Τι ηχεία και ενισχυτικά έχουμε;

Μηνύματα
518
Reaction score
460
ηχεια harbeth shl 5 και ενισχυτης naim nait xs
Να συμπλήρωσω τα υπόλοιπα μέλη το συστήματος πικαπ Nottingham analogue space deck ,κεφαλή Benz micro ace M και phonostage audio alchemy(προς αναβάθμιση το τελευταίο)
 
Last edited by a moderator:

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ο Hegel h360 εφυγε...
και ηρθε ο Devialet 200..
Αν αξιζε η αλλαγη; χμ...χμ...και παλι χμ...Διαφορετικη φιλοσοφια για διαφορετικο ηχο - επιβαλλονται δοκιμες!
Πλεον απομενει η αγορα κανενος media player/streaming τυπου Pioneer n70a - Marantz 8005, για να απελευθερωθω απο τη χρηση nuc
 
Last edited:

Μηνύματα
23
Reaction score
44
Γειά σε όλους . Καλώς σας βρήκα . Με λένε Γιάννη . Την μουσική μου την ακούω μέσω pc και τα χρεη του conversion έχει αναλάβει η tc impact twin .

Συμπαθητικοί οι dac της για low budget που ήταν και για το setup μου.
Ηχεία έχω τα krk rockit g3 τα 5ιντσα τα οποία έχουν ενα μεγάλο μειονέκτημα . Δεν είναι ξύλινα οπότε δεν κάνουν ούτε για το τζάκι :biggrin: .
Πέρα απο την πλάκα για τα χρήματα που έδωσα είμαι ικανοποιημένος , περίμενα να παίζουν χειρότερα .
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι εδώ και πολύ καιρό δεν θέλω να πάω σε κάτι καλύτερο , αλλα δυστυχώς τα τα οικονομικά δεν βοηθάνε και δεν το βλέπω πολύ σύντομα .
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Εμενα ο συνδυασμος ειναι τουλαχιστον "παραξενος", καθως οδηγω τα proac studio 100 με εναν φθηνο ενισχυτη Yamaha as700.
Βεβαια να πω την αληθεια πιο πολυ ειχα " μπλεξει" παλιοτερα με συνδυασμους με ακριβοτερους ενισχυτες και καλωδια, παρα τωρα!
Οσο και να φαινεται μη ταιριαστο σε κατηγορια τιμης, η οδηγηση ειναι επαρκης, και ο ηχος ισορροπημενος συχνοτικα, με ικανη φυσικοτητα, αναλυση, "ροη", ουδετεροτητα και με χαμηλους χρωματισμους... Πραγματα που με ικανοποιουν σχεδον απολυτα! Το μονο που θα ηθελα ... Λιγο περισσοτερο low end punch... Το βελτιωσα σημαντικα με αλλα καλωδια ηχειων (φθηνα φυσικα) και πιο " στιβαρες" βασεις - και " βαθος " σκηνης... Σκηνικη παρουσια... Περιορισμος απο ενισχυτη..
Αλλα για το κοστος, μια χαρα, δεν εχω παραπονο!
Ακουγοντας παρομοιας κατηγοριας ενισχυτη με πιο φθηνα ηχεια, ο ηχος μου φαινοταν πιο "ψευτικος", " χρωματισμενος" και κλειστος, χωρις ανεση στη ροη και το timing..
Οποτε.. Μια χαρα!
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Καλημέρα και απο εμένα.Λοιπόν για το κύριο σύστημα έχουμε και λέμε Chario Premium 2000 με Pioneer a9 mkii και cd H-K hd980,Λίγο δύσκολο να συνεργαστούν,τα ηχεία τα είχα πάρει για τον Thule IA60,και ως εκ τούτου το αποτέλεσμα πάσχει κυρίως σε ατμοσφαιρικότητα αλλα εξαιρετικό σε χροιές και βάθος σκηνής.
Εντύπωση προκαλεί το γκάζι του ενισχυτή.
Καλώδια ηχείων Supra.
 

