα νευρα κανεις δεν ξερει πως θα αντιδρασει..αλλα επειδη δεν βλεπω και κανεναν (εκτος του xenos )να προβληματιστηκε..ας τα ξαναπουμε...
 

Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Απάντηση: Re: Απάντηση: Την πάτησα;

Eπειδή μάλλον με το ΜΠΡΑΒΟ αναφέρεσαι και σε εμένα, να σου πω λοιπόν ότι έχω "φάει" δύο αγωγές για εξύβριση κ.α.,
...
Αλλά εδώ συζητούμε το συγκεκριμένο περιστατικό και πες μου σε παρακαλώ ποιά θα ήταν η δική σου αντίδραση?
οπως ειπα στον Μιχαλη, η πραξη του ηταν αποτελεσμα της αγανακτισης του εκεινη τη στιγμη και δεν τον κατηγορω γι'αυτο.
Δεν ξερω πως θα αντιδρουσα και εγω στο περιστατικο το εχω ξαναπει.
Απλα εμεις που ερχομαστε και συζηταμε κατοπιν εορτης το περιστατικου που βιωσε ο Μιχαλης, μπορουμε να του συμπαρασταθουμε και να τον επιβραβευσουμε για το ενδιαφερον (που οι αλλοι περαστικοι δεν ειχαν) αλλα δεν χρειαζεται να τον επιβραβευσουμε για την μπουνια (η οποια ειναι μια παρανομη πραξη)

Ας προσπαθησουμε να κανουμε τον κοσμο μας πιο ηρεμο και καλοσυνατο ξεκινωντας απο τους ευατους μας. Μην αφηνουμε την πιεση της καθημερινοτητας να μας καταστρεψει την ανθρωπια.
---edit---
Επειδη τωρα ειδα καποιες παλιοτερες απαντησεις, μην νομιζεται οτι ξεκινησα με σκοπο να σας αναφερω τιποτα θρησκιες και ευαγγελια. Καμια σχεση...

Το avatar μου εχει σχεση με την ειδικοτητα μου και με την προσωπικη μου ενασχοληση με το linux.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.816
Απάντηση: Την πάτησα;

Λινουξάκιας ε;

Λοιπόν εγώ πάντως δεν μπόρεσα να βρω ανταπόκριση στην ανθρωπιά.
Όποτε επέδειξα ανθρωπιά εκλήφθηκε ως αδυναμία και την πλήρωνα πάντα ακριβά τη νύφη, κατά το κοινώς λεγόμενον.
Οπότε έπρεπε να προσαρμοστώ στην πραγματικότητα. Στην καθημερινή ζούγκλα.
Δεν φταίμε όλοι μας που έγινε έτσι η ζωή μας.
Αλλά όμως δεν βλέπουμε ότι αν πας μόνο με την καλοσύνη σου θα σε φάνε;
Αν μπορείς να κάνεις κάτι καλό χωρίς να έχεις συνέπειες κάντο.
Αν όμως είναι να πάθεις ζημιά τότε το σκέφτεσαι πολύ.
Διότι εγώ έμαθα μέχρι σήμερα ότι σχεδόν καμία καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη.
Άλλωστε το λέει και η γνωστή λαϊκή ρήση "το ξύλο βγήκε απ΄τον παράδεισο"
 

Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
Re: Απάντηση: Την πάτησα;

οταν ανεφερα μισος και κακια, απευθυνθηκα σε αυτους που λενε ΜΠΡΑΒΟ και τετοια με τοσο φωναχτο τροπο οι οποιοι δεν βρεθηκαν μπροστα στο περιστατικο, αρα ποροθηκαν μονο με την αναφορα του περιστατικου...
αναφερομαι σε αυτους που απο την πολυθρονα του υπολογιστη τους εκφραζουν την ανωτεροτητα τους.


Αυτο που εκανε αυτος ο "υπανθρωπος" το κανουν ενα σωρο ανθρωποι, παρκαροντας μοτοσυκλετες στα πεζοδρομια με ακομψο τροπο εμποδιζωντας γερους και αναπηρους, παρκαροντας αυτοκινητα σε πεζοδρομια και ραμπες αναπηρων. Δεν βλεπω να εκφραστηκε η ιδια αποψη για αυτους. ισως γιατι στην θεση αυτων που παρεμποδιζουν με τετοιο τροπο, να θεωρειται οτι μπορειται να βρεθουν και αυτοι, ενω στην θεση του υπανθρωπου οχι.
Στην ιντερνετική διάλεκτο ο "φωναχτός τρόπος" είναι να γράφεις με κεφαλαία.Και απ'ότι παρατήρησα ο μόνος που ταιριάζει στο προφίλ "Μπράβο-Φωναχτά-Συντονιστής" ήμουν εγώ, θεωρώ ότι το μήνυμα σου φωτογράφιζε εμένα.

