Τι επιλογές θα κάναμε αν .......


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
3 jbl m2 για LCR με crown dci
8 jbl scs8 με hypex nc400
Για τα άλλα είμαι υπό σκέψη αλλά για αυτά είμαι σίγουρος με κλειστά τα μάτια.
Φιλαράκι δε σου φτάνουν τα λεφτά ούτε για τα μισά...
Είπαμε πιο χαμηλό κόστος. ;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καλησπέρα .
Έχω μια ιδέα...
Μιας και μαζευτήκαμε σιγά-σιγά από τις διακοπές και τις εργασίες του καλοκαιριού ας κάνουμε μια συζήτηση σχετικά με τις διάφορες τεχνολογίες που αγαπάμε και ζούμε μαζί τους.
Θα έλεγα να βάζαμε ένα χρηματικό όριο κοντά στα 50Κ-60Κ και να υποστηρίξει ο κάθε ένας μας σε τι θα επένδυε .
Θα Θεωρήσουμε ότι υπάρχει αποκλειστικός χώρος για το σύστημα ( αποκλειστικό δωμάτιο )το οποίο θα πρέπει να αποφασίσουμε αν θα τον περιποιηθούμε.
Κατόπιν θα πρέπει να αποφασίσουμε τι Ηχεια ? ποσά Ηχεια ? τι ενισχυτικά ? τι πηγές ? ποσά σαμπ? Ενεργά η παθητικά ?και γενικά ποιο θα ήταν το πλάνο μας αν σήμερα μας έδιναν το παραπάνω ποσό για να εκπληρώσουμε το ονειρο μας από την αρχή. Από το μηδέν .....
Οι αναλογικοι η οι ψηφιακοί θα πρέπει να σκεφτούν αν θα παραμείνουν πιστοί στις αρχές τους ...


Το όριο των 50-60 χιλιάδων Μπαίνει γιατί κάπου εκεί είναι κατά μές όρο ένα πολύ καλό hi end σύστημα .
Αν κάποιος θέλει να πάει και λίγο παραπάνω ....οκ αλλά όχι υπερβολές.
Το σύστημα μπορεί να είναι απλό δικαναλο η πολυκαναλο. Ότι θέλει ο κάθενας από μας ....

Λοιπόν . Δεν έχουμε τίποτα και κερδίζουμε κάπου αυτό το ποσό αποκλειστικά για την αγορά hifi ( μη μου πει κανείς ότι θα τα έδινα στα παιδάκια που πεινάνε ....)
Τι ακριβως θα αγοράζατε ?
Το ζήτημα που θέτει ένα τέτοιο νήμα έχει στην περίπτωση του υποφαινομένου περισσότερο...φιλοσοφικό χαρακτήρα.

Διότι ανάγεται κυρίως όχι στο τί θα ψώνιζα,αλλά στις περιστάσεις όπου θα ενδιαφερόμουν να ξόδευα τέτοια ποσά μονομιάς.

Και η απάντηση είναι μόνο στο πλαίσιο...bucket list.Δηλαδή ανίατου προβλήματος υγείας με συγκεκριμένο πάνω-κάτω περιθώριο ζωής.

Αλλά ακόμα και τότε θα έπρεπε να σκεφτώ τους υποψήφιους...κληρονόμους και να μην τους έβαζα σε προθυμία να εκποιούσαν κοψοχρονιά ό,τι θα είχα αφήσει πίσω μου,ή να ταλαιπωρούνταν οι ίδιοι κατά το χειρισμό του υλικού.

Οπότε αποκλείονται αυτομάτως κάθε είδους εξωτικά βινυλιακά και γλόμποι,όπως και οποιοδήποτε setup του οποίου οι επιμέρους μονάδες να ήταν πολύ ογκώδεις ή βαριές ώστε να τις χειριζόταν - άμα λάχαινε - ένα μονάχα άτομο.

Επομένως κλασσική και πρακτική αξία θ'αποτελούσαν setup όπως τα immersive με ADAM ,Genelec , Dynaudio.
Κι επεξεργαστή ανώτερο και φθηνότερο του Trinnov - Θεού θέλοντος και Υγείας επιτρέπουσας να φτάσουμε και να ...ξεπερνούσαμε αυτό το στάδιον.

Και ποτέ ογκώδεις μονάδες sub.Περισσότερες και σε ορόφους καλύτερα,θα έπαιζαν υποδειγματικώς έτσι και οκτάβες ανώτερες του σημείου κρος.

Παρομοίως και η ακουστική φροντίδα χώρου θα έπρεπε να έχει εύκολα μετακομίσιμες διατάξεις.Και αυτό διότι έστω και αν προσφερόταν το δωμάτιον ακρόασης ως αναπόσπαστο τμήμα κληρονομούμενου ακινήτου,θα ήταν σκόπιμο να μην περιοριζόταν ο νέος κάτοχος σε αυτό το ακίνητο ως μόνιμη κατοικία.

Εννοείται δε ότι θα συνοδεύονταν τα κληροδοτούμενα setup από σαφείς υποδείξεις για την ορθή τους χρήση και την αναγκαιότητα των τεμαχίων που τα απαρτίζουν για όποιον δεν θα ήταν πιθανώς τόσο εξοικειωμένος με τα δεδομένα της υψηλής πιστότητας...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Δεν ειναι πολλα.

Ειδικα αν σκεφτεις οτι ενα σεσουαρ εχει 2,5 κιλοβατ
Σύμφωνοι, αλλά για τα 6 κιλοβάτ των Άνταμ, μαζί με 2 κιλοβάτ για τα σαμπ, πάμε στα 8 κιλοβάτ, οπότε θες ασφάλεια στον πίνακα που να αντέχει 10 κιλοβάτ που σημαίνει λίγο πάνω από 40 αμπέρ...

