Το καλύτερο καλώδιο ηχείων

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.496
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

χμμ ενδιαφεροντα πραγματα... αν και καπου εχασα τη μπαλα..

εγω εχω για καλωδια ηχειων τα Nordost Blue Heaven, 3μ εκαστο... τα σπεκς ειναι αζ φολοουζ:

SPECIFICATIONS
INSULATION: Extruded FEP
CONDUCTOR: 72 x round micro-litz
MATERIAL: 50 microns silver plated 99.99999% OFC
CAPACITANCE: 8.6pF/ft
INDUCTANCE: 0.13uH/ft
PROPAGATION DELAY: 93% speed of light

οποτε τι λεει; περνανε το τεστ;
δε ξέρω γιατί έχασες την μπάλα, εύκολο είναι να το υπολογίσεις μόνος σου.

στα παραπάνω χαρακτηριστικά που γράφεις, δεν αναγράφεται η αντίστασή τους, η DCR. Αν μπορείς βρες τη κι αυτήν.

Από τα χαρακτηριστικά που έδωσες, τα παρακάτω είναι εντελώς μα εντελώς άχρηστα κι ανόητα:
INSULATION: Extruded FEP
CONDUCTOR: 72 x round micro-litz
MATERIAL: 50 microns silver plated 99.99999% OFC
PROPAGATION DELAY: 93% speed of light

Τα μόνα χρήσιμα είναι τα εξής:
CAPACITANCE: 8.6pF/ft = 0,0086 nF/ft (C) χωρητικότητα
INDUCTANCE: 0.13uH/ft = 130 nH/ft (L) επαγωγικότητα

Από τα οποία υπολογίζεις την σύνθετη ωμική αντίσταση, η οποία είναι "square root of the ratio L/C": 123 Ω.

Συγκριτικές τιμές:

Nordost Blue Heaven 123 Ω
Belden 1313A 80 Ω
Goertz MI 1 4.47 Ω
Goertz MI 3 1,63 Ω

Οπότε πες μου εσύ αν πέρασε το τεστ...

Α, μη ξεχάσεις να βρεις (αν μπορέσεις) και την DCR του...
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

τωρα εξηγειται αυτο που επαθα.

συγκρινα το goertz mi2 veracity 1.8 μετρα με no name 4χιλ παχους και μηκους
4 εκ.!!!!!!!!

το goertz κερδισε και νομιζα οτι ειμαι κουφος.

παντως οσο και να προσπαθουσα να πεισω των εαυτο μου οτι ειναι placebo ενεδωσα και

αγορασα goertz.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.496
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

συγκρινα το goertz mi2 veracity 1.8 μετρα με no name 4χιλ παχους και μηκους 4 εκ.!!!!!!!!
Αυτό είναι παράλογο,
4cm καλώδιο (ό,τι και να είναι) είναι καλύτερο από 1,8μ καλώδιο (ό,τι και να είναι)....
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

Αυτό είναι παράλογο,
4cm καλώδιο (ό,τι και να είναι) είναι καλύτερο από 1,8μ καλώδιο (ό,τι και να είναι)....

και εγω αυτο πιστευα αλλα δεν...

λογο δυσκολιας συνδεσης ανοιξα τους αγωγους και απομακρυνθηκαν πολυ μεταξυ τους.

δεν ξερω μηπως αυτο επηρεασε αρνητικα το κοντο καλωδιο.
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

δε ξέρω γιατί έχασες την μπάλα, εύκολο είναι να το υπολογίσεις μόνος σου.
απλα διαβασα ολο το θεμα μονοκοπανια και καπου κουραστηκα... επισης η ηλεκτρολογια δεν ειναι το φορτε μου, απο πρωτο ετος πανεπιστημιο εχω να την πιασω κιολας... με εσας εδω τα ξαναβλεπω αυτα...

στα παραπάνω χαρακτηριστικά που γράφεις, δεν αναγράφεται η αντίστασή τους, η DCR. Αν μπορείς βρες τη κι αυτήν.

