Το καλύτερο καλώδιο ηχείων

Μηνύματα
625
Reaction score
1.966
O Kimber δίνει τις μετρήσεις σε μήκος 2.5m οπότε πρέπει το 15,12 να διαιρεθεί με το 8,2 για να αναχθεί σε ft.

Θεωρητικά στο 1KHz ο «δείκτης ποιότητας» θα πρέπει να έχει ακόμα μικρότερη τιμή αλλά δεν ξέρω κατά πόσο τα «απλά θεωρητικά» έχουν σχέση με την πραγματική συμπεριφορά του καλωδίου… :111:
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Re: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

O Kimber δίνει τις μετρήσεις σε μήκος 2.5m οπότε πρέπει το 15,12 να διαιρεθεί με το 8,2 για να αναχθεί σε ft.
Οχι!!!

Διότι και τα δύο μεγέθη θα πρέπει να αναχθούν σε πόδια (εάν το θέλεις) Οπότε θα διαιρέσεις και τον αριθμητή και τον παρονομαστή του κλάσματος με τον ίδιο αριθμό (άρα το κλάσμα δεν αλλάζει) και ΜΕΤΑ θα βγάλεις την τετραγωνική ρίζα. Οπότε πάλι 15.12Ω θα παραμείνει!
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

Πώς το έβγαλες αυτό;
C=1.4nf και L=0.32μΗ=320nH άρα sqrt(L/C)=15.12Ω

Βέβαια δεν ξέρω αν είναι συγκρίσιμα τα νούμερα διότι αυτός εδώ λέει στα 20KHz (ακούει κανείς τόσο; ) η Mogami λέει στο 1KHz και η Goertz δεν λέει καθόλου άρα συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια...

Ας πούνε όποιοι έχουν ασχοληθεί περισσότερο με το θέμα.

Επίσης επειδή το C είναι στον παρονομαστή βλέπω ότι όσα καλώδια έχουν μεγάλη χωρητικότητα πετυχαίνουν χαμηλή σύνθετη αντίσταση (λογικό αυτό) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αυτό καλό;

Ας μάς πούνε όποιοι ξέρουν καλύτερα διότι βλέπω τρομερές διαφορές στα νούμερα αυτά:

Nordost Valhalla C=11.80 pF/ft
Nordost 2 Flat C=7.00 pF/ft
Mogami W3082 C=77.00 pF/ft
Goertz MI 1 C=500.00 pF/ft
Goertz MI 3 C=1500.00 pF/ft

Τα δύο τελευταία έχουν τεράστια χωρητικότητα συγκρινόμενα με τα προηγούμενα γι αυτό βγαίνει τόσο χαμηλό το κλάσμα SQRT(L/C)
Oπως επίσης και το Mogami έχει πολύ μεγάλη χωρητικότητα συγκρινόμενο με τα δύο Nordost.

Είναι αποδεκτή τόσο μεγάλη χωρητικότητα;
τουλαχιστο το mi2 που εχω και εγω και αλλοι δεν δημιουργη

καποιο προβλημα αλλα υπαρχη και ενα zobel που δινη η goertz

δωρεαν σε περιπτωση που χρειαστη.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

ψωνιζω πανω απο 10 χρονια απο τον Paul.Οταν το δολαριο ηταν στα κατω του αγορασα ονειρικα καλωδια.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

Οχι!!!

Διότι και τα δύο μεγέθη θα πρέπει να αναχθούν σε πόδια (εάν το θέλεις) Οπότε θα διαιρέσεις και τον αριθμητή και τον παρονομαστή του κλάσματος με τον ίδιο αριθμό (άρα το κλάσμα δεν αλλάζει) και ΜΕΤΑ θα βγάλεις την τετραγωνική ρίζα. Οπότε πάλι 15.12Ω θα παραμείνει!

Υπολογισμοι επί υπολογισμών, τεχνικά χαρακτηριστικά, ζόμπελ.. τωρα που ειπα ζόμπελ.. αλήθεια έχετε υπολογίσει ζόμπελ απο τυπολόγια και κατόπιν να ΜΕΤΡΗΣΕΤΕ το αποτέλεσμα? Στον υπολογισμό χρειαζεται να ειναι γνωστή η καμπυλη συνθετης αντίστασης επαγωγικου χαρακτήρα που θα κληθεί να ισοσταθμίσει το ζομπελ. 100nF + 10Ω για όλες τις περιπτώσεις? μα κάθε περίπτωση ηχείου είναι διαφορετική. Το ζομπελ αυτό εστω ότι καλύπτει την πλειοψηφία καλωδίων.. μόνο που ο ενισχυτής στην εξοδό του δεν βλεπει το καλώδιο μονο... ειναι και τα ηχεία απο πισω..που εχουν τραγικες διαφορες το ενα απο το αλλο... α ρε κολπακια για να πουλάμε ακριβά καλωδια..

