Το δικό μου ηχοσύστημα (spiros62)

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Θα υπάρχουν αναλυτικές περιγραφές της διαδικασίας που θα ακολουθείται σε δερματόδετα φυλλάδια. Επίσης θα μπορεί να υπάρξει και επιλογή ανάλογα με τις προτιμήσεις του ενδιαφερόμενου. Θα χαθεί ίσως μέρος της μαγείας του High End αλλά δες το σαν κολέγιο για συσκευές, θα φέρνεις το "παιδί" σου και θα το παραλαμβάνεις μετά από ένα ή δύο μήνες άνδρα.
Στη σκέψη και μόνο να βάζαμε τον ντιμιφούτη και τον εαρ ,να δουλεύουν σε ένα τέτχοιο μαγαζί , με έπιασε νευρικό γέλιο!:D
 


Μηνύματα
27.257
Reaction score
25.251
Ζαλίστηκα Μιλάμε. :roflmao:
[DOUBLEPOST=1528976624][/DOUBLEPOST]
Στη σκέψη και μόνο να βάζαμε τον ντιμιφούτη και τον εαρ ,να δουλεύουν σε ένα τέτχοιο μαγαζί , με έπιασε νευρικό γέλιο!:D

Εμένα να δείς. Μου βγήκε η μπύρα από την μύτη.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Θα υπάρχουν αναλυτικές περιγραφές της διαδικασίας που θα ακολουθείται σε δερματόδετα φυλλάδια. Επίσης θα μπορεί να υπάρξει και επιλογή ανάλογα με τις προτιμήσεις του ενδιαφερόμενου. Θα χαθεί ίσως μέρος της μαγείας του High End αλλά δες το σαν κολέγιο για συσκευές, θα φέρνεις το "παιδί" σου και θα το παραλαμβάνεις μετά από ένα ή δύο μήνες άνδρα.
Οχι και ανδρα:p..Μεσα στην παθογενεια θα ειναι το συστημα αμα γινει ανδρας. :DΓυναικα και μελαχρινη με ανταυγειες να γινει να ειναι και ομορφο. Ολα τα σοβαρα προιοντα εχουν γυναικεια ονοματα..:):):)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εμένα να δείς. Μου βγήκε η μπύρα από την μύτη.
Μα πες μου ,τους φαντάζεσαι?

Dimifoot: Τελείωνε ρε μ@λ@κα...έχουμε να στρώσουμε και τις λάμπες σε εκείνον τον Conrad Johnson...

Ear: Δε γ@μ1εσ@ι και ' συ και ο Conrad Johnson μαζί....

:roflmao::roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Οχι και ανδρα:p..Μεσα στην παθογενεια θα ειναι το συστημα αμα γινει ανδρας. :DΓυναικα και μελαχρινη με ανταυγειες να γινει να ειναι και ομορφο. Ολα τα σοβαρα προιοντα εχουν γυναικεια ονοματα..:):):)
Δες όμως τη φράση: "να δίνεις την κόρη σου και να την παραλαμβάνεις γυναίκα". Κάτι δεν πάει καλά δεν νομίζεις:laugh:?
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Δες όμως τη φράση: "να δίνεις την κόρη σου και να την παραλαμβάνεις γυναίκα". Κάτι δεν πάει καλά δεν νομίζεις:laugh:?
Απεναντίας: Το αγόρι γίνεται άντρας με την ίδια διαδικασία που το κορίτσι γίνεται γυναίκα, έτσι δεν είναι...πονηρούλη;:D:D:D
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Όχι είναι τελείως διαφορετική διαδικασία, το αγόρι (στην Ελλάδα) γίνεται άντρας στο στρατό! ;) Επίσης σε όλους σχεδόν τους πολιτισμούς το στερεότυπο θέλει τον άντρα να συντηρεί το σπιτικό του, τον άντρα που παρέχει τροφή και ασφάλεια. Σε κάποιες υποκουλτούρες άντρας γίνεσαι πχ στη φυλακή.

Από την άλλη η κόρη γίνεται γυναίκα με τον ίδιο τρόπο παντού και πάντα. Σε κάποιους "κατώτερους" πολιτισμούς ίσως γυναίκα θεωρείται όταν αποκτήσει αναπαραγωγική ικανότητα.