Για να ικανοποιηθεί η περιέργειά σου.
Δεν παίζω ξύλο ποτέ. Αυτή είναι η αδυναμία μου.Ακόμα και σε φάσεις που με προκαλούν δεν ανταπαντάω ποτέ.Πάντα πιστεύω ότι ο διάλογος είναι η καλύτερη λύση. Παρόλ'αυτά είχα την τύχη / ατυχία να γνωρίσω και αν έχω σχολείο μου μερικά εξαιρετικά καθάρματα. Γόνοι εύπορων οικογενειών οι οποίοι δεν καταλάβαιναν τίποτα και δεν τους μιλούσε κανένας. Δόξα τον θεό τα έχω 400 και έχω γνωρίσει αρκετό κόσμο για να μπορώ να καταλαβαίνω κατά πόσο επηρρεάζεται κάποιος από μια συμβουλή.

Αν περιμένεις να πώ ότι ντρέπομαι που είπα μπράβο φωναχτά στον Μιχάλη, άδικα περιμένεις. Δεν είμαι καλός χριστιανός. Όταν με χαστουκίσουν δεν θα γυρίσω και το άλλο μάγουλο. Δεν πρόκειται να συγχωρέσω κάποιον που μου έχει κάνει κακό. Το να κάνει κάποιος βλακείες και πλακίτσα με τους κολλητούς του είναι θεμιτό. Το να κάνει πλάκα εις βάρος κάποιου τρίτου είναι υποτιμητικό και δείχνει έλειψη παιδείας και επιπέδου. Το να κάνει όμως πλάκα σε άτομο το οποίο εκ των πραγμάτων δεν είναι σε θέση να υπερασπιστεί τον αυτό του είναι δειλία. Είναι κόμπλεξ.
Δεν με ενδιαφέρει αν ακούγομαι σνομπ ή κακός. Δεκάρα δεν δίνω αν είμαι κακός. Αλλά όταν υπάρχουν άνθρωποι που έχουν το θάρρος να κάνουν αυτό που δεν τολμάω επειδή είμαι κότα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην το αναγνωρίσω. Να είσαι σίγουρος.

Kαι κάτι άλλο.
Συζητάμε μέσω ενός μη φυσικού μέσου του διαδικτύου.
Από την στιγμή που δεν υπάρχει ανθρώπινη επαφή, ότι λέμε το λέμε από την καρέκλα του γραφείου μας. Όλα τα άλλα είναι οδοντόκρεμες. Εγώ μπορεί να το παίζω άντρακλας,άλλος το παίζει μοραλιστής και άλλος ιδεαλιστής. Εδώ μέσα ο καθένας είναι ότι δηλώσει μέχρι να τον γνωρίσεις από κοντά και να δείς τι μέρος του λόγου είναι. Ελπίζω να έγινα κατανοητός...


ΥΓ.Θα ήθελα να σε ρωτήσω ένα πράγμα. Έχεις γίνει εσύ ο ίδιος ποτέ στόχος κακοπροαίρετης πλάκας? Για πόσο καιρό? Από πόσα άτομα?
 

Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Απάντηση: Re: Απάντηση: Την πάτησα;

Αν περιμένεις να πώ ότι ντρέπομαι που είπα μπράβο φωναχτά στον Μιχάλη, άδικα περιμένεις. Δεν είμαι καλός χριστιανός. [STYLE="inquote"]Δεν το ζητησα.[/STYLE]

Εδώ μέσα ο καθένας είναι ότι δηλώσει μέχρι να τον γνωρίσεις από κοντά και να δείς τι μέρος του λόγου είναι. Ελπίζω να έγινα κατανοητός...
[STYLE="inquote"]Ναι[/STYLE]

ΥΓ.Θα ήθελα να σε ρωτήσω ένα πράγμα. Έχεις γίνει εσύ ο ίδιος ποτέ στόχος κακοπροαίρετης πλάκας?
[STYLE="inquote"]Ναι και εχω εμπλακει και σε καβγαδες, γνωριζοντας το αμφιβολο αποτελεσμα... [/STYLE] Για πόσο καιρό? Από πόσα άτομα? [STYLE="inquote"]Δεν κραταω σημειωσεις[/STYLE]
Για να μην το μπερδευουμε πολυ, παρατηρησα μια κατασταση και ανεφερα τον προβληματισμο μου ο οποιος ξεκινησε απο την βαρυτιτα της τιμωριας που ζητηθηκε απο συμφορουμιτες. Η αναφορα μου σε Δρακοντιους νομους ξεκινησε απο τη σκεψη μου: αν πρεπει να φαει ξυλο αυτος που κοροϊδευει (αναιμακτα), τοτε αν βαλει και τρικλοποδια σε κανεναν τυφλο τι να τον κανουμε?
Πρεπει να υπαρχει μια αναλογικοτητα στο παραπτωμα και στην αντιμετωπιση.
Και φυσικα υπαρχει και το
Γενικοί κανόνες για τα μηνύματα:] παραθεση απο το [URL="http://www.avsite.gr/vb/faq.php?faq=vb_faq#faq_rules said:
http://www.avsite.gr/vb/faq.php?faq=vb_faq#faq_rules[/URL] ακολουθει:
[STYLE="inquote"]Οι συμμετέχοντες συμφωνούν να μην τοποθετούν δυσφημιστικό, προσβλητικό ή οποιοδήποτε άλλο υλικό που μπορεί να παραβιάζει τους νόμους του Ελληνικού κράτους.
[/STYLE]
.

