Το καφενείο των φιλόζωων

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.541
OK δεν εκανα παραθεση αλλα για το ακριβως πριν την απαντηση μου (16)
Μα γι' αυτό σε ρωτάω κι εγώ. Τι δεν είναι έτσι; Ότι αυτός που παίρνει την ακριβή γατοτροφή ψωνίζει ακριβό κρέας για τον ίδιο; Εντάξει, υπάρχουν και πυροβολημένοι αλλά δεν τους υπολογίζω.

Με το άλλο που έγραψα για τις τιμές, περιγράφω ότι όσο πέφτουμε στην τιμή πολλαπλασιάζονται οι πιθανότητες της δεύτερης ποιότητας, μέχρι ενός σημείου που είμαστε πλέον σίγουροι. Κι όταν μιλάμε για διαφορές ποιότητας δεν συγκρίνουμε σάπια με καλά. Στο μοσχάρι, για παράδειγμα, το ολόφρεσκο κρέας που δεν έχει σιτέψει ένα ελάχιστο χρονικό διάστημα είναι β ποιότητα, η μπριζόλα που δεν έχει ενδομυϊκό λίπος είναι β κλπ.
 

Μηνύματα
210
Reaction score
134
Δεν ξέρω συγκεκριμένα ποιοί είναι οι έλεγχοι. Φαντάζομαι να μην υπάρχουν κάποια στοιχεία ή κάποιοι δείκτες να πληρούν κάποιες προϋποθέσεις. Δεν λέω ότι έχω πάρει ως κανόνα το παραπάνω που ανέφερα αλλά όπως αναφέρω μου του έχουν πει 2 παιδικοί μου φίλοι και όχι από κάποια ράδιο αρβύλα. Αυτό που λες για την νοστιμιά δεν νομίζω ότι ισχύει πλέον. Όσο για την ντομάτα μόνο στις βιολογικές πλέον αλλάζει ή γεύση λόγω εποχής.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Θα έχετε παρατηρήσει ότι σε πολλά προϊόντα οι τιμές έχουν πέσει αισθητά και αυτό είναι βεβαίως πολύ καλό.
Βλέπουμε ότι πουλάνε στα Super Market κοτόπουλο με 2 € το κιλό (1,99 για την ακρίβεια), χοιρινό με 3,5 € το κιλό κ.λ.π.
Άσε που πλέον στην TV η διαφήμιση πέρασε σε άλλο στάδιο και καθημερινά έχουμε τον εκάστοτε τελάλη να μας λέει τις προσφορές της ημέρας του βερόπουλου, του μαρινόπουλου, του καρφουρ, του λιντλ, του mymarket και δεν ξέρω ποια άλλα S/M
Όμως όταν η τροφή των ανθρώπων, που πάλι είναι ακριβή για μερικούς, έχει τέτοια τιμή απορώ τι περιέχει η τροφή της γάτας και έχει αυτή την εξωφρενική τιμή.

http://www.petamazon.gr/index.php/c...oyal-canin-maine-coon-me-poulerika-2kg-detail

Με 8,5 € το κιλό παίρνεις μοσχάρι ή αρνάκι ή κάτι πιο γκουρμέ τέλος πάντων.
Δίνουν τόσα λεφτά για την τροφή της γάτας;
Αντίστοιχα έχει και τροφές σκύλου με τέτοια τιμή.

Έβαλα το λινκ αλλά κράτησα και την φωτό από την επιφάνεια εργασίας για να μείνει.
Μόλις αλλάξουν το προϊόν, το λινκ δεν θα λειτουργεί, οπότε τουλάχιστον να φαίνεται στην φωτό τι συζητάμε.
Έχουμε και τις διαφημίσεις που λένε για τα σκυλιά με τερηδόνα και πως να τα προστατέψουμε από αυτήν με τα ειδικά (και ακριβά) μπισκότα.
Εδώ άλλος δεν έχει ούτε για οδοντόβουρτσα, πόσο μάλλον για οδοντίατρο.
Ακριβή είναι, ή εμένα μου φαίνεται;
Μιχάλη το θέμα ειναι οτι όσοι έχουμε κατοικίδια είμαστε πολυ ευαίσθητοι με αυτά και οι περισσότεροι τα έχουμε σαν παιδιά. Αυτο η εκάστοτε εταιρία το εκμεταλλεύεται και για αυτο οι τιμές των τροφών του ειναι εξωφρενικά ακριβές ανά κιλό και εάν αναλογιστείς και οτι οι πρώτες ύλες ειναι αμφιβόλου προέλευσης τότε το θέμα πάει στην κλοπή.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Μην ξεχνας ομως οτι ολες οι σκυλογατο-τροφες εχουν μια διαδικασια για να γινουν ετσι.

