Το συστημα μου παιζει πολυ ασχημα...

Μηνύματα
120
Reaction score
17
τα ηχεια μου και το subwoofer μου προκαλουν πονο στα αυτια. Σοβαρα μιλαω. Νιωθω πονο. Το subwoofer παιζει μετρια εως ασχημα δεν ξερω αν μπουμαρει ή παιζει κανονικα και δημιουργει ambient συχνα, τα ηχεια μετρια. Να φανταστειτε οτι δεν εχω και πολλες απαιτησεις.
χαλασα 2000€ μαζι με την εγκατασταση, ολα μαζι απο Ελληνικο καταστημα, Και στην ουσια κλαιω τα χρηματα μου, με ενα κακο αποτελεσμα.
Αφησα και τον χρονο να περασει 7 μηνες περασαν απο τοτε που το αγορασα. Δεν ξερω απο που να το πιασω το προβλημα .ναι ειναι τελειως λαθος το setup που προτειναν ολα λαθος τα καναν. Ευθυνη δεν εχει το καταστημα; Πολυ κακοι ανθρωποι.

Παραπονεθηκα οτι παιζει ασχημα και μου ειπαν να κουβαλησω τον Μανωλη Καστρουνη εδω στην Κορινθο να κανει ενα καλιμπραρισμα. Προτεινουν και ονοματα...ναι ισως εχω ακουστικα προβληματα στο σαλονι.

Λοιπον να ξεκινησω απο τον χωρο.
χωρος σαλονιου 18τμ. Ανοιγματα 2 , σε κουζινα και διαδρομο.
Αποσταση ακροασης : 2.80m θεση καναπε ηχεια.
Αποσταση ηχειου απο πατωμα 0,79
Αποσταση ηχειων 2.60

Τωρα η αποσταση απο τον πισω τοιχο, στο αριστερο ειναι 25 εκατοστα στο δεξι καπου 12εκ.

τηλεοραση LG Oled 55’ C8.
οι πηγες μου : netflix απο tv, nova, και tidal απο to airplay. Δεν κατεβαζω τιποτα, ταινιες και μουσικη αποαυτα εδω.

ηχοσυστημα 3.1
ενισχυτης marantz 5013
Ηχεια αυτα Εδω. και Εδω το κεντρικο ναι καταφεραν και μου τα πασαραν δεν εχει σημασια το πως
Subwoofer εδω το subwoofer εχει 2 sub ενα ενεργο και ενα παθητικο.
Βρηκα και ενα ψευτοtear up. https://www.areadvd.de/hardware/2013/advance_acoustic_kubik_set.shtml

ακολουθουν φωτο απο audyssey. Εγω αυξησα της σταθμες 3db στα 2 ηχεια και στο sub μπας και παρουν τα πανω τους.

Βρηκα και τα Klipsch RP-160m σε φοβερη τιμη απο φιλο στα 420€ καινουργια. Απλα αν δεν βιαστω θα τα δωσει. Αν τα παρω τελικα, θα υπαρχει αποσταση 8cm απο τον τοιχο στο δεξι ηχειο. Τα παιρνω ναι ή οχι; Ισως ειναι η μονη μου ευκαιρια να κοψω την χασουρα απο την ζημια που επαθα, απλα δεν εχω χρονο.
Να παρω καινουργια ηχεια και να πουλησω τα παλια; Ή δεν σωνεται ή κατασταση με τον χωρο μου;

ΥΓ1.Ειμαι σε hardware mode sorry για την ακαταστασια θα μαζευτω συντομα. Το κεντρικο ηχειο θα μπει συντομα, δοκιμες κανω, θα αγοραστουν βασεις.

ΥΓ2. τιποτα απο αυτα δεν θα παθαινα, υπηρξε ενας online τσογλανος με πλαστα προφιλ σε μια αλλη ιστοσελιδα οχι εδω που δηθεν πηγε να με βοηθησει και εσπρωχνε το συγκεκριμενο καταστημα ηχου. Θα μου εστειλε και 30pm με δηθεν οδηγιες. «Τρεχα τρεχα να προλαβεις, φοβερες τιμες μην τις χασεις, και συστηματαρα θα παρεις» Ωφειλω να σας πω την ιστορια σωστα.
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Νομίζω όπως είναι στημένο το σύστημα οποιαδήποτε ηχεία να πάρεις πάλι λάθος πράγματα θα ακούς. Πρέπει να αλλάξει η διαρρύθμιση, να το στήσεις όσο σωστότερα μπορείς για να έχεις μια καλύτερη άποψη για το αν δεν σε καλύπτουν τα ηχεία.
 