15 Ω συνθετη αντίσταση στα 20ΚΗz? με κάνατε να σηκωθώ 1 η ωρα το βραδυ να κανω μετρήσεις.. Ορίστε η σύνθετη αντίσταση ενός ηχείου μου ΜΕ και ΧΩΡΙΣ καλώδιο. Η πράσινη γραμμή είναι η σύνθετη αντίσταση μαζί με 4m καλωδίου ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ απο κατάστημα ηλεκτρονικών. Η κόκκινη χωρίς το καλώδιο. Τα συμπεράσματα δικά σας. Τωρα αν επιμένετε στα ακριβά καλώδια που 2.5 μετρα εχουν 15 ωμ αντισταση αντι για 25 στα 20κηζ, πουλάω το κάτωθι hi end καλώδιο (~0.1Ω@20ΚΗz) προς 50ευρω το μέτρο. Με χειροπιαστές αποδείξεις κι όχι τεχνικά χαρακτηριστικά που απαιτούν υπολογισμους και διάβασμα.. ;)




πάρτε ενα φτηνό, χοντρό και οσο γινεται κοντό καλώδιο, κι αν δεν βαριέστε, χωρίστε το και κάντε και μια στοιχειώδη συστροφή. Τα υπόλοιπα χρήματα δώστε τα κάπου αλλού.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

εγω τα εσπρωξα σε ενα καλυτερο καλωδιο, μιας και το απλο επαιζε φτηνα.Το καλο κελαιδαει , γιαυτο αλλωστε το πληρωσα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.382
Reaction score
125.504
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

το απλο επαιζε φτηνα.
ή μήπως... το φτηνό έπαιζε; (απλά.) και να επισημάνω και κάτι ακόμα: φτηνός ήχος σημαίνει φτηνα πρίμα ή φτηνά μπάσα? πως ακούγονται τα φτηνά μεσαία? :143::135::137::138:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.382
Reaction score
125.504
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

κι επειδή ακριβώς οι χαλιεντάδες όλου του κόσμου θέλουν ακριβό ήχο, παίρνουν ακριβά καλώδια.

διότι, ακόμα και σε ένα ακριβό στέρεο, αν βάλεις φτηνά καλώδια, θα έχεις φτηνό ήχο.

δε λέμε ότι η πχιότητα περιορίζεται σε ένα στέρεο από τον πιο αδύναμο κρίκο?

ε, έτσι και στο κόστος. αν έχεις κάτι φτηνό, δεν έχεις ακριβό στέρεο.

γι'αυτό βουρ στα ακριβά καλώδια για να μην σας την πει κανείς πως δήθεν μου τάχα μου έχετε φτηνό ηχοσύστημα (και φτηνό ήχο)...


:143::135::137::138:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

μια φορα και ενα καιρο:144:


και γενικως εγω πσωνιζω απο μισοτιμης και κατω.
Αλλιως δεν πσωνιζω.
Η πχιοτητα δεν ειναι παντα ακριβη, αρκει να κσερεις πχιο πραμα πρεπει να παρεις.Εκσαλλου ο ελλην δεν κσερει να πσηφιζει και να πσωνιζει :143:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.603
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

εγω τα εσπρωξα σε ενα καλυτερο καλωδιο, μιας και το απλο επαιζε φτηνα.Το καλο κελαιδαει , γιαυτο αλλωστε το πληρωσα.
Ααααχχχ, αγόρι μου γι' αφτό σε πάω! Είσαι σταθερός στις ιδέες σου! Σαν κομμουνιστής ένα πράμα... :116:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

αφτος ειμαι :144:
μπραβο μου:114:
α σχετικα με το καλωδιο , ειπα το πληρωσα ....
δεν ειπα ποσο .....
κουμουνιστικη τιμη θα ελεγα ......
με κουπονια του κομματος πηρα το μισο και το αλλο μισο με της τελείας
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.382
Reaction score
125.504
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

κοίτα, εμένα δε με νοιάζει ούτε πόσο έχει, ούτε πόσο το πλήρωσες, τίποτα από αυτά δε θα σε ρωτήσω, μου είναι αδιάφορα αυτά.

το μόνο που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι το εξής:

τι σύνθετη ωμική αντίσταση είχε το καλώδιο ηχείων που είχες πριν και τι αυτό που πήρες μετά.

