Το σύστημα μου (nikforever)

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Εχει η Αγγλία Καλαμάτα?
Έχει εξεταστεί το ενδεχόμενο προμήθειας...ηχομπάρας ούτως ώστε να υφίσταται ανώτερος βαθμός ομοιομορφίας στην πληροφορία μεταξύ των καναλιών;

Επειδή έχω κάνει και ο ίδιος πειράματα με διαφορετικά ηχεία σε πολυκαναλικά setup,πληροφορώ ότι απαράβατος όρος ήταν τουλάχιστον η επιλογή κεντρικού ομόσταυλου με το ζεύγος των L-R μπροστινών...Κατά τα άλλα,το ηχητικό πεδίο μπορούσε να εξυπηρετήσει θέαση δίωρων ταινιών υπό χαλαρά κριτήρια,αλλά σε αμιγώς μουσικό περιεχόμενο αξιώσεων οι ανισορροπίες κούραζαν γοργά...

Αφού είσαι τόσο ΄΄προχώ΄΄,είμαι βέβαιος ότι μπορείς να μας εξηγήσεις πώς θα γινόταν να παίξουν με ίδιο τρόπο ηχεία έχοντα διαφοροποιημένες πολικές αποκρίσεις.Ρωτώ ειδικά πάνω σε αυτήν την παράμετρο,καθότι ανάμεσα σε ηχεία με παρεμφερείς ιδιότητες χάρη σε ισοστάθμιση θα μπορούσαν να ισοδυναμούν οι αποκρίσεις on-axis,χάρη σε υψιπερατό κροσάρισμα και προηγμένο bass management ν'απαλείφονταν σε καλό βαθμό οι διαφορές στην ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά στο κάτω όριο απόκρισης,ενώ χάρη σε εκτεταμένες φασικές διορθώσεις χειροκίνητα μέσω rePhase να προέκυπταν παρεμφερείς Κρουστικές - πιθανότατα υπό διαφοροποιημένους βαθμούς πρόωρου κωδωνισμού από τα εμπλεκόμενα σε καθεμία περίπτωση φίλτρα FIR...Αλλά η ισοδυναμία στον τρόπο διέγερσης του χώρου θα εξακολουθούσε να διαφεύγει...Γι αυτό και η συνδρομή από μέρους σου θα ήταν πολύ διαφωτιστική... :sneaky:

Περιμένω με ανυπομονησία να τηρήσει ο JMF τη δέσμευσή του,αφού έχω ήδη κάνει κάτι ανάλογο (ή...ανάγωγο,όπως το πάρει κανείς) - εννοείται κιόλας υπό λογικές λιγότερο ακραίες συνθήκες - στο setup των Vecteur με τα διαφορετικά mid-woofer...:wink:
View attachment 233757
.
Η δέσμευση δεν ήταν προς εσένα, και δεν αφορούσε τα mid bas , των vecteur ,αλλά όπως προείπα , coral -ATC.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Έχει εξεταστεί το ενδεχόμενο προμήθειας...ηχομπάρας ούτως ώστε να υφίσταται ανώτερος βαθμός ομοιομορφίας στην πληροφορία μεταξύ των καναλιών;

Επειδή έχω κάνει και ο ίδιος πειράματα με διαφορετικά ηχεία σε πολυκαναλικά setup,πληροφορώ ότι απαράβατος όρος ήταν τουλάχιστον η επιλογή κεντρικού ομόσταυλου με το ζεύγος των L-R μπροστινών...Κατά τα άλλα,το ηχητικό πεδίο μπορούσε να εξυπηρετήσει θέαση δίωρων ταινιών υπό χαλαρά κριτήρια,αλλά σε αμιγώς μουσικό περιεχόμενο αξιώσεων οι ανισορροπίες κούραζαν γοργά...