Από τα οποία υπολογίζεις την σύνθετη ωμική αντίσταση, η οποία είναι "square root of the ratio L/C": 123 Ω.

Συγκριτικές τιμές:

Nordost Blue Heaven 123 Ω
Belden 1313A 80 Ω
Goertz MI 1 4.47 Ω
Goertz MI 3 1,63 Ω

Οπότε πες μου εσύ αν πέρασε το τεστ...

Α, μη ξεχάσεις να βρεις (αν μπορέσεις) και την DCR του...
χμμ.. σε σχεση με τα αλλα δειχνει πιο κατω, τουλαχιστον μεσα στο range που εδωσες πριν (εως 250Ω)...

οσο για το dcr δυστυχως δεν το βρηκα καπου...

το θεμα ειναι, θα υπαρχει καμια ανιχνευσιμη διαφορα στο τελικο αποτελεσμα αναμεσα στο Nordost και τα αλλα της λιστας;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.496
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

το θεμα ειναι, θα υπαρχει καμια ανιχνευσιμη διαφορα στο τελικο αποτελεσμα αναμεσα στο Nordost και τα αλλα της λιστας;
Εννοείται πως ανιχνεύσιμη ηχητικά διαφορά σαφώς θα υπάρχει.

Εδώ βρέχει στο πεκίνο και ακούς διαφορά στα άνω λιόσια.... :142:

Τώρα όμως να σου αλλάξω λίγο το σκεπτικό:

1) Θα σου αρέσει ή όχι η όποια διαφορά?

2) Το θέμα δεν είναι αν θα υπάρχει ακουστή διαφορά. Το θέμα είναι αν ψωνίζεις γνωρίζοντας τι αγοράζεις και γιατί το αγοράζεις. Αυτό είναι το θέμα. :144:

Το θέμα είναι αν υπάρχει λογική.

(ΥΓ: σαφώς υπάρχει λογική στο "αυτό μου άρεσε, αυτό θα πάρω". Αλλά δεν υπάρχει γνώση σε αυτή τη λογική, με "κίνδυνο" να καταλήξεις σε λάθος αγορά. Σιγά τ'αυγά θα μου πεις, και δε θα έχεις πια και τόσο άδικο...:137: "στο κάτω κάτω της γραφής"* χόμπι είναι, ας κάνεις και το γούστο σου! )

* (μετάφραση για όσους δε το κατάλαβαν: "at the down down of the writing".
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

γιαυτο ειμαστε εδω για να μαθαινουμε χερ ντοκτορ

τα συγκεκριμενα καλωδια τα πηρα σε πολυ χαμηλοτερη τιμη (100ε) απ'οτι κανουν γιατι ηταν σαν δωρο απο το μαγαζι που ψωνησα ολο το συστημα, και αληθεια ειναι ουτε τα πολυεψαξα τοτε ουτε τα συγκρινα με κατι αλλο... εδω εψαχνα τοσο καιρο να βρω ακρη με τα μηχανηματα, με καλωδια θα ασχολουμουν; :119:

παντως προς το παρων ειμαι ικανοποιημενος απο το συνολικο αποτελεσμα του συστηματος, τωρα βεβαια μου βαλατε την περιεργεια να ακουσω και αυτα τα Goertz να δω αν θα εβρισκα καποια διαφορα...:114:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.496
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

τελικά θα πρέπει να ζητήσω ποσοστά από την Alpha Core.... (για όσους δε ξέρουν, είναι η "μαμά" της Goertz - Manolios has changed and he put his underware up-side -down...)
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.496
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

Η πρώτη παραπομπή σου είναι άρθρο της AES (προσ...χή και τα συναφή).

Μακάρι ρε γ@μώτι μου να βγαίναν αυτά τα άρθρα στα ειδικά περιοδικά του χώρου, να άνοιγες πχ ένα στερεοφίλ και να είχε μέσα 5-6 άρθρα της AES κάθε φορά, αυτό θα ήταν το καλύτερο, αλλά δε βλέπω να θέλουν να προκόψουν αυτοί, ή να θέλουν να μάθει ο καημένος ο κοσμάκης...

