Το καφενείο των φιλόζωων

Μηνύματα
909
Reaction score
333
τα πραγματα ειναι πολυ απλα δεν καταλαβαινω την τοση αναλυση
οπως καποιος δινει 800 ευρω για καλωδιο
γιατι καποιος που εχει σπανια γατα Ταυλανδης να μην δινει 16 ευρω για την τροφη της
υπαρχει καλωδιο των 30 ευρω
και τροφη γατας 0.49 λεπτα
 

Μηνύματα
657
Reaction score
188
Έχει κι αυτό μια λογική βάση.

Εγώ έχω αυτή τη στιγμή ένα κοπρόσκυλο που στρατοπεδεύει έξω από το μαγαζί μου εδώ κι ένα χρόνο.
Του έφτιαξα κι ένα σκυλόσπιτο πολύ σούπερ, με κοντραπλακάζ θαλάσσης και με μόνωση μέσα για το κρύο και απ΄έξω για την υγρασία, αλλά μέσα δεν μπαίνει με τίποτα.
Πρέπει να έχει ψυχολογικά.
δεν επρεπε να βαλεις τη μονωση, του θυμιζει το μερος απο οπου απεδρασε..:D
 

Μηνύματα
886
Reaction score
22
Ενδιαφέρον το θέμα.

Να ξεκινήσω λέγοντας οτι είναι λίγο άκυρη καταρχήν η σύγκριση τιμής μεταξύ φρέσκου κρέατος και κροκέτας π.χ.
Το φρέσκο κρέας μπορεί να έχει κι 70% υγρασία ενω η κροκέτα ελάχιστη.

Που σημαίνει 1 κιλό κρέας=300 γρμ κροκέτα περιπου

Δεύτερον, η κροκέτα ανάλογα και τα συστατικά (προσωπικά την θεωρώ τη χειρότερη διατροφή, αλλα αυτό είναι άλλο θέμα) περιλαμβάνει κι επεξεργασία που μπορεί να ανεβάσει την τιμή της.

Πάμε παρακάτω.Οπως ειπώθηκε παραπάνω, πολλοί απο μας τα κατοικίδια μας τα έχουμε σαν παιδιά μας και προσπαθούμε να τους προσφέρουμε οτι καλύτερο μπορούμε, ενίοτε και στερούμενοι εμείς κάποια πράγματα.

Διότι όποιος είναι υπεύθυνος κηδεμόνας, απο τη στιγμή που ανέλαβε υπο την προστασία του μια ψυχή, ΟΦΕΙΛΕΙ να της παρέχει την υψηλότερη ποιότητα ζωής που αντέχει η τσέπη του.

Δεν είναι υποχρεωτικό ξέρετε να μεγαλώσετε κάποιο σκυλούκο π.χ.Εαν κάποιος δεν μπορεί να το αντέξει, απλά ας μην αναλάβει κάποιον.Δεν είναι κακό.

Κακό είναι να πάρει ενα σκύλο και μετά επειδή τον βαρέθηκε (λες κι είναι ηχεία π.χ.) να τον...παροπλίσει σε κανα χωράφι, ταίζοντας τον τα κόκαλα απο το τραπέζι του και λίγο μπαγιάτικο ψωμί.Κι αυτά στην καλύτερη περίπτωση ενος παρατημένου σκύλου.

Για την περίπτωση σου Μιχάλη.
Μιχάλη είναι φανερό οτι το σκυλί έχει κακοποιηθεί πριν κι έχει φοβίες.Θέλει πολύ περισσότερη δουλειά και χρόνο για να σε εμπιστευτεί.Οσο καλή θέληση και να έχεις, το φαγητό μόνο δεν αρκεί.Οταν σε εμπιστευτεί όμως (εφόσον το επιδιώξεις), θα πρέπει να νιώσεις μεγάλη τιμή και ιδιαίτερη χαρά που έγινε αυτό.

Κλείνοντας να πω το εξής οσο αφορά τη διατροφή.Μακρυά απο κονσέρβες και δη φτηνές.Οκ σε περίπτωση ανάγκης επιβίωσης ενος σκύλου είναι καλύτερες απο το τίποτα.Αλλα μόνο απο αυτό.

Επίσης μακρυά κι απο κροκέτες φτηνές (κι ενίοτε ακριβές).Ο σκύλος δεν είναι κότα να τρώει πίτουρα και οι φτηνές έχουν πίτουρα, καλαμπόκια, και λοιπά χαμηλής ποιότητας προιόντα.Περεμπιπτόντως κάποιες που αναφέρθηκαν εδω κι είναι κι ακριβές είναι σκέτο πίτουρο αλλά έχουν το όνομα.Οσοι έχουν κατοικίδιο καλό είναι να μάθουν να διαβάζουν τα συστατικά και να μπορούν να αξιολογήσουν αν κάτι είναι καλό ή οχι.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.805
Για την περίπτωση σου Μιχάλη.
Μιχάλη είναι φανερό οτι το σκυλί έχει κακοποιηθεί πριν κι έχει φοβίες.Θέλει πολύ περισσότερη δουλειά και χρόνο για να σε εμπιστευτεί.Οσο καλή θέληση και να έχεις, το φαγητό μόνο δεν αρκεί.Οταν σε εμπιστευτεί όμως (εφόσον το επιδιώξεις), θα πρέπει να νιώσεις μεγάλη τιμή και ιδιαίτερη χαρά που έγινε αυτό.
Και τι άλλο πρέπει να κάνω βρε Γιάννη για να με εμπιστευτεί;
Ούτως ή άλλως δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο από το να το ταΐζω.
Δεν μ' αφήνει.
Τι προτείνεις;
 