Μηνύματα
147
Reaction score
110
Καλημερα και απο εμενα!!!
Περασε καιρος και αντικατεστησα ολο το συστημα...οχι γιατι δε μου αρεσε αυτο που ακουγα αλλα κυριως για να αλλαξω ψυχολογια! Και ναι ως εκ θαυματος με λιγοτερα χρηματα ακουω πλεον καλυτερα και πιο φυσικα.
Ενισχυτης ειναι ο Croft acoustics phono integrated....απλα μαγικος.Φυσικος με πολυ ωραια σκηνη.
Ηχεια Spendor A3...συνεργαζονται αψογα μαζι...
Ενα ωραιο ταιρι που χωρις πολλα πολλα το απολαμβανω στο επακρο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ας γράψω και εγώ ,αφού έχω αλλάξει σετ απ εδώ και 2 χρόνια...(έγκαιρη ενημέρωση..:D).
Προενισχυτής Rotel RC 850


Τελικός Rotel RB 1080


Ηχεία B&W 604S3


Δεν μπορείτε να πείτε....εξαιρετικά πρωτότυπος και σπάνιος συνδυασμός...:roflmao::roflmao::roflmao:
Οι φωτογραφίες που ανέβασα είναι "δανεισμένες" από το διαδίκτυο ,γιατί τα δικά μου θέλουν ξεσκόνισμα...και μας παρακολουθεί και ο @Zizik ..:p
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
Ας γράψω και εγώ ,αφού έχω αλλάξει σετ απ εδώ και 2 χρόνια...(έγκαιρη ενημέρωση..:D).
Προενισχυτής Rotel RC 850


Τελικός Rotel RB 1080


Ηχεία B&W 604S3


Δεν μπορείτε να πείτε....εξαιρετικά πρωτότυπος και σπάνιος συνδυασμός...:roflmao::roflmao::roflmao:
Οι φωτογραφίες που ανέβασα είναι "δανεισμένες" από το διαδίκτυο ,γιατί τα δικά μου θέλουν ξεσκόνισμα...και μας παρακολουθεί και ο @Zizik ..:p
καμιά ρώσικη λυχνία δεν βλέπω και ανησυχώ...όλα απ'τους συμμάχους πια?:p:D
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Καλημερα και απο εμενα!!!
Περασε καιρος και αντικατεστησα ολο το συστημα...οχι γιατι δε μου αρεσε αυτο που ακουγα αλλα κυριως για να αλλαξω ψυχολογια! Και ναι ως εκ θαυματος με λιγοτερα χρηματα ακουω πλεον καλυτερα και πιο φυσικα.
Ενισχυτης ειναι ο Croft acoustics phono integrated....απλα μαγικος.Φυσικος με πολυ ωραια σκηνη.
Ηχεια Spendor A3...συνεργαζονται αψογα μαζι...
Ενα ωραιο ταιρι που χωρις πολλα πολλα το απολαμβανω στο επακρο.
Ωραιος ο μικρος Croft, επαιξε καταπληκτικα τα Venere!
 

Μηνύματα
95
Reaction score
86
Καλησπέρα και απο εμένα ..

Δυο λόγια για το hi fi μου..
Ηχεία 2 chario syntar 200 tower
Ενισχυτικά δύο Audio analogue donizeti monoblock , ενας προ ενισχυτής Audio analogue bellini και ένας Yamaha rxv-657 και καθοδήγη home cinema όπως ένα sub crystal audio 12",δυο rear dali zensor pico και ένα center dali zensor vocal...
Σαν νέος στο φόρουμ περιμένω εντυπώσεις και συμβουλές για καλύτερο ήχο...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.454
Reaction score
50.592
Καλησπέρα και απο εμένα ..

