Το καφενείο των φιλόζωων

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Θα έχετε παρατηρήσει ότι σε πολλά προϊόντα οι τιμές έχουν πέσει αισθητά και αυτό είναι βεβαίως πολύ καλό.
Βλέπουμε ότι πουλάνε στα Super Market κοτόπουλο με 2 € το κιλό (1,99 για την ακρίβεια), χοιρινό με 3,5 € το κιλό κ.λ.π.
Άσε που πλέον στην TV η διαφήμιση πέρασε σε άλλο στάδιο και καθημερινά έχουμε τον εκάστοτε τελάλη να μας λέει τις προσφορές της ημέρας του βερόπουλου, του μαρινόπουλου, του καρφουρ, του λιντλ, του mymarket και δεν ξέρω ποια άλλα S/M
Όμως όταν η τροφή των ανθρώπων, που πάλι είναι ακριβή για μερικούς, έχει τέτοια τιμή απορώ τι περιέχει η τροφή της γάτας και έχει αυτή την εξωφρενική τιμή.

http://www.petamazon.gr/index.php/c...oyal-canin-maine-coon-me-poulerika-2kg-detail

Με 8,5 € το κιλό παίρνεις μοσχάρι ή αρνάκι ή κάτι πιο γκουρμέ τέλος πάντων.
Δίνουν τόσα λεφτά για την τροφή της γάτας;
Αντίστοιχα έχει και τροφές σκύλου με τέτοια τιμή.

Έβαλα το λινκ αλλά κράτησα και την φωτό από την επιφάνεια εργασίας για να μείνει.
Μόλις αλλάξουν το προϊόν, το λινκ δεν θα λειτουργεί, οπότε τουλάχιστον να φαίνεται στην φωτό τι συζητάμε.
Έχουμε και τις διαφημίσεις που λένε για τα σκυλιά με τερηδόνα και πως να τα προστατέψουμε από αυτήν με τα ειδικά (και ακριβά) μπισκότα.
Εδώ άλλος δεν έχει ούτε για οδοντόβουρτσα, πόσο μάλλον για οδοντίατρο.
Ακριβή είναι, ή εμένα μου φαίνεται;
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Μα αφού είναι ειδική για τις γάτες Maine Coon, με ειδική προσαρμογή στο μεγάλο τους στόμα και για στιλπνή τρίχα και μεγαλύτερο νιάου.
Σαν τα γκλούτεν φρι ένα πράγμα.
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Θα έχετε παρατηρήσει ότι σε πολλά προϊόντα οι τιμές έχουν πέσει αισθητά και αυτό είναι βεβαίως πολύ καλό.
Βλέπουμε ότι πουλάνε στα Super Market κοτόπουλο με 2 € το κιλό (1,99 για την ακρίβεια), χοιρινό με 3,5 € το κιλό κ.λ.π.
Άσε που πλέον στην TV η διαφήμιση πέρασε σε άλλο στάδιο και καθημερινά έχουμε τον εκάστοτε τελάλη να μας λέει τις προσφορές της ημέρας του βερόπουλου, του μαρινόπουλου, του καρφουρ, του λιντλ, του mymarket και δεν ξέρω ποια άλλα S/M
Όμως όταν η τροφή των ανθρώπων, που πάλι είναι ακριβή για μερικούς, έχει τέτοια τιμή απορώ τι περιέχει η τροφή της γάτας και έχει αυτή την εξωφρενική τιμή.

http://www.petamazon.gr/index.php/c...oyal-canin-maine-coon-me-poulerika-2kg-detail

Με 8,5 € το κιλό παίρνεις μοσχάρι ή αρνάκι ή κάτι πιο γκουρμέ τέλος πάντων.
Δίνουν τόσα λεφτά για την τροφή της γάτας;
Αντίστοιχα έχει και τροφές σκύλου με τέτοια τιμή.

