Το συστημα μου παιζει πολυ ασχημα...

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.175
Εμένα ρωτάς?
Γιατί αν με ρωτάς είμαι και γω ρετρολάγνος , και έχω μαζέψει ότι αρχαιολογία υπάρχει , και θα ανακαλύψω το atmos το 2040 ,όπως γράφηκε από τον rose,
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
Αυτή τη μόδα με τα βιντεάκια των συστημάτων να παίζουν δεν μπορώ να την χωνέψω.
Ακόμα δε χειρότερα , αυτούς που εκφράζουν άποψη για το πως παίζει ακούγοντας το βιντεάκι.
Αυτό που ηχογραφήθηκε από το κορυφαιο μικροφωνο αναφοράς του κινητού και καταγράφεται συμπιεσμένο σε ένα αρχείο mpeg για να το ακούσει κάποιος από το μεγάφωνο του κινητού του.

Σαν να βγαζεις φωτογραφια μια τηλεοραση με το κινητο σου, να την τυπώνεις σε χαρτί α4 στο σπίτι και να την δείχνεις στους φίλους για να δουν ποσο καλά παίζει η τηλεόραση.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.175
Αυτή τη μόδα με τα βιντεάκια των συστημάτων να παίζουν δεν μπορώ να την χωνέψω.
Ακόμα δε χειρότερα , αυτούς που εκφράζουν άποψη για το πως παίζει ακούγοντας το βιντεάκι.
Αυτό που ηχογραφήθηκε από το κορυφαιο μικροφωνο αναφοράς του κινητού και καταγράφεται συμπιεσμένο σε ένα αρχείο mpeg για να το ακούσει κάποιος από το μεγάφωνο του κινητού του.

Σαν να βγαζεις φωτογραφια μια τηλεοραση με το κινητο σου, να την τυπώνεις σε χαρτί α4 στο σπίτι και να την δείχνεις στους φίλους για να δουν ποσο καλά παίζει η τηλεόραση.
Ετσι πέστα χρυσόστομε.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.837
Reaction score
77.401
Σαν να βγαζεις φωτογραφια μια τηλεοραση με το κινητο σου, να την τυπώνεις σε χαρτί α4 στο σπίτι και να την δείχνεις στους φίλους για να δουν ποσο καλά παίζει η τηλεόραση.
ναι...δίνε ιδέες εσύ :lolsign:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Εμένα ρωτάς?
Γιατί αν με ρωτάς είμαι και γω ρετρολάγνος , και έχω μαζέψει ότι αρχαιολογία υπάρχει , και θα ανακαλύψω το atmos το 2040 ,όπως γράφηκε από τον rose,

Όχι, τον Χάρη ρωτάω, εσύ ξέρω τι έχεις, μια χαρά είσαι και όποιος λέει το αντίθετο ζηλεύει, αυτό έλειπε να πετάμε τους ενισχυτές μετά από πέντε και δέκα χρόνια..
 

Μηνύματα
120
Reaction score
17
Δλδ πήγες στην Ultimate τους είπες ποιός/πως είναι ο χώρος και η απόσταση ακρόασης και σε κατεύθυναν σε αυτό που έκανες?
Εγω παλι, για να Γνωρίζουμε και τις δύο πτυχές της υπόθεσης, θα με ενδιέφερε να δω και τη γνώμη της Ultimate Audio πάνω σ’ αυτή την ιστορία...

