Τοποθέτηση ηχείων και sub σε μικρό υπνοδωμάτιο

Μηνύματα
978
Reaction score
2.120
Το υπνοδωμάτιο είναι ασφυκτικά γεμάτο με ένα διπλό κρεβάτι και μια ντουλάπα που ενοχλεί πολύ αλλά δε μπορεί να πάει αλλού.

Τα πίσω ηχεία τα έχω δυστυχώς πλάι στη θέση ακρόασης και όχι πίσω γιατί από πίσω είναι τοίχος.

Το ύψος των μπροστινών ηχείων είναι λάθος οπότε τα έχω κάνει να στοχεύουν προς τα κάτω ακολουθώντας τις οδηγίες του κατασκευαστή.

Το subwoofer το έχω βάλει εκεί γιατί πρακτικά δεν έχει ΄χωρο αλλού για να το βάλω

Ανεβάζω και ένα πρόχειρο σκίτσο
 

Attachments


Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Ανέβασε φωτογραφίες καλύτερα για να φαίνονται και άλλες πληροφορίες για το χώρο ώστε να δούμε ακριβώς τι παίζει αν και φαντάζομαι.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Βασικά δε μπορείς να κάνεις κ πολλά πράγματα.... αυτός είναι ο χώρος, ζεις με τους απαραίτητους συμβιβασμούς...

Αν μπορείς να στριμώξεις το sub δίπλα στο κομοδίνο δεν ξέρω... αλλά αυτό δεν είναι συμβουλή για καλύτερο ήχο παρά μόνο για μια πιο "φυσιολογική" ζωή :p (να μη σκοντάφτεις πάνω του)

1640718206170.png
 

Μηνύματα
978
Reaction score
2.120
Τα μπροστινά ηχεία είναι Dali Spektor 2 και τα πίσω είναι Dali Spektor 1.

Κεντρικό ηχείο δε χωράει και δεν έχει νόημα όταν είναι τόσο κοντά μεταξύ τους.

Το Philips το έχω βάλει για να στηρίξει το Dali, δεν είναι συνδεμένο κάπου.
Ανέβασα μία επιπλέον φωτογραφία
 

Attachments



Μηνύματα
27.279
Reaction score
25.297
Θα μπορούσες να κάνεις το σαμπ κομοδίνο , για να ελευθερώσεις λίγο χώρο , και ίσως να παίζει και καλύτερα.
Κατά τα άλλα είσαι ο ορισμός του στριμώγματος.
Φέρε αν γίνεται τα LEFT RIGHT λίγο πιο μπροστά να βγούν από την στενωπό τοίχου ντουλάπας.
Το philips , που το έχεις για στήριγμα , πρέπει να βραχυκυκλωθούν οι μπόρνες του η μία με την άλλη.
 

Μηνύματα
978
Reaction score
2.120
Βασικά δε μπορείς να κάνεις κ πολλά πράγματα.... αυτός είναι ο χώρος, ζεις με τους απαραίτητους συμβιβασμούς...

Αν μπορείς να στριμώξεις το sub δίπλα στο κομοδίνο δεν ξέρω... αλλά αυτό δεν είναι συμβουλή για καλύτερο ήχο παρά μόνο για μια πιο "φυσιολογική" ζωή :p (να μη σκοντάφτεις πάνω του)

View attachment 234611
Δυστυχώς τέρμα γωνία κολλητά στο κομοδίνο έχω κούτα με ηλεκτρονικά ανταλλακτικά οπότε δε μπορεί να πάει εκεί το sub.
Κατά τα άλλα είσαι ο ορισμός του στριμώγματος.
Πού να δείτε το υπόλοιπο σπίτι...

Φέρε αν γίνεται τα LEFT RIGHT λίγο πιο μπροστά να βγούν από την στενωπό τοίχου ντουλάπας.
Ναι, τα έχω πάει όσο πιο μπροστά γίνεται

Το philips , που το έχεις για στήριγμα , πρέπει να βραχυκυκλωθούν οι μπόρνες του η μία με την άλλη.
Φαντάζομαι το + με το - , γιατί δεν έχει μπόρνες, βγαίνει ένα θεόλεπτο φτηνιάρικο καλώδιο από πίσω του. Από περιέργια, τι θα αλλάξει με την βραχυκύκλωση αυτή;
 


Μηνύματα
27.279
Reaction score
25.297
Δυστυχώς τέρμα γωνία κολλητά στο κομοδίνο έχω κούτα με ηλεκτρονικά ανταλλακτικά οπότε δε μπορεί να πάει εκεί το sub.