Δυστυχώς είναι ΟΛΑ τα άρθρα της AES εξόχως διεξοδικά αναλυτικά από τεχνικής πλευράς, πράμα που σημαίνει πως χρειάζεσαι κάπoιο υπόβαθρο γνώσεων για να τα παρακολουθήσεις.

Ακόμα και για τους άσχετους όμως με τα "τεχνικά", το συμπέρασμα της μελέτης είναι απλό, σαφές και αποτυπώνεται σε 10 γραμμές στο τέλος του κειμένου, και καλό είναι όλοι να το ρίξουν μια ανάγνωση.

Εν συντομία αναφέρει όσα έχουμε γράψει σε αυτό το θρεντ.

------------------------------------------------------------

The best response was obtained with low-inductance cables and an amplifier with low-inductance output and a high damping factor.

Inductive reactance is more significant than the skin effect.

If an amplifier does not disagree, larger capacitance in a cable is not significant since this component is comparatively small and reduces amplifier and cable inductive reactance effects.

και επιτρέψτε μου να προσθέσω:

If an amplifier does disagree with larger capacitance in a cable, just add a zobel network (RC) and give him the finger.:137:

Αυτά...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

Γιά να μην αφεθούν παραπονεμένοι και οι θιασώτες των δύσκολων απαντήσεων
http://www.allaboutcircuits.com/vol_2/chpt_11/1.html
http://www.allaboutcircuits.com/vol_2/chpt_11/2.html
http://www.allaboutcircuits.com/vol_2/chpt_11/3.html
http://www.allaboutcircuits.com/vol_2/chpt_11/4.html

Και να μην ξεχάσω...Η αναφορά στις απειροελάχιστες τιμές ωμικής αντίστασης,αυτεπαγωγής ή χωρητικότητας που συνοδεύυν συγκεκριμένα καλώδια,λαμβάνει υπ'όψη άραγε και τις ανοχές των μετρητικών συστημάτων aυτών;
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
και για τα πίσω ηχεία, τι ??

Ένα ερώτημα που θα ταίριαζε καλύτερα στην κατηγορία Home Cinema ... αν δεν υπήρχαν ακόμη τo SACD και το DVD AUDIO....

Τι γίνεται με το καλώδιο των πίσω ηχείων ?

Εκεί που τα μήκη καλωδίων μακραίνουν ακόμα και πάνω από 15 μέτρα ανά ηχείο και που αν το συστημα σου είναι 7.1 μπορεί να χρειαστείς και 40 μέτρα καλωδίου, μόνο για πίσω ?

Έχοντας δαπανήσει σε πολυκάναλο τελικό χιλιάδων ευρώ και αντιστοιχα σε πίσω ηχεία, με τι τα συνδέεις μεταξύ τους για να είσαι ησυχος και ουσιαστικά αλλά και "ψυχολογικά" ?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.109
Reaction score
20.601
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

Ή με ασύρματο τελικό κοντά στα πίσω ηχεία, ή με συμβατικό τελικό πίσω, κοντά στα ηχεία, συνδεδεμένο με τον προενισχυτή με μακρύ interconnect. Έτσι λέει ο θείος Νικόλας.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

Σωστός...

Μπορείς επίσης να βάλεις τον τελικό και κάτω από την θέση ακρόασης και καλώδια να ξεκινούν ακτινωτά πρός όλα τα ηχεία (έχοντας και το ίδιο μήκος!!)

Πάντως είναι ειρωνικό σε πολλά πολυκάναλα μηχανήματα (προενισχυτές, τελικούς , players) ,να βλέπεις κόπτονται τόσο για τα πίσω κανάλια (με αποκορύφωμα το BDP-91 της PIONEER πχ, με 8 Wolfson DACs,) .. ενώ εκ των πραγμάτων τα πίσω ηχεία είναι σε μειονεκτική θέση σε σχέση με τα μπροστά...

