Το καλύτερο Cd player όλων των εποχών???

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Η ΝΑΙΜ παρουσίασε το cd555 το οποίο σύμφωνα με τους μηχανικούς ήχου της εταιρίας είναι το καλύτερο cd player που έχει κατασκευαστεί ποτέ...

Δεν αναπαραγάγει SACD ή DVD Audio απλά γιατί σύμφωνα με την εταιρία την ενδιέφερε να φτιάξει το καλύτερο cd player, κια όχι ακόμα ένα universal player.



Το Cd555 αποτελείτε από δύο μονάδες εκ των οποίων η μία αναλαμβάνει την τροφοδοσία και η άλλη περιέχει το transport και το DAC. Από το τροφοδοτικό βγαίνον 2 χοντρά καλώδια εκ των οποίων το ένα θα τροφοδοτήσει τα αναλογικά κυκλώματ και το άλλο τα ψηφιακά κυκλώματα του player.

Το δισκάκι μπαίνει στο πάνω μέρος του player όπου και συναντάμαι τον μηχανισμό οδήγησης Philips Pro. Στο εσωτερικό του player κάποιος μπορεί να βρει επταπολικά φίλτρα εξόδου,και ένα low jitter clock με ανεξάρτητη και σταθεροποιημένη τροφοδοσία. Οι ιδιοτροπίες συνεχίζονται στο πίσω μέρος του player όπου υπάρχουν μόνο αναλογικές έξοδοι και μάλιστα καμμία δεν είναι variable. Όπως δήλωσαν οι υπεύθυνοι της εταιρίας "το cd απευθύνεται σε αυτούς που θέλουν το καλύτερο οπότε δεν υπήρχε λόγος ύπαρξης ψηφιακής εξόδου"!!!!
 



Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Eγω θα πω πως ειναι ασχημο κατ' αρχην.
Ποσο τιμαται η εν λογω συσκευη αγαπητε Σπυριδωνα?
 




Μηνύματα
402
Reaction score
2
Καλό μήνα!

Ας μην συγχυζόμαστε, μάλλον οι εταιρίες με τον πανικό νέων συσκευών που παρουσιάζονται στην αγορά, αποφάσισαν να πουλούν πακέτο τα συστήματά τους.
Μπορεί να είναι νέα μόδα που ξεκίνησε από την Αγγλία, σας θυμίζω το νέο τρανσπορτ της M.Fidelity και σιγά σιγά θα δούμε αυτό το φαινόμενο και σε άλλες εταιρίες.
Δεν ξέρω κάτι, αλλά…υποπτεύομαι ότι κάπου εκεί θα οδηγηθούν τα πράγματα!
 

V

VIDEOMIX

Guest
To φαντάστηκα οτι θα ήταν τόσο ακριβό. Και τι διαφορά μπορεί κάποιος να καταλάβει ακούγωντας απο την εν λόγο συσκευή εν σχέση με μια καλή άλλη, της τάξεως των 500 ευρό; (και πολλά είπα)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δεν ξέρω κάτι, αλλά…υποπτεύομαι ότι κάπου εκεί θα οδηγηθούν τα πράγματα!
Αντώνη άμα είναι έτσι να τα χαίρονται τότε τα σιντιά τους. Αυτοί έχουν μπει στην λογική να βγάζουν ένα hi end προϊόν που απευθύνεται σε μια αγορά το πολύ 500 ατόμων παγκοσμίως. Σιγά να μην τους υποστηρίξουμε κιόλας. Και το θέμα, αν με εννοείς, δεν είναι η τιμή...
 

Μηνύματα
183
Reaction score
0
Καλό μήνα!