Και σκ@τα να περναγες απο τετοια διαδικασια θα ειχε καποιο σημαντικο κοστος πιστευω. 10 ευρω το σακουλακι θα το πληρωνες ανετα, γιατι μονο το ενοικιο, προσωπικο, μηχανηματα, ασφαλιση, συντηρηση, αποθηκευση, κλπ ηταν αρκετα για να σου ερθουν τα κοπρανα σε τιμη σταβλισιας μπριζολας!
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
[ΌQUOTE="miss xfader, post: 2041209, member: 6720"]Μα γι' αυτό σε ρωτάω κι εγώ. Τι δεν είναι έτσι; τι αυτός που παίρνει την ακριβή γατοτροφή ψωνίζει ακριβό κρέας για τον ίδιο; Εντάξει, υπάρχουν και πυροβολημένοι αλλά δεν τους υπολογίζω.]

Δεν με θεωρω πυροβολημενο......Ενυαξει φανταζομαι ότι υπερβαλεις .Δεν παιρνω τετοια τροφη αλλα και αυτή που αγοραζω εγω δεν είναι και πολύ φθηνη αναλογικα.Ειναι και αρκετα τα στοματα...Βεβαια ειμαστε σε ένα φορουμ που εχει μελη ανθρώπους που εχουν δωσει εκατοντάδες ευρω για καλωδια USB που κουβαλάνε data...Nα σχολιασουμε¨"πεινανε παιδακια" και αλλα γραφικα?[/QUOTE]
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.808
Εγώ πάντως που αγοράζω σκυλοτροφή σε κονσέρβα των 1300 γραμμαρίων με 1,25 ευρώ, την θεωρώ "προσγειωμένη" τιμή και ποιοτικώς φαίνεται καλή.
Όχι επειδή την δοκίμασα εγώ, αλλά βλέπω πως την τρώνε και το σκυλί, αλλά και οι γάτες.
Δεν θεωρώ υπερβολή να αγοράζει κάποιος ακριβή και καλή μπριζόλα για να φάει ο ίδιος.
Αλλά μου φαίνεται υπερβολή να κοστίζει τόσο μια σκυλο-γατοτροφή.
Θα έδινα ευχαρίστως π.χ. 25 ευρώ το κιλό για πολύ καλής ποιότητας μπριζόλα, αλλά δεν θα έδινα τόσα για την τροφή του σκυλιού, όσο κι αν το αγαπάω.
Μου φαίνεται υπερβολή.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Οι περισσότεροι τα κατοικίδια τα έχουμε σαν παιδιά μας. Έχω ενα γερμανικό ποιμενικο και του δίνω Royal Canin. Η συγκεκριμένη τροφή έχει από 60€ - 82€ τα 15kg, εξαρτάται από που αγοράζεις. Η τροφή είναι πολύ σημαντικό πράγμα είτε είναι για σένα είτε για κάποιο τετραποδο μέλος της οικογένειας. Δεν θεωρώ υπερβολή ένα τέτοιο ποσό και ας τα δίνω δύσκολα. Αν δεν τον προσέξω στην διατροφή του θα τα δώσω στους γιατρούς.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.808
Έχει κι αυτό μια λογική βάση.