Δεν ξέρω τι σχέση έχουν όλα αυτά που γράφω αλλά εσύ το ξεκίνησες: u kicked the hornets nest :D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.965
Reaction score
20.486
Να σας θυμίσω ότι εδώ συζητάμε για ηχοσυστήματα και συγκεκριμένα για το ηχοσύστημα του @spiros62.

Μείνετε λίγο στο θέμα (on-topic), δεν βλάπτει.:)
 

Μηνύματα
1
Reaction score
1
Να σας θυμίσω ότι εδώ συζητάμε για ηχοσυστήματα και συγκεκριμένα για το ηχοσύστημα του @spiros62.

Μείνετε λίγο στο θέμα (on-topic), δεν βλάπτει.:)
Καλησπέρα, εχω βρεθεί στο σπίτι αυτό και το εχω ακούσει πολλές φορές. Πραγματικά άλλαξα άποψη σε πολλά θέματα. Είναι πραγματικά κρύσταλο! Τα δικά μου PMC που όλοι λένε μονο bryston και ισχυρά solid state, ιδρώσανε με αυτά. Καταληκτική εικόνα.
[DOUBLEPOST=1529008495][/DOUBLEPOST]
Ως προς τη χρήση sub νομίζω πως θα δυσαρεστήσω κάποιους φίλους. Η σχέση μου με το χόμπι υιοθετεί την άποψη της οποίας παραμένω υπέρμαχος ενός συστήματος αυστηρά δικάναλου ενισχυτή, πηγής και δύο ηχείων.
Μπορεί να κάνω λάθος αφού όπως εξηγεί στη πρότασή του ο φίλος Dimifoot η προσθήκη sub processor την οποία τεχνικά κατανοώ πιθανότατα να συμβάλει στην πιο ομαλή λειτουργία τόσο του ενισχυτή όσο και των ηχείων. Όμως, έχω να σας πω ότι οι χαμηλές συχνότητες δεν μου λείπουν, δεν ξέρω αν αυτό στηρίζεται σε μία ψευδοενίσχυση ως επιλογή του σχεδιαστή (κάτι που επισημαίνει ο φίλος ”gonis” -πρώην κάτοχος Sonus Faber cremona), ή είναι χαρακτηριστικό της λαμπάτης ενίσχυσης. Πάντως, αν κάτι μου λείπει από το ηχοσύστημα φαίνεται την εικόνα που ακολουθεί...

View attachment 98719
Μακάρι να ήμουν εκεί
Ως προς τη χρήση sub νομίζω πως θα δυσαρεστήσω κάποιους φίλους. Η σχέση μου με το χόμπι υιοθετεί την άποψη της οποίας παραμένω υπέρμαχος ενός συστήματος αυστηρά δικάναλου ενισχυτή, πηγής και δύο ηχείων.
Μπορεί να κάνω λάθος αφού όπως εξηγεί στη πρότασή του ο φίλος Dimifoot η προσθήκη sub processor την οποία τεχνικά κατανοώ πιθανότατα να συμβάλει στην πιο ομαλή λειτουργία τόσο του ενισχυτή όσο και των ηχείων. Όμως, έχω να σας πω ότι οι χαμηλές συχνότητες δεν μου λείπουν, δεν ξέρω αν αυτό στηρίζεται σε μία ψευδοενίσχυση ως επιλογή του σχεδιαστή (κάτι που επισημαίνει ο φίλος ”gonis” -πρώην κάτοχος Sonus Faber cremona), ή είναι χαρακτηριστικό της λαμπάτης ενίσχυσης. Πάντως, αν κάτι μου λείπει από το ηχοσύστημα φαίνεται την εικόνα που ακολουθεί...

View attachment 98719
ΑΜΑΝ!
 

Μηνύματα
49
Reaction score
187
Καλησπέρα, εχω βρεθεί στο σπίτι αυτό και το εχω ακούσει πολλές φορές. Πραγματικά άλλαξα άποψη σε πολλά θέματα. Είναι πραγματικά κρύσταλο! Τα δικά μου PMC που όλοι λένε μονο bryston και ισχυρά solid state, ιδρώσανε με αυτά. Καταληκτική εικόνα.
[DOUBLEPOST=1529008495][/DOUBLEPOST]
Μακάρι να ήμουν εκεί

ΑΜΑΝ!
Πάνο σε χαιρετώ!!!
 

