Τι θα πιούμε σήμερα;








gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Βλάβη κανονική με τα τοματιν:

View attachment 195459

Και ιδίως το Πορτ κασκς το 14-αρι, αναπληρώνεται πριν αδειάσει:

View attachment 195460

Μπουκάλης μπακάλης hyper HiEnd λέμε.
@costas EAR Το cask strength λέει τίποτα ή είναι πετρέλαιο από τους βαθμούς;
Το 12άρι δεν με είχε ενθουσιάσει, αντίθετα το Legacy μ' αρέσει πολύ!
Δεν είναι καπνιστό, καθαρή ελαφρώς γλυκίζουσα γεύση, καταλαβαίνω βανίλια και ένα mix από ξηροκάρπια (ανανάς και λεμόνι που λένε, ούτε για δείγμα).
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
το Legacy μ' αρέσει πολύ!
Δεν είναι καπνιστό, καθαρή ελαφρώς γλυκίζουσα γεύση, καταλαβαίνω βανίλια και ένα mix από ξηροκάρπια (ανανάς και λεμόνι που λένε, ούτε για δείγμα).
Τότε θα σ'αρέσει και το 15-αρι, που είναι σε αμερικαν οουκ κασκς, το τσάκισα προσφάτως.


Για ποιο κασκ στρενκθ λες; Το τοματιν;
Αυτό εμένα με ενθουσίασε.


Αντίθετα, το 15-αρι δεν με ενθουσίασε, ασχέτως αν είναι εξαιρετικό αντικειμενικά.

Είναι αυτή η "καθαρή" γεύση που λες, ήπια γλυκιά, ευκολόπιοτο και ποιοτικό, οκ, σταθερή αξία.

Προτιμώ σερι και Πορτ κασκς.
Εκεί είναι το γούστο μου.
Στα έντονα αρώματα.

To Πορτ είναι χαρακτηριστική αδυναμία μου:


Και το σερι βέβαια..




YΓ. Σε σερι είναι κι αυτό, κοίτα βαθμολογία και τιμή βεβαίως, αλλά για μισού αιώνα απόσταγμα, πάλι καλά να λες..

 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Συνολικά από τις τελευταίες αγορές, πολλά μου άρεσαν, αλλά έκπληξη ήταν το κόκκινο.

Όπου βρείτε το κόκκινο, πάρτε το.

Με κλειστά μάτια. Γιατί έτσι, ξέρω γω.

Κορυφή. Εντελώς κορυφή.

IMG_20210116_182722.jpg
IMG_20210109_190106.jpg


Το πράσινο είναι για λίγους και εκλεκτούς, αλλά το κόκκινο είναι τοπ για όλους.
 
Last edited:

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Εγώ γιατί βλέπω το άλλο
Το κίτρινο είναι για λίγους και εκλεκτούς, αλλά το κόκκινο είναι τοπ για όλους.
πράσινο?

Μη διανοηθεί κανείς να πει πως έχω αχρωματοψία!:biggrin:


Προχθές έπινα απ αυτό.Υπήρχε λόγος!:biggrin:

A8806A63-3134-4E2F-9541-82CF2E7210E4.jpeg
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Bring it on Mistotakis..

quarantine_weapons.jpg

τα cask strength είναι πριν το νέρωμα, εξ΄ορισμού μιλάμε για 52% και πάνω ABV
I know, δεν είμαι και τόσο άσχετος βρεεεεεεε!
Απλά όλα τα cask strength που έχω δοκιμάσει μου είναι δυσάρεστα λόγω βαθμών και για να τα φτάσω σε ανεκτά επίπεδα χαλάνε από το νερό.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Bring it on Mistotakis..

View attachment 199659

I know, δεν είμαι και τόσο άσχετος βρεεεεεεε!
Απλά όλα τα cask strength που έχω δοκιμάσει μου είναι δυσάρεστα λόγω βαθμών και για να τα φτάσω σε ανεκτά επίπεδα χαλάνε από το νερό.
ναι βρε μανάρι, δεν σε είπα άσχετο. Τα cask strength πίνονται ανγκαστικά με νερό, αυτή είναι η λογική τους, αντί να εμπιστευθείς το σεφ της κάβας να βάλεις νερό μόνος σου και να το φέρεις στα μέτρα σου...τεσπα, διάβασε το παρακάτω :)

 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Λοιπόν, πρώτες δοκιμές:

Pig's nose: Γλυκόπιοτο, αρωματικό, καραμελένιο. Δεν δοκίμασα να του βάλω νερό, θεωρώ ότι δεν το χρειάζεται. Δεν έχει το γευστικό προφίλ ή τον ''τσαμπουκά'' που μου αρέσει, αλλά είναι μια καλη εισαγωγή στα premium blended.
Θα το ξαναγόραζα; Όχι

Monkey Shoulder: Θεωρητικά στην ίδια κατηγορία με το Pig's Nose. Θεωρητικά.
Ενώ μεν είναι το ίδιο ευχάριστα γλυκό, είναι αρκετά πιο πολύπλοκο. Βρίσκω αποξηραμένα φρούτα, βανίλια και κάτι μπισκοτοειδές.
Θα το ξαναγόραζα; Μόνο για να το έχω για επισκέπτες που θέλουν κάτι γλυκόπιοτο. Η διαφορά τιμής από το Pig's είναι αστεία, οπότε προκρίνεται αυτό.

Old Pulteney: Όπα, serious stuff. Είναι τελείως διαφορετικό από οποιοδήποτε ''συμβατικό'' 12άρι θα βρείτε και αυτό έγκειται στο ότι έχει μια εκπληκτική αλμύρα στο γευστικό προφίλ του. Έχει πολύ περίεργο χαρακτήρα, είναι και λίγο τραχύ, οπότε δοκιμάστε αν μπορείτε πριν το αγοράσετε. Δείχνει πολύ πιό δυνατό από 40% με λίγο νερό εξισορροπεί, αλλά μου άρεσε περισσότερο σκέτο.
Θα το ξαναγόραζα; Εννοείτε, το λάτρεψα!

Tamdhu: Σοκολάτα, κόκκινα φρούτα και πικάντικο. Δικαίως έχει σαρώσει σε κριτικές, τα sherry casks είναι εμφανή στο χαρακτήρα του. Θα ενθουσίασει και τα 2 φύλα, οπότε αν θέλετε να έχετε στο οπλοστάσιο σας ένα εντυπωσιακό ''μπαλαντέρ'' ρίξτε του μια ματιά.
Θα το ξαναγόραζα; Χμμ, δεν ξέρω. Ενώ είναι εξαιρετικό, στην ίδια κατηγορία τιμής είναι το Caol Ila, το οποίο είναι τελείως διαφορετικού προφίλ (καπνιστό, ξυλώδες) αλλά είναι μια από τις αδυναμίες μου.
 
Last edited:



gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Δεν προκάμουν να χαλάσουν :tongue:

Οκ, σοβαρά μιλώντας εννοείται ότι οτιδήποτε ανοιχτεί, αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση.
Δεν είναι όμως κρασιά, τα οποία ουσιαστικά πρέπει να καταναλωθούν άμεσα. Οι αλκοολικοί βαθμοί είναι ισχυροί και δρουν ως φυσικό συντηρητικό.
Μη σου πώ ότι τα ''τυπικά'' ουίσκι (κάτι Τζόνι, Grant's, Haig κτλ) γίνονται πιό ευχάριστα μετά από κανά τρίμηνο που θα τα έχεις ανοίξει.
Είχα μερικά ''καλά'' πάνω από 2-3 χρόνια ανοιχτά. Πολύ μικρές διαφορές.
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
Δεν προκάμουν να χαλάσουν :tongue:

Οκ, σοβαρά μιλώντας εννοείται ότι οτιδήποτε ανοιχτεί, αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση.
Δεν είναι όμως κρασιά, τα οποία ουσιαστικά πρέπει να καταναλωθούν άμεσα. Οι αλκοολικοί βαθμοί είναι ισχυροί και δρουν ως φυσικό συντηρητικό.
Μη σου πώ ότι τα ''τυπικά'' ουίσκι (κάτι Τζόνι, Grant's, Haig κτλ) γίνονται πιό ευχάριστα μετά από κανά τρίμηνο που θα τα έχεις ανοίξει.
Είχα μερικά ''καλά'' πάνω από 2-3 χρόνια ανοιχτά. Πολύ μικρές διαφορές.
Πάντως υπάρχουν τρόποι να διατηρηθούν όταν ανοιχτούν για κάποια χρόνια
εννοείται πως αν δεν ανοιχτούν δεν υπάρχει θέμα αν αποθηκεύονται σωστά
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top