Το ''άλλο'' μας hobby

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Αν υποθέσουμε ότι όλοι εδώ μέσα αγαπάμε το High Fidelity σε Audio και Video, αυτό το νήμα αφορά στα υπόλοιπα hobby που έχουμε.

Δεν εννοώ 'βόλτες με φίλους', ούτε 'ταινίες στο σινεμά'.
Μιλάω για αληθινά hobbies στα οποία δαπανούμε χρόνο ή/και χρήμα.

Ξεκινάω πρώτος

1. Ηλεκτρική κιθάρα. Παίζω πάνω από 20 χρόνια, το επίπεδό μου δε δικαιολογείται από τα χρόνια που παίζω, καθώς ποτέ δεν το είδα σαν αυτοσκοπό να γίνω ο Satriani. Έχω κάνει κάποια μαθήματα στο παρελθόν, αλλά δεν 'ξέρω μουσική', παρά κάποια βασικά πράγματα για να παίζω αυτά που με ενδιαφέρουν. Πέρασα από τη φάση "έχω 10 κιθάρες που κοστίζουν όσο 2 αμάξια", ηχογραφήσεις, demos, cubase, nuendo, logic, you-know-this-shit.
Ευτυχώς η αγορά/πώληση μεταχειρισμένου με προστάτεψε από την οικονομική καταστροφή.
Από gear έχω ακόμη 'much stuff', αλλά όχι 'akward much'. Παίζω μόνος, παρέα με backing tracks και loopers, σε σαλόνι και γραφείο.
Τρομερό αγχολυτικό, total escape.

2. Ενυδρεία. Επίσης πάνω από 20 χρόνια, πέρασα από μικρά φυτεμένα σε 500λιτρα με δίσκους. Τώρα έχω ένα mini reef (=θαλασσινό), σκέτο κόσμημα. Δε μπορώ να με φανταστώ χωρίς ένα ενυδρείο (έχω υπάρξει και με 4 ταυτόχρονα).

Abandoned:
Για μια διετία ασχολήθηκα με τη φωτογραφία. Με, πολύ, πολύ διάβασμα, και μια Nikon d90, που στην πορεία έγινε d600, κι ένα μάτσο φακούς, θεωρώ ότι έφτασα σε ένα καλούτσικο level. Κατόπιν αποφάσισα ότι η φωτογραφία, αν δεν είναι επάγγελμα, είναι full time hobby, δλδ για να το κάνεις σοβαρά δεν πρέπει να κάνεις κάτι άλλο. Τουέστιν, ορθά σκεπτόμενος, το εγκατέληψα (αν και κατά περιόδους μου λείπει). Τράβηξα όμως κάποιες seriously good photos από τα νεογέννητα, τότε, παιδιά μου. Yeah!

That's me. Πάνω-κάτω 20 χρόνια στα ίδια, οπότε κατασταλλαγμένος :p

Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον αντίστοιχες αναφορές.
Please, μην αναφέρετε για ηχεία, projectορες, πικάπ και ταινίες.
Τα λέμε σε άλλα νήματα αυτά.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Ειχα για πολλα χρονια ενυδρεια :thumbsup: αλλα ποτε θαλασσινα .
Μηπως μπορεις να βαλεις καμια φωτο?
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Τεννις
3 χρόνια αλλα σταμάτησε ο κολλητός μου που έφυγε για dubai :frown:
Και μαλλον θα το σταμάτησω ψιλοβαρεθηκα

Αυτοκίνητα μηχανάκια
Δεν ξέρω εαν θεωρείται χομπυ αλλα τα λατρευω απο ηλικία 0
σταμάτησα να αγοραζω λόγω χρημάτων αλλα οχι να ασχολούμαι

Σκάφος - θάλασσα γενικα
Το υπεροχοροτερο χόμπι στον κόσμο
Θελει όμως χρονο-χρημα-πιστη παρέα
Οταν με ρωτάνε καλυτερες διακοπές-παραλια
Πρωτη σκέψη στο μυαλό αυτοματα μια παραλια με πολυυ λεπτο βοτσαλακι στον Πατροκλο
Δηλαδή στην Αττική τρομερά κοντά στην παραλιακη ακτογραμμη :p

