Το σύστημα μου (nikforever)

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
528
Reaction score
517
Φίλε Νίκο και πάλι πολλά συγχαρητήρια για το μεράκι που έχεις.
Είδα ότι πουλάς τα Triangle θα πάρεις κάτι ανάλογο σε δαπέδου ?
Σε ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια. Κοίτα, έχω αρκετά ηχεία, αρκετά καλά για τα ακουστικά μου γούστα, οπότε το έχω αφήσει ανοιχτό το θέμα! Τα Lyrr είναι φανταστικά ηχεία αλλά θέλουν πολύ χώρο για να μεγαλουργήσουν ή κάποιον που να θέλει να κουνήσει το σπίτι του!
Θα ανεβάσω και κάποιες φωτο των ηχείων μου.
 



Μηνύματα
3.118
Reaction score
10.320
Οχι ρε συ δεν το έχασα , ήθελα μόνο να ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΏ.
Δύο έχω από δαύτα . Ενα του AVP και ένα που ήρθε με το Upgrade σε XT 32.
Αααα μάλιστα, μάλιστα , τώρα καταλάβαμε γιατί ρώτησες :sneaky: σκέφτηκες ….. κάτσε να ρωτήσω , μήπως το έχασε ….. για να του το πουλήσω…. Ίσως για ένα αβγδ :roflmao::cry: Αλλά φευ :biggrin:

🥰🥰🥰🥰
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σε ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια. Κοίτα, έχω αρκετά ηχεία, αρκετά καλά για τα ακουστικά μου γούστα, οπότε το έχω αφήσει ανοιχτό το θέμα! Τα Lyrr είναι φανταστικά ηχεία αλλά θέλουν πολύ χώρο για να μεγαλουργήσουν ή κάποιον που να θέλει να κουνήσει το σπίτι του!
Θα ανεβάσω και κάποιες φωτο των ηχείων μου.
Είναι πολύ ωραίες όσες συσκευές διαθέτεις,ιδίως παρατεταγμένες σε διάταξη ΄΄wall of sound΄΄...Μου φαίνεται πάντα κάπως περίεργο να λέμε ότι ηχεία όπως αυτά τα Triangle θα χρειάζονταν ακόμα μεγαλύτερο χώρο για ν'απέδιδαν βέλτιστα και με κάνει αυτομάτως να σκέφτομαι ότι μπορεί να φταίνε άλλοι παράγοντες,όπως η χωροταξία σε συνδυασμό με πλημμελή διαχείριση στις χαμηλές οκτάβες...Το τελευταίο δε στοιχείο δεν θα συναρτάται αποκλειστικά με τα Triangle,αλλά με οποιοδήποτε ηχείο θα παίζει μέσα εκεί...
 

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
528
Reaction score
517
Είναι πολύ ωραίες όσες συσκευές διαθέτεις,ιδίως παρατεταγμένες σε διάταξη ΄΄wall of sound΄΄...Μου φαίνεται πάντα κάπως περίεργο να λέμε ότι ηχεία όπως αυτά τα Triangle θα χρειάζονταν ακόμα μεγαλύτερο χώρο για ν'απέδιδαν βέλτιστα και με κάνει αυτομάτως να σκέφτομαι ότι μπορεί να φταίνε άλλοι παράγοντες,όπως η χωροταξία σε συνδυασμό με πλημμελή διαχείριση στις χαμηλές οκτάβες...Το τελευταίο δε στοιχείο δεν θα συναρτάται αποκλειστικά με τα Triangle,αλλά με οποιοδήποτε ηχείο θα παίζει μέσα εκεί...
Είναι πολύ σημαντικός παράγοντας κι οι εντάσεις που ακούει ο καθένας μας. Τα ηχεία αυτά δίνουν την εντύπωση ότι δεν φτιάχτηκαν για να παίζουν σιγά, παρόλο που έχουν εξαιρετική ευαισθησία. Σίγουρα παίζουν τεράστιο ρόλο οι παράγοντες που αναφέρεις, πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.
 
Last edited:

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
528
Reaction score
517
TRIANGLE STRATOS SOLIS 260, τριών δρόμων με το woofer στην πίσω πλευρά! Σε βάσεις Triangle 40th Anniversary. Ένα από τα διαμάντια της συλλογής μου κι ίσως το καλύτερο ζευγάρι, με βάση τα γούστα μου πάντα.

IMG_20211219_112830.jpg

Είναι πολύ σημαντικός παράγοντας κι οι εντάσεις που ακούει ο καθένας μας. Τα ηχεία αυτά δίνουν την εντύπωση ότι δεν φτιάχτηκαν για να παίζουν σιγά, παρόλο που έχουν εξαιρετική ευαισθησία. Σίγουρα παίζουν τεράστιο ρόλο οι παράγοντες που αναφέρεις, πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.
Επίσης να συμπληρώσω ότι η τοποθέτηση που βλέπετε δεν είναι και η θέση που βρίσκονται σε ώρα ακρόασης, απλά είναι τοποθετημένα έτσι για χωροταξικούς λόγους. Οι ακροάσεις μου γίνεται στον δίπλα τοίχο του σαλονιού, όπου τα ηχεία έχουν πολύ περισσότερο αέρα και χώρο.
 
Last edited:


nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
528
Reaction score
517
JVC 5331 vintage, πολύ σπάνια ηχεία και ειδικά σε αυτή την κατάσταση, πλήρως ανακατασκευασμένα εσωτερικά από Βασίλη Κασσελούρη.

