Το πείραμα.


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Σοβαρά τώρα. Το σύστημά σου είναι απίστευτα αναλυτικό. Ως γνωστόν, γύρω απο τα καλώδια υπάρχει ένα ενεργειακό πεδίο του οποίου οι ιδιότητες μεταβάλλονται ακόμα και με τη σκέψη ότι θα κάνεις κάποια αλλαγή. Επιπλέον, είμαι σίγουρος ότι τα καλώδιά σου κοστίζουν παραπάνω απο το 10% της συνολικής αξίας του συστήματος γι'αυτό είναι κι αυτά τόσο αναλυτικά και αναδεικνύουν τη παραπάνω μεταβολή στο ενεργειακό πεδίο. Τέλος, είμαι απόλυτα σίγουρος ότι το σύστημά σου είναι οντιοφίλ, μινιμαλιστικό, ενώ ο χώρος σου δεν έχει το παραμικρό ίχνος παρεμβάσεων, έτσι ώστε να αφήνει "νέτο" το αποτέλεσμα της οποιαδήποτε αλλαγής στο σύστημά σου.
Εύγε και στους φίλους σου, μιλάμε για τα χρυσά αυτιά της δεκαετίας ( και βάλε!! )!!
Εσύ πρόσεχε τι λες. Όπως λένε και οι παλιοί « Μεγάλη μπουκιά να τρως»….
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Όταν ένα μέσο αυτί γύρω στα 60 πιάνει από 40 έως το πολύ 12000 - 13000 hz τι διαφορές να πιάσει! Τι αέρινα ή ασφυκτικά πρίμα & λοιπές λεπτομέρειες! Αυτά είναι για τους νέους και για τα χαρτιά.
Λίγοι (& τυχεροί) όμως νέοι ασχολούνται με αυτό το άθλημα! Τες πάντων! Πολύ καλό πράγματι το πείραμα και επιβεβαιώνει αυτά που κατά καιρούς αναφέρουμε. Η αυθυποβολή καλά κρατεί !
 

Μηνύματα
85
Reaction score
91
Μηπως τελικα ακουμε οτι θελει ο καθενας?
Ακουστε πειραμα που εκανα με το συστημα μου, και κατι φιλους.
Ειχαμε που λετε μαζευτει 5-6 φιλοι στο σπιτι μου και καναμε "ακροαση".
Καποια στιγμη εκει που ακουγαμε μουσικη, τους λεω, "και τωρα θα κανουμε ενα πειραμα".
Θα αλλαζα δηλαδη καποια καλωδια, interconect και ρευματος, και θα μου ελεγαν ποια ακουγονται καλυτερα. (τυφλη ακροαση).
Παω λοιπον πισω απο το rack, και ξεκιναω την διαδικασια.
Οταν τελειωσα, και ξαναεβαλα το συστημα να παιζει, αρχισαν να ακουγονται οι διάφορες γνωμες.
Ο ενας ελεγε..." ε μα τωρα το χαλασες, πριν ηταν πολυ καλυτερα".
Ο αλλος ελεγε..." Α !!! εμενα τωρα μου αρεσει πολυ περισσοτερο" κλπ κλπ.
...και αρχισαν να "μαλωνουν" οι διαφορες γνωμες.
Σας πληροφφορω, οτι ειχα παει πισω απο το rack, και δεν ειχα αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ. Δεν ειχα κανει ΚΑΜΙΑ αλλαγη.
Μετα τους το ειπα βεβαια, και γελουσαμε ολοι μαζι..... :p
Κάθε πείραμα σαν κι αυτό που περιγράφεις, είναι ιδιαίτερα πιθανό να έχει την αντίστοιχη κατάληξη.

Κάποιοι φίλοι που δεν γνωρίζουν το σύστημά σου τόσο καλά όσο εσύ, και πιθανόν να μην γνωρίζουν ούτε τα κομμάτια το ίδιο καλά, καλούνται στο πλαίσιο του πειράματος, να κάνουν μια σύγκριση υποτιθέμενων αλλαγών, ανάμεσα στις οποίες παρεμβάλλεται ένα χρονικό διάστημα σιωπής, στη διάρκεια της οποίας υποτίθεται (αλλά δεν είναι καθόλου δεδομένο) ότι οι φίλοι σου είναι σε θέση να διατηρήσουν στη μνήμη τους τον ήχο που είχαν εισπράξει κατά την προηγούμενη ακρόαση. Αν μάλιστα τα μουσικά περάσματα δεν είναι καν ίδια, αλλά αφορούν τη γενική αίσθηση του καθενός για το πώς ακούγονται τα μπάσα-μεσαία-πρίμα σε έναν ή περισσότερους δίσκους, και η παρέα δεν έχει πείρα από αντίστοιχα τυφλά τεστ στο παρελθόν, τότε η "αποτυχία" του πειράματος μπορεί να θεωρείται εξασφαλισμένη.

