Το αναλογικό άνδρο

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.320
Απάντηση: Re: Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Να διοχετευθεί ένα έργο σε πολλούς ναι, αν και δεν είναι ο μόνος τρόπος, ΑΛΛΑ την *απόλαυση* που λες ξέχνα την. Γιαυτήν υπάρχουν άλλα μέσα. Λ.Σ.
μην είσαι απόλυτος.

και με άλλα μέσα από το βινύλιο απολαμβάνουμε μουσική...:126:

αν θες σου φέρνω ένα TASKAM 1000 να τα περάσεις τα βινύλιά σου σε 24/192, και μετά να τα ακούσεις από το TASKAM και να μας πεις αν ακούς διαφορά από το πρωτότυπο...:145:

πλάκα θα έχει, ε?:114:
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

μην είσαι απόλυτος.

και με άλλα μέσα από το βινύλιο απολαμβάνουμε μουσική...:126:

αν θες σου φέρνω ένα TASKAM 1000 να τα περάσεις τα βινύλιά σου σε 24/192, και μετά να τα ακούσεις από το TASKAM και να μας πεις αν ακούς διαφορά από το πρωτότυπο...:145:

πλάκα θα έχει, ε?:114:
Για τις διαφορές που ακούω συγκρίνοντας ακόμη και δύο ίδιους δίσκους που βγήκαν από την ίδια μήτρα, έγραψα ολόκληρο βιβλίο. Γιαυτό ξανασκέψου το!!!Λ.Σ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.320
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Για τις διαφορές που ακούω συγκρίνοντας ακόμη και δύο ίδιους δίσκους που βγήκαν από την ίδια μήτρα, έγραψα ολόκληρο βιβλίο. Γιαυτό ξανασκέψου το!!!Λ.Σ.
εσύ φίλε μου ξανασκέψου το! δε θα ακούσεις άλλους δίσκους, τον ίδιο θα ακούσεις...:126:

να τι προτείνω: θα κάθομαι εγώ να αλλάζω την επιλογή στον πρό σου, να παίζει ταυτόχρονα το ίδιο κομμάτι από πικάπ και από το TASKAM, και συ να συμπληρώνεις σε ένα χαρτί τι νομίζεις πως ακούς, κι εγώ θα συμπληρώνω σε ένα δικό μου χαρτί τι πραγματικά παίζει.. μετά να τα δούμε, να φανεί αν κατάλαβες ποια πηγή έπαιζε. να ένα πραγματικά απλό τεστ, να δούμε αν θα ακούσεις τη διαφορά. εγώ το λέω, δεν την ακούω. εσύ λες το ανάποδο. ορίστε λοιπόν!

όπως και νά'χει, ιδού η ρόδος, ιδού και το ...πήδημα!:144::144:
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

εσύ φίλε μου ξανασκέψου το! δε θα ακούσεις άλλους δίσκους, τον ίδιο θα ακούσεις...:126:

όπως και νά'χει, ιδού η ρόδος, ιδού και το ...πήδημα!:144::144:
Αυτό που θα ακούσω θα είναι αντίγραφο από δίσκο βινυλίου και φυσικά θα ακούσω διαφορές. Μόνο ένας κουφός ή *απαίδευτος* δεν θα άκουε διαφορές.
Μέχρι στιγμής κανένα ψηφιακό μέσο δεν μπορεί να με φέρει, όσο το αναλογικό, στο πραγματικό γεγονός, σε αυτό που έχω μάθει να ακούω σε συναυλίες ακουστικής μουσικής. Αυτό αποτελεί για μένα βασική προϋπόθεση και κριτήριο και τίποτε άλλο.
Δεν έχω αντίρηση και πάντα ενδιαφέρομαι να ακούω την μουσική όσο καλύτερα μπορεί να γίνει. Τώρα δεν έχω καθόλου χρόνο αλλά μετά την Έκθεση ίσως γιατί έχω δύο παρουσιάσεις των βιβλίων μου τον Νοέμβριο. Λ.Σ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.320
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

οκ, εγώ το TASKAM το έχω άμεσα διαθέσιμο, όποτε θες κάνουμε το "τεστάκι" που προτείνω...
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
εγώ πάντως να σου πώ την αλήθεια στο συγκεκριμένο τέστ μπορεί να μήν έβρισκα διαφορές....