IMG_20211219_113032.jpg IMG_20211219_113139.jpg
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
1639936526886.png

-
πιστεύω πως τα έχεις έτσι , σε διάταξη για την φωτογραφία .
Αν ακούς και έτσι , απλά αλλάζοντας βύσματα , δεν ακούς αυτό που μπορείς να πάρεις από το καθένα .
Προσωπικά ακούω στο παρά τέταρτο - και λόγο χώρου , αλλά και σε μεγάλο χώρο που ήμουν πρίν τα ηχεία τα έστηνα μεταξύ τους στα 2.20 το πολύ και στο ένα μέτρο από τον πίσω τοίχο - .
Αλλά είμαι σίγουρος πως ξέρεις να τα απολαμβάνεις όλα αυτά .

*Τα μικρά μικρά ηχεία στην photo σου ποιά είναι ;

- Με πρόλαβες :) , ...άκυρο . ......sorry , γράφω αργά .
 
Last edited:

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
528
Reaction score
517
View attachment 233457
-
πιστεύω πως τα έχεις έτσι , σε διάταξη για την φωτογραφία .
Αν ακούς και έτσι , απλά αλλάζοντας βύσματα , δεν ακούς αυτό που μπορείς να πάρεις από το καθένα .
Προσωπικά ακούω στο παρά τέταρτο - και λόγο χώρου , αλλά και σε μεγάλο χώρο που ήμουν πρίν τα ηχεία τα έστηνα μεταξύ τους στα 2.20 το πολύ και στο ένα μέτρο από τον πίσω τοίχο - .
Αλλά είμαι σίγουρος πως ξέρεις να τα απολαμβάνεις όλα αυτά .

*Τα μικρά μικρά ηχεία στην photo σου ποιά είναι ;
Μανώλη όπως έγραψα παραπάνω:

Επίσης να συμπληρώσω ότι η τοποθέτηση που βλέπετε δεν είναι και η θέση που βρίσκονται σε ώρα ακρόασης, απλά είναι τοποθετημένα έτσι για χωροταξικούς λόγους. Οι ακροάσεις μου γίνονται στον δίπλα τοίχο του σαλονιού, όπου τα ηχεία έχουν πολύ περισσότερο αέρα και χώρο.

*Αν εννοείς αυτά που είναι δίπλα στα JBL, είναι τα Triangle Stratos που παρουσίασα παραπάνω. Αν εννοείς αυτό που φαίνεται δεξιά, θα το ανεβάσω σε λίγο.
 

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
528
Reaction score
517
TDL Electronics NFM-1, η επιτομή του Near Field Monitor και ορισμός του "ακριβά αρώματα σε μικρό μπουκάλι" (και με επίχρυση διπλοκαλωδίωση παρακαλώ!). Απίστευτο ηχειάκι με "τεράστιο" ήχο.

IMG_20211219_112955.jpg
 

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
528
Reaction score
517
KLIPSCH R-112SW x2 subwoofers, σε ιδιοκατασκευή τροχήλατες βάσεις με ροδάκια που κλειδώνουν, συν ένα συμπληρωματικό παλαιότερο KSW-12.

IMG_20211219_112934.jpg
 

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
528
Reaction score
517
HOME CINEMA:

Τηλεόραση LG 4K 70'' (απόσταση θέασης περίπου 4 μέτρα, ξέρω χρειάζομαι μεγαλύτερη κάποια στιγμή).

Ο 4700 παίζει ως προ, ο PMA-700V οδηγεί τα κυρίως ηχεία κι ο 4308 τα υπόλοιπα. Είναι στο πρόγραμμα η απόκτηση ενός πολυκάναλου τελικού αξιώσεων.
Κυρίως ηχεία TRIANGLE Lyrr ή JBL L50 ή JENSEN Model 6
Κεντρικό KLIPSCH RP-600C
Surround CASTLE Pembroke ή JVC 5331 ή KEF Carlton II
Surround back KLIPSCH RP-600M
Front Height YAMAHA NS-333
Subwoofers KLIPSCH R-112SW x2

IMG_20211219_113410.jpg IMG_20211219_113228.jpg IMG_20211219_113107.jpg IMG_20211219_113340.jpg
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
θα ειχα αποκτησει ριγη στη καρδια απο τοσα διαφορετικης μαρκας και σειρας ηχεια σε πολυκαναλο set up

με την καλη εννοια το αναφερω που λεει και ο Ψινακης
 

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
528
Reaction score
517
θα ειχα αποκτησει ριγη στη καρδια απο τοσα διαφορετικης μαρκας και σειρας ηχεια σε πολυκαναλο set up

με την καλη εννοια το αναφερω που λεει και ο Ψινακης
Όλοι οι συνδυασμοί είναι δοκιμασμένοι και γίνονται κι οι κατάλληλες ρυθμίσεις ανάλογα με τα ηχεία. Λίγη ποικιλία δεν βλάπτει και σίγουρα θα έπρεπε να ακούσεις πριν σε πιάσουν τα ρίγη (με την καλή έννοια πάντα 😊)
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
πριν τα ακουσω εγω (ειχα κανει πειραματα σπιτι μου με διαφορετικα πισω ηχεια και με ισοσταθμιση) εχω απορια αν εσυ ακους διαφορα κεντρικου με τα δεξια αριστερα ηχεια (για αρχη) ?

αν δεν ακους μια χαρα για σενα
 





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.000
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top