Τι ρόλο παίζει το ρούτερ

Μηνύματα
765
Reaction score
964
Μπορεί να ακούγετε παιδαριώδης η ερώτηση,όμως επειδή δεν είμαι κ πολύ του υπολογιστή κ του τεχνικού κομματιού κ βλέπω να πουλάνε ρούτερ πέρα από τα στάνταρ που σου δίνει ο πάροχος ακόμα κ με €100 κ με €200 στο aftermarket.Ηθελα με λίγα λόγια λοιπόν τα φώτα σας βρε παιδιά ,τι ρόλο μπορεί να παίξει ένα "άλλο" ρούτερ ,πέραν του στάνταρ που δίνει πχ η cosmote.

Μπορεί δλδ να έχει καλύτερη κάλυψη στο σπίτι (σε κάποια σημεία με το συμβατικο μπορεί η wi-fi λήψη να μην είναι καλή κ με ένα καλύτερο να έχεις καλύτερο σήμα??)
Μπορεί να είναι ότι σου δίνει την δυνατότητα να έχεις καλύτερο bandwidth γραμμής όταν δουλεύεις ασύρματα??
Να σου έχει περισσότερες από 2-3 εξόδους που έχουν τα συμβατικά ,αν θέλεις να έχεις στο internet περισσότερες συσκευές??
Είναι κάτι άλλο??Συγνώμη για την ερώτηση αλλά με έτρωγε στο μυαλό κ είπα να ρωτήσω μπας κ μπορεί με λίγα λόγια να μου το εξηγήσει κάποιος που το κατέχει περισσότερο
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
- Λιγότερες ή καθόλου αποσυνδέσεις
- Μεγαλύτερες ταχύτητες up/down
- Μεγαλύτερη κάλυψη wifi

Κάποια router προσφέρουν:
- πρόσβαση σε τηλεφωνικούς καταλόγους κινητών και χρήση τους
- αποκλεισμό καλούντων
- τηλεφωνητή
- ρύθμιση της επιθυμητής ταχύτητας up/down για καλύτερες επιδόσεις ή μεγαλύτερη σταθερότητα
 

Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
και πολλά πολλά άλλα ανάλογα το ρουτερ:

δυνατότητα πολλαπλών SSID με ξεχωριστή παραμετροποίηση για το καθένα
δυνατότητα να περαστούν πολλα διαφορετικά vpn profiles ανάλογα με τη συσκευή που θέλουμε να δρομολογήσουμε
δυνατότητα παραμετροποίησης του κάθε access point

η λίστα είναι μεγάλη. Σε κάθε περίπτωση - κι πάντα αν σκοπεύεις φυσικά να ασχοληθείς και να διαβάσεις λίγο παραπάνω - η αγορά ενος ξεχωριστού ρουτερ αξίζει...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
- Λιγότερες ή καθόλου αποσυνδέσεις
- Μεγαλύτερες ταχύτητες up/down
- Μεγαλύτερη κάλυψη wifi

Κάποια router προσφέρουν:
- πρόσβαση σε τηλεφωνικούς καταλόγους κινητών και χρήση τους
- αποκλεισμό καλούντων
- τηλεφωνητή
- ρύθμιση της επιθυμητής ταχύτητας up/down για καλύτερες επιδόσεις ή μεγαλύτερη σταθερότητα
καλέ...πες μας κ άλλα...πες μας κ άλλα:p:party:

Μπορεί να ακούγετε παιδαριώδης η ερώτηση,όμως επειδή δεν είμαι κ πολύ του υπολογιστή κ του τεχνικού κομματιού κ βλέπω να πουλάνε ρούτερ πέρα από τα στάνταρ που σου δίνει ο πάροχος ακόμα κ με €100 κ με €200 στο aftermarket.Ηθελα με λίγα λόγια λοιπόν τα φώτα σας βρε παιδιά ,τι ρόλο μπορεί να παίξει ένα "άλλο" ρούτερ ,πέραν του στάνταρ που δίνει πχ η cosmote.