Καλώς ή κακώς πάντως, εγώ χρησιμοποίησα ένα 4αρι OFC σε κουλούρα...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

και οι πατατες που ειναι πανω πανω στην φρυτεζα δεν τηγανιζονται καλα
αλλα και το ωμο εχει την νοστημια του
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

Ποιό είναι το ωμό στην περιπτωση μας ??
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

.. ενώ εκ των πραγμάτων τα πίσω ηχεία είναι σε μειονεκτική θέση σε σχέση με τα μπροστά...
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

δε ξέρω γιατί έχασες την μπάλα, εύκολο είναι να το υπολογίσεις μόνος σου.

Συγκριτικές τιμές:

Nordost Blue Heaven 123 Ω
Belden 1313A 80 Ω
Goertz MI 1 4.47 Ω
Goertz MI 3 1,63 Ω

Οπότε πες μου εσύ αν πέρασε το τεστ...

Α, μη ξεχάσεις να βρεις (αν μπορέσεις) και την DCR του...
Οπότε αν τα υπολογίζω σωστά τα μογκάμια μου W3082
http://www.mogamicables.com/Bulk/micr_cables/speaker_cab/speaker1.html
Εχουμε:
Capacitance at 1kHz, 20°C : 77pF/Ft
Inductance : 0.12µH/Ft
Αρα βγαίνει σύνθετη ωμική αντίσταση 39,5Ω
Καλός;
 

Μηνύματα
625
Reaction score
1.966
Στο Kimber 12TC που με ενδιαφέρει:

[URL]http://www.kimber.com/newproducts/twelvetc/[/URL]

(Cp) parallel capacitance: 1.4 nF @ 20 kHz


(Ls) series inductance:0.32 μH @ 20 kHz


στα 2,5m και 20kz

ο «δείκτης ποιότητας» αν υπολόγισα σωστά βγαίνει 1.84 /ft επομένως βρισκεται δίπλα στο Goertz MI 3, λέτε τα δύο καλώδια να ακούγονται διαφορετικά; :121:
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Re: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

Στο Kimber 12TC που με ενδιαφέρει:

[URL]http://www.kimber.com/newproducts/twelvetc/[/URL]

(Cp) parallel capacitance: 1.4 nF @ 20 kHz


(Ls) series inductance:0.32 μH @ 20 kHz


στα 2,5m και 20kz

ο «δείκτης ποιότητας» αν υπολόγισα σωστά βγαίνει 1.84 /ft επομένως βρισκεται δίπλα στο Goertz MI 3, λέτε τα δύο καλώδια να ακούγονται διαφορετικά; :121:
Πώς το έβγαλες αυτό;
C=1.4nf και L=0.32μΗ=320nH άρα sqrt(L/C)=15.12Ω

Βέβαια δεν ξέρω αν είναι συγκρίσιμα τα νούμερα διότι αυτός εδώ λέει στα 20KHz (ακούει κανείς τόσο; ) η Mogami λέει στο 1KHz και η Goertz δεν λέει καθόλου άρα συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια...

Ας πούνε όποιοι έχουν ασχοληθεί περισσότερο με το θέμα.

Επίσης επειδή το C είναι στον παρονομαστή βλέπω ότι όσα καλώδια έχουν μεγάλη χωρητικότητα πετυχαίνουν χαμηλή σύνθετη αντίσταση (λογικό αυτό) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αυτό καλό;

Ας μάς πούνε όποιοι ξέρουν καλύτερα διότι βλέπω τρομερές διαφορές στα νούμερα αυτά:

Nordost Valhalla C=11.80 pF/ft
Nordost 2 Flat C=7.00 pF/ft
Mogami W3082 C=77.00 pF/ft
Goertz MI 1 C=500.00 pF/ft
Goertz MI 3 C=1500.00 pF/ft

Τα δύο τελευταία έχουν τεράστια χωρητικότητα συγκρινόμενα με τα προηγούμενα γι αυτό βγαίνει τόσο χαμηλό το κλάσμα SQRT(L/C)
Oπως επίσης και το Mogami έχει πολύ μεγάλη χωρητικότητα συγκρινόμενο με τα δύο Nordost.

Είναι αποδεκτή τόσο μεγάλη χωρητικότητα;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.353
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top