Το συστημα μου παιζει πολυ ασχημα...

Μηνύματα
120
Reaction score
17
Δεν παίζει καλά το sub. Έχεις κλείσει όλες τις πόρτες γύρω γύρω ; Τι ειναι αυτό που λέει ένα παθητικό και ένα ενεργό woofer;
Αν πας στο app avr remote πόσα dB στο έχει κατεβάσει;
Τι ακούς εσυ ανεξάρτητα των μετρήσεων στις καινούργιες θέσεις;
Δεν κλεινουν οι πορτες. Αυτες οι 2 που φαινονται στος φωτογραφιες που ανεβαζω. Οι 2 πορτες αυτες λειπουν.
Active και passive radiator λεγεται. Εχει 2 woofer παιζουν μαζι ταυτοχρονα.
Στο app δεν το κοιταω ποτε, στο audyssey ηταν -3 το εκανα μηδεν. Στο avr app μου γραφει +3db.
Στην θεση που μου φτιαξατε, ειναι εμφανως αρκετα καλυτερο.
Ειμαι εντος εγγυησης, να το παω στο μαγαζι; Να διαμαρτηρηθω για κακο προϊον;
Το καλωδιο παιζει καλυτερα ή το λινκ;
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Στρίψε τα ηχεία προς τα μέσα να σε κοιτάνε. Έτσι είναι η σωστή θέση. Επίσης ρύθμισε το ύψος με τα βιβλία ώστε το tweeter να είναι στο ύψος του αφτιού σου (αν και μάλλον έτσι το έχεις).
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Δυστυχώς φίλε μου από ότι φαίνεται ο χώρος σου δημιουργεί προβλήματα
Ότι και να πάρεις από hardware δεν θα είναι ικανοποιητικά τα πράγματα αν δεν διορθωθεί αυτός και τζάμπα θα ξοδεύεις
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αν θέλουμε να ακριβολογούμε, κοίτα λίγο να είναι και τα δύο ηχεία στο ίδιο ύψος. Μου φαίνεται ότι το αριστερό είναι λίγο πιο ψηλά.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω από που πρέπει να αρχίσεις σε αυτό το χώρο... Το σενάριο να φέρεις όντως τον Καστρουνη η κάποιον άλλο καλιμπρατορα σου περνάει από το μυαλό η δεν θες με τίποτα;
 

Μηνύματα
120
Reaction score
17
Εγω νομιζω οτι ειναι αδυνατο το sub σε ενα δυσκολο χωρο. Ενα καλο sub θα σπασει τις ακυρωσεις. Ενα xtz ported
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω από που πρέπει να αρχίσεις σε αυτό το χώρο... Το σενάριο να φέρεις όντως τον Καστρουνη η κάποιον άλλο καλιμπρατορα σου περνάει από το μυαλό η δεν θες με τίποτα;
Θα ζητησει να μπουν πανελ διαχυτες μπασοπαγιδες Ολο ολα μπορει να φτασει το πακετο και 400-500€. Αυριο θα περασω απο ικεα μηπως να επαιρνα τιποτα;
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εγω νομιζω οτι ειναι αδυνατο το sub σε ενα δυσκολο χωρο. Ενα καλο sub θα σπασει τις ακυρωσεις. Ενα xtz ported

Θα ζητησει να μπουν πανελ διαχυτες μπασοπαγιδες Ολο ολα μπορει να φτασει το πακετο και 400-500€. Αυριο θα περασω απο ικεα μηπως να επαιρνα τιποτα;
Όχι μην πάρεις τίποτα. Απλά πάρε απόφαση να φτιάξεις τον χώρο. Πιθανότατα να χρειαστεί να περάσεις και τα 500 αλλά δεν γίνεται αλλιώς κατι σοβαρό
Απορώ πως έμπλεξες πάντως με αυτά τα ηχεία... Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά ποιος σε κατεύθυνε εκεί αν και από την εταιρεία καταλαβαίνω σε ποιο κατάστημα πηγες. Είπες δηλαδή στον πωλητή ότι θα ακούς από αυτή την απόσταση και σου είπε πάρε αυτά; Επίσης λαβε υπόψη σου ότι ο χώρος σου είναι τρομερά δύσκολος και το σημείο που έχεις στήσει το κάνει ακόμα πιο δύσκολο. Μπορείς να βάλεις καμία ακόμα φωτογραφία πως είναι το υπόλοιπο σαλόνι;
 