Σε κάθε περίπτωση, το λυτρωτικό γέλιο είναι η καλύτερη κατάληξη μιας τέτοιας διαδικασίας.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εσύ πρόσεχε τι λες. Όπως λένε και οι παλιοί « Μεγάλη μπουκιά να τρως»….
Μπα! Δεν έχω τίποτα να προσέξω!!
Κάθε πείραμα σαν κι αυτό που περιγράφεις, είναι καταδικασμένο να έχει την αντίστοιχη κατάληξη.
Fixed!!
 



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Καλάαα😀😀
Κάτσε καλά εσύ , γιατί δεν τόχω σε τίποτα να έρθω από κεί , μαζί με τον ΜΗ και τον ΑΒΓΔ και να φωνάζουμε όλη μέρα.
Και νύχτα αν χρειαστεί .
Σου πω εγώ μετά. Αηντε σουπιά .
 

Μηνύματα
421
Reaction score
737
Κάθε πείραμα σαν κι αυτό που περιγράφεις, είναι ιδιαίτερα πιθανό να έχει την αντίστοιχη κατάληξη.

Κάποιοι φίλοι που δεν γνωρίζουν το σύστημά σου τόσο καλά όσο εσύ, και πιθανόν να μην γνωρίζουν ούτε τα κομμάτια το ίδιο καλά, καλούνται στο πλαίσιο του πειράματος, να κάνουν μια σύγκριση υποτιθέμενων αλλαγών, ανάμεσα στις οποίες παρεμβάλλεται ένα χρονικό διάστημα σιωπής, στη διάρκεια της οποίας υποτίθεται (αλλά δεν είναι καθόλου δεδομένο) ότι οι φίλοι σου είναι σε θέση να διατηρήσουν στη μνήμη τους τον ήχο που είχαν εισπράξει κατά την προηγούμενη ακρόαση. Αν μάλιστα τα μουσικά περάσματα δεν είναι καν ίδια, αλλά αφορούν τη γενική αίσθηση του καθενός για το πώς ακούγονται τα μπάσα-μεσαία-πρίμα σε έναν ή περισσότερους δίσκους, και η παρέα δεν έχει πείρα από αντίστοιχα τυφλά τεστ στο παρελθόν, τότε η "αποτυχία" του πειράματος μπορεί να θεωρείται εξασφαλισμένη.

Σε κάθε περίπτωση, το λυτρωτικό γέλιο είναι η καλύτερη κατάληξη μιας τέτοιας διαδικασίας.
Σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο.
Εμενα και μια βίδα να μου αλλαξεις στο ηχοσυστημα μου, πιστευω οτι θα το καταλαβω.
Δεν ειναι υποχρεωμενος ο καθενας, να καταλαβει διαφορες, σε τοσο λιγη ωρα, και σε ενα συστημα μαλιστα που δεν το γνωριζει καλα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο.
Εμενα και μια βίδα να μου αλλαξεις στο ηχοσυστημα μου, πιστευω οτι θα το καταλαβω.
Δεν ειναι υποχρεωμενος ο καθενας, να καταλαβει διαφορες, σε τοσο λιγη ωρα, και σε ενα συστημα μαλιστα που δεν το γνωριζει καλα.
Αν όμως καταλάβαιναν ( ή όχι, στη περίπτωσή σας ) διαφορές, τότε θα μιλούσαμε για ένα θρίαμβο της καλωδίωσης και μια αδιαμφισβήτητη απόδειξη ότι π.χ. τα καλώδια ακούγονται, αφού τα αυτιά σας δεν θα είχαν κάνει λάθος. Διακρίνω δύο μέτρα και δύο σταθμά.
Η επιστήμη λέει ότι δεν έχουμε ακουστική μνήμη. Η Harman λέει ότι κανείς δεν κατάφερε να περάσει επιτυχώς double blind ABX test. Με βάση αυτά, ο Toole λέει ότι όσοι ακούμε διαφορές, είμαστε φαντασιόπληκτοι. Ο δε Ethan στο γνωστό βιντεάκι στο Youtube, με τον null tester ξεβρακώνει το αφήγημα των χρυσαυτιάδων, όχι με τόνους, αλλά στο γήπεδο των χρυσαυτιάδων, παίζοντας μουσική μέσω δύο συγκρινόμενων καλωδίων με ανεστραμένη τη φάση τους, άρα οτιδήποτε κοινό ακυρώνεται και μένει μόνο η διαφορά, αυτό που υποτίθεται ότι ακούμε όταν αλλάζουμε καλώδια. Το ενισχύει κατά τουλάχιστον 80db για να ακουστεί ένας ψίθυρος. Όλα τα παραπάνω ( θα έπρεπε να ) είναι τροφή για σκέψη.
 