Παλιότερα μπάσκετ
σε δημόσιο ανοιχτό γήπεδο με φίλους
Οι μισοι τραυματιστηκαν οι άλλοι παντρευτο-τεκνοποιησαν
Πολυ ωραια ασχολια
 


Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Αυτοκινητο αυτοκινητο αυτοκινητο :gamer:
Ειναι το χομπυ μου απο τοτε που καταλαβα τον εαυτο μου.
Το παλιο μπαρακι του σπιτιου ηταν η "εκθεση μου" με matcbox & majorette αργοτερα και burago,polistil σε μεγαλυτερη κλιμακα.
Με θυμαμαι στις πρωτες ταξεις του γυμνασιου να ξεκιναμε με τον κολλητο μου με τα ποδια απο το Χαιδαρι και να φτανουμε μεχρι τον Σαρακακη για να μαζεψουμε προσπεκτους απο τα καινουργια μοντελα.Φυσικα επειδη ειμαστε πιτσιρικια λεγαμε οτι δικαιολογιες μας κατεβαιναν πχ οτι ενδιαφερεται ο πατερας μου ο θειος μου κλπ.:p

Βιβλιοθηκη με 4troxoi,auto express,διασπαρτα car and driver,auto moto und sport.
Δυστυχως απο τη συλλογη με τα αυτοκινητακια δεν εμεινε τιποτα αφου φευγοντας φανταρος τα μικρα μου αδερφακια τα "τακτοποιησαν" καταλληλως,στη βιβλιοθηκη υπαρχουν αρκετα περιοδικα ακομα απο το 1976.
Δεν χρειαζεται να αναφερω τη "βουτα" και τα "λιμανακια"
Ονειρο μου οι αγωνες και η αποκτηση ενος "αγωνιστικου"
Εφτασα πολυ κοντα το 2011 στο ονειρο μου,αλλα 2 θανατοι στην οικογενεια και η οικονομικη κριση με αφησαν πισω.
Το αυτοκινητο κατα 90% ηταν ετοιμο και εμεινει εκει..........ευτυχως με αυτο κυκλοφορω μεχρι σημερα και προσπαθω να το χαρω εστω και πηγαινοντας στη δουλεια. (πονανε λιγο τα νεφρα,τα παϊδια) αλλα δεν εχει καμια σημασια :lolsign:
Σπανια πια δοκιμες πιστα και trackday.

Με τη φωτογραφια ασχοληθηκα περιπου ενα χρονο πηρα και μια dslr αλλα τα παρατησα γιατι πραγματικα θελει χρονο-ψαξιμο-διαβασμα.

Αλλο μου χομπυ οι υπολογιστες (κι εδω εχω μεινει λιγακι πισω τωρα τελευταια) αλλα ασχολουμαι απο το 1999 φτιαχνω τα δικα μου και φιλων.
Περασε καιρος που ασχοληθηκα με το overclocking και υδροψυξεις,μιλαμε για φορητες κατασκευες με κουβαδες-λεκανες σωληνες,σιλικονης,ψυγεια καλοριφερ απο ford transit κλπ κλπ.
 
Last edited:






Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Μουσικηκαι βινυλια,

Vespa,

κανα ταξιδακι,

κρασια-φαγητο...


clubs-bars-cafes...

Ε αν τυχει κ κανα γκομενακι...☺

Κανα ωραιο ρουχαλακι..

Καποτε μικρος μ αρεζε πολυ και το "Φανταστικο" , επαιζα rpg κανονικα και ηλεκτρονικα, διαβασα αμετρητα βιβλια τυπου Τολκιν, Λαβκραφτ κλπ.

Θα θυμηθω κι αλλα που θα παει...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ενυδρείο είχα από πάντα.
Τώρα έχω 3, ένα γωνιακό πολύγωνο, ένα με ΚΟΙ κι ένα με 80-ποντα πακού, το τελευταίο είναι 3-μετρο, τα φτιάχνω κιόλας εγώ. Ποτέ θαλασσινό.

Φωτογραφία. DSLR, φακούς, τα γνωστά.

Φυτά. Γλάστρες, λουλούδια, δέντρα, γιούκα, Τζίκας και γενικά φοινικοειδή και τροπικά τα αγαπημένα μου.

Σκύλο εδώ και 4 χρόνια. Πρέσα Κανάριο.