Εγώ έχω αυτή τη στιγμή ένα κοπρόσκυλο που στρατοπεδεύει έξω από το μαγαζί μου εδώ κι ένα χρόνο.
Δεν με αφήνει ακόμη να το πλησιάσω.
Η μόνη επαφή μας είναι να με αφήνει να το πλησιάσω ίσα για να μου μυρίσει το χέρι ή αν το ταΐζω στο στόμα του με το χέρι μου και ως εκεί.
Ακόμη δεν με άφησε να το χαϊδέψω.
Του έφτιαξα κι ένα σκυλόσπιτο πολύ σούπερ, με κοντραπλακάζ θαλάσσης και με μόνωση μέσα για το κρύο και απ΄έξω για την υγρασία, αλλά μέσα δεν μπαίνει με τίποτα.
Το γύρισα ώστε η πόρτα να είναι από την άλλη πλευρά, αλλά πάλι δεν μπαίνει.
Προτιμάει να κάθεται έξω επάνω σε ένα παλιό στρατιωτικό τζάκετ που του έβαλα.
Πρέπει να έχει ψυχολογικά.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.541
Δεν με θεωρω πυροβολημενο......Ενυαξει φανταζομαι ότι υπερβαλεις .Δεν παιρνω τετοια τροφη αλλα και αυτή που αγοραζω εγω δεν είναι και πολύ φθηνη αναλογικα.Ειναι και αρκετα τα στοματα...Βεβαια ειμαστε σε ένα φορουμ που εχει μελη ανθρώπους που εχουν δωσει εκατοντάδες ευρω για καλωδια USB που κουβαλάνε data...Nα σχολιασουμε¨"πεινανε παιδακια" και αλλα γραφικα?
Το "πυροβολημένος" δεν έχει πάντα κακή έννοια, ειδικά σε τέτοιο φόρουμ. ;)
Το χρησιμοποιώ για να δείξω αυτούς που αποτελούν μία μικρή ομάδα του συνόλου. Κι εγώ όταν είχα σκυλιά τους αγόραζα κρέας από το χασάπη και τους μαγειρεύαμε μέρα παρά μέρα.

Αν με ήξερες θα είχες καταλάβει ότι το "πεινάνε παιδάκια" με αφήνει αδιάφορο.
 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.808
Νάτο το χαζό.


Ήταν παρέα με άλλα δύο. Τα άλλα αποχώρησαν, αλλά αυτό έμεινε εδώ σε μένα.



Προτιμάει να κάθεται στο τζάκετ κάτω από το μηχανάκι μου, παρά να μπει στο σπιτάκι του που είναι δίπλα.


[DOUBLEPOST=1454139605][/DOUBLEPOST]Κοιτάξτε τι ωραίο σπιτάκι έχει.


Με μόνωση από ειδικό φύλλο σαν φελιζόλ για το κρύο αλλά μέσα αράζουν οι γάτες κι αυτό κάθεται και ψοφάει στο κρύο.



Έχει κανείς καμιά ιδέα τι φταίει και δεν μπαίνει μέσα;
 
Last edited:



Μηνύματα
518
Reaction score
460
Νάτο το χαζό.


Ήταν παρέα με άλλα δύο. Τα άλλα αποχώρησαν, αλλά αυτό έμεινε εδώ σε μένα.



Προτιμάει να κάθεται στο τζάκετ κάτω από το μηχανάκι μου, παρά να μπει στο σπιτάκι του που είναι δίπλα.


[DOUBLEPOST=1454139605][/DOUBLEPOST]Κοιτάξτε τι ωραίο σπιτάκι έχει.


Με μόνωση από ειδικό φύλλο σαν φελιζόλ για το κρύο αλλά μέσα αράζουν οι γάτες κι αυτό κάθεται και ψοφάει στο κρύο.



Έχει κανείς καμιά ιδέα τι φταίει και μπαίνει μέσα;
Το κόλπο με το τζάκετ μπορεί να πιάσει.
 

S

sk4t4

Guest
Μπορεί εμας να μας φαίνεται ακριβό αλλά σίγουρα υπάρχει κάποιος που το αγοράζει.
Οπότε το τι είναι ακριβό και τι όχι είναι πολύ σχετικό.
Αφού υπάρχει η εταιρία/προϊον στην αγορά τότε έχει το κοινό του. Απλά δεν είμαστε εμείς μέσα σ'αυτό.
Όλα είναι σχετικά.
Ένας γνωστός μου δεν ήθελε να δώσει 500 ευρώ για μια 50ρα τηλεόραση γιατί του φαινόταν ακριβή, έδωσε όμως 350 ευρώ για τελικό καζανάκι στο αυτοκίνητό του με χαρακτηριστική άνεση.

Σχετικά με το ότι πέφτουν οι τιμές σε όλα τα είδη και αυτό είναι καλό θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω.

