Το αναλογικό άνδρο


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

...
Απο όλα τα βινύλια ούτε το 2% δέν είναι αυτό που λέμε audiophile.
Για να μαθαίνουν οι παλιότεροι τί σημαίνει αγάπη στη μουσική:126:
...
...
αλλα απο την άλλη ο πατέρας μου μάζευε βινύλια απο μικρός.
Μια εποχή που όλοι τα πούλησαν για πλαστικά μικρά δισκάκια αυτός τα αγόρασε με πενταροδεκάρες. ήταν ουσιαστικά τότε που η συλλογή μεγάλωσε απότομα.

σήμερα τα ίδια βινύλια είναι πανάκριβα. δέν προτείνω σε κανέναν να ασχοληθεί με τη συλλογή τους.
θα τους πιάσουν τον κώλο σε απλή λιμανίσια γλώσσα. τώρα καταλαβαίνω οτι υπάρχει μία μόδα που κινείται αλλα όπως και να το κάνουμε ή τα χεις ή τ αφήνεις.
αυτά προτείνω...
...
αν κάτι ζηλεύω απο τη δισκοθήκη είναι η γνώση που κρύβει απο πίσω της ο κάτοχος αυτής. αν μπορέσω κάποτε να την προσεγγίσω θα είμαι ευτυχής...
:444::444::446:

Υποθέτοντας πως ο πατέρας σου ξόδεψε κατά μέσο όρο 8 με 10 Ευρώ για κάθε LP, τι είναι πιο ακριβό;
Το σύστημα ή η δισκοθήκη;

Να είστε καλά, και να χαίρεστε τις μουσικές σας.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

...
εγώ είμαι κρυφοψηφιακός...

προσωπικά ακούω με dac και pc/mac.
αν συνεχίσω θα το συνεχίσω με ιαρική φιλοσοφία.ψηφιακά κρός κ.τ.λ.
νομίζω οτι εκεί κρύβεται η μαγεία.
Παρότι δεν ταιριάζουν και τόσο στο χώρο του High (ή Hali) End, με αφορμή αυτό που έγραψες περί μαγείας, θυμήθηκα δυο φράσεις δύο πολύ μεγάλων ανδρών.

"Μια επαρκώς προχωρημένη τεχνολογία είναι αδύνατο να διακριθεί από τη μαγεία"
(Άρθουρ Κλαρκ)

"Η αίσθηση του μυστηριώδους είναι η πιο εκλεπτυσμένη συγκινησιακή εμπειρία που μπορεί να βιώσει ένας άνθρωπος"
(Άλμπερτ Αϊνστάιν)

Θα είναι ευτύχημα να γίνει ευρύτερα αντιληπτό ότι η βαθύτερη γνώση και κατανόηση ενός τεχνικού - επιστημονικού ζητήματος όχι μόνο δε μειώνει την αίσθηση του θαυμασμού ή και του δέους, αλλά αντίθετα τα αυξάνει μια και αναζωπυρώνει την περιέργειά μας γεννώντας συνεχώς νέες ερωτήσεις και προβληματισμούς.

Αυτή είναι ίσως και η διαφορά της μαγείας της γνώσης από τα φτηνά ταχυδακτυλουργικά που εμπορεύονται οι διαφόρων ειδών κομπογιαννίτες.


[OFF TOPIC]

Σημείωση 1:
Ο Άρθουρ Κλαρκ (ένας από τους σημαντικότερους οραματιστές του αιώνα μας) πιθανώς ήταν ομοφυλόφιλος.
Το ίδιο και ο Άλαν Τούρινγκ (ο Βρετανός με τη μεγαλύτερη ίσως συμβολή στη νίκη των Συμμάχων κατά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο - άλλο αν η ανιστόρητη μάζα παραχωρεί τα πρωτεία στο φαφλατά σαπιοκοιλιά Τσώρτσιλ).
Η σκέψη ότι ορισμένοι κουφιοκεφαλάκηδες ξεπλήρωσαν τον Τούρινγκ με το να τον καταδικάσουν σε χημικό ευνουχισμό μέσω ορμονοθεραπείας, πράγμα που οδήγησε στο θάνατό του δύο χρόνια αργότερα (σε ηλικία μόλις 42 ετών) φτωχαίνοντας ολόκληρη την ανθρωπότητα, αλλά και το γεγονός ότι δυστυχώς πολλοί συνεχίζουν να σκέφτονται με αυτόν τον ηλίθιο τρόπο, από τη μία με απογοητεύει και με στενοχωρεί ενώ από την άλλη με οργίζει σε σημείο που να θέλω να σπάσω κεφάλια.

Σημείωση 2:
Τα όσα έγραψα παραπάνω δεν πηγάζουν από κάποιο "αίσθημα ανθρωπισμού".
Far from it.
Προσπαθώ να λειτουργώ με βάση τη λογική.

[OFF TOPIC END]
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

:444::444::446:

Υποθέτοντας πως ο πατέρας σου ξόδεψε κατά μέσο όρο 8 με 10 Ευρώ για κάθε LP, τι είναι πιο ακριβό;
Το σύστημα ή η δισκοθήκη;
είναι ένα δύσκολο ερώτημα...:142:
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
επειδή βλέπω οτι δίνετε προτεραιότητα στη δισκοθήκη ας αναφέρουμε τα εξής.
η δισκοθήκη είναι περι τα 4000 κομμάτια.
έχει μικρό ποσοστό audiophile δίσκων(περι τα 100 κομμάτια).
αποτελείται κατα 70% απο κλασική
απο 20% τζάζ και άλλα ξένα.
απο 10% Ελληνικά.