Εγώ στο σπίτι έχω μπριζες σε 10-αρακι αυτοματάκι, άντε 15-αρι...

Μέχρι 20-αρι, μπαίνει σε ντετέ.

Για 40+ αμπέρ θες ειδική εγκατάσταση.

Αυτό τονίζω. ;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Να μη λησμονήσω,κι εκτός bucket list θα μου έφτανε ένα ζεύγος από τα ανωτέρω ή τον...διάδοχό τους για την εκατοστή επέτειο της B&O κατά την επόμενη δεκαετία... ;)
Μα αυτά είναι 90.000, πολύ πάνω απ' το όριο.
...
Δεν πειράζει,αξίζουν τα συγκεκριμένα να...τρώγαμε και ΄΄πρόστιμον΄΄. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Σύμφωνοι, αλλά για τα 6 κιλοβάτ των Άνταμ, μαζί με 2 κιλοβάτ για τα σαμπ, πάμε στα 8 κιλοβάτ, οπότε θες ασφάλεια στον πίνακα που να αντέχει 10 κιλοβάτ που σημαίνει λίγο πάνω από 40 αμπέρ...

Εγώ στο σπίτι έχω μπριζες σε 10-αρακι αυτοματάκι, άντε 15-αρι...

Μέχρι 20-αρι, μπαίνει σε ντετέ.

Για 40+ αμπέρ θες ειδική εγκατάσταση.

Αυτό τονίζω. ;)

Σωστα.

Αρα τριφασικο ή αιτηση για ενισχυμενη γραμμη, 1*63 αμπερ
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Φιλαράκι δε σου φτάνουν τα λεφτά ούτε για τα μισά...
Είπαμε πιο χαμηλό κόστος. ;)
Μέχρι στιγμής είμαι στα 30κ
Από σαμπ βάλε και 4 sb16 τσάμπα είναι και πήγαμε στο σαραντάρι
Βάλε και ένα τρινοβ το μικρό και είμαστε στα 55. Ένα jvc x7900 στα 4 χιλιαρικα και μια σταθερή οθονουλα φτηνή του χιλιαρικου
Μια χαρά βγαίνουν η ξέχασα κάτι;
 
  • Like
Reactions: PMC

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.694
Και ποτέ ογκώδεις μονάδες sub.Περισσότερες και σε ορόφους καλύτερα,θα έπαιζαν υποδειγματικώς έτσι και οκτάβες ανώτερες του σημείου κρος.
Γι αυτό κι εγώ ρώτησα...
Μπορώ να ξεκινήσω με μια ντουζίνα τέτοια, σε 2 "πίτες" των 6? (παραπάνω δεν πρόκειται να χωρέσουν στο ύψος :frown: )
... ακόμα αναμένω την άδεια :rolleyes:
Έχουν και 11 XLR. Κάνουν ιμμέρσιβ??
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
3 jbl m2 για LCR με crown dci
8 jbl scs8 με hypex nc400
Για τα άλλα είμαι υπό σκέψη αλλά για αυτά είμαι σίγουρος με κλειστά τα μάτια.
Ta m2 θέλουν από έναν I-Tech 5000HD γεφυρωμένο τουλάχιστον Αλεξ.....
 




Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Μέχρι στιγμής είμαι στα 30κ
Από σαμπ βάλε και 4 sb16 τσάμπα είναι και πήγαμε στο σαραντάρι
Βάλε και ένα τρινοβ το μικρό και είμαστε στα 55. Ένα jvc x7900 στα 4 χιλιαρικα και μια σταθερή οθονουλα φτηνή του χιλιαρικου
Μια χαρά βγαίνουν η ξέχασα κάτι;
Ta m2 θέλουν από έναν I-Tech 5000HD γεφυρωμένο τουλάχιστον Αλεξ.....
2 hypex και ένα nuc για ψηφιακό κρος θέλω αλλά είπα στα 60 χιλιάρικα να φανώ large
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Με 60Κ αγοράζω μονοκατοικία με τις σημερινές τιμές αλλά θα υποθέσω ότι την έχω. Το πιο σημαντικό για μένα είναι ο χώρος, αυτό σημαίνει όχι διαμέρισμα - όχι μεσοτοιχία...γενικώς μακριά και αγαπημένοι.

ADAM S3H ηχεία. Δε νομίζω ότι θα έχω χώρο τόσο μεγάλο για τα S5H αλλιώς τα μεγάλα καλοδεχούμενα. Τα top Adam είναι απωθημένο δεκαπενταετίας και βάλε.
Technics SL-100R πικάπ. Πανάκριβο αλλά μιας και έχω λεφτά για ξόδεμα θα ικανοποιήσω τα απωθημένα μου.
DACT CT100 phono stage. Του Λαζάρου συγκεκριμένα αλλά άντε βρες το.
Kεφαλή low MC, μάλλον Ortofon.
Esoteric SACD. Άλλο παλιό απωθημένο.
PC, αθόρυβο αποκλειστικά για μουσική.
Προενισχυτή για όλα τα παραπάνω.
Φροντίδα χώρου - ισοστάθμιση από επαγγελματία.
Τα ρέστα δίσκοι.

Έχω και άλλο σύστημα (το τζόκερ σύστημα) αλλά ξεκινάει από τα TAD R1MK2 τα οποία ξεπερνούν από μόνα τους το αρχικό budget.
 







Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top