Το νέο μου hi fi , ειναι σωστα στημενο?

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Αυτό δεν θα πρέπει να σε απασχολεί. Είτε θα κρατήσεις τους βραχυκυκλωτήρες που έχουν τα ηχεία σου στις μπόρνες, είτε θα βάλεις καλώδιο διπλοκαλωδίωσης ( με τέσσερις αγωγούς δηλαδή )
ή θα χρησιμοποιήσεις καλώδιο δύο αγωγών και θα τους ξεγυμνώσεις απο τη μόνωση στα σημεία που θα κάνουν επαφή με τις μπόρνες, αλλά δεν χρειάζεται να ασχοληθείς τόσο πολύ
Και κατι τελευταιο, το πικαπ μου θα συνδεθει στο μαραντζ οπως ειναι τωρα??
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Και κατι τελευταιο, το πικαπ μου θα συνδεθει στο μαραντζ οπως ειναι τωρα??
Ναι, όπως τα γνωρίζεις. Απλά, αντί να φεύγουν απο τον marantz καλώδια προς τα ηχεία, θα φεύγουν προς τον τελικό και απο εκεί θα γίνεται η σύνδεση με τα ηχεία. Θα χρησιμοποιείς τον marantz σαν προενισχυτή δηλαδή.
 


Μηνύματα
21
Reaction score
12

Σωστά κοιτάς.

Ο Vincent SP-T100 είναι monoblock λαμπάτος ενισχυτής σε pure class A, του 2006, και έχω την εντύπωση ότι έχει €1200 ο ένας - αν είναι όντως monoblock , θες 2 τέτοιους, δηλαδή €2500.

Από Advance Acoustic δεν γνωρίζω.

Σε παρόμοια χρήματα δες και τους
Rotel RB-1582 MkII
Exposure 3010S2


Εγώ θα ψήφιζα Exposure, πολύ γνωστή και καλή μάρκα, και η σειρά 3010 είναι και Made in England!

Αλλά μη βασίζεσαι μόνο στη δική μου άποψη, ας πουν τη γνώμη τους και άλλοι φίλοι του forum και αποφασίζεις μετά.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Έχε το νου σου κι εδώ στο avsite μήπως πωλείται κάποιο καλό κομμάτι που να αξίζει ...
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Εφόσον από ότι έχω καταλάβει ο φίλος ενδιαφέρεται για δικάναλο σύστημα που θα παίζει από πικάπ και spotify, προκειμένου να γεμίζει συσκευές και να ξοδεύει και άλλα χρήματα, μήπως θα ήταν καλύτερα να πουλήσει τον υπάρχον ενισχυτή και να αγοράσει έναν "καθαρόαιμο" πιο ισχυρό δικάναλο (με εξόδο για sub) μαζί με ένα yamaha wxad-10 ή έστω έναν πιο ισχυρό network ολοκληρωμένο; Ή αντίθετα να δώσει τα ηχεία και να πάρει ένα ζευγάρι με πιο εύκολη οδήγηση για τον υπάρχον ενισχυτή.
 


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Το να κρατήσεις ρεζέρβα έναν πολύ μέτριο ενισχυτή, είναι μια ξεχωριστή απόφαση από το να χρησιμοποιείς το προ-τμήμα του.
Κατά τη γνώμη μου πάρε έναν καλό ολοκληρωμένο με phono stage και στρήμερ (ή ένα ξεχωριστό στρήμερ) γιατί σίγουρα θα έχει καλύτερο προ-τμήμα, επαρκή οδήγηση και θα γλυτώσεις την έξτρα καλωδίωση μεταξύ μαρανζ-τελικού.
Οι ολοκληρωμένοι που σου προτάθηκαν αρχικά, είναι αυτό που ζητάς για σωστότερη απόδοση του συστήματος σου.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Το να κρατήσεις ρεζέρβα έναν πολύ μέτριο ενισχυτή, είναι μια ξεχωριστή απόφαση από το να χρησιμοποιείς το προ-τμήμα του.
Κατά τη γνώμη μου πάρε έναν καλό ολοκληρωμένο με phono stage και στρήμερ (ή ένα ξεχωριστό στρήμερ) γιατί σίγουρα θα έχει καλύτερο προ-τμήμα, επαρκή οδήγηση και θα γλυτώσεις την έξτρα καλωδίωση μεταξύ μαρανζ-τελικού.
Οι ολοκληρωμένοι που σου προτάθηκαν αρχικά, είναι αυτό που ζητάς για σωστότερη απόδοση του συστήματος σου.
👍Συμφωνώ. Ένας καλός ολοκληρωμένος θα σου αντέξει στο χρόνο, ακόμα κι αν αναβαθμίσεις ηχεία ή οτιδήποτε άλλο στο μέλλον.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Ο Nad C 388 φαίνεται να έχει αυτά που χρειάζεσαι.
Ψάξτο αν θέλεις.
 



Μηνύματα
72
Reaction score
63
👍Συμφωνώ. Ένας καλός ολοκληρωμένος θα σου αντέξει στο χρόνο, ακόμα κι αν αναβαθμίσεις ηχεία ή οτιδήποτε άλλο στο μέλλον.
οποτε ειναι σαν επενδυση ,μου προτεινε η ακουστικη κρητης και λαμπατο . Αξιζει για τα ηχεια που εχω?
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
οποτε ειναι σαν επενδυση ,μου προτεινε η ακουστικη κρητης και λαμπατο . Αξιζει για τα ηχεια που εχω?
Βασίλη από λαμπάτους δεν έχω ιδέα.
 



Μηνύματα
206
Reaction score
221
Επειδή παίζεις από πικάπ θα ξεκινούσα με αγορά εξωτερικού phono stage.
Ποια κεφαλή φοράει το πικάπ;
 

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Επειδή παίζεις από πικάπ θα ξεκινούσα με αγορά εξωτερικού phono stage.
μου εκανε προσφορα στα 600 ευρω μου υποσχεθηκε οτι θα παθω πλακα
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top