Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Έπρεπε ν ασπρίσουν τα μαλλιά μου για να μάθω πως λέγεται αυτό που κάνω εδώ και χρόνια μαγειρεύοντας
: ‘σύβραση.

Πάγιο αίτημα των πιο παλιών εποχών, όταν οι άνθρωποι πάσχιζαν ακόμα για το καθημερινό φαγητό, ήταν η χόρταση. Αλλά επειδή το νόστιμο είναι εξίσου σημαντικό για την ικανοποίηση με το αρκετό, ο συλλογικός μάγειρας και κυρίως η μαγείρισσα, δηλαδή η νοικοκυρά, επινόησε αρτύματα που γίνονται με το τίποτα και που κάνουν το ευτελές λιμπιστικό. Μια τέτοια επινόηση είναι η «σύβραση»:

κρεμμύδια λεπτοκομμένα σε φέτες, τηγανισμένα σε χαμηλή φωτιά μέχρι να ροδίσουν λίγο, που τα περιχύνεις επάνω σε μακαρόνια, σε όσπρια, σε λαχανικά, σε χόρτα, καρυκεύοντας έτσι ένα κατά τα άλλα άχαρο πιάτο. Ανάλογα με το τον τόπο, η «σύβραση» μπορεί να περιέχει και σκόρδο ή ντομάτα ή να έχει σβηστεί με ξύδι ή τα κρεμμύδια να έχουν μαγειρευτεί πολλή ώρα σε πολύ χαμηλή φωτιά ώσπου να μελώσουν..

 


Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
...ραβιολι μου θυμιζει...
pelmeni στα ρωσικά,νταμπλινγκς,ουκρανικά η ποντιακά βαρενικα ,τουρκικά μαντί,πολωνικά pierogi,τορτελινι,τορτελονι και ραβιολι,εμπαναδας.....οι Κινέζοι και Ιάπωνες τα λένε λίγο διαφορετικά....ειναι συγγενικές παρασκευές με διαφοροποίηση στη γέμιση και τον τρόπο ψησίματος.

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
χαχα...

Ραβιολι-μπορεις να τα κανεις και με σπανακι-κρεμα γαλακτος... τα λεω ιταλικα σπανακοπιτακια...
(τη πρωτη φορα που τα δοκιμασα, παραγγειλα και δευτερο πιατο)
τουρκικά μαντί
με κιμα... (μου λενε)
 



Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Εφαγα πριν λιγο τρια τυλιχτα με κεμπαπ απο το Παπιγκο στον Ανω Χολαργο.,γιατι αν δεν παμε απο κορονοιο ,θα παμε απο το βολι του παλαβρα Μογγολου.Τωρα πινω λικερ μαστιχα για να χωνεψω και να φυγει η τζατζικιλα.Το βραδυ ισως κανω και σεξ. Αν δεν με δειτε απο αυριο θα εχω παθει εμφραγμα.
 


Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Εφαγα πριν λιγο τρια τυλιχτα με κεμπαπ απο το Παπιγκο στον Ανω Χολαργο.,γιατι αν δεν παμε απο κορονοιο ,θα παμε απο το βολι του παλαβρα Μογγολου.Τωρα πινω λικερ μαστιχα για να χωνεψω και να φυγει η τζατζικιλα.Το βραδυ ισως κανω και σεξ. Αν δεν με δειτε απο αυριο θα εχω παθει εμφραγμα.
Και πίτογυρα και σεξ...; :idk:
Τα πίτογυρα είναι σούπερ υποκατάστατο του σεξ......... Πέσε για ύπνο καημένε.... Για μπελάδες ψάχνεις........... :laugh:
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Έπρεπε ν ασπρίσουν τα μαλλιά μου για να μάθω πως λέγεται αυτό που κάνω εδώ και χρόνια μαγειρεύοντας
: ‘σύβραση.

Πάγιο αίτημα των πιο παλιών εποχών, όταν οι άνθρωποι πάσχιζαν ακόμα για το καθημερινό φαγητό, ήταν η χόρταση. Αλλά επειδή το νόστιμο είναι εξίσου σημαντικό για την ικανοποίηση με το αρκετό, ο συλλογικός μάγειρας και κυρίως η μαγείρισσα, δηλαδή η νοικοκυρά, επινόησε αρτύματα που γίνονται με το τίποτα και που κάνουν το ευτελές λιμπιστικό. Μια τέτοια επινόηση είναι η «σύβραση»:

κρεμμύδια λεπτοκομμένα σε φέτες, τηγανισμένα σε χαμηλή φωτιά μέχρι να ροδίσουν λίγο, που τα περιχύνεις επάνω σε μακαρόνια, σε όσπρια, σε λαχανικά, σε χόρτα, καρυκεύοντας έτσι ένα κατά τα άλλα άχαρο πιάτο. Ανάλογα με το τον τόπο, η «σύβραση» μπορεί να περιέχει και σκόρδο ή ντομάτα ή να έχει σβηστεί με ξύδι ή τα κρεμμύδια να έχουν μαγειρευτεί πολλή ώρα σε πολύ χαμηλή φωτιά ώσπου να μελώσουν..

Εκτός από αυτή τη «σύβραση» -καρύκευμα, υπάρχει και η σύβραση ως τρόπος μαγειρέματος: βάζεις το ένα υλικό μετά το άλλο στην κατσαρόλα λαμβάνοντας υπ΄ όψιν μόνο το χρόνο που χρειάζεται κάθε υλικό για να γίνει και τίποτα άλλο. Θα λέγαμε πως είναι one pot meal δηλαδή ένα ολοκληρωμένο φαγητό, όπου τα επιμέρους υλικά δεν χρειάζονται ξεχωριστή προετοιμασία πριν προστεθούν στην κατσαρόλα παρά μόνο τη διαφορά χρονικής φάσης. Πολύ βολικός τρόπος που δίνει ικανοποιητικά για τον ουρανίσκο και αναλογικά πιο ελαφρά φαγητά, χωρίς να αφήνει πίσω του ένα σωρό άπλυτα κατσαρολικά να σε περιμένουν.
 











Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top