Το σύστημα μου (nikforever)




Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Εγώ θα σου δώκω ένα coral και ένα ATC mids , αμα τα καταφέρεις να παίξουν το ίδιο , τό ι΄διο ακριβώς λέω , θα σου χαρίσω ένα ζεύγος coral.
Για κορόϊδα ψάχνεις εσύ. Τι να τα κάνω τα κοράλια.
να ασχοληθώ αλλά να αξίζει το στοίχημα😜
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
JBL L50 πλήρης ανακατασκευή από Βασίλη Κασσελούρη, σε βάσεις Atacama γεμισμένες με σκάγια.

View attachment 233418
Τελικά από τα τέρατα των καλωδίων δεν ξεφεύγει κανείς!!!
Μια ερώτηση, βλέπω ότι έχεις αρκετούς ενισχυτές και ηχεία. Πως τα ελέγχεις για να ακούς (αν τα ακούς και δεν ανάβουν μόνο για συναισθηματικούς λόγους);
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.906
Reaction score
12.538
Εγώ θα σου δώκω ένα coral και ένα ATC mids , αμα τα καταφέρεις να παίξουν το ίδιο , τό ι΄διο ακριβώς λέω , θα σου χαρίσω ένα ζεύγος coral..
...για να μάθεις εσύ.
 

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
528
Reaction score
517
Τελικά από τα τέρατα των καλωδίων δεν ξεφεύγει κανείς!!!
Μια ερώτηση, βλέπω ότι έχεις αρκετούς ενισχυτές και ηχεία. Πως τα ελέγχεις για να ακούς (αν τα ακούς και δεν ανάβουν μόνο για συναισθηματικούς λόγους);
Καλησπέρα Γιάννη,
Δεν γίνεται να έχεις όλα αυτά σε πλήρη λειτουργία και να μην είσαι τίγκα στο καλώδιο. Κυρία πηγή είναι ο συνδυασμός PC-TIDAL HIFI-ROON-DAC, οπότε το τελευταίο συνδέεται σε όποιον ενισχυτή επιλέγω και συνδέω τα καλώδια όποιων ηχείων θέλω να ακούσω. Εύκολη πρόσβαση λόγω της φύσης του επίπλου. Όλα ειναι πλήρως λειτουργικά κι αναβαθμισμενα και τα συνδέω συχνά. Δεν κρατώ τίποτα που δεν μου αρέσει πραγματικά, το καθένα για τους δικούς του λόγους. Κι όσα αλλάζω είναι καθαρά από το σαράκι της αλλαγής. Έχουν περάσει πολύ περισσότερα από τα χέρια μου.
 
Last edited:


Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
Ενα ζεύγος coral Αληταρά μου κοστίζουν πολύ πάνω από το μηνιαίο εισόδημά σου .
Ενα ζευγάρι MD 9 μπορεί και να το βρείς στα 9000000 yen .
Εντάξει άρχοντα?
 






Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Όλοι οι συνδυασμοί είναι δοκιμασμένοι και γίνονται κι οι κατάλληλες ρυθμίσεις ανάλογα με τα ηχεία. Λίγη ποικιλία δεν βλάπτει και σίγουρα θα έπρεπε να ακούσεις πριν σε πιάσουν τα ρίγη (με την καλή έννοια πάντα 😊)
Έχει εξεταστεί το ενδεχόμενο προμήθειας...ηχομπάρας ούτως ώστε να υφίσταται ανώτερος βαθμός ομοιομορφίας στην πληροφορία μεταξύ των καναλιών;

Επειδή έχω κάνει και ο ίδιος πειράματα με διαφορετικά ηχεία σε πολυκαναλικά setup,πληροφορώ ότι απαράβατος όρος ήταν τουλάχιστον η επιλογή κεντρικού ομόσταυλου με το ζεύγος των L-R μπροστινών...Κατά τα άλλα,το ηχητικό πεδίο μπορούσε να εξυπηρετήσει θέαση δίωρων ταινιών υπό χαλαρά κριτήρια,αλλά σε αμιγώς μουσικό περιεχόμενο αξιώσεων οι ανισορροπίες κούραζαν γοργά...
Με τρινοβ εγώ σας σετάρω δύο διαφορετικά ηχεία να παίζουν ίδια. Ευκολάκι. Κάτι πιο δύσκολο;
Αφού είσαι τόσο ΄΄προχώ΄΄,είμαι βέβαιος ότι μπορείς να μας εξηγήσεις πώς θα γινόταν να παίξουν με ίδιο τρόπο ηχεία έχοντα διαφοροποιημένες πολικές αποκρίσεις.Ρωτώ ειδικά πάνω σε αυτήν την παράμετρο,καθότι ανάμεσα σε ηχεία με παρεμφερείς ιδιότητες χάρη σε ισοστάθμιση θα μπορούσαν να ισοδυναμούν οι αποκρίσεις on-axis,χάρη σε υψιπερατό κροσάρισμα και προηγμένο bass management ν'απαλείφονταν σε καλό βαθμό οι διαφορές στην ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά στο κάτω όριο απόκρισης,ενώ χάρη σε εκτεταμένες φασικές διορθώσεις χειροκίνητα μέσω rePhase να προέκυπταν παρεμφερείς Κρουστικές - πιθανότατα υπό διαφοροποιημένους βαθμούς πρόωρου κωδωνισμού από τα εμπλεκόμενα σε καθεμία περίπτωση φίλτρα FIR...Αλλά η ισοδυναμία στον τρόπο διέγερσης του χώρου θα εξακολουθούσε να διαφεύγει...Γι αυτό και η συνδρομή από μέρους σου θα ήταν πολύ διαφωτιστική... :sneaky:
Εγώ θα σου δώκω ένα coral και ένα ATC mids , αμα τα καταφέρεις να παίξουν το ίδιο , τό ι΄διο ακριβώς λέω , θα σου χαρίσω ένα ζεύγος coral.
Περιμένω με ανυπομονησία να τηρήσει ο JMF τη δέσμευσή του,αφού έχω ήδη κάνει κάτι ανάλογο (ή...ανάγωγο,όπως το πάρει κανείς) - εννοείται κιόλας υπό λογικές λιγότερο ακραίες συνθήκες - στο setup των Vecteur με τα διαφορετικά mid-woofer...:wink:
1640158822350.png