Μηνύματα
49
Reaction score
187
Φίλε μου είναι αλήθεια ότι οι λυχνίες αλλάζουν το ηχητικό αποτέλεσμα και υπό συνθήκες ψιλοδιορθώνουν και αδυναμίες του (πχ σε ένα συστημα,που είναι πολύ πριμάτο βάζεις κάπου ένα ζευγάρι λυχνίες που είναι λιγότερο bright και πιό πολύ focused στις μεσοχαμηλές) αλλά αυτό αλλάζει από σύστημα σε σύστημα οπότε θα περάσεις οπωσδήποτε από πολλές δοκιμές.
Τώρα πριν ξεκινίσεις (όταν ξεκινήσεις) μερικά πράγματα που θα ήθελα να μου είχε πει κάποιος οταν ξεκίναγα εγώ).
Όταν βάζεις κάπου καινουργια λυχνία υπολόγιζε ότι τις πρώτες 100 ώρες θα ακους φίδια (και όχι μόνο τις 16 ή 30). Ο ήχος θα αλλάζει συνέχεια και όχι προς μία κατεύθυνση (καλύτερο-χειρότερο, μπάσα-πρίμα κλπ). Πρόσεξε καποιες λυνχίες, πολύ καλές μάλιστα ´εστρωσαν μετά από 250 ώρες. Μόνο τότε βγάλε συμπεράσματα. Γιαυτό το λόγο αν είναι να κάνεις αλλαγές σε,περισότερες λυχνίες, κάντες όλες μαζί για να μη φας κανα εξάμηνο στρώνοντας. Στρώστες όλες μαζί και μετά παίξε με συνδιασμούς.
Όπως σου είπα κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις άρα προχώρα σε δοκιμές έχοντας ξεκαθαρους στόχους μέχρι να βρεις κάτι που σου είναι ηχειτικά αρκετό και μείνε σε αυτό (εξου και τα spare). Πριν πάρεις κάποια λυχνία διάβασε απόψεις από πολλά forum και όχι επαγγελματίες reviewers και δες αν ταιριάζουν με αυτο που θέλεις να πετύχεις. Στο,παρελθό, είχα πάρει πάρα πολύ καλές λυχνίες που όμως δεν ταίριαζαν καθόλου με αυτές που είχα,κα αναγκάστηκα να αλλάξω και τις υπόλοιπες.
Οι NOS λυχνίες είναι όντως καλύτερες ηχητικά αλλά για λυχνίες προ των seventies και ο κανόνας είναι ¨όσο πιο παλιά τόσο πιο καλά´. Η παγίδα είναι ότι οι καλές NOS λυχνίες μετά από όλα αυτά τα χρόνια έχουν σχεδόν τελειώσει και τώρα αυτές που κυρίως παίζουν είναι grade c ή rejected κατά την περίοδο κατασκευής τους που ξαναελέγχονται και καλά από τους μεταπωλητές. Για εμένα αγοράζουμε ΝOS μόνο από αξιόπιστα μαγαζιά και αποφεύγουμε το ebay και καλό είναι να μην πολυμπλέξουμε με αυτές.
Αυτά είναι οι προσωπικές εμπειρικές απόψεις μου βασισμένες σε πλήρως ´λυχνιακά´ SET συστήματα άρα το περιθώριο λάθους ειναι λίγο μεγαλύτερο από τη βεβαίοτητα. Κάθε άλλη γνώμη είναι εξίσου αν όχι περισσοτερο σωστή.
Αυτά από εμένα
Καλημέρα! Είχα την ευκαιρία να διαπιστώσω από πρώτο χέρι τα όσα αναφέρεις για το στρώσιμο των λυχνιών καθόσον ο ενισχυτής αποκτήθηκε καινούργιος και θυμάμαι πως οι πρώτες ογδόντα (80) ώρες τουλάχιστον παρουσίαζαν διαφοροποιήσεις στο ηχητικό αποτέλεσμα. Στη συνέχεια και όσο οι ώρες αυξάνονταν υπήρξε σταθεροποίηση στη συμπεριφορά μετά τις 150 και βάλε. Εμένα αυτή η διαδικασία με χαροποιούσε καθώς παρακολουθούσα να μεταβάλλεται διαρκώς η απόδοση και ήταν μια ιδιαίτερη εμπειρία που προσέδιδε ζωντάνια σε μία συσκευή ήχου στην προσπάθειά της να ανταποκριθεί στον σχεδιασμό του κατασκευαστή της.