Και παρόλο που τα πράγματα είναι ultra δύσκολα γενικά αυτό τον καιρό (τα τελευταία 8 χρόνια δηλαδή), καλό θα είναι να μην αγοράζετε κοτόπουλο με 2 ευρώ το κιλό ή χοιρινό με 3,5 γιατί σε λίγο θα βγάζουμε βυζιά και στον κώλο.
Εγώ όταν ήμουν 15 χρονών θυμάμαι τα κοριτσάκια πλάκα, ούτε στήθος ούτε κώλο.
Τώρα τα 15χρονα κορίτσια είναι πλήρως ανεπτυγμένες γυναίκες, το έχετε προσέξει?

Επίσης σε λίγα χρόνια η χοληστερίνη δε θα υπάρχει σαν πάθηση, οι διαβητικοί θα είναι η μάστιγα των επομένων ετών.

Όλα αυτά λόγω της "φτηνής" διατροφής...
Μα,οι διαβητικοι ειναι ηδη μαστιγα.Ενας στους δεκα στην Ελλαδα ειναι διαβητικος,ειτε το γνωριζει,ειτε οχι.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.808
Λοιπόν.
Έβαλα το μπωλ με το φαγητό του μέσα στο σπιτάκι και μπήκε ίσα ίσα να το φτάνει με το πόδι του και να το τραβήξει στην άκρη και το έφαγε εκεί.
Δεν μπορούσε να το βγάλει έξω σέρνοντάς το, διότι υπάρχει εκεί το υπερυψωμένο ξύλο.
Το τζάκετ το έβαλα μέσα και απλά μπήκαν και την άραξαν οι γάτες.
Κι αυτό τις έβλεπε απ΄έξω το ηλίθιο.
Ακόμη κι αυτές τις μέρες που είχαμε ψόφο, καθόταν κι έτρεμε και μέσα δεν έμπαινε.
Τι να πω, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
 

Μηνύματα
299
Reaction score
617
Έχει κανείς καμιά ιδέα τι φταίει και μπαίνει μέσα;
Μαλλον επειδη πανε τα γατιά στο σπιτάκι.
Οταν μαζέψαμε ενα γάτο και πηγε 2-3 φορές στο σπιτι του σκύλου, μετα ο σκύλος δεν ξαναπήγε στην βίλλα του.
Μετά, το μούτρο ο γάτος (Τόλη τον ελεγε ο πατέρας μου) πήγαινε να κοιμηθει στην πλάτη του σκύλου και στο σπίτι κανείς.
Αλλαζε θέση ο σκύλος απο κοντά και ο γάτος.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Λοιπόν.
Έβαλα το μπωλ με το φαγητό του μέσα στο σπιτάκι και μπήκε ίσα ίσα να το φτάνει με το πόδι του και να το τραβήξει στην άκρη και το έφαγε εκεί.
Δεν μπορούσε να το βγάλει έξω σέρνοντάς το, διότι υπάρχει εκεί το υπερυψωμένο ξύλο.
Το τζάκετ το έβαλα μέσα και απλά μπήκαν και την άραξαν οι γάτες.
Κι αυτό τις έβλεπε απ΄έξω το ηλίθιο.
Ακόμη κι αυτές τις μέρες που είχαμε ψόφο, καθόταν κι έτρεμε και μέσα δεν έμπαινε.
Τι να πω, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.
Θέλει υπομονή. Μακάρι να ήταν έτσι, με την πρώτη. Και βγάλε τα γατια έξω.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.808
Το κακό είναι ότι δεν με αφήνει και να το πλησιάσω, να το χαϊδέψω.
Ζω για την μέρα που θα με αφήσει να το χαϊδέψω.
Με βλέπει και τρέχει, κουνάει την ουρά του, κάνει σαν τρελό από τη χαρά του, χοροπηδάει, αλλά δεν μ΄αφήνει να το αγγίξω.
Το πλησιάζω και φεύγει.
Και το έχω εδώ ένα χρόνο και κάτι, από τότε που ήρθα σε αυτό το μαγαζί πέρυσι τον Ιανουάριο.
Πάντως δεν ξέρω από που έχει τέτοια φοβία, αλλά κάποια στιγμή που πέταξα κάποιο σκουπίδι για να πετύχω το καλάθι αχρήστων και μου έπεσε απ΄έξω, πήγα και έσκυψα να το πάρω και με το που με είδε το ηλίθιο άρχισε να τρέχει με χίλια.
Νόμιζε ότι έσκυψα να πάρω πέτρα και να το χτυπήσω.
Αλλά μετά από ένα χρόνο να με φοβάται ακόμη;
Τι στο διάολο;
Α! και είναι θηλυκό.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top