ika

News
Μηνύματα
13.751
Reaction score
12.819
......
Αυτά που έχουν οι DJ? Και τι να κάνω δηλαδή;
Με κάποια αξιοπρεπή ακουστικά, ο ήχος σας αρέσει?
Αν όχι, ισως θα πρέπει μα εστιαστείτε στον ενισχυτή, αν ναι στα ηχεία.
 


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Επίσης άμα αυτή η φωτο που έβαλες είναι από το δικό σου sub βάλε την ένταση στην μέση και το crossover τέρμα δεξιά και ξανά ισοστάθμισε
Άμα στο audyssey στο βγάλει -12db ρίξε την ένταση στην θέση 9 η ώρα και ξανά μανά ισοστάθμιση
3733BC51-6299-48A9-8E95-918E7AE32270.jpeg
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
τα ηχεια μου και το subwoofer μου προκαλουν πονο στα αυτια. Σοβαρα μιλαω. Νιωθω πονο. Το subwoofer παιζει μετρια εως ασχημα δεν ξερω αν μπουμαρει ή παιζει κανονικα και δημιουργει ambient συχνα, τα ηχεια μετρια. Να φανταστειτε οτι δεν εχω και πολλες απαιτησεις.
χαλασα 2000€ μαζι με την εγκατασταση, ολα μαζι απο Ελληνικο καταστημα, Και στην ουσια κλαιω τα χρηματα μου, με ενα κακο αποτελεσμα.
Αφησα και τον χρονο να περασει 7 μηνες περασαν απο τοτε που το αγορασα. Δεν ξερω απο που να το πιασω το προβλημα .ναι ειναι τελειως λαθος το setup που προτειναν ολα λαθος τα καναν. Ευθυνη δεν εχει το καταστημα; Πολυ κακοι ανθρωποι.

Παραπονεθηκα οτι παιζει ασχημα και μου ειπαν να κουβαλησω τον Μανωλη Καστρουνη εδω στην Κορινθο να κανει ενα καλιμπραρισμα. Προτεινουν και ονοματα...ναι ισως εχω ακουστικα προβληματα στο σαλονι.

Λοιπον να ξεκινησω απο τον χωρο.
χωρος σαλονιου 18τμ. Ανοιγματα 2 , σε κουζινα και διαδρομο.
Αποσταση ακροασης : 2.80m θεση καναπε ηχεια.
Αποσταση ηχειου απο πατωμα 0,79
Αποσταση ηχειων 2.60

Τωρα η αποσταση απο τον πισω τοιχο, στο αριστερο ειναι 25 εκατοστα στο δεξι καπου 12εκ.

τηλεοραση LG Oled 55’ C8.
οι πηγες μου : netflix απο tv, nova, και tidal απο to airplay. Δεν κατεβαζω τιποτα, ταινιες και μουσικη αποαυτα εδω.

ηχοσυστημα 3.1
ενισχυτης marantz 5013
Ηχεια αυτα Εδω. και Εδω το κεντρικο ναι καταφεραν και μου τα πασαραν δεν εχει σημασια το πως
Subwoofer εδω το subwoofer εχει 2 sub ενα ενεργο και ενα παθητικο.
Βρηκα και ενα ψευτοtear up. https://www.areadvd.de/hardware/2013/advance_acoustic_kubik_set.shtml

ακολουθουν φωτο απο audyssey. Εγω αυξησα της σταθμες 3db στα 2 ηχεια και στο sub μπας και παρουν τα πανω τους.