Δεν θα το διαιωνιζουμε το θεμα. Εχουμε και αλλα πραγματα να ασχολιομαστε...


Λινουξάκιας ε;
[STYLE="inquote"]Yes, εδω και 20 χρονια!(sco unix, minix, linux).
Δεν μου αρεσουν οι πατεντοποιησεις και τα μονοπωλεια της microsoft...[/STYLE]

Λοιπόν εγώ πάντως δεν μπόρεσα να βρω ανταπόκριση στην ανθρωπιά.
[STYLE="inquote"]Ειναι μακρυς ο πηγαιμος για την Ιθακη, γι'αυτο πρεπει να εφοδιαστουμε με κοψιδια, ψαρια (ή πσαρια), μπυρονια και λοιπα χρησιμα παρεμφερη εφοδια... :114:
[/STYLE]
 

Μηνύματα
475
Reaction score
2
Απάντηση: Re: Απάντηση: Την πάτησα;

Δεν παίζω ξύλο ποτέ.
Ευτυχώς για τους αντιπάλους σου... Παιδιά μιλάμε οτι ο Μαριος θα εσπερε πολλά μνημόσυνα αν ηταν επιθετικός - παρ' όλα αυτά ειναι κ.γμ τα κοπελια και τον πάω πολύ.

Οσο για τον Μιχάλη, εχει αρκετό δίκιο, και έχω αντιδράσει παρομοίως σε παρόμοιες καταστάσεις. Το να ξέρεις ότι κάποιος μπορει να ευαισθητοποιηθεί και να σε κάνει μάυρο αν σε πιάσει να παριστάνεις τον λακαμά, εχει αποτρεπτικό και όχι παιδευτικό χαρακτήρα.

Σαφέστατα το να πεις σε μια παρέα 5 ατόμων που πειραζει γνωστό σου κοριτσακι "-φυγετε μην σας ετσι οτι δεν σας εχει γινει ακόμα" θέλει κότσια, αλλά πάντα εκτιμάς τις καταστάσεις, τις ζυγίζεις και αντιδράς. Πολλές φορές, αυτός ο κάποιος που πειράζεται εχει ανάγκη κάποιος να αντιδράσει, και ο ενοχλητικός βασίζεται στο οτι θα μείνει ατιμώρητος αφου κανείς δεν νοιαζεται πλέον.

Αν αυτή η αισθηση αλλάξει, αλλζει και κάτι ακόμα στην κοινωνία - οι εγκληματίες γίνονται πιό επισφαλείς. το κωλόπαιδο που σημερα πειραζε τυφλό, αυριο μπορει να κλέψει την τσάντα της γυναίκας σας. Όμως, κάθε πρωι που θα στρώνει το emo μαλλάκι του και θα βλέπει την (διαγώνια, πλέον) μυτη του (απο το σπάσιμο) θα σκέφτεται οτι οι μλκιες εχουν και το ρίσκο τους.
 

Μηνύματα
82
Reaction score
1
Βασικα συμφωνω με τον xenos.Tα ιδια ηθελα να πω αλλα ειπα αστο...

Δεν πηρε κανενα απολυτως μαθημα ο νεαρος αυτο.Η βια φερνει βια και την επομενη φορα θα δειξει μεγαλυτερη σκληροτητα (αναμειγμενη με θρασυδειλια ) σε καποιον πιο αδυνατο.

Τελικα ξανα περιγραφοντας το περιστατικο εχουμε καποιον που παρενοχλουσε και καποιον αλλο που ασκησε σωματικη βια.Ποιο ειναι χειροτερο ?

Και δηλαδη τι επρεπε να κανει ο Μιχαλης ? Να προσπερασει η να κανει το κοροιδο ? Οχι...αλλα σε καμμια περιπτωση δεν θα επρεπε να χασει την ψυχραιμια του και να αντιδρασει με αυτο το τροπο.Θα μπορουσε (επρεπε μαλλον ) να βαλει μια φωνη (να μαζευτουν και οι περαστικοι ), να απειλησει λεκτικα λεγοντας οτι θα φωναξει την αστυνομια..κατι που θα ετρεπε σε φυγη αυτους τους ψευτομαγκες.