Μπορεί δλδ να έχει καλύτερη κάλυψη στο σπίτι (σε κάποια σημεία με το συμβατικο μπορεί η wi-fi λήψη να μην είναι καλή κ με ένα καλύτερο να έχεις καλύτερο σήμα??)
Μπορεί να είναι ότι σου δίνει την δυνατότητα να έχεις καλύτερο bandwidth γραμμής όταν δουλεύεις ασύρματα??
Να σου έχει περισσότερες από 2-3 εξόδους που έχουν τα συμβατικά ,αν θέλεις να έχεις στο internet περισσότερες συσκευές??
Είναι κάτι άλλο??Συγνώμη για την ερώτηση αλλά με έτρωγε στο μυαλό κ είπα να ρωτήσω μπας κ μπορεί με λίγα λόγια να μου το εξηγήσει κάποιος που το κατέχει περισσότερο
για να καταλάβεις αυτό που λέει ο Ροουζ

σε τεστ μέχρι και πριν 2 χρόνια που έκανα σε ίδιο αρχείο τορντ με 50άρα γραμμή
το ρουτερ της wind έδωσε μαξ 3.4- 3.6 download με διακοπές στο ιντερνετικό ραδιόφωνο που ακούγαμε ταυτόχρονα
και το router της μικροτικ 5.2-5.7 χωρίς διακοπές
 

Μηνύματα
1.266
Reaction score
2.215
- Λιγότερες ή καθόλου αποσυνδέσεις
- Μεγαλύτερες ταχύτητες up/down
- Μεγαλύτερη κάλυψη wifi

Κάποια router προσφέρουν:
- πρόσβαση σε τηλεφωνικούς καταλόγους κινητών και χρήση τους
- αποκλεισμό καλούντων
- τηλεφωνητή
- ρύθμιση της επιθυμητής ταχύτητας up/down για καλύτερες επιδόσεις ή μεγαλύτερη σταθερότητα
Συμπληρωματικά:

Των παρόχων το μηχανάκι είναι modem router. Τα aftermarket που αναφέρεσαι είναι συνήθως σκέτα router ενώ υπάρχουν και modem router φυσικα τα οποία όμως είναι λιγότερο διαδεδομένα στον απλό χρήστη. Copy paste τώρα:

Your modem is a box that connects your home network to the wider Internet. A router is a box that lets all of your wired and wireless devices use that Internet connection at once and also allows them to talk to one another without having to do so over the Internet.

Κοινώς το modem router του παρόχου το κρατάς, καταργείς το κομμάτι router και βελτιώνεις με το aftermarket router την ποιότητα, ταχύτητα, αξιοπιστία πρωτόκολλα, άλλα κόλπα κλπ διασύνδεση των συσκευών του σπιτιού σου στο δίκτυο ασύρματα και ενσύρματα. Κάποιοι προτιμούν και την αλλαγή του modem part αλλά η συνηθέστερη συνταγή είναι η πρώτη διότι ο πάροχος (υποτίθεται πως) έχει σετάρει και τεστάρει την γραμμή του στο μοντέλο modem που παρέχει ενώ και σε περίπτωση τηλ ή φυσικού σέρβις θέλει τον δικό του εξοπλισμό στην γραμμή.
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
Και αμα παρεις μρε κοπέλια ενα αλλο ρουτερ - βανεις τα καλωδια στσι τρυπες και παιζει ?
ή πρεπει να γενει κι αλλη δουλεια ?
Κάποια είναι plug'n'play. Δεν χρειάζονται τίποτα. Όχι όλα και όχι σε όλους τους παρόχους, οπότε χρειάζεται επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα του κάθε παρόχου για τις απαραίτητες ρυθμίσεις.
 


Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
Και αμα παρεις μρε κοπέλια ενα αλλο ρουτερ - βανεις τα καλωδια στσι τρυπες και παιζει ?
ή πρεπει να γενει κι αλλη δουλεια ?
Το βασικοτερο όλων είναι να τσεκάρεις οτι μπορεί να γίνει bridge με το modem του παρόχου.
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Άμα δε παίζει το χτυπάς.
Όχι όλα και όχι σε όλους τους παρόχους, οπότε χρειάζεται επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα του κάθε παρόχου για τις απαραίτητες ρυθμίσεις.
να γίνει bridge με το modem του παρόχου.
Μαλατσιες ,ενα κουτακι ειναι, ηπρεπε να κανει τη δουλεια αμοναχο ντου - αμα πρεπει ν' ασχολειται ο χρηστης ... :headbang:
Αμα ειναι να σπουνε τα νευρα μου αστα-βραστα ! εχω το χαϊφαϊ μου για τηνα τη δουλεια ...
ασε που δε μου μιλουνε εκια στον οτε μονο κανει τουτου το τηλεφωνο ...