Βρηκα και τα Klipsch RP-160m σε φοβερη τιμη απο φιλο στα 420€ καινουργια. Απλα αν δεν βιαστω θα τα δωσει. Αν τα παρω τελικα, θα υπαρχει αποσταση 8cm απο τον τοιχο στο δεξι ηχειο. Τα παιρνω ναι ή οχι; Ισως ειναι η μονη μου ευκαιρια να κοψω την χασουρα απο την ζημια που επαθα, απλα δεν εχω χρονο.
Να παρω καινουργια ηχεια και να πουλησω τα παλια; Ή δεν σωνεται ή κατασταση με τον χωρο μου;

ΥΓ1.Ειμαι σε hardware mode sorry για την ακαταστασια θα μαζευτω συντομα. Το κεντρικο ηχειο θα μπει συντομα, δοκιμες κανω, θα αγοραστουν βασεις.

ΥΓ2. τιποτα απο αυτα δεν θα παθαινα, υπηρξε ενας online τσογλανος με πλαστα προφιλ σε μια αλλη ιστοσελιδα οχι εδω που δηθεν πηγε να με βοηθησει και εσπρωχνε το συγκεκριμενο καταστημα ηχου. Θα μου εστειλε και 30pm με δηθεν οδηγιες. «Τρεχα τρεχα να προλαβεις, φοβερες τιμες μην τις χασεις, και συστηματαρα θα παρεις» Ωφειλω να σας πω την ιστορια σωστα.
Νομιζω οτι ξερω το καταστημα...,
 


Μηνύματα
120
Reaction score
17
Νομιζω οτι ξερω το καταστημα...,
Μαλλον το ξερεις ναι, τους εχουν παρει χαμπαρι. Ultimate
Σε πρωτη φαση δεν σου φταιει το συστημα.

Το γουφερ του ηχείου είναι μικρο, αν δεν κανω λαθος 5 η 5,5 ιντσες. Αυτό σημαινει ότι μ αυτά τα ηχεια το ισοπλευρο τριγωνο πρεπει να είναι στο 1,5 μετρο μάξιμουμ.

Επισης όπως βλεπω ο καναπες είναι κολλημένος στον πισω τοιχο, αυτό σημαινει ότι μ ανοιχτο το γουφερ θ ακους κατι σαν μπουμαρισμα. ΑΝ κλεισεις το γουφερ το πρόβλημα θα μετριαστεί, αλλα θα χασεις από ογκο-ποιοτητα.
Κανονικα πρεπει να εισαι ενα μετρο αποσταση από τον πισω τοιχο.

Κανε σαν πειραμα, δοκιμαστικα εστω κι αν η αισθητικη του χωρου σου το απαγορευει για 15 λεπτα. Φτιαξε προσωρινα ένα ισοπλευρο (όχι ισοσκελες) τριγωνο στο 1,30-1,50 μ. και η θεση ακροασης από τον πισω τοιχο να είναι όπως σου γραφω (ένα μετρο). Ανοιξε το συστημα, βαλε κι εντασεις. Δοκιμασε κομματια με μπασο, επισης με κιθαρα και με φωνες, να εισαι γνώριμος ο ηχος.

Αν το πρόβλημα εχει λυθει απ εκει και περα ξερεις που θα εστιασεις. Γραψε και τις εντυπώσεις.
Ναι στην θεση που ειπες και σε αποσταση πανω του μετρου απο τον πισω τοιχο, ειδα μεγαλη βελτιωση στο μπασο. Και δεν εχω πονο. Παρολα αυτα παλι ο ηχος στο sub μου φαινεται αφυσικος. Η θεση που ειπες εσυ και ο Τεοκος ειναι καλη.
και οχι μονο αυτο νομιζω αν γινει η ισταθμιση εκει, βελτιωνεται καπως η ακουστικη και οταν καθομαι πισω.

