Το δικό μου ηχοσύστημα (spiros62)

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Υπαρχουν καποιες λαμπες κυριως παλιας κατασκευης των οποιων η φημη δεν ειναι καθολου τυχαια.Ασφαλως και ενα μηχανημα θα παιζει καλα και με νεας παραγωγης λαμπες.
 

T

Tadakis

Guest
Υπαρχουν καποιες λαμπες κυριως παλιας κατασκευης των οποιων η φημη δεν ειναι καθολου τυχαια.Ασφαλως και ενα μηχανημα θα παιζει καλα και με νεας παραγωγης λαμπες.

Δεν αντιλέγω. Π.χ Telefunken, Mullard, Mazda/ciffe είναι ‘σιγουρεσ’ επιλογές με διαφορετικό χαρακτήρα ομως ανάμεσα τους.
 

Μηνύματα
73
Reaction score
44
Δεν αντιλέγω. Π.χ Telefunken, Mullard, Mazda/ciffe είναι ‘σιγουρεσ’ επιλογές με διαφορετικό χαρακτήρα ομως ανάμεσα τους.
Άντε βρες τες όμως πλέον, και σε πραγματικά καλή κατάσταση. Να μην αναφερθώ στο ´νεφρό´ που πρέπει να πουλήσεις για να τις πληρώσεις
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Άντε βρες τες όμως πλέον, και σε πραγματικά καλή κατάσταση. Να μην αναφερθώ στο ´νεφρό´ που πρέπει να πουλήσεις για να τις πληρώσεις
Απο τις προενισχυτριες οι ακριβες ειναι οι ecc83,ecc82,ecc88 λογω και ζητησης.Υπαρχουν αξιοπιστοι πωλητες αλλα γενικα χρειαζεται προσοχη στις αγορες "nos".
 

Μηνύματα
73
Reaction score
44
Απο τις προενισχυτριες οι ακριβες ειναι οι ecc83,ecc82,ecc88 λογω και ζητησης.Υπαρχουν αξιοπιστοι πωλητες αλλα γενικα χρειαζεται προσοχη στις αγορες "nos".
Για πες, για πες...
(επισης 6SN/L7)
 



T

Tadakis

Guest
Αυτό ακριβώς και ότι άλλο καλό έχεις να προσθέσεις επί του θέματος.
Thanks
Upscale Audio - πολύ καλός αλλά στην Αμερική. Είχα οδηγήσει 4ωρες γι να τον επισκεφτώ. Έχει και αρκετά βιντεο στο YouTube που παρουσιάζει λυχνίες. Ψάξε Upscale Audio η Kevin Deal.
 

Μηνύματα
73
Reaction score
44
Spiros62 ακούς. Τα παιδιά κανανε 2 πολύ καλές προτάσεις. Ειδικά το Αγγλικό το μαγαζί ούτε καν το ήξερα αλλά φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και θα το δοκιμάσω.
Το upscale από την άλλη μεριά είναι κορυφαίο στο είδος (πάντα κατά την άποψή μου) και πασίγνωστο στους εθισμένους αλλά στη Αμερική.
Να πω και εγω τα δύο που χρησιμοποιώ:
Tubedepot.com (καλή συλλογή, καλό service αλλά στην Αμερική)
Tubeampdoctor.com (μικρότερη συλλογή σε NOS, καλή ποιότητα αλλά λίγο ακριβό, πολύ καλό service και στη Γερμανία).
Αυτό το τελευταίο το χρησιμοποιώ και για new production λυχνίες (300B) λόγω γρήγορης παράδοσης και χαμηλών μεταφορικών.
Πριν από 2-3 χρόνια χρησιμοποιούσα και ένα στη Φιλανδία και ένα στη Γαλία αλλά όχι πιά (προφανώς οι πηγές τους έχουν στερέψει).
Για το πώς βγάζουμε λυχνίες, πάντα απόλυτα κρύες, με πανάκι για να μη μεταφαιρετει λίπος, κάθετα και εάν δυσκολευόμαστε πολύ ελαφρες και αργές κινήσεις δεξιά αριστερά τραβόντας προς τα επάνω (αυτό το τελευταίο κυρίως σε λυχνίες με μεγαλύτερα pin).
Σύντεκνοι δορθώστε όπου νομίζεται.
 