Σε ότι αφορά καταστήματα μήπως υπάρχει κάτι συγκεκριμένο, κυρίως από Ευρώπη για τους γνωστούς λόγους (δασμοί, τελωνεία);

Ακόμα να ρωτήσω κάτι καθότι άσχετος με τη διαδικασία αντικατάστασης λυχνιών:
1. Μπορούμε να αλλάξουμε τις υπάρχουσες λυχνίες με οποιαδήποτε λυχνία άλλης μάρκας, αρκεί να είναι ίδιου τύπου; Δηλαδή μία 12AU7 με αντίστοιχη 12ΑU7, ECC82, 6189 κλπ (εξαιρετική παρουσίαση από τον φίλο Zarastro στη σελίδα: https://www.avsite.gr/forum/threads/Μικρός-οδηγός-για-λάμπες-12ax7-12au7.76654).
2. Επίσης, η αντικατάσταση πως γίνεται; φορώντας πάντα τα ειδικά γάντια και τραβώντας της κάθετα προς τα πάνω;
3. Όταν αναφέρεται ότι οι λυχνίες είναι “ματσαρισμένες”, τι εννοείται; Αφορά τη ρύθμιση πόλωσης; π.χ. Ο Cayin διαθέτει ρύθμιση bias μόνο για τις λυχνίες εξόδου (KT88) έχει σχέση αυτό; ή είναι κάτι άλλο;
Εκ των προτέρων την κατανόηση...
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.574
Όλα τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα, ακόμη και αν είναι ίδια παρουσιάζουν αποκλίσεις στις μετρήσεις,που έως κάποιο ποσοστό θεωρουνται αποδεκτές. Τα ματσαρισμενα η ταιριασμενα είναι αυτά που έχουν πολυ κοντινές τιμές μετρησεων, και πωλούνται σαν τέτοια ζευγάρια από τα εργοστάσια κατασκευής των.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.546
Εμένα αυτή η διαδικασία με χαροποιούσε καθώς παρακολουθούσα να μεταβάλλεται διαρκώς η απόδοση και ήταν μια ιδιαίτερη εμπειρία που προσέδιδε ζωντάνια σε μία συσκευή ήχου στην προσπάθειά της να ανταποκριθεί στον σχεδιασμό του κατασκευαστή της.
Τι όμορφη περιγραφή για ένα από τα κατασκευαστικά ελλατώματα των λυχνιών!

Τελικά, αν παίρνεις κάτι που δε δουλεύει σωστά, μπορεί να το διασκεδάζεις κιόλας, να χαίρεσαι με τις βλάβες του!

Χαρούμενοι άνθρωποι...
 

Μηνύματα
49
Reaction score
187
Όλα τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα, ακόμη και αν είναι ίδια παρουσιάζουν αποκλίσεις στις μετρήσεις,που έως κάποιο ποσοστό θεωρουνται αποδεκτές. Τα ματσαρισμενα η ταιριασμενα είναι αυτά που έχουν πολυ κοντινές τιμές μετρησεων, και πωλούνται σαν τέτοια ζευγάρια από τα εργοστάσια κατασκευής των.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση!
 

Μηνύματα
49
Reaction score
187
Τι όμορφη περιγραφή για ένα από τα κατασκευαστικά ελλατώματα των λυχνιών!

Τελικά, αν παίρνεις κάτι που δε δουλεύει σωστά, μπορεί να το διασκεδάζεις κιόλας, να χαίρεσαι με τις βλάβες του!

Χαρούμενοι άνθρωποι...
Εντάξει...δεν υποστηρίζω ότι διαθέτω το τέλειο μηχάνημα ούτε είμαι σε θέση να υποστηρίξω αν ένας ενισχυτής λυχνίας μπορεί να είναι καλύτερος από μία άλλη πιο σύγχρονη υλοποίηση. Γνωρίζω όμως, ότι, όπως είναι διαμορφωμένο το ηχοσύστημά μου σε σχέση τιμής απόδοσης με καλύπτει πολύ καλά.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Τι όμορφη περιγραφή για ένα από τα κατασκευαστικά ελλατώματα των λυχνιών!