ομως σε αυτην τηνθεση δεν μπορω να καθομαι.
 
Last edited:

Μηνύματα
23
Reaction score
30
Καλησπε
τα ηχεια μου και το subwoofer μου προκαλουν πονο στα αυτια. Σοβαρα μιλαω. Νιωθω πονο. Το subwoofer παιζει μετρια εως ασχημα δεν ξερω αν μπουμαρει ή παιζει κανονικα και δημιουργει ambient συχνα, τα ηχεια μετρια. Να φανταστειτε οτι δεν εχω και πολλες απαιτησεις.
χαλασα 2000€ μαζι με την εγκατασταση, ολα μαζι απο Ελληνικο καταστημα, Και στην ουσια κλαιω τα χρηματα μου, με ενα κακο αποτελεσμα.
Αφησα και τον χρονο να περασει 7 μηνες περασαν απο τοτε που το αγορασα. Δεν ξερω απο που να το πιασω το προβλημα .ναι ειναι τελειως λαθος το setup που προτειναν ολα λαθος τα καναν. Ευθυνη δεν εχει το καταστημα; Πολυ κακοι ανθρωποι.

Παραπονεθηκα οτι παιζει ασχημα και μου ειπαν να κουβαλησω τον Μανωλη Καστρουνη εδω στην Κορινθο να κανει ενα καλιμπραρισμα. Προτεινουν και ονοματα...ναι ισως εχω ακουστικα προβληματα στο σαλονι.

Λοιπον να ξεκινησω απο τον χωρο.
χωρος σαλονιου 18τμ. Ανοιγματα 2 , σε κουζινα και διαδρομο.
Αποσταση ακροασης : 2.80m θεση καναπε ηχεια.
Αποσταση ηχειου απο πατωμα 0,79
Αποσταση ηχειων 2.60

Τωρα η αποσταση απο τον πισω τοιχο, στο αριστερο ειναι 25 εκατοστα στο δεξι καπου 12εκ.

τηλεοραση LG Oled 55’ C8.
οι πηγες μου : netflix απο tv, nova, και tidal απο to airplay. Δεν κατεβαζω τιποτα, ταινιες και μουσικη αποαυτα εδω.

ηχοσυστημα 3.1
ενισχυτης marantz 5013
Ηχεια αυτα Εδω. και Εδω το κεντρικο ναι καταφεραν και μου τα πασαραν δεν εχει σημασια το πως
Subwoofer εδω το subwoofer εχει 2 sub ενα ενεργο και ενα παθητικο.
Βρηκα και ενα ψευτοtear up. https://www.areadvd.de/hardware/2013/advance_acoustic_kubik_set.shtml

ακολουθουν φωτο απο audyssey. Εγω αυξησα της σταθμες 3db στα 2 ηχεια και στο sub μπας και παρουν τα πανω τους.

Βρηκα και τα Klipsch RP-160m σε φοβερη τιμη απο φιλο στα 420€ καινουργια. Απλα αν δεν βιαστω θα τα δωσει. Αν τα παρω τελικα, θα υπαρχει αποσταση 8cm απο τον τοιχο στο δεξι ηχειο. Τα παιρνω ναι ή οχι; Ισως ειναι η μονη μου ευκαιρια να κοψω την χασουρα απο την ζημια που επαθα, απλα δεν εχω χρονο.
Να παρω καινουργια ηχεια και να πουλησω τα παλια; Ή δεν σωνεται ή κατασταση με τον χωρο μου;

ΥΓ1.Ειμαι σε hardware mode sorry για την ακαταστασια θα μαζευτω συντομα. Το κεντρικο ηχειο θα μπει συντομα, δοκιμες κανω, θα αγοραστουν βασεις.