Μηνύματα
51
Reaction score
48
Να αισθάνεσαι και τυχερός που δεν σε έπεισαν για Zingali και Cayin.
Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν με όλους τους Έλληνες εμπόρους, οι οποίοι δήθεν θα μελετήσουν τον χωρο σου και στην συνέχεια κατηγορώντας τους ανταγωνιστές τους, θα προσπαθήσουν να σου πουλήσουν ότι βάλλει ο νους σου.....
πριν κανείς σπασμωδικές κινήσεις μελέτησε τον χώρο σου και ασχοληθούν με την χωροταξία
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
2.029
Γιατί δε δοκιμάζεις και τα klipsch μιάς και είναι φίλος σου;
Για εγκατάσταση τί σε χρέωσαν;
 



Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
τα ηχεια μου και το subwoofer μου προκαλουν πονο στα αυτια. Σοβαρα μιλαω. Νιωθω πονο. Το subwoofer παιζει μετρια εως ασχημα δεν ξερω αν μπουμαρει ή παιζει κανονικα και δημιουργει ambient συχνα, τα ηχεια μετρια. Να φανταστειτε οτι δεν εχω και πολλες απαιτησεις.
χαλασα 2000€ μαζι με την εγκατασταση, ολα μαζι απο Ελληνικο καταστημα, Και στην ουσια κλαιω τα χρηματα μου, με ενα κακο αποτελεσμα.
Αφησα και τον χρονο να περασει 7 μηνες περασαν απο τοτε που το αγορασα. Δεν ξερω απο που να το πιασω το προβλημα .ναι ειναι τελειως λαθος το setup που προτειναν ολα λαθος τα καναν. Ευθυνη δεν εχει το καταστημα; Πολυ κακοι ανθρωποι.

Παραπονεθηκα οτι παιζει ασχημα και μου ειπαν να κουβαλησω τον Μανωλη Καστρουνη εδω στην Κορινθο να κανει ενα καλιμπραρισμα. Προτεινουν και ονοματα...ναι ισως εχω ακουστικα προβληματα στο σαλονι.

Λοιπον να ξεκινησω απο τον χωρο.
χωρος σαλονιου 18τμ. Ανοιγματα 2 , σε κουζινα και διαδρομο.
Αποσταση ακροασης : 2.80m θεση καναπε ηχεια.
Αποσταση ηχειου απο πατωμα 0,79
Αποσταση ηχειων 2.60

Τωρα η αποσταση απο τον πισω τοιχο, στο αριστερο ειναι 25 εκατοστα στο δεξι καπου 12εκ.

τηλεοραση LG Oled 55’ C8.
οι πηγες μου : netflix απο tv, nova, και tidal απο to airplay. Δεν κατεβαζω τιποτα, ταινιες και μουσικη αποαυτα εδω.

ηχοσυστημα 3.1
ενισχυτης marantz 5013
Ηχεια αυτα Εδω. και Εδω το κεντρικο ναι καταφεραν και μου τα πασαραν δεν εχει σημασια το πως
Subwoofer εδω το subwoofer εχει 2 sub ενα ενεργο και ενα παθητικο.
Βρηκα και ενα ψευτοtear up. https://www.areadvd.de/hardware/2013/advance_acoustic_kubik_set.shtml

ακολουθουν φωτο απο audyssey. Εγω αυξησα της σταθμες 3db στα 2 ηχεια και στο sub μπας και παρουν τα πανω τους.

Βρηκα και τα Klipsch RP-160m σε φοβερη τιμη απο φιλο στα 420€ καινουργια. Απλα αν δεν βιαστω θα τα δωσει. Αν τα παρω τελικα, θα υπαρχει αποσταση 8cm απο τον τοιχο στο δεξι ηχειο. Τα παιρνω ναι ή οχι; Ισως ειναι η μονη μου ευκαιρια να κοψω την χασουρα απο την ζημια που επαθα, απλα δεν εχω χρονο.
Να παρω καινουργια ηχεια και να πουλησω τα παλια; Ή δεν σωνεται ή κατασταση με τον χωρο μου;

ΥΓ1.Ειμαι σε hardware mode sorry για την ακαταστασια θα μαζευτω συντομα. Το κεντρικο ηχειο θα μπει συντομα, δοκιμες κανω, θα αγοραστουν βασεις.

ΥΓ2. τιποτα απο αυτα δεν θα παθαινα, υπηρξε ενας online τσογλανος με πλαστα προφιλ σε μια αλλη ιστοσελιδα οχι εδω που δηθεν πηγε να με βοηθησει και εσπρωχνε το συγκεκριμενο καταστημα ηχου. Θα μου εστειλε και 30pm με δηθεν οδηγιες. «Τρεχα τρεχα να προλαβεις, φοβερες τιμες μην τις χασεις, και συστηματαρα θα παρεις» Ωφειλω να σας πω την ιστορια σωστα.
Να σε ρωτήσω κάτι; Μήπως άκουσες το συγκεκριμένο σετ ηχείων/ενισχυτή στο κατάστημα πριν το αγοράσεις; Αν η απάντηση είναι ναι και στον χώρο του καταστήματος έπαιζαν ικανοποιητικά, σημαίνει ότι με μια πιο προσεγμένη τοποθέτηση στο σπίτι σου θα βελτιωθεί ο ήχος. Αν δεν άκουσες το σετ πριν το αγοράσεις τότε, πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο, καλό θα ήταν -με τη βοήθεια των πιο ειδικών εδώ στο φόρουμ- να πειραματιστείς αρχικά με διάφορες τοποθετήσεις των ηχείων + ό,τι άλλο :help: σου προτείνουν.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Σε πρώτη φάση βάλε τα ηχεία πάνω στο έπιπλο και εκατέρωθεν της τηλεόρασης με μικρή κλίση εσωτερικά να κοιτάνε εσένα στον καναπέ.

