Το συστημα μου παιζει πολυ ασχημα...



Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
@kicker

Το παλιό set up είναι πολύ πιο ενδεδειγμένο σαν στήσιμο ανεξάρτητα από το μέγεθος και το ύψος των ηχείων.
 

Μηνύματα
120
Reaction score
17
Ο καναπές ειναι 1,95x3,40? Πόσο είναι όλη η πλευρά που είναι η μπαλκόνοπορτα?
2m+0.8m+1,56. To τελευταιο ειναι το χολ.
Ο καναπες ειναι 2.20 Χ2.52
Βάλε προσωρινά κάτι από κάτω στα ηχεία να έρθουν στο ύψος των αυτιών σου όταν κάθεσαι.
Μέτρα την απόσταση των 2 ηχείων μεταξύ τους και βάλε μια καρέκλα στο κέντρο μπροστά από την tv στην ίδια απόσταση με αυτήν που μέτρησες πριν.
Κάνε ξανά ισοστάθμιση με την πρώτη μέτρηση που σου ζητάει το audyssey να είναι εκει που έβαλες την καρέκλα.
Προσάρμοσε τις υπόλοιπες 7 μετρήσεις όπως σου υποδεικνυει το audyssey.
Πάρε screenshot και ανέβασε τα
Σε πρωτη φαση δεν σου φταιει το συστημα.

Το γουφερ του ηχείου είναι μικρο, αν δεν κανω λαθος 5 η 5,5 ιντσες. Αυτό σημαινει ότι μ αυτά τα ηχεια το ισοπλευρο τριγωνο πρεπει να είναι στο 1,5 μετρο μάξιμουμ.

Επισης όπως βλεπω ο καναπες είναι κολλημένος στον πισω τοιχο, αυτό σημαινει ότι μ ανοιχτο το γουφερ θ ακους κατι σαν μπουμαρισμα. ΑΝ κλεισεις το γουφερ το πρόβλημα θα μετριαστεί, αλλα θα χασεις από ογκο-ποιοτητα.
Κανονικα πρεπει να εισαι ενα μετρο αποσταση από τον πισω τοιχο.

Κανε σαν πειραμα, δοκιμαστικα εστω κι αν η αισθητικη του χωρου σου το απαγορευει για 15 λεπτα. Φτιαξε προσωρινα ένα ισοπλευρο (όχι ισοσκελες) τριγωνο στο 1,30-1,50 μ. και η θεση ακροασης από τον πισω τοιχο να είναι όπως σου γραφω (ένα μετρο). Ανοιξε το συστημα, βαλε κι εντασεις. Δοκιμασε κομματια με μπασο, επισης με κιθαρα και με φωνες, να εισαι γνώριμος ο ηχος.

Αν το πρόβλημα εχει λυθει απ εκει και περα ξερεις που θα εστιασεις. Γραψε και τις εντυπώσεις.



https://imgur.com/GBmbFKj
Συγκρινεται με τις προηγουμενες.
Τον πονο τον εχω στις ταινιες netflix k nova. Γιατι παιζω στo -5db χωρις να ειναι ιδοαιτερα δυνατα. Στο tidal δεν το εχω παθει, δεν ανεβαινω ευκολα απο το -9 και πανω. Ειναι πιο δυνατο δηλαδη
@kicker

Το παλιό set up είναι πολύ πιο ενδεδειγμένο σαν στήσιμο ανεξάρτητα από το μέγεθος και το ύψος των ηχείων.
Αν μπορεις πες συγκεκριμενες λυσεις, βασεις θα μπουν σιγουρα. Αν τα βαλω οπως ειδες ειναι εκτος φασματος, παιζουν πιο ασχημα.
Επισης τα βαζω σε Αγγελια αυτα και παιρνω τα klipsch. Ή αλλα ηχεια σε αυτη την τιμη.
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Καλησπέρα και συγνώμη για το μήνυμα Έκ των προτέρων.....
Έχεις βγάλει καθολου τις σίτες των ηχείων να τσεκάρεις αν έχουν τίποτα προστατευτικά καπάκια τα μεγάφωνα ?
Μου έχει τύχει αυτό σε φιλο που με είχε φωνάξει να του πω την γνώμη μου για το σύστημα του ....σορρυ.

Αυτός είχε Ηχεια thiel cs2 και υπήρχαν λαστιχένια προστατευτικά καπάκια στα τουιτερ που δεν του τα είχαν βγάλει οι εγκαταστατες του συστήματος.......:)
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλησπέρα και συγνώμη για το μήνυμα Έκ των προτέρων.....
Έχεις βγάλει καθολου τις σίτες των ηχείων να τσεκάρεις αν έχουν τίποτα προστατευτικά καπάκια τα μεγάφωνα ?
Μου έχει τύχει αυτό σε φιλο που με είχε φωνάξει να του πω την γνώμη μου για το σύστημα του ....σορρυ.

