Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108
Ασουρέ .
Είχα χρόνια να το ακούσω.

Πρακτικά είναι κόλλυβα σε μορφή πουτίγκας. Ίδια περίπου υλικά με διαφορετικό τρόπο παρασκευής. Το έχουμε πάρει από τους Αρμένιους και τους Τούρκους.
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Ασουρέ .
Καλά μου φάνηκε γνωστό !

Στην πόλη που μεγάλωσα φτιάχνουν μια παραλλαγή του που ονομάζουν Πολυσπόρια και τα προσφέρουν στα Εισόδια της Θεοτόκου (ή αλλιώς της Παναγίας της Πολυσπορίτισας :)).

Thanks 👍
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Πεινάωωωωω!! :biggrin:
IMG_20230326_143501.jpg


Άνετα χορταίνουν δγιό άτομα από αυτή τη μερίδα, εγώ το έφαγα μαναχός και όπως γύρσα το πχιάτο στο νεροχύτη χτύπσα και 3-4 πιρουνιές σκέτο μακαρόνι, για τα κενά :roflmao:
Ήρθε ξανά η καταραμένη μέρα!!! >:(

Πάλι θα πάρω ένα κιλό από τα συνοδευτικά. :biggrin:



View attachment 286218
Τι βλέπουμε στη εικόνα?
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108
Τι βλέπουμε στη εικόνα?
Μου αρέσει που κάνεις και τον ανήξερο. :tongue:

Σπανακόρυζο ή αλλιώς "Τρόμος στο τραπέζι!".

Τρία κουλούρια Θεσσαλονίκης έφαγα κι από πάνω έριξα ένα τέταρτο τριμμένη παρμεζάνα για να τα καταφέρω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Αν τυχόν δε τα έχετε δοκιμάσει, τα νωπά μπιφτέκια από Μπλάκ Άνγκους Αργεντινής, που βρίσκονται στα ψυγεία του ΑΒ Βασιλόπουλος, είναι εξαιρετικά, και σε πολύ λογική τιμή, για τέτοιο κρέας, λίγο κάτω από 5€ τα 2 μπιφτέκια 150gr.

Λίγο ψήσιμο σε δυνατή 🔥, και είναι εξαιρετικά νόστιμα.

Πήρα ένα ζεύγος για δοκιμή, και στη δεύτερη επίσκεψη άδειασα το ψυγείο, 9 συσκευασίες είχε όλες κι όλες..

Γενικά τα κρέατα αυτά, μου άρεσαν, το rib eye λίγο παραπάνω (πιο λιπαρό), και κορυφαίο το flat iron steak.

Το fillet με το λιγότερο λίπος, μετά ακολουθεί το rump.

received_232647409139185.jpeg
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Μου αρέσει που κάνεις και τον ανήξερο. :tongue:

Σπανακόρυζο ή αλλιώς "Τρόμος στο τραπέζι!".

Τρία κουλούρια Θεσσαλονίκης έφαγα κι από πάνω έριξα ένα τέταρτο τριμμένη παρμεζάνα για να τα καταφέρω.
Αλήθεια τώρα? :oops:

Τρώς μια φορά το χρόνο σπανακόρυζο και αυτό είναι ετοιματζίδικο, αν υπήρχε αστυνομία σπανακορυζου θα είχες μεγάλο πρόβλημα, αίσχος!! :biggrin:
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Βραδινό μου!!
IMG_20230327_175032.jpg

Κότα ψητή με τηγανιτό ρύζι, αυγό, μανιτάρια και προσθήκη με ωμή πράσινη πιπεριά στο τέλος, η σόγια ήταν λίγο μάπα και υποβάθμισε αρκετά το τελικό γευστικό αποτέλεσμα, Κι τι α κάνς? Ν'κατς α μαλως :biggrin:
 


Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Βραδινό μου!! View attachment 286272
Κότα ψητή με τηγανιτό ρύζι, αυγό, μανιτάρια και προσθήκη με ωμή πράσινη πιπεριά στο τέλος, η σόγια ήταν λίγο μάπα και υποβάθμισε αρκετά το τελικό γευστικό αποτέλεσμα, Κι τι α κάνς? Ν'κατς α μαλως :biggrin:
Το πιάτο σου δ3ν είναι καλό.Το αναβάθμισες όμως με το σχόλιο!:thumbsup::biggrin:
Αν τυχόν δε τα έχετε δοκιμάσει, τα νωπά μπιφτέκια από Μπλάκ Άνγκους Αργεντινής, που βρίσκονται στα ψυγεία του ΑΒ Βασιλόπουλος, είναι εξαιρετικά, και σε πολύ λογική τιμή, για τέτοιο κρέας, λίγο κάτω από 5€ τα 2 μπιφτέκια 150gr.

Λίγο ψήσιμο σε δυνατή 🔥, και είναι εξαιρετικά νόστιμα.

Πήρα ένα ζεύγος για δοκιμή, και στη δεύτερη επίσκεψη άδειασα το ψυγείο, 9 συσκευασίες είχε όλες κι όλες..

Γενικά τα κρέατα αυτά, μου άρεσαν, το rib eye λίγο παραπάνω (πιο λιπαρό), και κορυφαίο το flat iron steak.

Το fillet με το λιγότερο λίπος, μετά ακολουθεί το rump.

View attachment 286251
Καλα βρε Κωστή,στ αλήθεια τώρα,μας βάζεις φωτογραφίες από τα ψυγεία των ΣΜ?!:roflmao:

Οκ.Εγώ αύριο κιόλας από τον περίφημο κρεοπώλη μου δέκα χιλιόμετρα μακρυά.Και στο ψυγείο του με την κάμερα θα μπω…:biggrin:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Εγώ αύριο κιόλας από τον περίφημο κρεοπώλη μου δέκα χιλιόμετρα μακρυά.Και στο ψυγείο του με την κάμερα θα μπω…
Άμα έχει κάτι καλό, περιμένω να το δω αύριο.😜
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Να κρατήσετε τη ποιότητα και μετά τις τιμές, ο κόσμος σας γυρνά τη πλάτη επειδή πουλάτε σαβούρα, τις ελάχιστες φορές που παραγγέλνω σουβλάκι το τελευταίο καιρό, το μετανιώνω σχεδόν πάντα

 

Μηνύματα
1.485
Reaction score
1.748
Όταν βγαίνει εστιατόριο πουλώντας μερίδα κανονική συν σαλάτα στα 5 και 6 ευρώ (αναφέρομαι σε μικρά μαγαζιά της Θεσσαλονίκης δίχως τραπέζια που απευθύνονται σε φοιτητές και εργένηδες) δεν μπορεί να μου λέει πως έχει πρόβλημα το γυράδικο που πουλά 3.5 ευρώ μια μπουκιά κρέας μέσα σε πίτα με πατάτες. Πλέον δε θυμάμαι πότε παρήγγειλα τελευταία φορά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Πήρα τις προάλλες μια μερίδα γύρο κοτόπουλο και μια σαλάτα ceasars, 18€.
Αυτά!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.223
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top