.
 
Last edited:

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
528
Reaction score
517
Καλημέρα. Το κεντρικό ηχείο που υπάρχει αυτή τη στιγμή επιλέχθηκε όταν είχα σαν LR για το home cinema τα Klipsch RP-8000F, τα οποία έδωσα πρόσφατα. Έχω προς πώληση και τα Triangle Genese Lyrr που κυρίως χρησιμοποιώ τώρα σαν LR. Οπότε ανάλογα με τις εξελίξεις φυσικά και θα προκύψει ξανά ταίριασμα LR και κεντρικού. Επίσης σαν surround είχα Klipsch RP-600M (κι αυτά πουλήθηκαν πρόσφατα), όπως έχω τώρα στα surround back. Δηλαδή στο home cinema όλα τα ηχεία ήταν Klipsch σειράς RP. Τώρα είμαι στη μεταβατική φάση αναζήτησης του επόμενου home cinema setup.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
Έχει εξεταστεί το ενδεχόμενο προμήθειας...ηχομπάρας ούτως ώστε να υφίσταται ανώτερος βαθμός ομοιομορφίας στην πληροφορία μεταξύ των καναλιών;

Επειδή έχω κάνει και ο ίδιος πειράματα με διαφορετικά ηχεία σε πολυκαναλικά setup,πληροφορώ ότι απαράβατος όρος ήταν τουλάχιστον η επιλογή κεντρικού ομόσταυλου με το ζεύγος των L-R μπροστινών...Κατά τα άλλα,το ηχητικό πεδίο μπορούσε να εξυπηρετήσει θέαση δίωρων ταινιών υπό χαλαρά κριτήρια,αλλά σε αμιγώς μουσικό περιεχόμενο αξιώσεων οι ανισορροπίες κούραζαν γοργά...

Αφού είσαι τόσο ΄΄προχώ΄΄,είμαι βέβαιος ότι μπορείς να μας εξηγήσεις πώς θα γινόταν να παίξουν με ίδιο τρόπο ηχεία έχοντα διαφοροποιημένες πολικές αποκρίσεις.Ρωτώ ειδικά πάνω σε αυτήν την παράμετρο,καθότι ανάμεσα σε ηχεία με παρεμφερείς ιδιότητες χάρη σε ισοστάθμιση θα μπορούσαν να ισοδυναμούν οι αποκρίσεις on-axis,χάρη σε υψιπερατό κροσάρισμα και προηγμένο bass management ν'απαλείφονταν σε καλό βαθμό οι διαφορές στην ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά στο κάτω όριο απόκρισης,ενώ χάρη σε εκτεταμένες φασικές διορθώσεις χειροκίνητα μέσω rePhase να προέκυπταν παρεμφερείς Κρουστικές - πιθανότατα υπό διαφοροποιημένους βαθμούς πρόωρου κωδωνισμού από τα εμπλεκόμενα σε καθεμία περίπτωση φίλτρα FIR...Αλλά η ισοδυναμία στον τρόπο διέγερσης του χώρου θα εξακολουθούσε να διαφεύγει...Γι αυτό και η συνδρομή από μέρους σου θα ήταν πολύ διαφωτιστική... :sneaky:

Περιμένω με ανυπομονησία να τηρήσει ο JMF τη δέσμευσή του,αφού έχω ήδη κάνει κάτι ανάλογο (ή...ανάγωγο,όπως το πάρει κανείς) - εννοείται κιόλας υπό λογικές λιγότερο ακραίες συνθήκες - στο setup των Vecteur με τα διαφορετικά mid-woofer...:wink:
View attachment 233757
.
η εκφραση give this man....a cookie .. a pair of coral... ερχεται αυθορμητα... στην περιπτωση αυτη.. 8-)
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.339
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top