Μηνύματα
421
Reaction score
737
Κι αυτοί που έγιναν ρόμπες στο παραπάνω περιστατικό, κάτι παρόμοιο πίστευαν για τα αυτιά τους.
Eσυ φιλε μου που δεν θα ακουγες καμία διαφορα στο συστημα σου, αν γινοταν σε αυτο καποια αλλαγη, ποιος ο λογος να ασχολεισαι με αυτο το χομπι?
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Eσυ φιλε μου που δεν θα ακουγες καμία διαφορα στο συστημα σου, αν γινοταν σε αυτο καποια αλλαγη, ποιος ο λογος να ασχολεισαι με αυτο το χομπι?
Όχι πως ισχυρίστηκα ποτέ πως δε θα άκουγα καμία διαφορά αν γινόταν κάποια αλλαγή (αν ήταν αξιόλογη αλλαγή θα την άκουγα)....

Αλλά....

Θα σε κουφάνω τώρα, είσαι έτοιμος;

Ενδιαφέρομαι πρώτα και κύρια για τη Μουσική, όχι για το σύστημα.
 

Μηνύματα
421
Reaction score
737
Όχι πως ισχυρίστηκα ποτέ πως δε θα άκουγα καμία διαφορά αν γινόταν κάποια αλλαγή (αν ήταν αξιόλογη αλλαγή θα την άκουγα)....

Αλλά....

Θα σε κουφάνω τώρα, είσαι έτοιμος;

Ενδιαφέρομαι πρώτα και κύρια για τη Μουσική, όχι για το σύστημα.
Χαιρομαι πολυ που το ακουω αυτο.
Για να σε κουφανω και εγω με τη σειρα μου, και εγω ενδιαφερομαι πρωτα για την μουσικη. :)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
..ο (αυτο)σκοπος ειναι να μην ενδιαφερεσαι (καν) για τα μηχανηματα και μεχρι τωρα εχω ανακαλυψει 3 συνταγες. 🐒
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Eσυ φιλε μου που δεν θα ακουγες καμία διαφορα στο συστημα σου, αν γινοταν σε αυτο καποια αλλαγη, ποιος ο λογος να ασχολεισαι με αυτο το χομπι?
Συμφωνώ, φτάνει να ακούει κάποιος τις υπαρκτές, πραγματικές διαφορές. Κανείς δεν λέει ότι δεν γίνεται να υπάρχουν τέτοιες. Θέλεις απο κάποια αλλαγή σε ηχεία, σε ενισχυτικά, σε πηγή, στη τοποθέτηση των ηχείων, στις ιδιότητες του χώρου, φυσικά και θα προκύψουν αλλαγές, οι περισσότερες μάλιστα επαληθεύσιμες μέσω μετρήσεων.
Έκανες για πλάκα ένα πείραμα, το οποίο σου έδειξε τί πραγματικά ισχύει σχετικά με τα μαντζούνια που κάποιοι πλασάρουν ως το ιερό δισκοπότηρο του high end να'ουμ. Είμαι 101% σίγουρος ότι ακόμα και στο σύστημά σου, στον δικό σου χώρο, αν κάποιος σου κάνει το ίδιο πράγμα ( πραγματικό blind test ) θα εκπλαγείς με τα αποτελέσματα που θα φέρεις. Αλλά μιλάμε για μπλόφα all the way, π.χ. να βγάζει καλώδια και να ξαναβάζει τα ίδια και η διαδικασία να κρατήσει αρκετή ώρα με ένα ικανό πλήθος αλλαγών. Να μη ξέρεις απο που θα σου έρθει. Τότε θα καταλάβεις ότι ούτε εσύ ακούς διαφορές τουλάχιστον απο τα καλώδια. Σημειωτέον ότι τέτοια μπλόφα μπορεί να σου παίξει μόνο κάποιος που δεν πιστεύει ότι τα καλώδια ακούγονται. Ο λόγος είναι ευνόητος πιστεύω.

Εννοείται φυσικά ότι αν πας να συγκρίνεις κακά καλώδια απο πλευράς κατασκευής έναντι κάποιων καλά κατασκευασμένων ( δεν αναφέρομαι στο κόστος, αναφέρομαι στη ποιότητα κατασκευής ), φυσικά και θα ακούσεις τη διαφορά.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
εχει γίνει λίγο surreal το θέμα, όπως όλα τα παρόμοια σ αυτό το site. Ορεξη να χεις να χάνεις τον χρόνο σου με τις φιλές του avsite
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
εχει γίνει λίγο surreal το θέμα, όπως όλα τα παρόμοια σ αυτό το site. Ορεξη να χεις να χάνεις τον χρόνο σου με τις φιλές του avsite
Έλα ο καλός φιδέμπορας... όλα τα καλά καλωδιόφιδα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω... high end μέλι, μόνο τα καλώδια του Βαγγέλη!
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Κάτσε καλά εσύ , γιατί δεν τόχω σε τίποτα να έρθω από κεί , μαζί με τον ΜΗ και τον ΑΒΓΔ και να φωνάζουμε όλη μέρα.
Και νύχτα αν χρειαστεί .
Σου πω εγώ μετά. Αηντε σουπιά .
Γουστάρω!!❤❤❤❤
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top