Μηνύματα
210
Reaction score
134
Σωστός ο προλαλήσαντας. Με αλλά λόγια όταν δεν έχεις ασχοληθεί με το θέμα λες κροκετα η μια κροκετα και η άλλη. Παραλληλίζοντας με καλώδια χαλκός ο ένας χαλκός και ο άλλος. Όταν ασχοληθείς λίγο παραπάνω θα μάθεις και τις διάφορες. Ωστόσο εμένα αυτό που με παραξενευει και στην τελική νομίζω ότι είναι θέμα μάρκετινγκ είναι πως η 15 kg σκυλοτροφη κοστίζει 60 ευρώ και η ίδιας εταιρίας 7kg γατοτροφη να κοστίζει το ίδιο; Δεν νομίζω τα συστατικά να δικαιολογούν διπλάσια τιμή.
 

Μηνύματα
210
Reaction score
134
Δεν εννοώ ότι όλες είναι ίδιες αλλά ψάχνοντας βρίσκεις τροφές εξίσου καλές αρκετά φθηνότερα.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Είμαστε off topic πλέον, αλλά αν θέλει κάποιος να εμβαθύνει στα περί τροφής του ζώου του, έχει πολύ δρόμο και διάβασμα.
Κατ' αρχήν κάθε ράτσα έχει διαφορετικές ανάγκες.
Ξεκινάμε απο εκεί.
Μετά πάμε στο αν έχει ιδιαιτερότητες (σε θέματα υγείας, πχ αλλεργίες) το ζώο που μας ενδιαφέρει...
Μετά λαμβάνουμε υπόψιν μας τί είδους δραστηριότητες/ζωή κάνει το ζώο μας...

Και δώστου ψάξιμο...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Είμαστε off topic πλέον, αλλά αν θέλει κάποιος να εμβαθύνει στα περί τροφής του ζώου του, έχει πολύ δρόμο και διάβασμα.
Κατ' αρχήν κάθε ράτσα έχει διαφορετικές ανάγκες.
Ξεκινάμε απο εκεί.
Μετά πάμε στο αν έχει ιδιαιτερότητες (σε θέματα υγείας, πχ αλλεργίες) το ζώο που μας ενδιαφέρει...
Μετά λαμβάνουμε υπόψιν μας τί είδους δραστηριότητες/ζωή κάνει το ζώο μας...

Και δώστου ψάξιμο...

Σωστά, ψάξιμο.
Εναλλακτικά πηγαίνεις στον φίλο μας τον Νικόλα vet και στα λέει ΟΛΑ!
 

Μηνύματα
886
Reaction score
22
Και τι άλλο πρέπει να κάνω βρε Γιάννη για να με εμπιστευτεί;
Ούτως ή άλλως δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο από το να το ταΐζω.
Δεν μ' αφήνει.
Τι προτείνεις;
Μιχάλη, όπως αντιλαμβάνεσαι είναι ενα ζωντανό πλάσμα με συναισθήματα κι εμεπιρίες οπότε δεν υπάρχει αλγόριθμος που να μας βοηθήσει.
Τι θα έκανα στη θέση, ελπίζοντας κάποια στιγμή να δουλέψει, κι αυτό απο τις περιγραφές σου και μόνο.Δεν εχω προσωπική άποψη για το σκυλάκι.

Οποτε εχεις χρόνο και διάθεση λοιπόν, κάθεσαι έξω στο πεζοδρόμιο.Αν κρατάς και μερικές λιχουδιές στο χέρι ακόμα καλύτερα.Προτείνω μπουκίτσες απο λίγο βραστό κοτόπουλο.Δεν μας πειράζει στήθος ή μπούτι :) Οχι ψημένα κόκαλα πάντως.
Δεν κάνεις απότομες κινήσεις, δεν το κοιτάς στα μάτια.Η ολη προσπάθεια είναι για να σε προσεγγίσει αυτό, οχι εσυ.

Πετα μερικές λιχουδιές μερικά μετρα απο σένα, με ήρεμες κινήσεις.Δείξτου οτι δεν αποτελείς κίνδυνο.
Καθε φορά πέτα τις λιγο κοντύτερα.Μπορει να σου πάρει μια μερα, μπορεί να παρει ενα μήνα.Δεν ξέρουμε τι έχει τραβήξει το καυμένο.
Σκοπός είναι να έρθει και να σε μυρίσει ΜΟΝΟ του κάποια στιγμή.Δεν θα επιχειρήσεις να το χαιδέψεις και δη στο κεφάλι, εκτός αν δεις οτι πλέον νιώθει πολύ άνετα να είναι δίπλα σου.