Παλιότερα, από ζωντανά, πέρασαν διάφορα. Μεγάλο θέμα με καναρίνια. Χελώνες, σαλαμάνδρα, ποντίκια, τα πάντα.

Αυτοκίνητο. Αρκετό παίδεμα και με κάρτ.

Γυμναστική. Water polo, βάρη, γενικά.

Υπολογιστές. Από τις bbs, και πιο πριν, zx spectrum.

Τζάκι. Δεν είναι για θέρμανση μόνο, είμαι σχεδόν πυρομανής. Το γουστάρω.

Μαλτ. Και μπύρες της προκοπής. Hi end.

Και καμιά 10-αριά ακόμα. Συν την ιατρική, που ακόμα, παίζει και από χόμπι..


ΥΓ. Στέρεα. Ηχειακια και προβολή. Τα γνωστά.. ;)
 
Last edited:





Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Πινγκ Πονγκ απὀ 8 χρονὠν μἐχρι τα 20 ὀπου και τα παρἀτησα, για να ξαναρχἰσω φἐτος. (Ιδρὠνω σα γουροὐνι)
Μπἀσο απὀ 14 χρονὠν μἐχρι τα 20 και αυτὀ, ὀπου πἐρυσι αποπειρἀθηκα να το επισκεφτὠ ξανἀ. (Τρἀτζικ)
Ποὐρα, Κονιἀκ, Ρολὀγια, Πἰνακες, ἐπιπλα αντἰκες, ακριβἀ πρἀματα γενικἀ ... (κι αυτἀ πολὐ μακρινὀ παρελθὀν)
Μουσικἐς ακροἀσεις ζωντανἀ (τις τελεἰωσα απο τα ᾽90s)
Σπιτικἐς ακροἀσεις απὀ το στἐρεο (οὐτε αυτὀ παἰζει τελευταἰα λὀγω αναβαθμἰσεων) :roflmao:
Κἀρρεντ Ακτἰβιτιζ : Το "πρἐπον", βὀλτα το σκὐλο, διἀβασμα των παιδιὠν, καμιἀ ταινἰα με ποιὀτητα κἀμερας σε οθὀνη 13" με ακουστικἀ, κἀνα ντελἰβερι πιτὀγυρο με τἐρψη κὀλα, εκκλησἰα, ......
ΠΛΟΥΣΙΟΠΑΡΟΧΑ ! :neo:
 

Μηνύματα
308
Reaction score
419
Όταν πρωτογνώρισα την γυναίκα μου και φεύγαμε για κανα χειμωνιάτικο τριήμερο,κουβάλαγε μαζί κάτι πέδιλα του σκι που ποτε δεν είχα δει με καλό μάτι.
Ήταν άτυχη όμως γιατί δεν πετυχαίναμε ανοιχτό χιονοδρομικό,πιο πολυ λόγω κακόκαιριας.
Όταν πήγαμε Καστοριά και ανεβήκαμε στο χιονοδρομικό το βρήκαμε φυσικα κλειστό και γω την πείραζα,οπότε λέει δε γ@miete αφου έχει χιόνι εγω θα κάνω.
Έπαιρνε τα πεδιλα στον ώμο μέχρι εκεί που την έπαιρνε,ξεκουραζόταν και κατέβαινε.
Οπότε αφου το χιον/κο ήταν άδειο και δεν υπήρχε φόβος να σκοτώσω κανα άνθρωπο
δοκίμασα.
Ε μέχρι που σκοτείνιασε δεν μπόρεσα να σταματήσω.
Από τότε έχει γινεί κομμάτι του εαυτού μου .Ειναι ασύγκριτη η αίσθηση της κορυφής του χιονισμένου βουνού.

Απο κει και πέρα
Ποδήλατο ,διάβασμα, ταξίδια ,ρούμι.
Παλιότερα κιθάρα ,μπασκετ,αυτοκινητο.
 

Μηνύματα
248
Reaction score
285
Ψαρεμα.Τουλαχιστον καμμια 30αρια χρονια.Τα τελευταια καπως αραια, αλλα παντα με το ιδιο παθος, ασχετως αποτελεσματος. Με διαφορους τροπους και πατεντες, απο την ακτη και μονο, για πολλους λογους.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top