Το σύστημα του Wizzy







melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.199
Η προδιαγραφή που λέει η διαφορά σε γειτονικές μπάντες να μην είναι μεγαλύτερη των 0,05 s είναι πιο δύσκολη υπόθεση ή κάνω λαθος;
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
wizzy μια ερωτηση. Ποσο εξω απο τους πλαινους τοιχους βγηκε η κατασκευη που εκανες με πετροβαμβακα, ηρακλειτη, γυψοσανιδα;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
wizzy μια ερωτηση. Ποσο εξω απο τους πλαινους τοιχους βγηκε η κατασκευη που εκανες με πετροβαμβακα, ηρακλειτη, γυψοσανιδα;
Με πιάνεις αδιάβαστο. Θα το βρω στη μελέτη και θα σου πω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
wizzy μια ερωτηση. Ποσο εξω απο τους πλαινους τοιχους βγηκε η κατασκευη που εκανες με πετροβαμβακα, ηρακλειτη, γυψοσανιδα;
Οι πλευρικοί τοίχοι με πετροβάμβακα και διάτρητη γυψοσανίδα έχουν "πάχος" 8.25εκ (5εκ πετροβάμβακας και το υπόλοιπο γυψοσανίδα).
Για την τριγωνική κατασκευή πίσω από τη θέση ακρόασης ξέρω ότι η "ακμή" της (κορυφή) είναι στα 30εκ από τον πίσω τοίχο.
[DOUBLEPOST=1544781322][/DOUBLEPOST]Με την ευκαιρία, ένα μικρό φωτογραφικό update.
Στήθηκε η δισκοθήκη στο χώρο (τοίχος μπροστά από τη θέση ακρόασης και πίσω από τα ηχεία). Η φωτογραφία είναι χάλια, γιατί ακόμα δεν έχει ρεύμα στο δωμάτιο (θα έχει την ερχόμενη Δευτέρα) - θα βγάλω νέες φωτογραφίες τότε. Οι τοίχοι και το ταβάνι βάφτηκαν σε ένα απαλό γαλάζιο με διαφορά ενός τόνου - το ταβάνι είναι λίγο πιο σκούρο. Ούτε αυτό φαίνεται...:rolleyes:

Υπολογίζω, εάν όχι σήμερα, τότε εντός του Σ/Κ να πάω για να διαλέξω και χαλί/μοκέτα για το πάτωμα και "τέλος". Ή, καλύτερα, "αρχή" - γιατί μετά θα ξεκινήσει το κουβάλημα για το στήσιμο του δωματίου!:lolsign:

20181212_082436.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.399
Reaction score
125.572
Στήθηκε η δισκοθήκη στο χώρο
Δισκοθήκη;;;;
Για διάχυση τη βάζεις;;;

Γιατί δε βάζεις ένα διαχυτή να τελειώνεις;

Spotify λέμεεεεεεε

:lolsign::lolsign::lolsign:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Ακριβώς, για διάχυση και για ηχοαπορρόφηση - θα φανεί ο ρόλος της όταν γεμίσει με περιεχόμενο, a.k.a. δίσκους!:p

Spotify να βάλετε εσείς οι μοντέρνοι. Εμείς οι ρομαντικοί προτιμάμε το "χρατς-χρουτς" της βελόνας στο δίσκο.:)
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
πέρασα και εγώ μια βόλτα και είδα το δωμάτιο.
Φουτουριστικό τελείως, λες και ήμουν σε illusions show, έψαχνε ο εγκέφαλός μου να βρει μια ορθή γωνία για να βγάλει μια άκρη πιο είναι το πάνω και το κάτω και δεν έβρισκε!
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
UP!
Τι έγινε καλέ?
δεν έγινε ακόμα παραλαβή -παράδοση να δούμε το gamiμένοrt60?
Έχεις δίκιο, πέρασε καιρός από την τελευταία ενημέρωση.

Η αλήθεια είναι ότι ήρθε ο μηχανικός (έχει αρκετό καιρό) και ενέκρινε το δωμάτιο ως κατασκευή. Δυστυχώς είμαι ακόμα σε αναζήτηση χαλιού/μοκέτας που να ικανοποιεί τις απαιτήσεις του (και της μελέτης). Είμαι κοντά, είχα βρει carpet tiles τα οποία πλησίαζαν τις απαιτήσεις (είχαν σχετικό πίνακα προδιαγραφών!) αλλά δεν έτυχαν της έγκρισής του. Οπότε επικοινώνησα με τον έμπορο, αφού του προώθησα την απάντηση του μηχανικού, για να αναζητήσει πιο ταιριαστή λύση.

Πέραν αυτών, είναι γεγονός ότι προηγούνταν αλλά θέματα στο (ανακαινισμένο πλέον) σπίτι, όπως το "στήσιμο" της κουζίνας, η συναρμολόγηση της βιβλιοθήκης κι η τοποθέτηση των βιβλίων σε αυτήν, εργασίες οι οποίες απαίτησαν πολύ κουβάλημα και κουράστηκα αρκετά. Το αποτέλεσμα ήταν οι κούτες με τους δίσκους να "μείνουν πίσω", αλλά όπως το βλέπω αν όχι εντός του Σαββατοκύριακου, σίγουρα από εβδομάδας θα ξεκινήσω κι αυτό το κουβάλημα. Αφού ολοκληρωθεί αυτό, σειρά θα πάρει το ηχοσύστημα και - εάν υποθέσουμε ότι θα έχει βρεθεί λύση για το πάτωμα - θα ορίσω ραντεβού με τον μηχανικό για τις μετρήσεις.