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Μια κηλίδα λίπους επάνω σε γυαλί αλλάζει τον συντελεστή διαστολής, κάτι που πολύ συχνά οδηγεί σε θραύση, αλλά υπό ακραίες συνθήκες, όπως σε υψηλής ισχύος λάμπες πυρακτώσεως, όπου, κατά την έναυση, η θερμοκρασία του υλικού αυξάνεται από τους 20 στους 300 βαθμούς μέσα σε λιγώτερο από ένα δεύτερο. Αυτό βέβαια δεν συμβαίνει στις θερμιονικές λάμπες. Απλώς, η σύσταση της χρήσης γαντιών υποδαυλίζει τον ψυχαναγκασμό και υποβάλλει την αίσθηση του σημαντικού και της ιεροτελεστίας...
 


Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Όταν θα πυρακτώσουν οι λάμπες θα μυρίσει τσίκνα...
Φανταζομαι δεν εννοουν οι αλλαγες να γινονται μετα απο ψησιμο στα καρβουνα
 

Μηνύματα
49
Reaction score
187
Spiros62 ακούς. Τα παιδιά κανανε 2 πολύ καλές προτάσεις. Ειδικά το Αγγλικό το μαγαζί ούτε καν το ήξερα αλλά φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και θα το δοκιμάσω.
Το upscale από την άλλη μεριά είναι κορυφαίο στο είδος (πάντα κατά την άποψή μου) και πασίγνωστο στους εθισμένους αλλά στη Αμερική.
Να πω και εγω τα δύο που χρησιμοποιώ:
Tubedepot.com (καλή συλλογή, καλό service αλλά στην Αμερική)
Tubeampdoctor.com (μικρότερη συλλογή σε NOS, καλή ποιότητα αλλά λίγο ακριβό, πολύ καλό service και στη Γερμανία).
Αυτό το τελευταίο το χρησιμοποιώ και για new production λυχνίες (300B) λόγω γρήγορης παράδοσης και χαμηλών μεταφορικών.
Πριν από 2-3 χρόνια χρησιμοποιούσα και ένα στη Φιλανδία και ένα στη Γαλία αλλά όχι πιά (προφανώς οι πηγές τους έχουν στερέψει).
Για το πώς βγάζουμε λυχνίες, πάντα απόλυτα κρύες, με πανάκι για να μη μεταφαιρετει λίπος, κάθετα και εάν δυσκολευόμαστε πολύ ελαφρες και αργές κινήσεις δεξιά αριστερά τραβόντας προς τα επάνω (αυτό το τελευταίο κυρίως σε λυχνίες με μεγαλύτερα pin).
Σύντεκνοι δορθώστε όπου νομίζεται.
Τα διάβασα με πολύ προσοχή και το απαιτούμενο ενδιαφέρον. Συλλέγω γνώση... Ευχαριστώ πολύ! Έναν, έναν ξεχωριστά για τη συνεισφορά του στη κάλυψη των ερωτημάτων που τέθηκαν.
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Τι όμορφη περιγραφή για ένα από τα κατασκευαστικά ελλατώματα των λυχνιών!

Τελικά, αν παίρνεις κάτι που δε δουλεύει σωστά, μπορεί να το διασκεδάζεις κιόλας, να χαίρεσαι με τις βλάβες του!

Χαρούμενοι άνθρωποι...
Κωστα νομιζω αυτο το ποστ δεν ειναι ευγενικο. Και ετσι ναναι ο ανθρωπος παρουσιαζει το συστημα του και του λες οτι ειναι χαλασμενο ? Και συνεχιζεις παρακατω (λιπος). Δεν το καταλαβαινω. Σ εχω για πολυ παραπανω.