ΥΓ2. τιποτα απο αυτα δεν θα παθαινα, υπηρξε ενας online τσογλανος με πλαστα προφιλ σε μια αλλη ιστοσελιδα οχι εδω που δηθεν πηγε να με βοηθησει και εσπρωχνε το συγκεκριμενο καταστημα ηχου. Θα μου εστειλε και 30pm με δηθεν οδηγιες. «Τρεχα τρεχα να προλαβεις, φοβερες τιμες μην τις χασεις, και συστηματαρα θα παρεις» Ωφειλω να σας πω την ιστορια σωστα.
Λοιπον φίλε, είχα και εγω το ίδιο πρόβλημα με ηχεία ραφιού/βάσης. Έπαιζαν τέλεια στο μαγαζι και χάλια στο σπιτι πάνω σε έπιπλα κλπ. Άλλαξα διαρρύθμιση, πηρα δυο καλες βάσεις, τις γέμισα μέσα ναι μέχρι τα 2/3 με μολύβι και αλλαξε τελειως το πραμα. Χάθηκε μπουμπούνες να, τριξίματα, κάθε τι ενοχλητικό κ έμεινε η απόλαυση. Απολαμβάνω μουσική και τα έχω ακόμα. (25 χρόνια μετά).
Αν έχεις το περιθώριο, δοκίμασε να κάνεις το ίδιο. Ασχετως τι »ποιοτητας» είναι τα ηχεία, νομιζω αξίζει να ακούσεις το καλύτερο δυνατο με βάσεις κ μετά αποφασίζεις.
 

Μηνύματα
120
Reaction score
17
Καλησπε


Λοιπον φίλε, είχα και εγω το ίδιο πρόβλημα με ηχεία ραφιού/βάσης. Έπαιζαν τέλεια στο μαγαζι και χάλια στο σπιτι πάνω σε έπιπλα κλπ. Άλλαξα διαρρύθμιση, πηρα δυο καλες βάσεις, τις γέμισα μέσα ναι μέχρι τα 2/3 με μολύβι και αλλαξε τελειως το πραμα. Χάθηκε μπουμπούνες να, τριξίματα, κάθε τι ενοχλητικό κ έμεινε η απόλαυση. Απολαμβάνω μουσική και τα έχω ακόμα. (25 χρόνια μετά).
Αν έχεις το περιθώριο, δοκίμασε να κάνεις το ίδιο. Ασχετως τι »ποιοτητας» είναι τα ηχεία, νομιζω αξίζει να ακούσεις το καλύτερο δυνατο με βάσεις κ μετά αποφασίζεις.
Δωσε μου κανα λινκ για βασεις με μολυβι. Η οποιος αλλος θελει
 

Μηνύματα
23
Reaction score
30
Δωσε μου κανα λινκ για βασεις με μολυβι. Η οποιος αλλος θελει
Εμ, όχι ακριβως βάσεις με μολύβι αλλά βάσεις με κενό στη... βάση τους, όπου μπορεί να μπει μολύβι (δλδ σκάγια). Δεν είμαι σπιτι αλλοιώς θα σου έστελνα φωτό, κάτσε να δω μηπως βρω κάποιο λινκ με κάτι παρόμοιο για να σου δείξω τι εννοώ...
Δωσε μου κανα λινκ για βασεις με μολυβι. Η οποιος αλλος θελει
κάτι τέτοιο:

F5C11AE6-D09C-45EA-8F91-0DDDE9EEB484.jpeg


και έβαλα σκάγια στο περίπου 2/3 του ύψους. Μόνο που θελει προσοχή στη μετακίνηση μετά επειδη το βάρος είναι πολύ και το κάτω μερος μπορεί να μείνει στο πάτωμα.

Φίλε προσωπικα, στον ίδιο χώρο (απλά έβγαλα τα ράφια στο οποίο πάταγαν και έβαλα τις βάσεις), μου έκανε εντυπωσιακή διαφορα. Ελπίζω αν το δοκιμάσεις να έχεις κ εσύ καλό αποτέλεσμα.
 
