Το καινουριο συστημα- ηρθαν τα χρυσουλια μου!!

Μηνύματα
954
Reaction score
518
ποιος ο λόγος τόσων πολλών ντακ?!

βάλε 2 εξοδους απο το she να παει στον ενισχυτη σου και οι αλλες δυο στα σαμπ.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
ποιος ο λόγος τόσων πολλών ντακ?!

βάλε 2 εξοδους απο το she να παει στον ενισχυτη σου και οι αλλες δυο στα σαμπ.
Συζητηση γινεται πανω στο θεμα. Να δωσω ενα παραδειγμα ...πολλοι εχουν πια ενισχυτη με ενσωματωμενο καλο dac. Σχεδον ολοι αυτοι εχουν εξοδο sub η εστω preamp. Οποτε ενα shd τους ειναι ιδανικο αν το dac του ενισχυτη ειναι καλυτερο απο του minidsp. Το διλλημα λοιπον θα ειναι ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος ενσωνατωσης sub σε αυτη την περιπτωση.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δεν ξέρω περί ποιοτικών κατασκευαστικών χαρακτηριστικών των κρος για να σου απαντήσω λεπτομερειακώς.
Τα εχω διαβάσει στο παρελθόν και κράτησα μόνο το συμπέρασμα.

Αν θέλουν όσοι έχουν περισσότερη γνώση μπορούν να συνεισφέρουν.
Η γνώση που έχω να συνεισφέρω είναι ότι όταν είχα τα svs sb ultra και έβαλα στο κρός τους τα ειτισια, άρχισαν να μου πέφτουν οι τρίχες της κεφαλής. Και επειδή δεν τις έχουμε πολλές για να τις χάνουμε, τα έβγαλα αμέσως. Αυτά. Επιστημονική γνώση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η γνώση που έχω να συνεισφέρω είναι ότι όταν είχα τα svs sb ultra και έβαλα στο κρός τους τα ειτισια, άρχισαν να μου πέφτουν οι τρίχες της κεφαλής. Και επειδή δεν τις έχουμε πολλές για να τις χάνουμε, τα έβγαλα αμέσως. Αυτά. Επιστημονική γνώση.
Έχασες την μοναδική ευκαιρία να μπεις στο κλαμπ των φαλακρών.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Ναι βρε παιδιά αλλά στα περισσότερα studio subs αυτός είναι ο "προτεινόμενος" τρόπος για ενσωμάτωση. Το cross του sub!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ναι βρε παιδιά αλλά στα περισσότερα studio subs αυτός είναι ο "προτεινόμενος" τρόπος για ενσωμάτωση. Το cross του sub!
Δεν μιλάμε για Νιούμαν και για Τζενελεκ. Εκεί θα ειχα περισσότερη εμπιστοσύνη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ναι βρε παιδιά αλλά στα περισσότερα studio subs αυτός είναι ο "προτεινόμενος" τρόπος για ενσωμάτωση. Το cross του sub!
Α, βεβαίως.
Πάρε Νιούμαν, πάρε τζενελεκ, πάρε νταϊναόντιο, και όμορους σε κάθε περίπτωση δορυφόρους.

Εγγυημένο αποτέλεσμα. Δουλεύει σωστά.
Γι'αυτό θα πληρώσεις και κάτι παραπάνω, δικαιολογημένα.
Και στα σπινοραματα του Αμίρ, θα βλέπεις το γιατί είναι δικαιολογημένα.

Ωστόσο, "φτηνές" τέτοιες υλοποιήσεις σε σαμπ "γενικής χρήσης" και χωρίς τους όμορους δορυφόρους, δεν θα δώσει σοβαρό αποτέλεσμα.

Ο νταποστ δεν δοκίμασε λύση σαμπ της ATC, με τα φίλτρα της κατασκευάστριας εταιρείας των δορυφόρων του, και έλαβε το αποτέλεσμα που άρμοζε στο συνδυασμό της δοκιμής του. Αν είχε δοκιμάσει τη λύση της ATC, θα ήταν απολύτως ικανοποιημένος, αλλά θα είχε εκταμιεύσει σημαντικά μεγαλύτερο ποσό, διότι η atc δαγκώνει άγρια, αλλά δικαίως δαγκώνει, αυτή, ξέρει το γιατί.
 
Last edited:

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Συζητηση γινεται πανω στο θεμα. Να δωσω ενα παραδειγμα ...πολλοι εχουν πια ενισχυτη με ενσωματωμενο καλο dac. Σχεδον ολοι αυτοι εχουν εξοδο sub η εστω preamp. Οποτε ενα shd τους ειναι ιδανικο αν το dac του ενισχυτη ειναι καλυτερο απο του minidsp. Το διλλημα λοιπον θα ειναι ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος ενσωνατωσης sub σε αυτη την περιπτωση.
καλύτερος είναι εκεί που έχεις παραπάνω επιλογές. στο σεταπ που έχεις δλδ η καλύτερη ενσωμάτωση θα γίνει με το shd. oχι επειδη ειναι καλυερο ντακ απαραιτητα

αλλά γιατί θα μπορέσεις να ρυθμίσεις το delay σε καθε μεγαφωνο, θα κροσσαρεις ψηφιακα που θεωρω ειναι καλυτερα, να δωσεις παραπανω gain στα sub γλυτωνοντας παραμορφωση.

τώρα για Dirac εμενα μου χαλαει το headroom για εναν λογο. Το αριστερο ηχειο μου το κοβει. Μονο στα χαμηλα το εχω βαλει.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Νομίζω μπερδεύεστε διότι κάποιοι από σας μιλάνε για κρος στο σαμπ σε επίπεδο ηχείων και οι υπόλοιποι απαντάνε για το κρος σε επίπεδο γραμμής...
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ένα sub που έχει και τα 2 είδη κρος για τους δορυφόρους
Άλλα έχουν ένα... και κάποια κανένα...

cross.png
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top