Ας μην συγχυζόμαστε, μάλλον οι εταιρίες με τον πανικό νέων συσκευών που παρουσιάζονται στην αγορά, αποφάσισαν να πουλούν πακέτο τα συστήματά τους.
Μπορεί να είναι νέα μόδα που ξεκίνησε από την Αγγλία, σας θυμίζω το νέο τρανσπορτ της M.Fidelity και σιγά σιγά θα δούμε αυτό το φαινόμενο και σε άλλες εταιρίες.
Δεν ξέρω κάτι, αλλά…υποπτεύομαι ότι κάπου εκεί θα οδηγηθούν τα πράγματα!
Φίλε Χατζηκωνσταντή, sorry αλλά εγώ συγχύζομαι με την τιμή αυτή και μάλιστα πολύ.
Διότι μπορεί να θέλω στο μέλλον κορυφαία πηγή αλλά οι άνθρωποι ξέφυγαν, 20 χρόνια μετά την κυκλοφορία του cd και ακόμη πληρώνουμε τις αμαρτίες του. Και η πλάκα θα είναι ότι άμα αποκτήσεις αυτό το μηχανάκι ένα χρόνο μετά θα βγει κάποιος άλλος με 4000 ευρώ και θα το σκοτώνει. Δεν έχουν καταλάβει ότι στα ψηφιακά οι τιμές πρέπει να πέφτουν και η ποιότητα να ανεβαίνει όπως καλή ώρα στους βιντεοπροβολείς;
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Όχι ρε συ φίλε. Το πόσο κοστολογεί ο κάθε ένας την μαγκιά του, την τεχνογνωσία του και το r&d του δεν με ενδιαφέρει. Χ@στηκα αν πει 100.000 ευρά. Απλά δεν θα το πάρω εγώ. This is hi end είπαμε και το ακριβό, ασχέτως αν είναι και καλό ή όχι, είναι συνήθεια. Φυσικά μερικά πράγματα προκαλούν.

Τα άλλα με ενοχλούν περισσότερο όμως...
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Όλα αυτά (περίεργες τιμολογήσεις κλπ κλπ) είναι απλά θέμα marketing. Η ΝΑΙΜ (και η κάθε ΝΑΙΜ) δεν περιμένει να πουλήσει αυτό το προϊόν (άντε κανένας Σαουδάραβας ή κανένας ζαμπλουτος Ασιάτης να το αγοράσει).

Απλά με τέτοιες κινήσεις προσπαθούν να αυξήσουν τις πωλησεις των φθηνότερων players. Αυτός που θα δει σε μία έκθεση το πανάκριβο player και εντυπωσιαστεί μπορεί να κατευθυνθεί λόγω της έλλειψης των χρημάτων στα φθηνότερα μοντέλα της εταιρίας. Αλλά όχι μόνο αυτό. Δημιουργείται ένα Hype στον ειδικό τύπο και έτσι έχει δωρεάν διαφήμιση.

Και φυσικά δεν είναι μόνη σε αυτό το παιχνίδι η NAIM. Οι παίκτες είναι πολλοί και πλέον έχει αρχίσει ένα παιχνίδι εντυπώσεων για το ποιος θα κάνει την μεγάλη υπερβολή.

Φυσικά όσο καλή και να είναι η οποιαδήποτε συσκευή, όσο ποιοτικά υλικά και να έχει, όσο R&D να έχει πέσει δεν δικαιολογείται τέτοια τιμή (μιλάμε για πάνω από 20.000€).

Ειδικά για τα ψηφιακά πιστεύω ότι κάτι αλλάζει σιγά σιγά στις τιμές και κάποιες εταιρίες κοστολογούν πιο συνετά. Αλλά πάλι απέχουμε πολύ από το να έχουμε φθηνό και πολύ καλό ήχο. Στα ενισχυτικά όμως που ακόμα πληρώνεις τα μαλλιά της κεφαλής σου τι γίνετε???
 

Μηνύματα
402
Reaction score
2
"Απλά δεν θα το πάρω εγώ."

Κάνε μας δύο!

"Τα άλλα με ενοχλούν περισσότερο όμως..."

Αυτό προσπαθώ να μαντέψω. Που το πάνε?
Μαλλον είναι η λογική που αναφέρει ο κος Μπλιάτσος, λογική που ξεκίνησε από την αυτοκινητοβιομηχανία βλ. Α 140, είναι Μερτσέντα, άσχετα του τι προσφέρει για αυτά που ζητάει... Έχω κάτι κορυφαίο (σε χρήμα τουλάχιστον), αφού δεν μπορείς να το πάρεις πάρε το φθηνότερο για να λες ότι έχεις ΝΑΙΜ, π.χ.