Δυο λόγια για το hi fi μου..
Ηχεία 2 chario syntar 200 tower
Ενισχυτικά δύο Audio analogue donizeti monoblock , ενας προ ενισχυτής Audio analogue bellini και ένας Yamaha rxv-657 και καθοδήγη home cinema όπως ένα sub crystal audio 12",δυο rear dali zensor pico και ένα center dali zensor vocal...
Σαν νέος στο φόρουμ περιμένω εντυπώσεις και συμβουλές για καλύτερο ήχο...
- ως προς το δικάναλο : . . . αν και τίμια και καλά τα syntar 200 , τα ενισχυτικά σου θα μπορούσαν να οδηγήσουν και καλύτερα ποιοτικώς ηχεία πάλι από την chario ( μιας και ο συνδυασμός τους με τα Audio analogue είναι πολύ καλός )

- θα θέλαμε περισσότερες πληροφορίες για τον χώρο σου , και εάν έχεις ή σκοπεύεις να ασχοληθείς με πικάπ , και γενικά τι πηγές έχεις

- για το home cinema ας μιλήσουν άλλοι , μιάς και κατέχω τα απολύτως βασικά
 


Μηνύματα
95
Reaction score
86
Ναι θέλω να ασχοληθώ με πικάπ εαν και ακόμα δεν εχω καταλήξει σε ποιο θα αγοράσω..προς το παρών θα ήθελα να βελτιώσω να καλώδιο ρεύματος γτ είναι τα απλά και σκέφτομαι για ένα DAC η μια καλύτερη πηγη ακρόασης.ο χώρος είναι 25 τμ απο μαρμαρο πολυ καλης ποιοτητας και θεωρω οτι παιζει ρόλο..
 

Μηνύματα
888
Reaction score
887
Ναι θέλω να ασχοληθώ με πικάπ εαν και ακόμα δεν εχω καταλήξει σε ποιο θα αγοράσω..προς το παρών θα ήθελα να βελτιώσω να καλώδιο ρεύματος γτ είναι τα απλά και σκέφτομαι για ένα DAC η μια καλύτερη πηγη ακρόασης.ο χώρος είναι 25 τμ απο μαρμαρο πολυ καλης ποιοτητας και θεωρω οτι παιζει ρόλο..
Καλώδια ρεύματος είναι τα τελευταία με τα οποία πρέπει να ασχοληθείς. Ασχολήσου καλύτερα με ισοστάθμιση ή με αναβάθμιση ηχείων.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.471
Παμ, παμ, παμ, παμ....
Spendor SP1
Creek Destiny amp
John Blue jb3
Luxman L30
Focal alpha 65 studio monitors
Taga harmony amp υβριδικος
Ifi nano idsd dac
Project turnable
Άκουσα κι εγώ το "παμ, παμ, παμ" κι ήλπιζα ότι θα παίξει η εκτέλεση από Blind Guardian, αλλά δεν...:(

Κατά τα άλλα, καλές ακροάσεις!
 

Μηνύματα
297
Reaction score
131
Καλησπερα σε όλους και καλό μήνα.Το σύστημα του γραφείου μου.
τελικός:NAIM NAP200
προ:NAIM NAC112X
εξωτερικό τροφοδοτικό προ:NAIM FLATCAP 2
πηγη:NAIM CD5I(non italic )
HXEIA: diy rogers ls3/5a με tweeter T27 αλλα δυστηχώς με woofer τον συμπαθητικό αντικαταστάτη ( σε περίπτωση προβήματος ) monacor SPH-135AD
 

Attachments


Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Ενεργά Tascam VL-X5 στον υπολογιστή. Αγορασμένα 11 χρόνια πριν, παίζουν 10+ ώρες την ημέρα κάθε μέρα απροβλημάτιστα. Από τις πιο σοφές αγορές μου.

Rotel RΑ-870ΒΧ ολοκληρωμένος με Dali Suite 2.8 ηχεία, αγορασμένα (μεταχειρισμένος ο ενισχυτής - καινούρια τα ηχεία) 7 χρόνια πριν.

Audio Spectrum Eros τα οποία μπαίνουν στο σύστημα κάποιες φορές αλλά γενικώς έχουν παίξει λίγο και ζουν πιο πολύ στο κουτί τους, ψάχνω για δεύτερο ενισχυτή να τα αξιοποιήσω.

Το υπόλοιπο σύστημα στο προφίλ μου.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.871
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top