Αφού είσαι τόσο ΄΄προχώ΄΄,είμαι βέβαιος ότι μπορείς να μας εξηγήσεις πώς θα γινόταν να παίξουν με ίδιο τρόπο ηχεία έχοντα διαφοροποιημένες πολικές αποκρίσεις.Ρωτώ ειδικά πάνω σε αυτήν την παράμετρο,καθότι ανάμεσα σε ηχεία με παρεμφερείς ιδιότητες χάρη σε ισοστάθμιση θα μπορούσαν να ισοδυναμούν οι αποκρίσεις on-axis,χάρη σε υψιπερατό κροσάρισμα και προηγμένο bass management ν'απαλείφονταν σε καλό βαθμό οι διαφορές στην ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά στο κάτω όριο απόκρισης,ενώ χάρη σε εκτεταμένες φασικές διορθώσεις χειροκίνητα μέσω rePhase να προέκυπταν παρεμφερείς Κρουστικές - πιθανότατα υπό διαφοροποιημένους βαθμούς πρόωρου κωδωνισμού από τα εμπλεκόμενα σε καθεμία περίπτωση φίλτρα FIR...Αλλά η ισοδυναμία στον τρόπο διέγερσης του χώρου θα εξακολουθούσε να διαφεύγει...Γι αυτό και η συνδρομή από μέρους σου θα ήταν πολύ διαφωτιστική... :sneaky:

Περιμένω με ανυπομονησία να τηρήσει ο JMF τη δέσμευσή του,αφού έχω ήδη κάνει κάτι ανάλογο (ή...ανάγωγο,όπως το πάρει κανείς) - εννοείται κιόλας υπό λογικές λιγότερο ακραίες συνθήκες - στο setup των Vecteur με τα διαφορετικά mid-woofer...:wink:
View attachment 233757
.
Φτιάχνω κοκορέτσια για την Παρασκευή δεν υπάρχει χρόνος για τέτοια "στριψίματα" :D
 







nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
528
Reaction score
517
Ήρθαν κι οι κοντουλες βάσεις Atacama SLX200 (23 εκατοστά με τις ακίδες!) και περιμένουν τα Jensen Model 6..
Τους πρόσθεσα και 7 κιλά atabites για μεγαλύτερη σταθερότητα.

IMG_20220103_202344.jpg
 

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
528
Reaction score
517
Κατασκευαστηκαν και τοποθετηθηκαν δύο συμπληρωματικά τροχηλατα ερμάρια για να φιλοξενήσουν τους Απολλωνες και κάποιους δίσκους. Έπρεπε να γίνει χώρος στο βασικό έπιπλο για την Αθηνά..

IMG_20220103_221216.jpg
 

Μηνύματα
204
Reaction score
461
JBL L50 πλήρης ανακατασκευή από Βασίλη Κασσελούρη, σε βάσεις Atacama γεμισμένες με σκάγια.

View attachment 233418
Jbl model L20.... Τα πρώτα μου ηχεία. Τα είχε αγοράσει ο πατέρας μου το 80 και τα είχα μέχρι το 96 όπου μια μέρα που ήμουν στο σχολείο η μαμά μου τα πέταξε γιατί έπιαναν χώρο...(είχαμε πέσει στη λούμπα all in one midi της sony)... Ευτυχώς έχω σώσει όλο το υπόλοιπο σύστημα της rotel...
 

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
528
Reaction score
517
Καλή Κυριακή σε όλους.
Κι επιτέλους... Jensen Model 6, άριστο δείγμα ζεύγους, πλήρης εσωτερική ανανέωση από Βασίλη Κασσελούρη, refoaming στα 15" woofers και μπορνες σύγχρονου τύπου.
Μεγάλα ηχεία, μεγάλος ήχος...

IMG_20220116_130019.jpg IMG_20220116_130845.jpg
 





nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
528
Reaction score
517
Αλλά γιατί με αλλαγμένα κροςς οβερς?
Τα αγόρασα με μπόλικη προίκα. Φορούσαν τα εργοστασιακά πλήρως λειτουργικά, υπήρχαν όμως άλλο ένα σετ εργοστασιακά με Mundorf πυκνωτές κι ένα σετ αυτών των βελτιωτικών με εξαιρετικά υλικά. Είπα λοιπόν να δοκιμάσω πρώτα με αυτά. Έχω ακούσει NS-1000M με τα εργοστασιακά, πολύ καλό, με αυτά όμως είναι κλάσεις ανώτερα (υποκειμενικό φυσικά).
Η προίκα περιλαμβάνει επίσης έξτρα ζευγάρι beryllium tweeters, έξτρα ζευγάρι beryllium midrange κι έξτρα δύο ζευγάρια (!) woofers, ένα τα δικά τους κι ένα από NS-690, που είναι ίδια. Έχω χαζέψει με το πόσο πωλούνται τα μεγάφωνα τους στο εξωτερικό.
Επίσης μαζί ήταν οι γνήσιες βάσεις που φαίνονται στις φωτό κι οι εργοστασιακές σίτες.
 
Last edited:





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.772
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top