Το καλύτερο καλώδιο ηχείων

Μηνύματα
52
Reaction score
0
να ευχαριστησω για την ενημερωση και να ρωτησω και εγω κατι απο την αναποδη πλευρα σαν ασχετος.

εγω εχω το χειροτερο καλωδιο, δηλ ενα καλωδιο της πλακας, με μικρη διατομη και με πολυ μεγαλο μηκος
(γιατι επρεπε να μην φαινεται και να μην ενοχλει πηγαινοντας προς ενα surround ηχειο)


Υπαρχει φοβος για ζημια στο ηχειο ή στον ενισχυτη? (οποτε να βιαστω να το αλλαξω?)
ή μονο μειωμενη αποδοση στην ποιοτητα και την ενταση του ηχου? (με αυτο μπορω να ζησω λιγακι ακομα :102: )
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

βεβαιως θα τα μετρηκσω και θα σου πω.Αν και ουτε εγω κοιταω μαρκες-τιμες.Κοιταω τι παιζ .Και εκει τελειωνουν ολα για μενα .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.390
Reaction score
125.527
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

εν ολίγοις, αν φτιάξεις ένα καλώδιο που να έχει ακριβώς την ίδια σύνθετη αλλά και ωμική αντίσταση με ένα άλλο καλώδιο, αυτά τα δυό καλώδια θα ακούγονται ακριβώς το ίδιο. κι ας είναι το ένα από αγωγούς χρυσού και πλατίνας με διαμάντια και το άλλο από κέτσαπ και μαρμαρόσκονη με κάρβουνο.
τωρα που τα λες ολα αφτα σαν να εχεις δικιο..
το ότι έχω δίκιο, το γνωρίζω.

απλά να ξέρεις, πως αν προσπαθήσεις να αντιγράψεις κάποιο καλώδιο που έχει πχ σύνθετη ωμική αντίσταση 3ωμ και ωμική αντίσταση 0,1 μιλιώμ, θα τα βρεις μπαστούνια.

ακόμα και τα ίδια υλικά να προσπαθήσεις να χρησιμοποιήσεις, θα βγάζεις διαφορετικά νούμερα, διότι όλο και κάποια μικρολεπτομέρεια θα σου ξεφεύγει.

γενικά, είναι σχεδόν αδύνατη η απόλυτη αντιγραφή ενός έτοιμου καλωδίου.

αντίθετα, αν ξεκινήσεις από το "0", με λογική και με δυνατότητα να παίζεις με τα χαρακτηριστικά του καλωδίου, είναι πιο εύκολο να φέρεις τα χαρακτηριστικά που θες. τελικά βέβαια, μετά από δοκιμές, θα καταλήξεις να μάθεις τι χαρακτηριστικά προτιμάς - αφού εσύ κινείσαι με βαση τι ακούς-, και θα καταλήξεις σε καλώδιο άλλων χαρακτηριστικών από αυτά που νόμιζες πως ήθελες όταν ξεκίνησες, που θα σου είναι "γάντι" στο "αυτί". Αυτό είναι το καλό της ιδιοκατασκευής, τη φέρνεις "στα γούστα σου". σε αντίθεση με τη γυναίκα, όπου γίνεται το αντίθετο, σε φέρνει αυτή στα γούστα της...:141:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.390
Reaction score
125.527
Απάντηση: Re: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

να ευχαριστησω για την ενημερωση και να ρωτησω και εγω κατι απο την αναποδη πλευρα σαν ασχετος.

εγω εχω το χειροτερο καλωδιο, δηλ ενα καλωδιο της πλακας, με μικρη διατομη και με πολυ μεγαλο μηκος
(γιατι επρεπε να μην φαινεται και να μην ενοχλει πηγαινοντας προς ενα surround ηχειο)


Υπαρχει φοβος για ζημια στο ηχειο ή στον ενισχυτη? (οποτε να βιαστω να το αλλαξω?)
ή μονο μειωμενη αποδοση στην ποιοτητα και την ενταση του ηχου? (με αυτο μπορω να ζησω λιγακι ακομα :102: )
κανένα πρόβλημα "ζημιάς".

λίγη ισχύ χάνεις, αλλά σιγά τα ωά, ιδίως για τα πίσω ηχεία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.390
Reaction score
125.527
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

βεβαιως θα τα μετρηκσω και θα σου πω.
θενκς! θα περιμένω! :126:


ουτε εγω κοιταω μαρκες-τιμες.Κοιταω τι παιζ .Και εκει τελειωνουν ολα για μενα .
γιες, άι νόου! :136::144::145:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

κοιτα το εχω ξαναπει
γνωστος ελληνας κατασκευαστης -με πτυχιο
προσπαθουσε για χρονια να αντιγραψει τις παλιες σειρες της synergistic.Αν και τα καλωδια ηταν belden και προσπαθουσε χρονια να τα κανει να παιξουν ιδια ποτε δεν το καταφερε.
Καλα παιζαν αλλα σαν τα πρωτοτυπα ποτε.
Το να μπορεσω να βρω μονοκρυσταλικο ασημι , η κατι παρομοιο και να το κανω καλωδιο δεν μου παει η καρδια.
Να βελτιωσω καποια απλα καλωδια ναι , πιο πανω δεν ειναι για τα δοντια μου.Και οχι τιποτα αλλο δεν μου εχουν μενινει και πολλα:138:
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