;)8-)
Ενα συστημα τελειως λαθος για τον χωρο μου. Δεν με ρωτησαν τιποτα εκτος απο την αποσταση θεασης. Ναι δεν πηγα να τα ακουσω, αυτοι ωφειλαν να δωσουν σοβαρα ηχεια home cinema, οχι surround που παιζουν σαν μπροστινα, χωρις βασεις, και με λαθος bass reflex για τους τοιχους μου. ολα λαθος!
Τι να πουνε; home cinema ζητησα τι ακριβως δωσαν ;
Να φερω τον Καστρουνη να μου καλιμπραρει το συστημα και να βαλω panel και διαχυτες μου ειπαν. Τους ειπα να τα αλλαξω ειπαν οχι.
Α και ποτε δεν ειπαν ελα απο εδω να τα πουμε, παρα μονο μου στειλαν email με εκθεασιακα κοματια demo ξεστοκαρισμα λεγεται. Εγω ειμαι ασχετος, αυτοι τι ειναι;
επισης ξαναλεω, υπαρχει ενας τσατσος με πλαστα προφιλ που σπρωχνει το συγκεκριμενο καταστημα διαδυκτιακα με pm. Εχει φτιαξει και πλαστα account στο facebook. Εξαφανιστηκε απο την ιστοσελιδα που ηταν τον βριζαν 3-4. Βρηκα και αλλα 2 παιδια που τους εσπρωξε στο καταστημα, αυτο ανταλαξαμε pm. Στα ορια της απατης η ολη φαση
Πρώτα από όλα πρέπει να προσομοιώσει μια σωστή θέση ακρόασης και να δει αν όλες οι συνδέσεις και οι ρυθμίσεις είναι σωστές.
Απο ότι φαίνεται το παλληκάρι έχει πελαγώσει.
Π.χ στο sub όλα τα έχει στο μηδέν ,ένταση , phase.
Δεν θα μείνω έκπληκτος αν και τα ηχεία είναι εκτός φάσης έχοντας τα συνδέσει ανάποδα.
Μετά αν όλα είναι σωστά και έχει αποκλείσει κιόλας ότι κάποιο κομμάτι του συστήματος έχει βλάβη ,αποφασίζει να διορθωσει τον χώρο του ,να πάρει το ενδεδειγμένο hardware κ.λ.π
Την εχω ανεβασει την ενταση. Δεν ξερω αν ειναι sample η φωτο ή δικη μου. Στην 10 η ωρα ειναι η ενταση.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.837
Reaction score
77.401
Ενα συστημα τελειως λαθος για τον χωρο μου. Δεν με ρωτησαν τιποτα εκτος απο την αποσταση θεασης. Ναι δεν πηγα να τα ακουσω, αυτοι ωφειλαν να δωσουν σοβαρα ηχεια home cinema, οχι surround που παιζουν σαν μπροστινα, χωρις βασεις, και με λαθος bass reflex για τους τοιχους μου. ολα λαθος!
Τι να πουνε; home cinema ζητησα τι ακριβως δωσαν ;
Να φερω τον Καστρουνη να μου καλιμπραρει το συστημα και να βαλω panel και διαχυτες μου ειπαν. Τους ειπα να τα αλλαξω ειπαν οχι.
Α και ποτε δεν ειπαν ελα απο εδω να τα πουμε, παρα μονο μου στειλαν email με εκθεασιακα κοματια demo ξεστοκαρισμα λεγεται. Εγω ειμαι ασχετος, αυτοι τι ειναι; Απατεωνες ή ασχετοι;
επισης ξαναλεω, υπαρχει ενας τσατσος με πλαστα προφιλ που σπρωχνει το συγκεκριμενο καταστημα διαδυκτιακα με pm. Εχει φτιαξει και πλαστα account στο facebook. Εξαφανιστηκε απο την ιστοσελιδα που ηταν τον βριζαν 3-4. Βρηκα και αλλα 2 παιδια που τους εσπρωξε στο καταστημα, αυτο ανταλαξαμε pm. Στα ορια της απατης η ολη φαση
πολύ περίεργη ιστορία πάντως...
απόδειξη αγοράς σου έδωσαν φαντάζομαι
 

Μηνύματα
120
Reaction score
17
Το phase στο μηδεν. Το crossover τερμα στο 150. Το equalizer στο 0
πολύ περίεργη ιστορία πάντως...
απόδειξη αγοράς σου έδωσαν φαντάζομαι
Χαχαχ..ναι. Θελετε να την ανεβασω; Τεσπα ας μην το χοντραινουμε. Αν καποιος θελει να με τσεκαρει απο τους mod δεχομαι συνεργασια με pm για την αποδειξη.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.837
Reaction score
77.401
Το phase στο μηδεν. Το crossover τερμα στο 150. Το equalizer στο 0

Χαχαχ..ναι. Θελετε να την ανεβασω; Τεσπα ας μην το χοντραινουμε. Αν καποιος θελει να με τσεκαρει απο τους mod δεχομαι συνεργασια με pm για την αποδειξη.
όχι δεν το λέω για αυτό
για το θέμα επιστροφής αναφέρομαι
έχεις δικαίωμα επιστροφής του προιόντος
μην παραμυθιάζεσαι

φυσικά ακόμα περιμένουμε την ίδια την εταιρία να τοποθετηθεί για το συμβάν...αλλά δεν βλέπουμε φως ακόμα
 

Μηνύματα
120
Reaction score
17
Α ωραια...για να δω.
Να δω πως θα δικαιολογησουν τα ηχειακια αυτα που παιζουν σαν μπροστινα στα 3 μετρα. Ακομα δεν τα αγορασα και θελω αλλαγη ηχειων.
 