Αυτός είχε Ηχεια thiel cs2 και υπήρχαν λαστιχένια προστατευτικά καπάκια στα τουιτερ που δεν του τα είχαν βγάλει οι εγκαταστατες του συστήματος.......:)
Ακομα θυμαμαι φιλο ,που με φωναξε απελπιζμενος μολις πηγε τα ζαναντου σπιτι του - τα επαιζε με τη σιτα ... :roflmao::roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Πάρε μέτρηση μόνο μιας θέσης εκεί που έχεις την καρέκλα το μικρόφωνο στο ίδιο ύψος των αυτιών σου, βγάλε τις σίτες. Στο netflix είχα το ίδιο πρόβλημα, nova δεν εχω, το παράξενο είναι οτι σου κόβει 4,5 db απο τα ηχεία. Μην αγοράσεις βάσης μέχρι να δεις τι φταίει.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Φιλε το αουντισι σου ανεβαζει τις ψηλες συχνοτητες και σου ριχνει τις χαμηλες ....ακους τσιριχτα τωρα και με δεδομενο την μεγαλη αποσταση ακροασης και τα λοιπα ολα ειναι σαλατα .
Παιξε manualy το eq του Marantz οπως θελεις και φερτο στα μετρα σου αν θελεις να κρατησεις το συστημα .
ΕΚτος απο ηχομπαρα οτι και να παρεις ειναι πεταμενα λεφτα
 

Μηνύματα
120
Reaction score
17
Η θεση ειναι το πολυ 2 μετρα απο το κεντρο των ηχειων και 1,20 απο τον πισω τοιχο
Κανενα προβλημα με τα tweeter εβγαλα τις σιτες.
Τα 4,5 που μου εκοβε τα εβαλα ολα στο μηδεν, το sub το ανεβασα 2 3 μοναδες.
Τεσταρω ετσι τωρα.
Ομως οι γραφικες παραστασεις που ανεβασα στο audyssey παραμενουν κακες;
Καλυτερα ηχεια με καλυτερη καμπινα δεν θα παιξουν καλυτερα; Τωρα που εχω προσφορα στα klipsch
Φιλε το αουντισι σου ανεβαζει τις ψηλες συχνοτητες και σου ριχνει τις χαμηλες ....ακους τσιριχτα τωρα και με δεδομενο την μεγαλη αποσταση ακροασης και τα λοιπα ολα ειναι σαλατα .
Παιξε manualy το eq του Marantz οπως θελεις και φερτο στα μετρα σου αν θελεις να κρατησεις το συστημα .
ΕΚτος απο ηχομπαρα οτι και να παρεις ειναι πεταμενα λεφτα
Χανεις το dynamic EQ και οτι σου δινει το audyssey.Το μπασο πως θα το ισοσταθμισω; Ετσι χυμα θα παιξει;
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
2m+0.8m+1,56. To τελευταιο ειναι το χολ.
Ο καναπες ειναι 2.20 Χ2.52





https://imgur.com/GBmbFKj
Συγκρινεται με τις προηγουμενες.
Τον πονο τον εχω στις ταινιες netflix k nova. Γιατι παιζω στo -5db χωρις να ειναι ιδοαιτερα δυνατα. Στο tidal δεν το εχω παθει, δεν ανεβαινω ευκολα απο το -9 και πανω. Ειναι πιο δυνατο δηλαδη

Αν μπορεις πες συγκεκριμενες λυσεις, βασεις θα μπουν σιγουρα. Αν τα βαλω οπως ειδες ειναι εκτος φασματος, παιζουν πιο ασχημα.
Επισης τα βαζω σε Αγγελια αυτα και παιρνω τα klipsch. Ή αλλα ηχεια σε αυτη την τιμη.
Τα ηχεία τα μέτρησες στην καινούργια θέση για να προσομειώσεις όσο είναι δυνατόν την ιδανική ,τουλάχιστον στο ενδεδειγμένο τρίγωνο.
Πόνο τρως όπως λές στο Netflix και nova γιατί όταν παίρνει μπρος το lfe κανάλι γίνεται της πτάνας χαμηλά . 15 dB βουτιά κάνει. Μετάφερε το sub μπροστά από την τηλεόραση ,σύνδεσέ του με καλώδιο (όχι ασύρματα), και ξαναμέτρα.
Κοψε τα ηχεία στα 100-110 hertz (ρύθμιση crossover)
 