ειναι ψυχολογικο !!!! ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ!!!. η μονη συγκριση που πρεπει να εχουμε κατα νου , ειναι το ανυπαρκτο και σε αυτο που βαζουμε! και εννοω παρτε δυο μονομπλοκ ενισχυτες βαλτε τους μπακ του μπακ πισω απο τα ηχεια με δυο απλα 15ποντα συρματα , και μετα βαλτε οποιοδηποτε πανακριβο θεικο . Αν πλησιασει το ανυπαρκτο τοτε ειναι καλο!!! Αν ομως!!!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.390
Reaction score
125.527
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

κοιτα το εχω ξαναπει
γνωστος ελληνας κατασκευαστης -με πτυχιο
προσπαθουσε για χρονια να αντιγραψει τις παλιες σειρες της synergistic.Αν και τα καλωδια ηταν belden και προσπαθουσε χρονια να τα κανει να παιξουν ιδια ποτε δεν το καταφερε.
στο'πα και γω. είναι σχεδόν αδύνατο.... όλο και κάτι θα ξεφεύγει...:126:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.390
Reaction score
125.527
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

ειναι ψυχολογικο !!!! ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ!!!. η μονη συγκριση που πρεπει να εχουμε κατα νου , ειναι το ανυπαρκτο και σε αυτο που βαζουμε! και εννοω παρτε δυο μονομπλοκ ενισχυτες βαλτε τους μπακ του μπακ πισω απο τα ηχεια με δυο απλα 15ποντα συρματα , και μετα βαλτε οποιοδηποτε πανακριβο θεικο . Αν πλησιασει το ανυπαρκτο τοτε ειναι καλο!!! Αν ομως!!!!!
έχεις απόλυτο δίκιο.

μόνο και μόνο όμως την ωμική αντίσταση 2 15-ποντων αγωγών, δε γίνεται να την πιάσει κανένα καλώδιο 3-μετρο, πόσο μάλλον την επαγωγικότητα και χωρητικότητα αυτών των 15-ποντων...

σαφώς η λύση των ενεργών ηχείων έχει εξαλείψει το θέμα καλωδίου ηχείων. το να βάζεις τον τελικό πίσω και κολλητά από το ηχείο, δίνει (σχεδόν) την ίδια τελειότητα με το ενεργό σε αυτό το θέμα.

δυστυχώς, πολλοί επιλέγουν να αγοράζουν καλώδια που πλησιάζουν το κόστος των τελικών τους, και δε προτιμούν να πάρουν άλλον ένα τελικό ενισχυτή, που θα προσφέρει πολλά παραπάνω πλεονεκτήματα πέραν της έλλειψης καλωδίου.

επίσης δυστυχώς, αν βάζεις τον τελικό πίσω και κολλητά στην πλάτη του ηχείου, δε φαίνεται ο τελικός, και έχουν τόσο ωραία "μούρη" τόσοι τελικοί, που αν δε τους βλέπεις τζάμπα πλήρωσες τα 2/3 της τιμής τους....:137::138:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.641
Reaction score
94.593
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

...σύνθετη ωμική αντίσταση 3ωμ και ωμική αντίσταση 0,1 μιλιώμ,

Αυτά τα μετράμε με ένα απλό πολύμετρο στις δύο άκρες του καλωδίου;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

στην περιφτωση μου ομως
1 εχω ενα τελικο 78 κιλων με 7 καναλια
οποτε αγοραζω ενα γρυλορουτερ , πεταω το ρουτερ , γρυλαρω τον τελικο και ακουω.
Μετα ξερω περιπου που βρισκομαι.
Το κακο ειναι οτι θελω 7 γρυλορουτετ και αλλους 6 τελικους
+ τα μπαλανς .
Και οσα ρουτερ και να πουλησω τοσα λεφτα δεν μπορω να εχω
.Οποτε καθομαι ετσι οπως ειμαι , και πορευομαι αναλογα .
Οποιος αλλος μπορει να εχει τον -ους τελικο-ους του στους 10 ποντους απο τα ηχεια ας το κανει.
Αν και ελαχιστοι μπορουν για κατι τετοιο.
i think παντα
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

εγω προσωπικα ειμαι καπως ετσι΄, καλωδια ηχειων 60 εκατοστα, και interconnect 1,20 .
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

τωρα ας μας πει ο αργυρης τη γνωμη του αν εχει ακουση το goertz mi3 που συμφωνα με
τον κωσταυτια πρεπει να ειναι το καλυτερο καλωδιο που υπαρχη αφου εχει τη χαμηλοτερη
συνθετη αντισταση 1.7 ohm.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Ξέρει κανείς άλλα καλώδια πλην των Goertz που να χρησιμοποιούν αγωγό μονόκλωνο πλακέ συστραμμένο?Ξέρω άλλο ένα απλά είμαι περίεργος..
 

Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.245
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

Εγω δεν το εχω ακούσει , αλλά εχω βαρεθεί να ακο΄θω τον ear να μιλάει για δαύτο.
Απο την άλλη , εχω 8,7 μέτρα στο δεξί ηχείο , 5 μέτρα στο αριστερό , και περίπου 6 και κάτι στο κεντρικό. Τα πίσω .... τους εχει πάρει ο διάολος τον πατέρα. Τα πλαινά είναι το ιδιο στα 10 μου φαίνεται και τα πίσω souround στα 15 το ενα και στα 12 το άλλο.Τα μπροστά είναι monster m 1.4s biwire, 4 καρρε , τα πίσω 2,5 καρρέ απλά. Τα πλαινά 2,5 καρρέ monitor audio επάργυρα.
Τι λέτε θα ζήσω? Να τα πετάξω?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

τωρα ας μας πει ο αργυρης τη γνωμη του αν εχει ακουση το goertz mi3 που συμφωνα με
τον κωσταυτια πρεπει να ειναι το καλυτερο καλωδιο που υπαρχη αφου εχει τη χαμηλοτερη
συνθετη αντισταση 1.7 ohm.
παιδια το ειπα καπου στην αρχη το καλυτερο καλωδιο ειναι αυτο που κολλα στα αυτια μας
Το ιδιο καλωδιο στο ιδιο συστημα αλλα σε αλλους χωρους ακουγεται αλλιως.
Και οχι μονο αυτο ειναι τι ζητα κανεις απο το καθε καλωδιο του.
Οσο αφορα τα goertz ειναι καλο καλωδιο, αλλα οχι για τα γουστα μου.Καθενας βεβαια εχει δικα του μετρα και κρητηρια.
Μεσα σε 2 χροναι και 3 ζευγαρια ηχεια τα καλυτερα καλωδια που εχω ακουσει ειναι τα synergistic, οχι βεβαια οτι δεν υπαρχουν αλλα καλα καλωδια.Απλα οπως ειπα ο καθενας εχει τα δικα του γουστα.Απο καλωδια εχω δανειστει -αγορασει(πιο λιγα) μου εχουν δωσει σχεδον ολα τα <ελληνικα >καλωδια και καποια που δεν υπαροχυν εδω.Εχω αγορασει -ακουσει καλωδια απο τουρκια (αμερικανικα καλωδια encole -ελληνοιταλος στη νεα υορκη)
μεχρι την μακρινη αυστραλια (πρωην συνεργατης του αιχμαν)
Γενικα ακουμε και διαλεγουμε
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

Εγω δεν το εχω ακούσει , αλλά εχω βαρεθεί να ακο΄θω τον ear να μιλάει για δαύτο.
Απο την άλλη , εχω 8,7 μέτρα στο δεξί ηχείο , 5 μέτρα στο αριστερό , και περίπου 6 και κάτι στο κεντρικό. Τα πίσω .... τους εχει πάρει ο διάολος τον πατέρα. Τα πλαινά είναι το ιδιο στα 10 μου φαίνεται και τα πίσω souround στα 15 το ενα και στα 12 το άλλο.Τα μπροστά είναι monster m 1.4s biwire, 4 καρρε , τα πίσω 2,5 καρρέ απλά. Τα πλαινά 2,5 καρρέ monitor audio επάργυρα.
Τι λέτε θα ζήσω? Να τα πετάξω?
εσενα οπως θυμασαι σου συστησα μανστερ , μιας και νομιζω οτι ξερω τι ηθελε το ηχειο σου-εσυ.Για τα λεφτα που εζμπρωξες μια χαρα εισαι.Τωρα για τα μετρα Hεstηκεsh:126:
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

Εγω δεν το εχω ακούσει , αλλά εχω βαρεθεί να ακο΄θω τον ear να μιλάει για δαύτο.
Απο την άλλη , εχω 8,7 μέτρα στο δεξί ηχείο , 5 μέτρα στο αριστερό , και περίπου 6 και κάτι στο κεντρικό. Τα πίσω .... τους εχει πάρει ο διάολος τον πατέρα. Τα πλαινά είναι το ιδιο στα 10 μου φαίνεται και τα πίσω souround στα 15 το ενα και στα 12 το άλλο.Τα μπροστά είναι monster m 1.4s biwire, 4 καρρε , τα πίσω 2,5 καρρέ απλά. Τα πλαινά 2,5 καρρέ monitor audio επάργυρα.
Τι λέτε θα ζήσω? Να τα πετάξω?
Γιαννη δηλαδη αν καταλαβα , τα ηχεια που ακους [stereo] εχουν 3,7 μετρα διαφορα;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

πολυκαναλα -πλαινα ηχεια
 

Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.245
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

Γιαννη δηλαδη αν καταλαβα , τα ηχεια που ακους [stereo] εχουν 3,7 μετρα διαφορα;

Tο μήκος των καλωδίων ναι.Περίπου.
Το κακό είναι οτι δεν μπορώ πουθενά να βρω specs γμτ , και εχω αφρίσει.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.479
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top