Κος Videomix:
"To φαντάστηκα οτι θα ήταν τόσο ακριβό. Και τι διαφορά μπορεί κάποιος να καταλάβει ακούγωντας απο την εν λόγο συσκευή εν σχέση με μια καλή άλλη, της τάξεως των 500 ευρό; (και πολλά είπα)"

Προσωπική άποψη: Ε! Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Υπάρχουν διαφορές, αλλά όχι αξίας 21.000ευρώ, αν και τελικά δεν ξέρω αν κάτι τέτοια μπορούν να τιμολογηθούν με κάποιο τρόπο.
Αλλά ότι υπάρχουν, υπάρχουν.
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.102
Την πολιτικη αυτη η Νaim την εχει σε ολες της τις σειρες. Ακομα και το εισαγωγικο player της εταιρειας (CD5i) δεν εχει ψηφιακη εξοδο. Εκει η δικαιολογια ειναι οτι ο αγοραστης ενος φθηνου player (γυρω στα 1200 ευρο, πολυ φθηνο για την εταιρεια!!!) δεν θα ασχοληθει με ψηφιακες συνδεσεις. Ο βλακας λοιπον αγοραστης της κατηγοριας των 1000 ευρο, δεν θα σκεφθει ποτε να χρησιμοποιησει ενα εξωτερικο DAC αλλα ουτε θα θελησει να αντιγραψει CD :shock:

Τα σχολια δικα σας...
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Το Harman Kardon HD-970 που έχω πρέπει να είναι για τα μπάζα.Εκτός από ψηφιακή έξοδο έχει και ψηφιακή είσοδο....αμαρτία...
Άσε που παίζει και MP3 (ναι ναι ξέρετε αυτά τα κακόμοιρα αρχεία ήχου που μεταφέρονται από εκείνα τα ελεινά τηλεφωνικά καλώδια μήκους χιλιομέτρων...)
Θα το πετάξω!
Naim σ'ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια!
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.102
Δεν ηξερες, δε ρωταγες; Αντε τωρα να το πουλησεις γρηγορα να παρεις το Naim. Λεγεται αναβαθμιση :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Μηνύματα
644
Reaction score
7
Κατά την άποψή μου αυτό που ήθελε η ΝΑΙΜ να πετύχει το πέτυχε. Πρώτον μιλάνε όλοι γιαυτό έστω και αρνητικά. Δεύτερον θέμα γοήτρου, (είναι σημαντικό να είσαι ο καλλίτερος). Τρίτον η ΝΑΙΜ δεν ενδιαφέρεται να χρυσοπουλάει το συγκεκριμένο cdp, έχει και προσιτή σειρά. Απο την άλλη πάντα η φιλοσοφία της ΝΑΙΜ ήταν τα όχι ανοικτής φιλοσοφίας συστήματα (ALL NAIM SYSTEMS ακόμη και τα καλώδια και τα βύσματα). Οπότε η ΝΑΙΜ το μόνο που έκανε ήταν να αμφισβητήσει τον ανταγωνισμό και μετά να στρογγυλοκαθήσει στην κορυφή. Κατά την άποψή μου τιμιώτατο μαρκετίστικο τέχνασμα.
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Βαγγέλη συμφωνώ μαζί σου.

Αλλωστε αυτό που ήθελε η συγκεκριμένη εταιρεία το κατάφερε με το παραπάνω.
Πόσοι θα ονειρεύονται να αποκτήσουν αυτό το πανάκριβο player? αλλά και πόσοι θα αγοράσουν τα φθηνότερα μοντέλα,έχοντας εμπιστοσύνη και καλά στο όνομα της εν λόγο εταιρείας? :?: :?: :?:
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.102
.
Πόσοι θα ονειρεύονται να αποκτήσουν αυτό το πανάκριβο player? αλλά και πόσοι θα αγοράσουν τα φθηνότερα μοντέλα,έχοντας εμπιστοσύνη και καλά στο όνομα της εν λόγο εταιρείας?
Παντως εγω ουτε το ονειρευομαι, ουτε θα βαλω Naim στο συστημα μου. Οχι οτι δεν παιζουν καλα, αλλα οντως πρεπει ολο το συστημα να ειναι Naim. Mε τα χρηματα που κοστιζει το CDP, προτιμω να παρω κατι σαν τα ηχεια σου Γιωργο. Πολυ μεγαλυτερη ηχητικη διαφορα απο ενα player. Και θα'χα και ρεστα μερικες χιλιαδες για δισκους...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.488
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top