Τελικά, αν παίρνεις κάτι που δε δουλεύει σωστά, μπορεί να το διασκεδάζεις κιόλας, να χαίρεσαι με τις βλάβες του!

Χαρούμενοι άνθρωποι...
Ετσι ειναι γεροντα.:D Καθε τι με ελλατωματα ειναι πιο κοντα στη φυση μας που εχει κι αυτη τις παθογενειες της. Ο,τι πλησιαζει το ''τελειο'' ειναι ξενο προς το dna μας.:):)
 

T

Tadakis

Guest
Εντάξει...δεν υποστηρίζω ότι διαθέτω το τέλειο μηχάνημα ούτε είμαι σε θέση να υποστηρίξω αν ένας ενισχυτής λυχνίας μπορεί να είναι καλύτερος από μία άλλη πιο σύγχρονη υλοποίηση. Γνωρίζω όμως, ότι, όπως είναι διαμορφωμένο το ηχοσύστημά μου σε σχέση τιμής απόδοσης με καλύπτει πολύ καλά.

Καλο θα ήταν τότε να απέφευγες την αναζητηση μέσω λυχνιων. Κάτι δίνει και κάτι παίρνει το κάθε ζεύγος που θα δοκιμάζεις. Ίσως να πέσεις και στη παγίδα της πλήρη ασυμβατότητας με τον ενισχυτή. Υπάρχουν λαμπάτες συσκευές που έχουν μηδενική ανοχή για άλλες Λυχνιες (nos κλπ) κι παίζουν περίφημα με τις απλές JJ, electroharmonix κλπ.


Αν δεν ησουν ικανοποιημένος με κάτι τότε ναι, προενισχυτριες, rectifiers θα ήταν το πρώτο που θα κοιτούσα για το tube rolling.

Έχει τύχει να ξοδέψω ισόποσα σε ενισχυτη κι λυχνίες και πάντα κάτι έλειπε. Πηγαίνοντας στο αρχικό configuration του κατασκευαστή έδειξε εν τελεί τη πιο σωστή ισορροπία.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τι όμορφη περιγραφή για ένα από τα κατασκευαστικά ελλατώματα των λυχνιών!

Τελικά, αν παίρνεις κάτι που δε δουλεύει σωστά, μπορεί να το διασκεδάζεις κιόλας, να χαίρεσαι με τις βλάβες του!

Χαρούμενοι άνθρωποι...
Μιλησε για καινουργιο μηχανημα και περιεγραψε την αδιαμφισβητητη διαδικασια και χρονο στρωσιματος οχι μονον λυχνιων αλλα ολων ανεξαιρετα των εξαρτηματων που θπαρχουν σε ολα τα μηχανηματα.Αν αυτο ειναι βλαβη τοτε ΟΛΑ τα μηχανηματα εχουν βλαβες.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
187
Καλο θα ήταν τότε να απέφευγες την αναζητηση μέσω λυχνιων. Κάτι δίνει και κάτι παίρνει το κάθε ζεύγος που θα δοκιμάζεις. Ίσως να πέσεις και στη παγίδα της πλήρη ασυμβατότητας με τον ενισχυτή. Υπάρχουν λαμπάτες συσκευές που έχουν μηδενική ανοχή για άλλες Λυχνιες (nos κλπ) κι παίζουν περίφημα με τις απλές JJ, electroharmonix κλπ.


Αν δεν ησουν ικανοποιημένος με κάτι τότε ναι, προενισχυτριες, rectifiers θα ήταν το πρώτο που θα κοιτούσα για το tube rolling.

Έχει τύχει να ξοδέψω ισόποσα σε ενισχυτη κι λυχνίες και πάντα κάτι έλειπε. Πηγαίνοντας στο αρχικό configuration του κατασκευαστή έδειξε εν τελεί τη πιο σωστή ισορροπία.
Θεωρώ την εμπειρία που καταγράφεται σημαντική και χρήσιμη. Ευχαριστώ για την ενημέρωση!!!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.586
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top