Μηνύματα
2.226
Reaction score
2.742
Ενα συστημα τελειως λαθος για τον χωρο μου. Δεν με ρωτησαν τιποτα εκτος απο την αποσταση θεασης. Ναι δεν πηγα να τα ακουσω, αυτοι ωφειλαν να δωσουν σοβαρα ηχεια home cinema, οχι surround που παιζουν σαν μπροστινα, χωρις βασεις, και με λαθος bass reflex για τους τοιχους μου. ολα λαθος!
Τι να πουνε; home cinema ζητησα τι ακριβως δωσαν ;
Να φερω τον Καστρουνη να μου καλιμπραρει το συστημα και να βαλω panel και διαχυτες μου ειπαν. Τους ειπα να τα αλλαξω ειπαν οχι.
Α και ποτε δεν ειπαν ελα απο εδω να τα πουμε, παρα μονο μου στειλαν email με εκθεασιακα κοματια demo ξεστοκαρισμα λεγεται. Εγω ειμαι ασχετος, αυτοι τι ειναι;
επισης ξαναλεω, υπαρχει ενας τσατσος με πλαστα προφιλ που σπρωχνει το συγκεκριμενο καταστημα διαδυκτιακα με pm. Εχει φτιαξει και πλαστα account στο facebook. Εξαφανιστηκε απο την ιστοσελιδα που ηταν τον βριζαν 3-4. Βρηκα και αλλα 2 παιδια που τους εσπρωξε στο καταστημα, αυτο ανταλαξαμε pm. Στα ορια της απατης η ολη φαση

Την εχω ανεβασει την ενταση. Δεν ξερω αν ειναι sample η φωτο ή δικη μου. Στην 10 η ωρα ειναι η ενταση.
Άρα την απόσταση θέασης είχες πει.
Συνεπώς ξέρανε σε πόση απόσταση θα ακούς και σου πρότειναν αυτά τα ηχεία.
Αν ισχύουν αυτά φυσικά.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.492
Reaction score
5.646
Βασικά με την παρούσα διάταξη του χώρου σου και την θέση ακρόασης όπως είναι κανονικά κανένα ηχείο δεν παίζει σωστά.

Σαν να πήρες έναν οδηγό για τον ήχο και την ακουστική χώρου και να έκανες από την ανάποδη όλα τα Μην που έγραφε.
 

Μηνύματα
120
Reaction score
17
Άρα την απόσταση θέασης είχες πει.
Συνεπώς ξέρανε σε πόση απόσταση θα ακούς και σου πρότειναν αυτά τα ηχεία.
Αν ισχύουν αυτά φυσικά.
Ρε φιλε θα μας τρελανεις; Αν δεν ξεραν ας ρωταγαν, αν ρωτησαν λες να ειχε χαλασει το μετρο μου ή να ειπα ψεμματα; Παρτο με την λογικη.
και γιατι δεν ερχεται κανεις να μιλησει; Γιατι ειναι ενοχοι γιαυτο.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.899
Reaction score
12.522
Χωρίς να έχω καμία σχέση με εσένα ή το εν λόγω κατάστημα*: μήπως δεν έβγαινε το budget που τους έδωσες για μεγαλύτερο ηχείο? Δε γνωρίζω τη γκάμα του καταστήματος, υποθέτω από την άλλη πως θα υπήρχε κάτι πιο οικονομικό σε μεγαλύτερο μέγεθος, ιδέες ρίχνω.

*το γράφω μόνο και μόνο επειδή σας έχω φοβηθεί εδώ μέσα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.837
Reaction score
77.401
Ρε φιλε θα μας τρελανεις; Αν δεν ξεραν ας ρωταγαν, αν ρωτησαν λες να ειχε χαλασει το μετρο μου ή να ειπα ψεμματα; Παρτο με την λογικη.
και γιατι δεν ερχεται κανεις να μιλησει; Γιατι ειναι ενοχοι γιαυτο.
δεν είναι και υποχρεωμένοι να ζητήσουν κάτοψη σε όποιον μπαίνει σε ένα κατάστημα και ζητά ένα home cinema

το περίεργο είναι ο τρόπος προσέγγισης μέσω μέιλ και με την μεσολάβηση κάποιου άλλου όπως μας είπες


κατανοώ τον εκνευρισμό σου....αλλά ας περιμένουμε να ακουστεί και η άλλη πλευρά
είμαι σίγουρος ότι μπορεί να βρεθεί λύση;)
 



Μηνύματα
504
Reaction score
228
Kicker, επειδη ειπες για πόνο, σε τί ένταση ακους και εχεις τετοια αίσθηση? Εχεις εφαρμογη ντεσιμπελόμετρου στο κινητο να μετρησεις και να μας πεις?
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
το περίεργο είναι ο τρόπος προσέγγισης μέσω μέιλ και με την μεσολάβηση κάποιου άλλου όπως μας είπες
Αυτό είναι το περίεργο όντως και αν το άτομο που το έκανε έχει σχέση με την εταιρεία δεν την τιμά καθόλου. Από την άλλη φυσικά και δεν θα σου πει κανένας πωλητής ότι με τον χώρο που έχεις μόνο ηχομπαρα μπορεί να παίξει.Είπαμε να πουλήσουν θέλουν...
Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν την γουστάρω καθόλου την advance και δεν θα αγόραζα ποτέ αυτά τα ηχεία αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.302
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top