Last edited:


Μηνύματα
23
Reaction score
30
Εμ, όχι ακριβως βάσεις με μολύβι αλλά βάσεις με κενό στη... βάση τους, όπου μπορεί να μπει μολύβι (δλδ σκάγια). Δεν είμαι σπιτι αλλοιώς θα σου έστελνα φωτό, κάτσε να δω μηπως βρω κάποιο λινκ με κάτι παρόμοιο για να σου δείξω τι εννοώ...


κάτι τέτοιο:

View attachment 155465

και έβαλα σκάγια στο περίπου 2/3 του ύψους. Μόνο που θελει προσοχή στη μετακίνηση μετά επειδη το βάρος είναι πολύ και το κάτω μερος μπορεί να μείνει στο πάτωμα.

Φίλε προσωπικα, στον ίδιο χώρο (απλά έβγαλα τα ράφια στο οποίο πάταγαν και έβαλα τις βάσεις), μου έκανε εντυπωσιακή διαφορα. Ελπίζω αν το δοκιμάσεις να έχεις κ εσύ καλό αποτέλεσμα.
Btw, να διευκρινήσω ότι δεν είμαι κανας ειδήμονας, απλά η ιστορία σου μου θύμισε εμένα που παρα το ότι είχα ψάξει παρα πολύ το τι θα παρω, με ακροάσεις κλπ, βρέθηκα απελπισμένος σπιτι μου να ακούω χάλια και να λέω, wtf, τι δεν πήγε καλά;!; Τελικα με τις βάσεις, απο την απόγνωση πήγα στην απόλαυση, τόσο απλά.

Κυνηγώντας βέβαια πάντα το καλύτερο, αργότερα έκανα και βελτιώσεις στο δωματιο, ισοσταθμίσεις, ακόμα και στον εξοπλισμο, καλύτερα player, βελόνες κλπ... Ειδα διαφορά βέβαια, αλλά με τίποτα κάτι που να εχει τοση διαφορά όσο έκαναν οι βάσεις.

Δεν ξέρω τι πιστεύουν οι γνωστές, μηπως αξίζει να ξεκινήσει απο εκει; (Σημείωση: εκανα και εγω το πείραμα με τα βιβλία, αλλα μάλλον παίζει ρολο και η στιβαρότητα του όλου πράγματος, με σταθερές βάσεις, δεν υπήρχε σύγκριση. Αν ειδες έστω και λίγη βελτίωση με τα βιβλία, go for it)...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Πριν κάνεις Calibration και βρεις την στάθμη του Sub όπως σωστά σου είπαν παραπάνω πρέπει να βρεις μια σωστή θέση για το χώρο σου. Μικρόφωνo δεν έχεις προφανώς αλλά έχεις κινητό.
Η όλη προσπάθεια που θα σου πω είναι πολύ μακριά από το ιδανικό αλλά είναι πολύ καλύτερη από το τίποτα ή το αφτί.

Κατέβασε στο κινητό σου το Spectroid (ελπίζω να έχεις Android).

Μετά κάνε ότι λέει το παρακάτω video.

Με αυτό το video



Αφού κάνεις αυτά και θες να δεις και παραπάνω πράγματα πας εδώ

Με αυτό το video.


Σου λέω και πάλι ότι δεν είναι αυτό που πρέπει να γίνει, είναι όμως πολύ καλύτερο από την τυχαία τοποθέτηση με το αφτί ή ότι άλλο χωρίς παρουσία μικροφώνου - REW.
 

Μηνύματα
120
Reaction score
17
Εχω android φρεσκο κιολας. Κατι για ipad υπαρχει;
Να βρω και την ορεξη γιατι στο θεμα με το subwoofer εχω φαει απιστευτες ωρες
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top