Tip : Δεν χαιδευουμε στο κεφάλι απο πάνω και δεν πάμε σαν αμπλαούμπλες να κανουμε τεράστιες αγκαλιές, ούτε πάμε απο πίσω.Ειναι απειλητικές κινήσεις για ενα σκύλο και μάλιστα ξένο.Χαιδεύουμε στήθος, πηγούνι και πλευρά.

5 λεπτά κάθε φορά είναι αρκετά.Ολα αυτά εφόσον θέλεις να μπορέσεις να τη χαιδέψεις.Ξέρω οτι θέλει υπομονή.Αλλιώς κι ενα πιατάκι φαι και νερό, καλό του κάνουν.

Για αρχή δοκίμασε αυτά.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
529
Γιατί ξέρουμε αν οι "ψαγμενες" τροφές που τους δίνουμε, τι επιπτώσεις έχουν σε βάθος χρόνου; Δεν ειχα βρει καμιά σοβαρή έρευνα για τις τροφές τότε.
Η σίτισή της αποτελούταν απο 90% ξηρά τροφή και 10% (κόκκαλο συμπιεσμένο δέρμα) που γούσταρε να ασχολείται και κανα ψητό απ΄το τραπέζι μας.
Τροφή Γερμανική και 70 ευρώ περίπου τα 13 κιλα πριν 3 χρόνια.
Διάγνωση: καρκίνος στο λεπτό έντερο και στο σπλήνα!
Ξέρεις αν έπαιξε ρόλο και η καλή τροφή σ΄αυτο ή ήταν άσχετο; Πολυ δύσκολα να βγάλεις συμπέρασμα ετσι ώστε να προστατεύσεις το επόμενο ζωάκι.
Όσο για το αδέσποτο Μιχάλη,"ζηλεύω" τη χαρα που θα πάρεις οταν με το καλο θα σε εμπιστευθεί.
Καλή υπομονή!
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.805
Όπως έγραψα πιο πάνω, ήδη το ταΐζω με το χέρι.
Παίρνει φαγητό από το χέρι μου, αλλά απλά δεν με αφήνει να το πλησιάσω.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Υπαρχουν τροφες που εχουν δωσει πληρη συσταση σε οργανισμους και εχουν γινει και μελετες. Αυτα απο κτηνιατρο.

Πολλες επωνυμες δεν εχουν δωσει τιποτα και πουθενα.

Θα συμφωνησω κι' εγω παντως με την αποψη πως η πλειοψηφια τους ειναι "κακιστες" τροφες.

Αν μπορουσα, θα ασχολουμουν εγω προσωπικα με την προετοιμασια της τροφης του Ραουλ, δυστυχως ομως λογω προβληματων υγειας του ζωου, εχω "αναγκη" απο πολυ συγκεκριμενη κτηνιατρικη τροφη.

Και οπως μπορειτε να φανταστειτε ειναι πανακριβη. Εκει που πονας σε πατανε.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.645
Reaction score
94.602
Τον άλλαξα στα γρήγορα.

Αν δεν σας αρέσει θα τον αλλάξω πάλι. :)
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
η σωστη διατροφη του σκυλου ειναι οπως μαγειρευεις για σενα να κανεις το ιδιο και για εκεινον....
.....ολα τα υπολοιπα ειναι υποκαταστατα .....
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
η σωστη διατροφη του σκυλου ειναι οπως μαγειρευεις για σενα να κανεις το ιδιο και για εκεινον....
.....ολα τα υπολοιπα ειναι υποκαταστατα .....
Αν και καταλαβαίνω τι εννοείς, να κάνουμε σαφές ότι δεν είναι όλες οι τροφές κατάλληλες για τα σκυλιά. Μερικές μάλιστα μπορεί να τους κάνουν σοβαρή ζημιά ( π.χ. σταφύλι που μπορεί να οδηγήσει σε νεφρική ανεπάρκεια ). Υποθέτω ότι εννοείς ότι πρέπει να τους ψωνίζουμε με τον ίδιο τρόπο που ψωνίζουμε για εμάς ( π.χ. καλό κρέας, δηλαδή όχι χαλασμένο / σάπιο ).
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.805
Εμένα μ' αρέσει π.χ. το κεφαλοτύρι σαγανάκι.
Στον σκύλο όμως δεν αρέσει. Ούτε το ροκφόρ.
Πως θα δίνουμε στον σκύλο, ότι μαγειρεύουμε για μας;
Τρώει ο σκύλος αρακά και φασολάκια;
Μπάμιες; :D :D
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Ο ανθρωπας ειπε "οπως μαγειρευεις για σενα"... οχι "οτι μαγειρευεις για σενα".

Ετσι το καταλαβα εγω τουλαχιστον.
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.675
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top