απλή ερώτηση, απαντάται με 2 νούμερα. :143::138::137:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.382
Reaction score
125.504
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

αυτό που θα ήθελα κάποτε να γίνει κατανοητό, είναι πως όλα μα όλα τα κατασκευαστικά χαρακτηριστικά ενός καλωδίου, πχ η καθαρότητά του σε χαλκό ή το είδος του διηλεκτρικού, το πάχος των καλτσών του ή αν "κρυογεννήθηκε" ή "κρυοαναζωογονήθηκε", το αν συστράφηκε και η απόσταση των αγωγών του, καθώς κι αν τα κατούρησε ή όχι παρθένα, όλα μα όλα εμπεριέχονται στην σύνθετη ή μιγαδική του αντίσταση και στην ονομαστική του ωμική αντίσταση. όλα αυτά τα κατασκευαστικά χαρακτηριστικά, επηρεάζουν αυτές τις 2 παραμέτρους.

εν ολίγοις, αν φτιάξεις ένα καλώδιο που να έχει ακριβώς την ίδια σύνθετη αλλά και ωμική αντίσταση με ένα άλλο καλώδιο, αυτά τα δυό καλώδια θα ακούγονται ακριβώς το ίδιο. κι ας είναι το ένα από αγωγούς χρυσού και πλατίνας με διαμάντια και το άλλο από κέτσαπ και μαρμαρόσκονη με κάρβουνο.

διότι τα ηλεκτρόνια που βολτάρουν από δω κι απο κει, δεν επηρεάζονται από το αν τα αγαπάς ή όχι, από το αν τα έχει κατουρήσει παρθένα ή όχι. επηρεάζονται από την ωμική αντίσταση του αγωγού και από την μιγαδική αντίσταση του αγωγού. από τίποτε άλλο. τελεία. στοπ. έλεος....
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

δεν ειμαι καλος στα νεοελληνικα
αλλα,
αφτο το καλωδιο το συγκρινα με μια σειρα πιο κατω σε τιμη
και δυο πιο πανω .
Για τα αφτια μου και για την χρηση που το ηθελα μου ειναι μια χαρα.
Εννοηται τα 2 πιο πανω καλωδια ηταν της ιδια εταιριας.
Παραλληλα ειχα αλλα 2 καλωδια (αλλες 2 εταιριες)
Πριν απο αυτα ειχα αλλη μια εταιρια
πριν μια σειρα πιο κατω της ιδιας εταιριας
πιο πριν μια απο τα ιδια
ακομα πιο πριν παλι μια απο τα ιδια
στερνη φορα της ιδια εταιριας ειχα την εισαγωγικη σειρα.
Πριν απο αυτην την εταιρια ειχα μια αλλη που εκανα το ιδιο τεστ με ολες της σειρες της.
Ακομα πιο πριν επαιζα με σουπρα κιμπερ κουεστ .Και κατι του κιλου απο σακιωτη -οντιο σοου.
Απο εκει και μετα αποφασισα να κσεκινησω το δικο μου σοου.


Οι πιο πανω εταιριες ηταν οι
synergistic-chord
xlo
ultralink
εν το μεταξυ δοκιμασα κατι electra glide-elrod-MIT-audioquest-kimber-mogami-shunyata...και καμποσα αλλα.
Γενικα εχω μια ασθενεια με τις ακροασεις καλωδιων.....:144:
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

αυτό που θα ήθελα κάποτε να γίνει κατανοητό, είναι πως όλα μα όλα τα κατασκευαστικά χαρακτηριστικά ενός καλωδίου, πχ η καθαρότητά του σε χαλκό ή το είδος του διηλεκτρικού, το πάχος των καλτσών του και η απόσταση των αγωγών του, καθώς κι αν τα κατούρησε ή όχι παρθένα, όλα μα όλα εμπεριέχονται στην σύνθετη ή μιγαδική του αντίσταση και στην ονομαστική του ωμική αντίσταση.

εν ολίγοις, αν φτιάξεις ένα καλώδιο που να έχει ακριβώς την ίδια σύνθετη αλλά και ωμική αντίσταση με ένα άλλο καλώδιο, αυτά τα δυό καλώδια θα ακούγονται ακριβώς το ίδιο. κι ας είναι το ένα από αγωγούς χρυσού και πλατίνας και το άλλο από κέτσαπ και μαρμαρόσκονη.

διότι τα ηλεκτρόνια που βολτάρουν από δω κι απο κει, δεν επηρεάζονται από το αν τα αγαπάς ή όχι, από το αν τα έχει κατουρήσει παρθένα ή όχι. επηρεάζονται από την ωμική αντίσταση του αγωγού και από την μιγαδική αντίσταση του αγωγού. από τίποτε άλλο. τελεία. στοπ. έλεος....


κωστα ξεχνας και κατι ακομα!




















































την αξια τους!!!!!:107:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

αυτό που θα ήθελα κάποτε να γίνει κατανοητό, είναι πως όλα μα όλα τα κατασκευαστικά χαρακτηριστικά ενός καλωδίου, πχ η καθαρότητά του σε χαλκό ή το είδος του διηλεκτρικού, το πάχος των καλτσών του ή αν "κρυογεννήθηκε" ή "κρυοαναζωογονήθηκε", το αν συστράφηκε και η απόσταση των αγωγών του, καθώς κι αν τα κατούρησε ή όχι παρθένα, όλα μα όλα εμπεριέχονται στην σύνθετη ή μιγαδική του αντίσταση και στην ονομαστική του ωμική αντίσταση. όλα αυτά τα κατασκευαστικά χαρακτηριστικά, επηρεάζουν αυτές τις 2 παραμέτρους.