στα Ελληνικά τα ανεκτήμητα κομμάτια θα έλεγα οτι είναι η συλλογή βινυλίων του Χατζιδάκι.αρκετά απο αυτά είναι πρώτες εγγραφές.η ηχητική διαφορά με τα δεύτερης κοπής είναι αρκετά μεγάλη.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Θα ήθελα το χαμόγελο της joconda σε βινύλιο audiophile.
Ξέρει κανείς αν υπάρχει? Ιδίως το " οταν έρχονται τα σύννεφα"?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Θα ήθελα το χαμόγελο της joconda σε βινύλιο audiophile.
Ξέρει κανείς αν υπάρχει? Ιδίως το " οταν έρχονται τα σύννεφα"?
σε φλακ σε κάνει?:137::138:

άμα το βάψω μαύρο το φλακ να μοιάζει με βινύλιο?:143::135:
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Re: Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Θα ήθελα το χαμόγελο της joconda σε βινύλιο audiophile.
Ξέρει κανείς αν υπάρχει? Ιδίως το " οταν έρχονται τα σύννεφα"?
Υπάρχει αλλά μακρυά. Ένα αντίτυπο της δεκαετίας 70 είναι μέρα με νύχτα. Έχω ένα στη συλλογή μου και ένα άλλο πρώτης χάραξης και εκτύπωσης δεκαετίας 60. Λ.Σ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Απάντηση: Re: Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Υπάρχει αλλά μακρυά. Ένα αντίτυπο της δεκαετίας 70 είναι μέρα με νύχτα. Έχω ένα στη συλλογή μου και ένα άλλο πρώτης χάραξης και εκτύπωσης δεκαετίας 60. Λ.Σ.
ε, τι κάθεσαι? κάντο φλακ και μοίρασέ το με ράπιντ σέρ! (κινέζικα?:143::138::137:)
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Πιο πιθανο βλεπω να δεχτουν γυναικες στο Αγιο Ορος παρα να φλακιασει ενα LP.

Ειπαμε βιτσια αλλα μεχρις ενος οριου.Μην το παραξηλωσουμε
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

γιατί βρε? αφού δεν πουλιέται πλέον ούτε μπορεί να βρεθεί με κάποιο τρόπο!

το φλακ είναι ο μόνος τρόπος να διοχετευτεί σε πολλούς για απόλαυση ενός χαρισματικού έργου!
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Εγω μαζυ σου.Για τον Λουκα διερωτωμαι
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Πιο πιθανο βλεπω να δεχτουν γυναικες στο Αγιο Ορος παρα να φλακιασει ενα LP.

Ειπαμε βιτσια αλλα μεχρις ενος οριου.Μην το παραξηλωσουμε
πάντως εγώ αν είχα ADC σίγουρα θα φλάκαρα ένα κάρο βινύλια που δέν υπάρχουν σε cd.
όπως π.χ. το έργο του Μίμη Πλέσσα - η ψυχή των πλήκτρων(δέν θυμάμαι αν λέγεται έτσι ακριβώς) το οποίο το θεωρώ το καλύτερο του και δυστυχώς κυκλοφόρησε μόνο αναλογικά.
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Όταν το κάνεις, λετ μι νοου, γιατί ο πατέρας μου ψάχνει να βρει διάφορα του Πλέσσα εδώ και χρόνια και δε βρίσκει τίποτις... Ίσα που θα σου δινα και το λαπτοπ για αντάλλαγμα :)612:)
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Re: Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

γιατί βρε? αφού δεν πουλιέται πλέον ούτε μπορεί να βρεθεί με κάποιο τρόπο!

το φλακ είναι ο μόνος τρόπος να διοχετευτεί σε πολλούς για απόλαυση ενός χαρισματικού έργου!
Να διοχετευθεί ένα έργο σε πολλούς ναι, αν και δεν είναι ο μόνος τρόπος, ΑΛΛΑ την *απόλαυση* που λες ξέχνα την. Γιαυτήν υπάρχουν άλλα μέσα. Λ.Σ.
 



vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: Re: Το αναλογικό άνδρο



Pink Triangle με SME !

Υποβάλω τα σέβη μου....

Αλλος απο εδω ...με το καλοριφερι διπλα !!!!!!!
Αμ γιαυτο μερικοι το συστημα τους εχει ζεστασια ....φταινε οι θεσεις των σωματων βρε παιδι μου......και που να ξηλωνω τωρα εγω τα δικα μου!!!!!!!!!:137::137:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Παντως για μερικους που ξυριζουν στα ψηλα τα ηχεια τους υπαρχει μια καλη και οικονομικη λυση
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Παντως για μερικους που ξυριζουν στα ψηλα τα ηχεια τους υπαρχει μια καλη και οικονομικη λυση
Πες τα -πες τα ...με τις ξυστρες που εχουν μερικοι-μερικοι!!!!!:137::136::136:
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top