Πού να δείτε το υπόλοιπο σπίτι...



Ναι, τα έχω πάει όσο πιο μπροστά γίνεται


Φαντάζομαι το + με το - , γιατί δεν έχει μπόρνες, βγαίνει ένα θεόλεπτο φτηνιάρικο καλώδιο από πίσω του. Από περιέργια, τι θα αλλάξει με την βραχυκύκλωση αυτή;
Θα φρενάρει ο κώνος του woofer και δεν θα πάλλεται τόσο ώστε να μην δημιουργεί θέμα στον ήδη προβληματικό ήχο , λόγω στενωπού.
Θα εκραγεί, ανοίγοντας λίγο χώρο. :roflmao:
Θα σε μαλώσω εσένα. Αστειάτορα. :biggrin:
 


Μηνύματα
978
Reaction score
2.120
Σε δεύτερο χρόνο μπορώ να το πάρω από εκεί και να βάλω κάτι άλλο σαν βάση για το ηχείο, αλλά αυτή τη στιγμή με έχει βολέψει, άλλωστε τρέχουν δεκάδες projects παράλληλα, κάποια σχετικά με το χόμπι μας τον ήχο και κάποια άλλα όχι.

Αρχικά σκόπευα να έχω παρόμοιο σύστημα στο σαλόνι και το ξεκίνησα κιόλας αλλά έχω μεσοτοιχία γειτόνισσα που έρχεται με το παραμικρό και ζητάει να χαμηλώσω. Στο bedroom είμαι αρκετά απομονωμένος, δεν έχω κανέναν μεσοτοιχία και από πάνω μου δε μένει κανείς και από κάτω περιστασιακά. Οπότε κατέληξα στην πράξη να ακούω 95% της μουσικής μου και ταινίες στο υπνοδωμάτιο παρά στο σαλόνι.
το sub χωράει μέσα στην ντουλάπα?
Όχι, ειναι γεμάτη με ρούχα, στρώματα, παπλώματα, σεντόνια κατά τα 2/3 και το άλλο της 1/3 καλώδια, τροφοδοτικά, παλιούς δίσκους κάρτες γραφικών κτλ
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.895
Reaction score
77.508
δύσκολος χώρος....

βάλε ανάποδα τα L-R τουλάχιστον για να χαμηλώσει το τουίτερ στο ύψος του κεφαλιού
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.895
Reaction score
77.508
προσωπικά θα το έστηνα έτσι


353394_753c2ed22f829e18b6e67b6dd6d42c5b.jpg



ώστε να αποκτήσεις τρίγωνο ως προς τα L-R και να βάλεις και κεντρικό σε ίση απόσταση με τα μπροστά ηχεία

το κρεβάτι έχει πλάτη....θα σου κλείνει το ένα φύλλο..κλάιν...δεν είναι απαραίτητο να ανοίγεις διάπλατα το παράθυρο για να αερίσεις....:biggrin:

η TV σε βάση στον τοίχο....και το αριστερό ηχείο σε βάση που αναγκαστικά θα μετακινείς για να ανοίγει η ντουλάπα
 

Μηνύματα
978
Reaction score
2.120
προσωπικά θα το έστηνα έτσι


View attachment 234631


ώστε να αποκτήσεις τρίγωνο ως προς τα L-R και να βάλεις και κεντρικό σε ίση απόσταση με τα μπροστά ηχεία

το κρεβάτι έχει πλάτη....θα σου κλείνει το ένα φύλλο..κλάιν...δεν είναι απαραίτητο να ανοίγεις διάπλατα το παράθυρο για να αερίσεις....:biggrin:

η TV σε βάση στον τοίχο....και το αριστερό ηχείο σε βάση που αναγκαστικά θα μετακινείς για να ανοίγει η ντουλάπα
Αυτό πήγαμε να κάνουμε κι εμείς και όταν ήρθε το συνεργείο να συναρμολογήσει το κρεβάτι, διαπίστωσαν ότι η πλάτη του κρεβατιού (κεφαλάρι λέγεται; ) μπλοκάρει το άνοιγμα του παραθύρου. Τότε δεν είχε μπει μέσα μου το μικρόβιο του ήχου οπότε γρήγορα γρήγορα προχωρήσαμε στο σχέδιο Β που ήταν να το βάλουμε όπως είναι τώρα.