Ποτε δεν χτυπαμε στο κεφαλι τον αλλο , παρα μονο αν υπαρχει περιπτωση αυτοαμυνας .
Ειναι επικινδυνο ...αλλωστε ειπωθηκε πιο πανω.Μπορει να παθει ζημια ο αλλος (και μεγαλη )..να εχει καποιο προβλημα υγειας (ειπωθηκαν ολα αυτα) η το χτυπημα να ειναι τοσο δυνατο και αιφνιδιαστικο που να προξενησει ανυπολογιστη ζημια.Δεν θελει πολυ να τρανταχθει κανας αυχενας κλπ και να μεινει και παραλυτος.

Και εγω λεω...αν..αν βρε αδελφε συνεβαινε αυτο (μια στο εκκατομυριο βρε αδελφε)..και ο αλλος παθαινει κατι τετοιο τι θα λεγαμε τωρα ? Shit happens ? Θα σου φερνουμε τσιγαρα βρε Μιχαλη μην ανησυχεις ? Αρα τα μπραβο που ειπωθηκαν μαλλον περιττευουν..

Και βεβαια πανω στα νευρα κανεις δεν ξερει πως θα αντιδρασει..αλλα επειδη δεν βλεπω και κανεναν (εκτος του xenos )να προβληματιστηκε..ας τα ξαναπουμε...

Καταρχήν συμφωνώ 100% με αυτά. Και να προσθέσω: Όλοι εσείς που λέτε μπράβο, αντιδράτε το ίδιο όταν βλέπετε τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα πάνω στις ράμπες ή αυτούς που περνανε με κόκκινο (βαθύ πορτοκαλί) ή ...πάρα πολλά μπορείς να δεις σε μία μόνο μέρα... Και εαν αντιδρούμε με μια μπουνιά σε αυτή την κοροιδία, η οποία δεν εξέθεσε και σε κίνδυνο τον άνθρωπο), τι πρέπει να κάνουμε στους παραπάνω που εκθέτουν σε κίνδυνο τους συμπολίτες τους? Να πάρουμε τα όπλα? Είμαστε πολιτισμένη κοινωνία ή όχι? Υπάρχουν νόμοι ή όχι?
Ναι, ξέρω ότι έγινε ήταν πάνω στην αγανάκτηση της στιγμής, ΑΛΛΑ αν θέλεσαι να λέγεσαι ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΣ αυτό συνεπάγεται και να αντιστέκεσαι στα ζωώδη σου ενστικτα. Και σε εμένα μου έχει τύχει να δω τις απίστευτες ηλιθιότητες οι οποίες μάλιστα ήταν και επικίνδυνες, και ναι, θέλησα προς στιγμή να πάω και να τον στουκάρω στην ψύχρα, αλλά κρατήθηκα...
Τεσπα, ο καθένας έχει τις αποψείς του και τον χαρακτήρα του...
 


Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Την πάτησα;

...και εγώ δεν ξέρω τι θα έκανα στην θέση του Μιχάλη.
Σίγουρα θα ήθελα να σταματήσω αυτή την σκηνή που έβλεπα και με ενοχλούσε. Άλλοι καταλαβαίνουν με λόγια, κάποιοι άλλοι όμως όχι !

Στην θέση σου θα έβρισκα τον άνθρωπο που πείραζαν και θα πήγαινα μαζί του στην αστυνομία να το δηλώσω.
Πρέπει να αναλάβεις την ευθύνη των πράξεων σου για να είσαι εντάξει απ'όλες τις πλευρές και να μην φοβάσαι τίποτα.
Το να πάει αυτός να κάνει μήνυση δεν το βρίσκω λογικό, καθώς δεν είναι αθώος και ο ίδιος.

Το σημαντικότερο όμως είναι να βρεις και να ξέρεις αυτόν που τις έφαγε.
Οι λόγοι είναι πολλοί....
Είναι πιθανό το ω-παιδο να ζητήσει εκδίκηση πληρώνοντας με τον ίδιο τρόπο (να στην στήσουν μερικοί)
Μπορεί να ακούγεται ακραίο αλλά τι να περιμένεις από ένα τύπο που διασκεδάζει πειράζοντας .........
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Re: Απάντηση: Την πάτησα;

Είναι πιθανό το ω-παιδο να ζητήσει εκδίκηση πληρώνοντας με τον ίδιο τρόπο (να στην στήσουν μερικοί)
Αστα, γιατί, αμα δει πολλούς.....θα τους κάνει το τραπέζι!!!:143::143:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.076
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top