Μηνύματα
120
Reaction score
17
Πάρε μέτρηση μόνο μιας θέσης εκεί που έχεις την καρέκλα το μικρόφωνο στο ίδιο ύψος των αυτιών σου, βγάλε τις σίτες. Στο netflix είχα το ίδιο πρόβλημα, nova δεν εχω, το παράξενο είναι οτι σου κόβει 4,5 db απο τα ηχεία. Μην αγοράσεις βάσης μέχρι να δεις τι φταίει.
Πως εφτισξες το netflix
 


Μηνύματα
120
Reaction score
17
Τα ηχεία τα μέτρησες στην καινούργια θέση για να προσομειώσεις όσο είναι δυνατόν την ιδανική ,τουλάχιστον στο ενδεδειγμένο τρίγωνο.
Πόνο τρως όπως λές στο Netflix και nova γιατί όταν παίρνει μπρος το lfe κανάλι γίνεται της πτάνας χαμηλά . 15 dB βουτιά κάνει. Μετάφερε το sub μπροστά από την τηλεόραση ,σύνδεσέ του με καλώδιο (όχι ασύρματα), και ξαναμέτρα.
Κοψε τα ηχεία στα 100-110 hertz (ρύθμιση crossover)
3 φορες την ιδια θεση; Γιατι πριν μετρησα και αλλες 2 ψευτικες διπλα μου
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
3 φορες την ιδια θεση; Γιατι πριν μετρησα και αλλες 2 ψευτικες διπλα μου
Τι εννοείς;
Άμα βαριέσαι κάνε μέτρηση σε 3 θέσεις έτσι για να δούμε.
Μία στο κέντρο του ισοσκελούς στην καρέκλα ,μετέφερε την καρέκλα 40cm αριστερά στην δεύτερη και 40cm δεξιά στην τρίτη. Όπως σε καθοδηγεί το audyssey
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Συγνώμη για την άκυρη ερώτηση αλλά στο Netflix επιλέγεις δικαναλη αναπαραγωγή από το μενού αντί για 5.1 που είναι το preset;
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Η θεση ειναι το πολυ 2 μετρα απο το κεντρο των ηχειων και 1,20 απο τον πισω τοιχο
Κανενα προβλημα με τα tweeter εβγαλα τις σιτες.
Τα 4,5 που μου εκοβε τα εβαλα ολα στο μηδεν, το sub το ανεβασα 2 3 μοναδες.
Τεσταρω ετσι τωρα.
Ομως οι γραφικες παραστασεις που ανεβασα στο audyssey παραμενουν κακες;
Καλυτερα ηχεια με καλυτερη καμπινα δεν θα παιξουν καλυτερα; Τωρα που εχω προσφορα στα klipsch

Χανεις το dynamic EQ και οτι σου δινει το audyssey.Το μπασο πως θα το ισοσταθμισω; Ετσι χυμα θα παιξει;
Χυμα στο κυμα ....τσαμπα ειναι !
 

Μηνύματα
120
Reaction score
17
Λοιπον. Mε το Link με το sub μπροστα απο την tv. Το αριστετο ηχειο μετακινηθηκε σε ποιο ρεαλιστικη θεση γιατι μπλοκαρε και την tv. Αλλωστε βαση που να μπαινει πανω στο επιπλο δρν υπαρχει. Αναγκαστικα λογο ελειψης βιβλιων μετακινηθηκε λιγο και το δεξι.

Τωρα με καλωδιο στο sub, ολοιδια θεση. το λινκ εξω. Απλα το καλωδιο αυτο δεν ξερω αν ειναι καλης ποιοτητας. Φοβαμαι μην εχει απωλειες. Το βγαζει και 2-3db λιγοτερα αρα λιγοτερο σημα;
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Κάτι γίνεται με το σαμπ... Στο βγάζει στα 8 και κάτι μετρα; βλέπω και κάτι κοιλάδες στα 70 - 80hz.
 

Μηνύματα
120
Reaction score
17
Οταν βαζω το λινκ λογο delay χαλαει τα μετρα. δες το δευτερο που εινια με καλωδιο. Ειναι καλυτερο; Γιατι δεν το ξερω το καλωδιο αν ειναι της προκοπης. Μια αγνωστη μαρκα ειναι
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Δεν παίζει καλά το sub. Έχεις κλείσει όλες τις πόρτες γύρω γύρω ; Τι ειναι αυτό που λέει ένα παθητικό και ένα ενεργό woofer;
Αν πας στο app avr remote πόσα dB στο έχει κατεβάσει;
Τι ακούς εσυ ανεξάρτητα των μετρήσεων στις καινούργιες θέσεις;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top