Ένα άλλο μειονέκτημα είναι ότι θα μπλοκάρει το ένα ηχείο το άνοιγμα της ντουλάπας και θα πρέπει να το κάνω βόλτες.

Ένα τρίτο μείον είναι ότι μόλις ανοίγεις την πόρτα του υπνοδωμάτίου θα βλέπεις την πλάτη της τηλεόρσης και τη βάση τοίχου της που θα σου μπλοκάρει οπτικά το μισό δωμάτιο.

Πάντως είναι η μόνη βιώσιμη λύση για ηχητική βελτίωση. Δε μπορεί να γίνει κάτι άλλο...
 

D

debianfox

Guest
Αναμεσα απ το κρεβατι κ την τηλεοραση..ουτως η αλλως οι χαμηλες δεν εχουν κατευθυντικοτητα.
Υγ κ κατω απ το κρεβατι ει δυνατον ν ακουμπαει στο κρεβατι.θα το νιωθεις τελεια..
Υγ 2 για μουσικη, σε 7,5 τετραγωνικα, κ αμα αφαιρεσω κ επιπλα λιγοτερα ,αποσταση ακροασης 2m κ με ηχεια τα οποια συμφωνα με τον κατασκευaστη κατεβαινουν στα 54 hz δεν ξερω αν χρειαζεται υπογουφερ
 
Last edited by a moderator:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το υπνοδωμάτιο είναι ασφυκτικά γεμάτο με ένα διπλό κρεβάτι και μια ντουλάπα που ενοχλεί πολύ αλλά δε μπορεί να πάει αλλού.

Τα πίσω ηχεία τα έχω δυστυχώς πλάι στη θέση ακρόασης και όχι πίσω γιατί από πίσω είναι τοίχος.

Το ύψος των μπροστινών ηχείων είναι λάθος οπότε τα έχω κάνει να στοχεύουν προς τα κάτω ακολουθώντας τις οδηγίες του κατασκευαστή.

Το subwoofer το έχω βάλει εκεί γιατί πρακτικά δεν έχει ΄χωρο αλλού για να το βάλω

Ανεβάζω και ένα πρόχειρο σκίτσο
Σου έχω την εξής τολμηρή πρόταση σχεδιασμένη πρόχειρα στο λεπτό...
1640728512243.png


Η ντουλάπα πηγαίνει γωνιακά στη θέση του ρακ με τις συσκευές.
Το κρεβάτι απομακρύνεται από το τοίχωμα στο οποίο μέχρι τώρα εφάπτεται,ερχόμενο σε κεντρική θέση επί του πλάτους στο δωμάτιο.
Το sub χώνεται στο άνοιγμα της γωνίας που αφήνεται ελεύθερη.

Ο προσανατολισμός του όλου setup γίνεται διαγώνιος...Το έπιπλο με την TV κεντράρονται ως προς την εμπρός δεξιά γωνία στο κρεβάτι.Τα μπροστινά ηχεία τοτε θα βρίσκονται το καθένα κοντά στην αντίστοιχη πλευρά του κρεβατιού,εννοείται σε κανονικές βάσεις.Υπό τέτοια συνθήκη θα μπορούσε να διευθετηθεί και κεντρικό κανάλι.

Τα πισινά κανάλια αναρτώνται με ειδικούς βραχίονες καθένα στο αντίστοιχο τοίχωμα όπως εικονίζεται κατά προσέγγιση...Υπό αυτή τη συνθήκη θα γίνεται να βρίσκονται πίσω από την κεντρική ζώνη θέασης/ακρόασης (MLP).
 


Μηνύματα
978
Reaction score
2.120
δύσκολος χώρος....

βάλε ανάποδα τα L-R τουλάχιστον για να χαμηλώσει το τουίτερ στο ύψος του κεφαλιού
Επανέρχομαι σε αυτό, ηχητικά υπάρχει οποιοδήποτε μειονέκτημα όταν βάλεις τα ηχεία σου ανάποδα; Δηλαδή το tweeter χαμηλά και το γούφερ ψηλά; Γιατί είμαι έτοιμος να το κάνω.
 

gid

Μηνύματα
7.426
Reaction score
8.664
Αυτό είναι το μικρότερο από τα προβλήματά σου, και λύνεται εύκολα δίνοντας λίγη κλίση στα ηχεία ώστε τα tweeters να χτυπάνε το κεφάλι σου στη θέση ακρόασης. Αν απλά τα τουμπάρεις, αμφιβάλλω αν θα πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.868.984
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top