Το καφενείο των φιλόζωων

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Πάντως , όπως έχω ακούσει εγώ, ούτε κόκαλα, ούτε ψωμιά, ούτε αποφάγια δεν πρέπει να τους δίνουμε.Εκτός αν δεν υπάρχει δυνατότητα.
Οι κροκέτες περιέχουν όλα όσα χρειάζονται.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Και εδω θα επανελθω στο: ψαξιμο ψαξιμο διαβασμα ψαξιμο ψαξιμο καλος κτηνιατρος για συμβουλες ψαξιμο ψαξιμο ψαξιμο ψαξιμο ψαξιμο ψαξιμο ψαξιμο.
 





Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Μην ξεχνας ομως οτι ολες οι σκυλογατο-τροφες εχουν μια διαδικασια για να γινουν ετσι.

Και σκ@τα να περναγες απο τετοια διαδικασια θα ειχε καποιο σημαντικο κοστος πιστευω. 10 ευρω το σακουλακι θα το πληρωνες ανετα, γιατι μονο το ενοικιο, προσωπικο, μηχανηματα, ασφαλιση, συντηρηση, αποθηκευση, κλπ ηταν αρκετα για να σου ερθουν τα κοπρανα σε τιμη σταβλισιας μπριζολας!
Που είσαι συ βρεεεεεεεεεεεε?
 



Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Εμένα μ' αρέσει π.χ. το κεφαλοτύρι σαγανάκι.
Στον σκύλο όμως δεν αρέσει. Ούτε το ροκφόρ.
Πως θα δίνουμε στον σκύλο, ότι μαγειρεύουμε για μας;
Τρώει ο σκύλος αρακά και φασολάκια;
Μπάμιες; :D :D
Τη γλύτωσες, όπως έχω διαβάσει δεν κάνει να τρώνε ούτε γαλακτοκομικά. Φασολάκια και αρακάς προβλέπονται. Το σκυλί που πρόσφατα υιοθετήσαμε, τρελαίνεται για τα όσπρια ( ρεβίθια και φασόλια τα τσακίζει, αν της βάλεις και τη σούπα ακόμα καλύτερα! ).
 

Μηνύματα
1.016
Reaction score
1.187
Μην ξεχνας ομως οτι ολες οι σκυλογατο-τροφες εχουν μια διαδικασια για να γινουν ετσι.

Και σκ@τα να περναγες απο τετοια διαδικασια θα ειχε καποιο σημαντικο κοστος πιστευω. 10 ευρω το σακουλακι θα το πληρωνες ανετα, γιατι μονο το ενοικιο, προσωπικο, μηχανηματα, ασφαλιση, συντηρηση, αποθηκευση, κλπ ηταν αρκετα για να σου ερθουν τα κοπρανα σε τιμη σταβλισιας μπριζολας!
Ακριβως! Πληρωνεις για την επιπλεον επεξεργασια - υπηρεσια περισσοτερο, παρα για το προιον ως πρωτη υλη.
Για τον ιδιο λογο το πιτουρο ειναι πιο ακριβο απο το σιταρι!
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
επιγραμματικά....
ταΐζουμε ξηρα τροφη καλης ποιοτητας.
συνηθως και δυστυχως οι καλες είναι και ακριβες.
Τα σκυλάκια δεν είναι γατακια. Τρωνε ένα μικρο ποσοστο πρωτεΐνης (γυρω στο 30% επι της ξηρας ουσιας της τροφης).
Το υπολοιπο υδατάνθρακες και λιπος.
Οι υδατάνθρακες μπορει να είναι καλαμποκια ρυζι πατατες, δεν εχει την παραμικρη σημασια για την πλειονότητα των σκυλων.
Μην σας πιανουν κορόιδα με μοδες σε τροφες grain free.
Μην σας πιανουν κορόιδα με τα διαφορα αθλια barf (ωμη τροφη και αηδιες...)
Τα σκυλάκια που τρωνε καλης ποιοτητας ξηρα τροφη στατιστικα ζουνε καποια χρονια παραπανω.
Το μαγειρευτό μπορει υπο συνθήκες να είναι ποιοτικοτερο. Στην πραξη ποτε δεν είναι ισορροπημένο.
Για να επιτυχεις με το μαγειρεμα την σωστη αναλογια των συστατικων που περιεχονται σε μια μεση ξηρα τροφη, θες 55 διαφορετικα συστατικα κατά το μαγειρεμα.
Παρακαλω πολύ, σε μεγαλόσωμες φιλες κατά την αναπτυξη (2-12 μηνων) ΜΟΝΟ τροφη ειδικα για μεγαλόσωμα κουταβια και ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα συμπληρώματα ασβεστιου. (οποιος δεν το τηρήσει αυτό 5 μερες μπαν και δωρεαν ακτινογραφιες αγκωνα/ωμου/ισχυων).

Αυτά για οσους εχουν 1-2 καμάρια...
για φιλόζωους σαν τον μελιδη, ότι μπορει να ταιζει αυτά τα αδεσποτακια που βοηθαει, καλο τους κανει. δεν μπα να είναι και μπαμιες... από τα σκουπίδια που θα ετρωγαν... μια χαρα....

ps... προσεχτε τι διαβαζετε στο ρημαδι το δικτυο.
τα εγκυρα και μαγκικα site (πχ dogfoodanalysis) που πουλανε δηθεν γνωσεις, τα φτιαχνουν μεγαλέμποροι τροφων για να προωθούν τις δικες τους. (ασε που βαζουν και αστερακια... σαν τον παλιο ΗΧΟ)...
ps... ειπαμε... ΟΧΙ ασβεστιο στα μεγαλόσωμα κουταβια....
 


Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
επιγραμματικά....
ταΐζουμε ξηρα τροφη καλης ποιοτητας.
συνηθως και δυστυχως οι καλες είναι και ακριβες.
Τα σκυλάκια δεν είναι γατακια. Τρωνε ένα μικρο ποσοστο πρωτεΐνης (γυρω στο 30% επι της ξηρας ουσιας της τροφης).
Το υπολοιπο υδατάνθρακες και λιπος.
Οι υδατάνθρακες μπορει να είναι καλαμποκια ρυζι πατατες, δεν εχει την παραμικρη σημασια για την πλειονότητα των σκυλων.
Μην σας πιανουν κορόιδα με μοδες σε τροφες grain free.
Μην σας πιανουν κορόιδα με τα διαφορα αθλια barf (ωμη τροφη και αηδιες...)
Τα σκυλάκια που τρωνε καλης ποιοτητας ξηρα τροφη στατιστικα ζουνε καποια χρονια παραπανω.
Το μαγειρευτό μπορει υπο συνθήκες να είναι ποιοτικοτερο. Στην πραξη ποτε δεν είναι ισορροπημένο.
Για να επιτυχεις με το μαγειρεμα την σωστη αναλογια των συστατικων που περιεχονται σε μια μεση ξηρα τροφη, θες 55 διαφορετικα συστατικα κατά το μαγειρεμα.
Παρακαλω πολύ, σε μεγαλόσωμες φιλες κατά την αναπτυξη (2-12 μηνων) ΜΟΝΟ τροφη ειδικα για μεγαλόσωμα κουταβια και ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ τα συμπληρώματα ασβεστιου. (οποιος δεν το τηρήσει αυτό 5 μερες μπαν και δωρεαν ακτινογραφιες αγκωνα/ωμου/ισχυων).

Αυτά για οσους εχουν 1-2 καμάρια...
για φιλόζωους σαν τον μελιδη, ότι μπορει να ταιζει αυτά τα αδεσποτακια που βοηθαει, καλο τους κανει. δεν μπα να είναι και μπαμιες... από τα σκουπίδια που θα ετρωγαν... μια χαρα....

ps... προσεχτε τι διαβαζετε στο ρημαδι το δικτυο.
τα εγκυρα και μαγκικα site (πχ dogfoodanalysis) που πουλανε δηθεν γνωσεις, τα φτιαχνουν μεγαλέμποροι τροφων για να προωθούν τις δικες τους. (ασε που βαζουν και αστερακια... σαν τον παλιο ΗΧΟ)...
ps... ειπαμε... ΟΧΙ ασβεστιο στα μεγαλόσωμα κουταβια....
Ντοκ, αυτό για το ασβέστιο στα μεγαλόσωμα κουτάβια μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο?
Έχω ένα ελληνικό καστοριανό τσομπανόσκυλο και μου είπανε να της δώσω έξτρα ασβέστιο (δεν το έκανα), γιατί απαγορεύεται???
Είναι περίπου 6-7 μηνών και είναι αρκετά μεγαλόσωμο ζώο.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Ντοκ, αυτό για το ασβέστιο στα μεγαλόσωμα κουτάβια μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο?
Έχω ένα ελληνικό καστοριανό τσομπανόσκυλο και μου είπανε να της δώσω έξτρα ασβέστιο (δεν το έκανα), γιατί απαγορεύεται???
Είναι περίπου 6-7 μηνών και είναι αρκετά μεγαλόσωμο ζώο.
Σε αυτή την ηλικία ο οργανισμός αδυνατεί να ρυθμίσει την απορρόφηση του ασβεστίου απο το έντερο και απορροφά ΟΛΟ το ασβέστιο που του δίνουμε.
Ακόμα και οι αθλιότητες ζωοτροφές έχουν περισσότερα ασβέστιο απο αυτό που απαιτείται. Όταν δίνουμε και έξτρα απορροφώνται τεράστιες ποσότητες που αρχικά εναποτίθενται στα οστά. Ο οργανισμός χονδρικά στο περιγράφω τώρα, προσπαθεί να το αποβάλει και εκρινει ορμόνες, αλλά μη ξέροντας ποιο του δώσαμε εμείς ουσιαστικά αποβάλει ασβέστιο απο τα οστά. Έτσι φθάνουμε στο αντίθετο αποτέλεσμα με χόνδροπάθεις και αύξηση των πιθανοτήτων δυσπλασίες των ισχύων και πλέον και του αγκώνα.
Οι τροφές για giant breed έχουν ΛΙΓΟΤΕΡΟ ασβέστιο ανά όγκος τροφής.
Στο περίπου αυτά, για να γίνουν κατανοητά....
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Γιατρε όταν εχεις χρονο γραψε και δυο τρεις γενικες οδηγιες τροφων για γατες
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Καλημερα φιλοζωοι, ο σκυλακος μου εζησε 15 χρονια, ρεκορ για λαμπραντορ, τρώγοντας αποκλειστικα ξηρα τροφη . Αντιθετα τα σκυλακια της μητερας μου που ετρωγαν απο την κατσαρολα ειχαν ολα καρδιολογικα προβληματα και κανενα δεν ξεπερασε τα 5-6 χρονια. Απο εμπειρια και ακολουθωντας τις οδηγιες της κτηνιατρου, μονο ξηρα τροφη καλης ποιοτητας.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.707
Τα δικά μου όλα ζουν ~15 χρόνια με ξηρή τροφή και κονσέρβα καθημερινά. :p
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
O τελευταίος σκυλος που θαψαμε (σαν γκριφον κατι) πεθανε ακριβως 18 και εφυγε με ευθανασια.Γατα μας εχει παει μεχρι 17.Βασικα με ξηρα τροφη σχετικα καλης ποιοτητας.(όχι τις πιο φθηνες)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.530
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top