Τι θα πιούμε σήμερα;

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Έκπληκτικο! Καπνιστό χωρίς την ''αγριάδα'' των Islay, από αυτό θα χτυπήσω μπουκάλι άνετα.
Επίσης το Benromach είναι ένα από τα μόνα αποστακτήρια που κάνουν χρήση brewers' yeast. Ένα άλλο είναι το Ben Nevis.
 


Μηνύματα
426
Reaction score
516
Σήμερα αυτά ..........το εκ αριστερών δεν το θυμόμουν έτσι μάλλον χειροτερεψε ,το άλλο σταθερή αξία
Χρόνια πολλά
 

Attachments


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αφού ήπια όλα τα Τυρνάβου, ήπια όλα τα Πλωμαρίου και μετά τα δηθενΠλωμαρίου και πιό μετά τα οχιδήθεν σαβούρια και τα τελείωσα όλα που είχαν.
New order alcohol. Χικ.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.391
Reaction score
93.971
Κλείσατε ημερομηνία για το γάμο; :p
 






gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
kilk.jpg


Ωραίος ο Benromach αλλά..

Νομίζω ότι βρήκα το Holy Grail μου στα 12άρια.
Φρουτώδες, γλυκό, ελαφρώς καπνιστό, λίγο αλμυρό, γεμάτο σώμα και όλα αυτά με μια ηπιότητα που θυμίζει ουίσκι άνω των 15 ετών. Είναι ό,τι πιο ισσοροπημένο έχω δοκιμάσει σε 12άρι (βασικά ακόμα και από πολλά παλαιότερα) και ενώ σε ''γεμίζει'' με το πρώτο ποτήρι αναζητάς κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο..
Το ονομα αυτού Kilkerran 12.
Μάλλον Kingerran έπρεπε να το πουν
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
View attachment 211643

Ωραίος ο Benromach αλλά..

Νομίζω ότι βρήκα το Holy Grail μου στα 12άρια.
Φρουτώδες, γλυκό, ελαφρώς καπνιστό, λίγο αλμυρό, γεμάτο σώμα και όλα αυτά με μια ηπιότητα που θυμίζει ουίσκι άνω των 15 ετών. Είναι ό,τι πιο ισσοροπημένο έχω δοκιμάσει σε 12άρι (βασικά ακόμα και από πολλά παλαιότερα) και ενώ σε ''γεμίζει'' με το πρώτο ποτήρι αναζητάς κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο..
Το ονομα αυτού Kilkerran 12.
Μάλλον Kingerran έπρεπε να το πουν
Που να πιεις και το cs το οκταρι.... Η το Heavily peated. (αν τα βρεις βέβαια γιατί γίνονται ανάρπαστα σε χρόνο dt)
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
@mitsubae έψαχνα το 12άρι τουλάχιστον κανά 6μήνο, ενώ από εκεί που συνήθως ψωνίζω τώρα μπόρεσε να μου φέρει ένα.
Για τα άλλα έβαλε τα γέλια όταν του το είπα και εμένα μου κόπηκαν τα γέλια όταν μου είπε τιμές (κανά 120άρι για το CS 8).
Οι τιμές στην Ελλάδα στα premium ουίσκι είναι θέμα, ενώ έχουν αρχίσει και τσιμπάνε κι άλλο στην μετά Brexit εποχή.
Εξαίρεση είναι οι στανταρ εκδόσεις των malts της Diageo (Lagavulin, Oban, Dalwhinnie, Talikser κτλ) οι οποίες είναι σταθερές εδώ και τουλάχιστον μια 10ετία. Από την άλλη, εκτός του Talisker 10, που έχει εντυπωσιακά καλή σταθερότητα, τα υπόλοιπα όσο πάνε και χειροτερεύουν.
Διαβάζω μεν ότι Laga/Dalwh έχουν αρχίσει και βρίσκουν τον καλό εαυτό τους, αλλά πλέον αν δεν δοκιμάσω δεν ακουμπάω.
 




Μηνύματα
426
Reaction score
516
@mitsubae έψαχνα το 12άρι τουλάχιστον κανά 6μήνο, ενώ από εκεί που συνήθως ψωνίζω τώρα μπόρεσε να μου φέρει ένα.
Για τα άλλα έβαλε τα γέλια όταν του το είπα και εμένα μου κόπηκαν τα γέλια όταν μου είπε τιμές (κανά 120άρι για το CS 8).
Οι τιμές στην Ελλάδα στα premium ουίσκι είναι θέμα, ενώ έχουν αρχίσει και τσιμπάνε κι άλλο στην μετά Brexit εποχή.
Εξαίρεση είναι οι στανταρ εκδόσεις των malts της Diageo (Lagavulin, Oban, Dalwhinnie, Talikser κτλ) οι οποίες είναι σταθερές εδώ και τουλάχιστον μια 10ετία. Από την άλλη, εκτός του Talisker 10, που έχει εντυπωσιακά καλή σταθερότητα, τα υπόλοιπα όσο πάνε και χειροτερεύουν.
Διαβάζω μεν ότι Laga/Dalwh έχουν αρχίσει και βρίσκουν τον καλό εαυτό τους, αλλά πλέον αν δεν δοκιμάσω δεν ακουμπάω.
Οι τιμές σε πολλά brands γενικά έχουν ξεφύγει και όχι μόνο στην Ελλάδα
υπάρχουν ωστόσο πολύ καλές επιλογές για όλους εμάς που δεν 'τσιμπάμε' στο marketing (παπάτζα)
Για τα classic malts που αναφέρεις ακόμη κ από την δεκαετία του '90 που εργαζόμουν για την εταιρεία τα πιο πρεβεβλημένα είναι αυτά που δεν ακουμπάω ακόμη και σήμερα (τότε τα πίναμε λόγω εκπαίδευσης να 'άνοίξουμε' ορίζοντες ,να καταλάβουμε τον ανταγωνισμό κ.λ.π.) τα υπόλοιπα ήταν και εξακολουθούν να είναι 'διαμάντια' αλλά σας παρακαλώ μην το πείτε σε όλους κ ακριβήνουν
 





Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top