Στο ενδιάμεσο κάνω έρευνα για subwoofers (ναι, πληθυντικός, subwooferS) και με ιδιαίτερη χαρά διαπίστωσα ότι τα Τ10 της Presonus έχουν έξοδο sub out έτσι ώστε να καθίσταται δυνατή η σύνδεση του ενός με το άλλο υπό τη μορφή "daisy chain". Οπότε, στην περίπτωση απόκτησης πέραν των δύο, θα μπορώ να συνδέσω τα "επόμενα" δύο στα "αρχικά" χωρίς να αλλάξω sound processor. Μια χαρά!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Πέραν αυτών, είναι γεγονός ότι προηγούνταν αλλά θέματα στο (ανακαινισμένο πλέον) σπίτι, όπως το "στήσιμο" της κουζίνας, η συναρμολόγηση της βιβλιοθήκης κι η τοποθέτηση των βιβλίων σε αυτήν, εργασίες οι οποίες απαίτησαν πολύ κουβάλημα και κουράστηκα αρκετά.
Αυτά είναι για τις γυναίκες:p:laugh:

Έχεις δίκιο, πέρασε καιρός από την τελευταία ενημέρωση.

Η αλήθεια είναι ότι ήρθε ο μηχανικός (έχει αρκετό καιρό) και ενέκρινε το δωμάτιο ως κατασκευή. Δυστυχώς είμαι ακόμα σε αναζήτηση χαλιού/μοκέτας που να ικανοποιεί τις απαιτήσεις του (και της μελέτης). Είμαι κοντά, είχα βρει carpet tiles τα οποία πλησίαζαν τις απαιτήσεις (είχαν σχετικό πίνακα προδιαγραφών!) αλλά δεν έτυχαν της έγκρισής του. Οπότε επικοινώνησα με τον έμπορο, αφού του προώθησα την απάντηση του μηχανικού, για να αναζητήσει πιο ταιριαστή λύση.
αυτό δεν μπορώ να καταλάβω:cautious:
τόση σιγουριά έχει και δεν τολμά να πάρει μια μέτρηση πριν την τοποθέτηση μοκέτας?:idk:
μπορεί και να μην χρειαστείς;)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Αυτά είναι για τις γυναίκες:p:laugh:
Φίλτατε, "δίνεις και παίρνεις"...;)


αυτό δεν μπορώ να καταλάβω:cautious:
τόση σιγουριά έχει και δεν τολμά να πάρει μια μέτρηση πριν την τοποθέτηση μοκέτας?:idk:
μπορεί και να μην χρειαστείς;)
Δεν έχει να κάνει με τη σιγουριά του ή όχι. Έχει να κάνει με τη μελέτη και τι προδιαγράφηκε εκεί. Θα έρθει να μετρήσει αυτό που μελέτησε, όχι κάτι εναλλακτικό - κι εγώ συμφωνώ με αυτό. Συν τοις άλλοις, για να μετρήσει πρέπει να στηθεί το ηχοσύστημα. Φαντάζεσαι να στήσω χωρίς τάπητα (χαλί, μοκέτα κτλ), πάνω στο τσιμέντο (!!!), να έρθει να μετρήσει και να μου πει "Α, ξέρεις πρέπει να βάλεις κάτι από κάτω επειδή έτσι κι έτσι."; Ποιος θα κουβαλήσει/ξεστήσει ηχοσύστημα για να τοποθετηθεί το "κάτι" και μετά φτου κι από την αρχή κουβάλημα και στήσιμο; Θα έρθεις να βοηθήσεις;:tongue::laugh:
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Πλάκα, πλάκα, είναι καλά αυτά;
Ρωτά τον @Gebreselassie που έχει δύο! Προσωπικά, τα άκουσα στο χώρο του κι εντυπωσιάστηκα! Ειδικά εάν σκεφτείς ότι τα είχε τοποθετήσει ακριβώς πίσω από τα Magnepan του! Ένιωθα κι άκουγα μπάσο και subwoofers δεν έβλεπα! Εκπληκτικό - τουλάχιστον για έναν άσχετο σαν εμένα.

Από την άλλη, τα χαρακτηριστικά που δημοσιεύει η εταιρία είναι καλά (σίγουρα υπάρχουν καλύτερα subwoofers) κι η τιμή τους είναι τέτοια που κόστος εφαρμογής του νομοσχεδίου του @Dimifoot (δύο ή/και περισσότερα subwoofers) δεν καθίσταται απαγορευτικό.:)

Υ.Γ.: Σχόλιο από @Gebreselassie: είναι ελαφριά, κρεμιούνται κι από το ταβάνι, άμα λάχει!:cool:
[DOUBLEPOST=1547143467][/DOUBLEPOST]
Εγώ έρχομαι και πληρώνομαι σε δίσκους :D
Εσύ θα έρθεις και θα πληρωθείς σε δίσκους, κανένα πρόβλημα. Μόνο που θα είναι δίσκοι συγκροτημάτων που πρωταγωνιστούν αποκλειστικά στο "σάπιο" thread!:angel:

Ε; Εντάξει; Συμφωνείς;:laugh:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.856
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top