Το sub μπροστά από το επιπλο στο κέντρο.

Τρέξε ισοστάθμιση και πες μας αν είναι καλύτερα η όχι.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Τα ηχεία φαίνονται πολύ μικρά για το χώρο, ο οποίος είναι και δύσκολος. Ανοίγματα, ασύμμετρες, γυμνοί τοίχοι και πατώματα.
Δες τι άλλες επιλογές τοποθέτησης έχεις. Όσο ποιο κοντά γίνεται στο ισοπλευρο τρίγωνο.
Edit
Ο τοίχος πίσω από τον καναπέ είναι ελεύθερος;
Γιατί δε βάζεις εκεί το σύστημα, και τον καναπέ πλάτη στην κουζίνα;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Τα ηχεία φαίνονται πολύ μικρά για το χώρο, ο οποίος είναι και δύσκολος. Ανοίγματα, ασύμμετρες, γυμνοί τοίχοι και πατώματα.
Αυτό ακριβώς. Γυμνοί τοίχοι, κανένας από αυτούς συνεχής, και ασφυκτική διαρρύθμιση. Μη πάρετε τα Klipsch. Αυτό που μπορείτε να αξιοποιήσετε είναι μια ηχομπάρα με υπογούφερ.
 





Μηνύματα
120
Reaction score
17
Συγνώμη τώρα αλλά όντως πλήρωσες εγκατάσταση για να σου βάλουν το ένα ηχείο πάνω στα βιβλία;
Δεν έχω πληρώσει κανεναν για εγκατάσταση ηχείων, δεν έγραψα κάτι τέτοιο. Τηλεόρασης μόνο. Τα 2000€ ήταν το τελικό κόστος μαζί με όλα.
Έχω και ένα svs wireless link το ξέχασα αυτό.
Υπάρχουν ακουστικά?
Αν ναι, πως ακούγεται με αυτά?
Αυτά που έχουν οι DJ? Και τι να κάνω δηλαδή;
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Σε πρώτη φάση βάλε τα ηχεία πάνω στο έπιπλο και εκατέρωθεν της τηλεόρασης με μικρή κλίση εσωτερικά να κοιτάνε εσένα στον καναπέ.

Το sub μπροστά από το επιπλο στο κέντρο.

Τρέξε ισοστάθμιση και πες μας αν είναι καλύτερα η όχι.
Αυτό ακριβώς και βάλε το μικρόφωνο στην θέση ακρόασης αν αυτή ήταν σε ισοσκελες τρίγωνο.
Ξαναανέβασε μετά τα αποτελέσματα του audyssey
 



Μηνύματα
120
Reaction score
17
Αυτό ακριβώς και βάλε το μικρόφωνο στην θέση ακρόασης αν αυτή ήταν σε ισοσκελες τρίγωνο.
Ξαναανέβασε μετά τα αποτελέσματα του audyssey
Το επιπλο είναι πολύ χαμηλό. 45εκ από το έδαφος. Εκτός αν τα κάνω να με κοιτάνε βάζοντας κάτι από κάτω. Και αν τηλεκοντρόλ ας που.με.
Αν κοιτάνε ίσια, κανονικά δηλαδή, παίζουν πολύ πιο άσχημα.
Το άλλο με το μικρόφωνο δεν το κατάλαβα.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Καλημέρα. Welcome to the club!
Δεν υπάρχει τέλειος χώρος! Απλά έχει τα λιγότερα προβλήματα. Τα ηχεία είναι bookshelf οπότε έτσι πρέπει να τα μεταχειριστείς και τέτοιες απαιτήσεις πρέπει να έχεις. Το sub βοηθάει λόγω του μεγέθους τους. Στο review που παραθέτεις τα ηχεία σου είναι για πίσω. Μπροστινά έχει άλλα μεγαλύτερα. Τι να κάνεις τώρα, μιας και ο χώρος είναι αυτός και δεν αλλάζει, δοκίμασε να είναι στον ίδιο τοίχο εκατέρωθεν της τηλεόρασης. Άλλαξε την διαρύθμιση, μετακίνησε την τηλεόραση, αν είναι δυνατό και ακουσέ τα ξανά. Χρειάζονται βάσεις. Άσε τα να αναπνεύσουν λίγο με το να χαμηλώσεις το sub. Τι άλλο να πω, δεν έχω καμιά εμπειρία από τα συγκεκριμένα ηχεία...
Φιλικά,
Γιάννης
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.524
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top