όμως αν σου βάλω ένα βινύλιο του 70 και το ίδιο cd του 2000 θα πάθεις πλάκα.ίσως να είναι και απο τις μεγαλύτερες εκπλήξεις που έχω ζήσει στο audio...:137:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.320
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

κι εγώ αν σου φέρω μια ξανθιά και μια μελαχρινή, θα πάθεις πλάκα, θα είναι από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της ζωής σου...
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Αυτες κανουν η χρειαζεται κατι πιο ραφινατο
 



Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

κι εγώ αν σου φέρω μια ξανθιά και μια μελαχρινή, θα πάθεις πλάκα, θα είναι από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της ζωής σου...
δέν είναι θέμα γούστου όπως βέβαια θέλεις να το παρουσιάσεις:126:.είναι θέμα απλής λογικής.είτε σου αρέσει είτε όχι το να διαβάσω μία ταινία(master) του 70 μετά απο 30 χρόνια κρύβει απώλειες.ο μόνος τρόπος να την σώσεις είναι να την κόψεις σε μήτρα και μετά να την περάσεις ψηφιακά σε cd.πόντιο ε?
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Ποντιο εκ του Πιλατου η απο την Τραπεζουντα?:142:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.320
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Αυτες κανουν η χρειαζεται κατι πιο ραφινατο
κάνουν, κάνουν...:126:

αλλά, ....ρίξε και κάτι πιο "ραφινάτο" που λες, έτσι, για την ποικιλία ρε παιδί μου...:143::137:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.320
Απάντηση: Re: Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

δέν είναι θέμα γούστου όπως βέβαια θέλεις να το παρουσιάσεις:126:.είναι θέμα απλής λογικής.είτε σου αρέσει είτε όχι το να διαβάσω μία ταινία(master) του 70 μετά απο 30 χρόνια κρύβει απώλειες.ο μόνος τρόπος να την σώσεις είναι να την κόψεις σε μήτρα και μετά να την περάσεις ψηφιακά σε cd.πόντιο ε?
δεν τίθεται θέμα γούστου, κακώς νόμιζες πως αυτό εννοούσα.

είναι 2 διαφορετικά εντελώς πράγματα, με αντικειμενικά κριτήρια.

τώρα για τις απώλειες της ταινίας, δεν είμαι σε θέση να ξέρω τι συμβαίνει, κι ούτε με απασχολεί.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Η αιωνια ξανθια


Και μια μελαχροινη ..............σκετο μελι


Ελπιζω να συμφωνεις για το ραφινατο αυτων των κοριτσιων
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.320
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

καλά, τι φωτος είναι αυτές? εδώ δε βλέπω (τι κρύβουν απο πίσω)!

τώρα αμα σου πω πως προτιμώ τις προηγούμενες, εγώ θα φταίω?


Αυτες κανουν η χρειαζεται κατι πιο ραφινατο
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Καταλαβα......γουσταρεις βρωμικο απο καντινα,γουσταρεις ?
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Αλλα επειδη σε καταλαβαινω οριστε και αλλες οψεις του ιδιου νομισματος................ωχ ντραπηκαν και δεν εμφανιζοντε.....
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Αλλα επειδη σε καταλαβαινω οριστε και αλλες οψεις του ιδιου νομισματος



Απαραδεκτο, πρεπει να επεμβει ο συντονιστης κατηγοριας. Μπαχαλο το κανατε, ολα τα ποστ εκτος θεματος και ουσιας. Μανο παρεκτρεπεσαι διαρκως.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.482
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top