εν ολίγοις, αν φτιάξεις ένα καλώδιο που να έχει ακριβώς την ίδια σύνθετη αλλά και ωμική αντίσταση με ένα άλλο καλώδιο, αυτά τα δυό καλώδια θα ακούγονται ακριβώς το ίδιο. κι ας είναι το ένα από αγωγούς χρυσού και πλατίνας και το άλλο από κέτσαπ και μαρμαρόσκονη.

διότι τα ηλεκτρόνια που βολτάρουν από δω κι απο κει, δεν επηρεάζονται από το αν τα αγαπάς ή όχι, από το αν τα έχει κατουρήσει παρθένα ή όχι. επηρεάζονται από την ωμική αντίσταση του αγωγού και από την μιγαδική αντίσταση του αγωγού. από τίποτε άλλο. τελεία. στοπ. έλεος....

τωρα που τα λες ολα αφτα σαν να εχεις δικιο, '
θυμαμαι σε ενα ιρλανδικο φορουμ πουρων βρεχαν ενα πουρο και μετραγαν ποση ωρα ηθελε να καει σε σχεση με ενα στεγνο.Υποψιν το φορυμ το εχει ελληνας ....
Αρα δεν ειναι κακη ιδεα να δοκιμασω καποια πραματα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.382
Reaction score
125.504
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

κωστα ξεχνας και κατι ακομα!




















































την αξια τους!!!!!:107:
δυστυχώς ή ευτυχώς, η "αξία" τους, δηλαδή το κόστος τους, δηλαδή το βάρος τους σε ευρώπουλα, δεν επηρεάζει ούτε την σύνθετη ούτε την ωμική τους αντίσταση.:126:

το μόνο που επηρεάζει είναι τα ...αισθήματα ζήλειας του γείτονα χαλιεντά με τα φτηνότερα καβλώδια!:137::138:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.382
Reaction score
125.504
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

κοίτα, εμένα δε με νοιάζει ούτε πόσο έχει, ούτε πόσο το πλήρωσες, τίποτα από αυτά δε θα σε ρωτήσω, μου είναι αδιάφορα αυτά.

το μόνο που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι το εξής:

τι σύνθετη ωμική αντίσταση είχε το καλώδιο ηχείων που είχες πριν και τι αυτό που πήρες μετά.

απλή ερώτηση, απαντάται με 2 νούμερα.
δεν ειμαι καλος στα νεοελληνικα
αλλα,
αφτο το καλωδιο το συγκρινα με μια σειρα πιο κατω σε τιμη
και δυο πιο πανω .
Για τα αφτια μου και για την χρηση που το ηθελα μου ειναι μια χαρα.
Εννοηται τα 2 πιο πανω καλωδια ηταν της ιδια εταιριας.
Παραλληλα ειχα αλλα 2 καλωδια (αλλες 2 εταιριες)
Πριν απο αυτα ειχα αλλη μια εταιρια
πριν μια σειρα πιο κατω της ιδιας εταιριας
πιο πριν μια απο τα ιδια
ακομα πιο πριν παλι μια απο τα ιδια
στερνη φορα της ιδια εταιριας ειχα την εισαγωγικη σειρα.
Πριν απο αυτην την εταιρια ειχα μια αλλη που εκανα το ιδιο τεστ με ολες της σειρες της.
Ακομα πιο πριν επαιζα με σουπρα κιμπερ κουεστ .Και κατι του κιλου απο σακιωτη -οντιο σοου.
Απο εκει και μετα αποφασισα να κσεκινησω το δικο μου σοου.


Οι πιο πανω εταιριες ηταν οι
synergistic-chord
xlo
ultralink
εν το μεταξυ δοκιμασα κατι electra glide-elrod-MIT-audioquest-kimber-mogami-shunyata...και καμποσα αλλα.
Γενικα εχω μια ασθενεια με τις ακροασεις καλωδιων.....
ξέχασα να σου πω πως δε με ενδιαφέρουν οι μάρκες των καλωδίων, ούτε πόσα δοκίμασες.:138:

το μόνο που με ενδιαφέρει να μάθω (και αυτό σε ρωτάω) είναι το εξής:

τι σύνθετη ωμική αντίσταση είχε το καλώδιο ηχείων που είχες πριν και τι αυτό που πήρες μετά.:126:

δε θέλω καμιά άλλη πληροφορία.:136:

οκ?

έγινα κατανοητός?:145:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.407
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top