Έβαλα το λινκ αλλά κράτησα και την φωτό από την επιφάνεια εργασίας για να μείνει.
Μόλις αλλάξουν το προϊόν, το λινκ δεν θα λειτουργεί, οπότε τουλάχιστον να φαίνεται στην φωτό τι συζητάμε.
Έχουμε και τις διαφημίσεις που λένε για τα σκυλιά με τερηδόνα και πως να τα προστατέψουμε από αυτήν με τα ειδικά (και ακριβά) μπισκότα.
Εδώ άλλος δεν έχει ούτε για οδοντόβουρτσα, πόσο μάλλον για οδοντίατρο.
Ακριβή είναι, ή εμένα μου φαίνεται;
Μιχαλη Φυσικά και είναι ακριβή τι να λέμε τώρα ο κόσμος πεινάει αλλά περί ορέξεως. ....
 



Μηνύματα
210
Reaction score
134
Λίγο άτοπο δεν είναι να μιλάμε εδώ μέσα για ακριβή γατοτροφή όταν κάποιοι δίνουν χιλιάδες ευρώ για καλώδια;
υ.γ η τιμή όντως είναι εξωφρενική αλλά περι ορέξεως
 

Μηνύματα
496
Reaction score
559
Η συσκευασια ειναι 2kg και βγαζει 1 μηνα, υπολογιζοντας οτι μια γατα θελει 50-70 gr/ημερα, αν την συνδυαζεις και με σπιτικο φαγητο βγαζει παραπανω. Οι τιμες τωρα ...παιζουν, υπαρχουν παμφθηνες, τιμιες και πανακριβες με ο,τι αυτο συνεπαγεται, οπως ακριβως και με τις δικες μας τροφες (ο νοών νοείτω) !!!
Τωρα για το ποιος εχει και ποιος οχι και που τα ξοδευει, ας το αφησουμε καλυτερα και ας ασχοληθουμε με τον τιτλο του θεματος. ;)
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Μπορεί εμας να μας φαίνεται ακριβό αλλά σίγουρα υπάρχει κάποιος που το αγοράζει.
Οπότε το τι είναι ακριβό και τι όχι είναι πολύ σχετικό.
Αφού υπάρχει η εταιρία/προϊον στην αγορά τότε έχει το κοινό του. Απλά δεν είμαστε εμείς μέσα σ'αυτό.
Όλα είναι σχετικά.
Ένας γνωστός μου δεν ήθελε να δώσει 500 ευρώ για μια 50ρα τηλεόραση γιατί του φαινόταν ακριβή, έδωσε όμως 350 ευρώ για τελικό καζανάκι στο αυτοκίνητό του με χαρακτηριστική άνεση.

Σχετικά με το ότι πέφτουν οι τιμές σε όλα τα είδη και αυτό είναι καλό θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω.

Και παρόλο που τα πράγματα είναι ultra δύσκολα γενικά αυτό τον καιρό (τα τελευταία 8 χρόνια δηλαδή), καλό θα είναι να μην αγοράζετε κοτόπουλο με 2 ευρώ το κιλό ή χοιρινό με 3,5 γιατί σε λίγο θα βγάζουμε βυζιά και στον κώλο.
Εγώ όταν ήμουν 15 χρονών θυμάμαι τα κοριτσάκια πλάκα, ούτε στήθος ούτε κώλο.
Τώρα τα 15χρονα κορίτσια είναι πλήρως ανεπτυγμένες γυναίκες, το έχετε προσέξει?

Επίσης σε λίγα χρόνια η χοληστερίνη δε θα υπάρχει σαν πάθηση, οι διαβητικοί θα είναι η μάστιγα των επομένων ετών.

Όλα αυτά λόγω της "φτηνής" διατροφής...
 


Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Με 8,5 € το κιλό παίρνεις μοσχάρι ή αρνάκι ή κάτι πιο γκουρμέ τέλος πάντων.
Δίνουν τόσα λεφτά για την τροφή της γάτας;
Αντίστοιχα έχει και τροφές σκύλου με τέτοια τιμή.