Εντελως φιλικα.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
187
Μια κηλίδα λίπους επάνω σε γυαλί αλλάζει τον συντελεστή διαστολής, κάτι που πολύ συχνά οδηγεί σε θραύση, αλλά υπό ακραίες συνθήκες, όπως σε υψηλής ισχύος λάμπες πυρακτώσεως, όπου, κατά την έναυση, η θερμοκρασία του υλικού αυξάνεται από τους 20 στους 300 βαθμούς μέσα σε λιγώτερο από ένα δεύτερο. Αυτό βέβαια δεν συμβαίνει στις θερμιονικές λάμπες. Απλώς, η σύσταση της χρήσης γαντιών υποδαυλίζει τον ψυχαναγκασμό και υποβάλλει την αίσθηση του σημαντικού και της ιεροτελεστίας...
κ. Κόγια επιτρέψτε μου ένα σχόλιο...Ακριβή, αναλυτικότατα και τεκμηριωμένα τα γραφόμενα σας. Σας διαβάζω από την πρώτη μέρα που έγινα μέλος στο site. Σας χαιρετώ με εκτίμηση. Σπύρος.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.547
Εσύ τί λες;
Εγώ λέω ότι αυτά είναι μύθοι του Χάι εντ.
Τίποτα δε χαλάει.
Πιάστε τις λάμπες άφοβα.
Ούτε γάντια ούτε αρώματα.
Μόνο άμα καίει πιάστε την με κάνα πανί, μη καείτε.
Το λέω γιατί κάηκα...
Έχω κάνει και γω το παιχνίδι με τις λάμπες, έριξα πολύ αλλαγή σε λυχνίες, μη νομίζετε ότι τα λέω έτσι στον αέρα...
Και γω με πανάκι για τα γυαλιά τις έπιανα στην αρχή... Μη σκάτε, δε το παίζω έξυπνος, παθών είμαι. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.547
Κωστα νομιζω αυτο το ποστ δεν ειναι ευγενικο. Και ετσι ναναι ο ανθρωπος παρουσιαζει το συστημα του και του λες οτι ειναι χαλασμενο ? Και συνεχιζεις παρακατω (λιπος). Δεν το καταλαβαινω. Σ εχω για πολυ παραπανω.
Είμαι πολύ παραπάνω, δε μ'έχεις μόνο! :D

Πέραν της πλάκας, νομίζω ότι μπερδεύεις την ευγένεια και την αγένεια, με την απλή αποτύπωση της πραγματικότητας. 8-)

Δεν είπα ότι είναι χαλασμένο το σύστημά του.
Είπα τα προφανή, δηλαδή ότι η αστάθεια απόδοσης μιας λυχνίας είναι κατασκευαστικό ελάττωμα, όπως και η σταδιακή πτώση απόδοσης μέχρι την ανάγκη αλλαγής της λυχνίας, που αργά ή γρήγορα, έρχεται.

Όπως η μπαταρία στα κινητά, σιγά σιγά πέφτει η αντοχή της και κρατάει λιγότερες ώρες, αλλά το παράδειγμα είναι εν μέρει άστοχο, διότι μια φθαρμένη μπαταρία, όσο κρατάει, παίζει κανονικά το τηλέφωνο, ενώ μια φθαρμένη λυχνία, δεν παίζει καθόλου όπως μια καλή, δε ξέρω αν κατάλαβες τη διαφορά.

Ε, το να χαίρεσαι επειδή πέφτει η μπαταρία του κινητού σου, δείχνει πολύ αισιόδοξο άνθρωπο, εγώ δεν είμαι τέτοιος, βρίζω όταν δεν κρατάει μια μέρα η κωλομπαταρία, θέλω να τη σπάσω..:D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.600
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top