εμενα μου χαλασε το γουαϊφαϊ και παω εδα κιε κλεβω απο τσι μαμας μου ...

:vinsent:
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Εγώ αν άλλαζα, θα το έκανα για καλύτερη ταχύτητα στο εσωτερικό δίκτυο ( lan ) και μεγαλύτερη ασφάλεια απο εξωτερικές απειλές ( πόσο κρυφοί είναι οι υπολογιστές σε αυτούς που ψάχνουν έξω απο το δίκτυο ). Τα multiple ssid's είναι αρκετά χρήσιμα, π.χ. έχεις το wifi σου και δημιουργείς και ένα για τους guests, χωρίς ( τυπικά ) να αλληλεπιδρούν.
 

Μηνύματα
765
Reaction score
964
Astronaut, αυτός είναι ένας από τους λόγους που είπα αν είναι να μπω στην διαδικασία.Εμενα βασικά με ενδιέφερε ,αφού είμαι με wifi,κατεβάζοντας ταινίες,μην πληρώνω 50αρα γραμμή κ στην ουσία δεν την έχω λόγο router.Τωρα να πω την αλήθεια να μοιράζω την ταχύτητα ,να κάνω κολιες κ σπινιαρισματα δεν με νοιάζει.Διακοπες το wifi,δεν μου κάνει,κάτι τρελό παραπάνω δεν επιθυμώ ,οπότε να ζυγισω μόνο το θέμα ταχύτητα,αν κ πόσο καλύτερη θα μπορώ να έχω με ένα άλλο ρούτερ...
Ευχαριστώ πολύ παιδιά ,εισασταν διαφωτιστικότατοι.
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.819
Astronaut, αυτός είναι ένας από τους λόγους που είπα αν είναι να μπω στην διαδικασία.Εμενα βασικά με ενδιέφερε ,αφού είμαι με wifi,κατεβάζοντας ταινίες,μην πληρώνω 50αρα γραμμή κ στην ουσία δεν την έχω λόγο router.Τωρα να πω την αλήθεια να μοιράζω την ταχύτητα ,να κάνω κολιες κ σπινιαρισματα δεν με νοιάζει.Διακοπες το wifi,δεν μου κάνει,κάτι τρελό παραπάνω δεν επιθυμώ ,οπότε να ζυγισω μόνο το θέμα ταχύτητα,αν κ πόσο καλύτερη θα μπορώ να έχω με ένα άλλο ρούτερ...
Ευχαριστώ πολύ παιδιά ,εισασταν διαφωτιστικότατοι.
Μια 50άρα σύνδεση άνετα περνάει μέσα απο ένα τυπικό 100άρι ρούτερ, δοκιμασμένο. Αλλά αν π.χ. έχεις δύο υπολογιστές στο δίκτυο και θέλεις να μεταφέρεις δεδομένα μεταξύ τους, τότε ένα ρούτερ με 1Gbit θύρες είναι ό,τι πρέπει.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
όλα σχεδόν τα κουτάκια που δίνουν οι πάροχοι VDSL είναι 4 (τουλάχιστον) συσκευές σε μία

1. modem
2. router
3. switch
4. access point

και λέω 4 τουλάχιστον γιατί κάποια μπορεί να έχουν και επιπλέον λειτουργίες είτε πλήρεις είτε υποτυπώδεις (πχ voip, network storage κλπ)