Ακριβή είναι, ή εμένα μου φαίνεται;
Με το ένα κιλό μοσχάρι όμως η γάτα θα ετρωγε για μερικές μέρες. Όπως ειπώθηκε παραπάνω αυτή η συσκευασία σε βγάζει για ένα μήνα άνετα. Όχι ότι παίρνω τη συγκεκριμένη αλλά το να δίνεις 17 ευρώ το μήνα για τροφή μάρκας δεν είναι εξωφρενικό. Οι γκουρμέ κονσέρβες που στοιχιζουν ακόμα και 50 cents και εχουν 2,5 γραμμάρια τροφής μέσα είναι αισθητά πιο ασύμφορες.

Δεν χρειάζεται να δίνεις στο οικόσιτο ζωάκι σου μπον φιλέ κάθε μέρα, εφόσον όμως έχεις ένα κατοικίδιο έχεις την υποχρέωση να ξοδεύεις χρήματα γι'αυτό.
 

Μηνύματα
940
Reaction score
264
Προσωπικα πιστευω οτι για να αντισταθμισουν τα ποσα που χανουν απο τη μειωση καποιων βασικων αγαθων κοιτανε να εχουν πιο ψηλα τις τιμες σε αγαθα οχι τοσο βασικα οπως αυτα που αναφερετε παραπανω,Βεβαια βλεπω και προιοντα συσκευασμενα τα οποια τσιμπανε συνεχεια τις τιμες,απλα μας ξεγελανε με καποιες γεναιες προσφορες οπως στα κρεατικα αλλαντικα και απορυπαντικα.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
.................. καλό θα είναι να μην αγοράζετε κοτόπουλο με 2 ευρώ το κιλό ή χοιρινό με 3,5 γιατί σε λίγο θα βγάζουμε βυζιά και στον κώλο....
Στέργιο νομίζεις ότι το κοτόπουλο των 2 ευρώ με το άλλο των 3,20 έχει καμιά διαφορά;
Όλα είναι κοτόπουλα ορνιθοτροφείων, απλά αλλάζει η φίρμα τους και η τιμή παίζει με την ποσότητα.
Ο χασάπης στη γειτονιά μου παίρνει καθημερινά και πουλάει περίπου 25 με 30 κοτόπουλα.
Ένα μεγάλο μαγαζί όπως τα S/M παίρνει μέχρι και 500 την ημέρα.
 


Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Στέργιο νομίζεις ότι το κοτόπουλο των 2 ευρώ με το άλλο των 3,20 έχει καμιά διαφορά;
Όλα είναι κοτόπουλα ορνιθοτροφείων, απλά αλλάζει η φίρμα τους και η τιμή παίζει με την ποσότητα.
Ο χασάπης στη γειτονιά μου παίρνει καθημερινά και πουλάει περίπου 25 με 30 κοτόπουλα.
Ένα μεγάλο μαγαζί όπως τα S/M παίρνει μέχρι και 500 την ημέρα.
Καταλαβαίνω αυτό που λες.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτό των 2 ευρώ μπορεί να είναι ίδιο με των 3,20.
Μπορεί και όχι.
Η δικιά μου εμπειρία είναι ότι δεν είναι ίδιο.
Στα μέρη που ψωνίζω εγώ, συγκρίνοντας μεγάλα μάρκετ με τοπικά κρεοπωλεία.
Πολλά μικρά κρεοπωλεία μεσα στην κρίση και στην απόγνωση πουλάνε αυτό που είναι για 2 στα 3,20.
Εκεί είναι πρόβλημα.

Και γενικά πρόβλημα είναι που η φτήνια έφτασε να επηρεάζει την ποιότητα των τροφίμων που καταναλώνουμε.
Γιατί η ποσότητα μετριέται εύκολα...

Φτηνό μπλουζάκι, φτηνό φαϊ, φτηνή ζωή.
 

Μηνύματα
210
Reaction score
134
Εδώ και μια δεκαπενταετία βλέπουμε ότι κλείνουν συνοικιακά μαγαζιά όχι μόνο κρεωπολια λόγω του άνισου ανταγωνισμού που έχουν απ τα σουπερμάρκετ. Εγώ πιστεύω ότι πλέον στην αγορά υπάρχουν ή αυτοί που επιλέγουν να πουλάνε αμφιβόλου ποιότητας προϊόντα φθηνά ή αυτοί που πλασάρουν ποιότητα και ακριβότερες τιμές.
Κολλητοί μου ο ένας σε μεγάλη εταιρία σουπερμάρκετ υπεύθυνος αγοράς ολων των λαχανικών και φρούτων για την συγκεκριμένη αλυσίδα ο άλλος αναλύει τρόφιμα στο μεγαλύτερο εργαστήριο της χώρας μου έχουν αναφέρει ότι όποιο φρούτο και λαχανικό δεν περνάει τον απαραίτητο έλεγχο πάει κατευθείαν στις λαϊκές αγορές. Κάτι αντίστοιχο πιστεύω γίνεται και στα υπόλοιπα τρόφιμα.
[DOUBLEPOST=1454079389][/DOUBLEPOST]Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν λεω ότι πλέον αγοράζω μόνο από σ/μ αλλά αγοράζω μόνο από μαγαζιά που γνωρίζω καλά τους ιδιοκτήτες και δεν παίρνω την τιμή ως βαθμό ποιότητας ή όχι.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Θα έχετε παρατηρήσει ότι σε πολλά προϊόντα οι τιμές έχουν πέσει αισθητά και αυτό είναι βεβαίως πολύ καλό.
Βλέπουμε ότι πουλάνε στα Super Market κοτόπουλο με 2 € το κιλό (1,99 για την ακρίβεια), χοιρινό με 3,5 € το κιλό κ.λ.π.
Άσε που πλέον στην TV η διαφήμιση πέρασε σε άλλο στάδιο και καθημερινά έχουμε τον εκάστοτε τελάλη να μας λέει τις προσφορές της ημέρας του βερόπουλου, του μαρινόπουλου, του καρφουρ, του λιντλ, του mymarket και δεν ξέρω ποια άλλα S/M
Όμως όταν η τροφή των ανθρώπων, που πάλι είναι ακριβή για μερικούς, έχει τέτοια τιμή απορώ τι περιέχει η τροφή της γάτας και έχει αυτή την εξωφρενική τιμή.

Με 8,5 € το κιλό παίρνεις μοσχάρι ή αρνάκι ή κάτι πιο γκουρμέ τέλος πάντων.
Δίνουν τόσα λεφτά για την τροφή της γάτας;
Αντίστοιχα έχει και τροφές σκύλου με τέτοια τιμή.
Μιχάλη, σε γενικές γραμμές, αυτός που θα πάρει γατοτροφή των 8,5 € το κιλό είναι αυτός που θα αγοράσει μοσχάρι Black Angus που αναλόγως κομματιού και προέλευσης έχει από 20 έως 50 € το κιλό. Με το κρέας του Super Market δεν θα ασχοληθεί καν.

Όσο για τις τιμές, το ακριβό μπορεί να είναι και καλό, το πολύ φτηνό δεν είναι σίγουρα.
 



Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
OK δεν εκανα παραθεση αλλα για το ακριβως πριν την απαντηση μου (16)
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Κολλητοί μου ο ένας σε μεγάλη εταιρία σουπερμάρκετ υπεύθυνος αγοράς ολων των λαχανικών και φρούτων για την συγκεκριμένη αλυσίδα ο άλλος αναλύει τρόφιμα στο μεγαλύτερο εργαστήριο της χώρας μου έχουν αναφέρει ότι όποιο φρούτο και λαχανικό δεν περνάει τον απαραίτητο έλεγχο πάει κατευθείαν στις λαϊκές αγορές.
Ποιος είναι ο απαραίτητος έλεγχος?
Πάντως εμείς που ψωνίζουμε ως επί το πλείστον από τη λαϊκή πλέον,μπορώ με σιγουριά να πω ότι τα τρόφιμά της
είναι γευστικά πολύ ανώτερα από οποιοδήποτε σούπερμάρκετ μεγάλης αλυσίδας!
Μιλάμε για μεγάλη διαφορά όμως!Αρκεί βέβαια να μην ψάχνεις να φας πχ νόστιμη ντομάτα τέτοια εποχή και τέτοια
άλλα!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top