αναλόγως σε τι από τα παραπάνω θέλει βελτίωση κάποιος,
αγοράζει καλύτερο κουτάκι ή "ρούτερ" (όπως θέλετε το λέτε)
ή αγοράζει ξεχωριστή συσκευή ή συσκευές

modem :
συνήθως το κουτάκι του παρόχου είναι ΟΚ και επίσης παίρνει τις κατάλληλες ρυθμίσεις έτοιμες,
σπάνια θα χρειαστεί κάποιος κάτι άλλο

router :
συνήθως λίγοι θα ζητήσουν επιπλέον λειτουργίες, όταν όμως τι θες, είναι σημαντικές
πχ μπορεί να θες να έχει VPN server ή firewall κλπ

switch:
συχνά χρειάζεται κανείς επιπλέον θύρες LAN ή μπορεί να θέλει 1000ρες και το κουτάκι να έχει 100ρες,
ένα switch-άκι με 10-15 ευρώ συνήθως είναι αρκετό

access point :
η αναβάθμιση που συνήθως θέλουν όσοι ζητάνε καλύτερο "ρούτερ" και αφορά το wifi,
μπορεί να γίνει με άλλο "ρούτερ" ή απλά προσθήκη ενός access point,
αν αλλαχτεί όλο το κουτάκι ( 'ρούτερ") προσοχή να δουλέυει το ενσωματωμένο modem με τη γραμμή του παρόχου
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
δηλαδη εγω απου 'χω ετηνε τη μαλατσια Speedport W 724V απο τη κοσμοτε ηντα να βαλω για να 'χω γουαϊφαΪ ?
μου 'πανε οι αθρωποι πριχου καναδυο μηνες (μου καμανε και τεστ) να παω να παρω καινουργιο τζαμπα μα δε τα καταφερα
εδα δε σηκωνουνε το τηλ - μονο κανει τουτου ολη ντην ωρα ...
:drinks:
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
δηλαδη εγω απου 'χω ετηνε τη μαλατσια Speedport W 724V απο τη κοσμοτε ηντα να βαλω για να 'χω γουαϊφαΪ ?
μου 'πανε οι αθρωποι πριχου καναδυο μηνες (μου καμανε και τεστ) να παω να παρω καινουργιο τζαμπα μα δε τα καταφερα
εδα δε σηκωνουνε το τηλ - μονο κανει τουτου ολη ντην ωρα ...
:drinks:
Αυτό που έχεις εσύ τώρα, μου το έδωσε η cosmote πριν 1-2 χρόνια, δεν θυμάμαι ακριβώς, σε αντικατάσταση ενός άλλου παλαιότερου.... Καμία διαφορά στο σήμα του γουαιφαι..... Φαντάζομαι πως αν έχουν κανένα νεότερο να σου δώσουν δεν θα κάνει διάφορα.... Πάντως πέρνα από κει και πάρτο μιας και το δίνουν δωρεάν...
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
δηλαδη εγω απου 'χω ετηνε τη μαλατσια Speedport W 724V απο τη κοσμοτε ηντα να βαλω για να 'χω γουαϊφαΪ ?
μου 'πανε οι αθρωποι πριχου καναδυο μηνες (μου καμανε και τεστ) να παω να παρω καινουργιο τζαμπα μα δε τα καταφερα
εδα δε σηκωνουνε το τηλ - μονο κανει τουτου ολη ντην ωρα ...
:drinks:
πιθανότατα θα σου δώσουν το Speedport Plus,
έχει νομίζω διάφορες βελτιώσεις σε σχέση με το 724,
τώρα δεν ξλερω αν θα σε καλύψει όσον αφορά wifi,
αν όχι,
τότε η ευκολότερη και καλύτερη λύση είναι access point συνδεδεμένο με καλώδιο με το speedport,
αν σε βολέυει έτσι
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
πιθανότατα θα σου δώσουν το Speedport Plus,
έχει νομίζω διάφορες βελτιώσεις σε σχέση με το 724,
τώρα δεν ξλερω αν θα σε καλύψει όσον αφορά wifi,
αν όχι,
τότε η ευκολότερη και καλύτερη λύση είναι access point συνδεδεμένο με καλώδιο με το speedport,
αν σε βολέυει έτσι
δηλ ενα τετοιο πραμα θελω ?
https://www.skroutz.gr/c/125/access_points.html
δουλευει το ιντερνετ στον σταθερο - το wifi δε δουλευει πουθενα και τσι περνω τηλ και μου λενε πως εχουνε πολλη δουλεια λογω κορονοϊου ... οι γροθοι !
:(
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top