Το σύστημα του Wizzy

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Ψιτ, τι κανεις εσυ με τον χωρο σου;; Τελειωσες;;
Ας απαντήσω εδώ.

Λοιπόν, αυτή την εβδομάδα (εκτός απροόπτου) θα τοποθετηθεί το χαλί στο πάτωμα και θα ολοκληρωθεί η υλοποίηση των σχεδιαστικών απαιτήσεων του χώρου. Έχω ήδη ξεκινήσει να κουβαλάω κούτες με LPs οι οποίες αναμένουν υπομονετικά να ανοιχθούν για να τοποθετηθούν οι δίσκοι στο έπιπλο. Μόλις τελειώσει κι αυτό - ή, λίγο πριν, αναλόγως διαθέσιμων "χειρών βοηθείας" (ΕΒΚΥ ακούει; :D ) - θα ξεκινήσω να κατεβάζω και τα μηχανήματα/ηχεία του ηχοσυστήματος για να στήσω - επιτέλους! Μετά το στήσιμο, ακολουθούν οι μετρήσεις από τον μηχανικό.

Επειδή, όπως έχω προαναφέρει, οι τελικοί ενισχυτές θα τοποθετηθούν δίπλα στα ηχεία, πήγαμε με τον @PURETONE το Σάββατο κι αγόρασα καλώδια σήματος (κόκκινο και μαύρο, έτσι για το εφέ!), της Canare, μήκους 12μ το κάθε ένα προς €2.55/μέτρο - αν θυμάται ο @PURETONE τον τύπο/μοντέλο, ας τον αναφέρει. Μαζί με τέσσερα θηλυκά και τέσσερα αρσενικά βύσματα της Neutric και με ένα ποσοστό έκπτωσης, βγήκε ένα "κουστούμι" €80. Καθόλου άσχημα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
αν θυμάται ο @PURETONE τον τύπο/μοντέλο, ας τον αναφέρει.
L-4E6S η L-4E5C αν ηταν το πιο λεπτο.Δεν θυμαμαι ποιο πηρες τελικα.
Και τα δυο ειναι star-quad , εξ'ισου καλα για τα μηκη που χρειαζεσαι.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
L-4E6S η L-4E5C αν ηταν το πιο λεπτο.Δεν θυμαμαι ποιο πηρες τελικα.
Και τα δυο ειναι star-quad , εξ'ισου καλα για τα μηκη που χρειαζεσαι.
Το L-4E5C ήταν, ήταν το "χοντρούτσικο".

Υ.Γ.: "χοντρούτσικο":rofl:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Aν ηταν το "χοντρουτσικο¨" :laugh: ειναι το L-4E6S.Γραφει πανω αν θελεις να το κοιταξεις.
Εχω και απο τα δυο (και αλλους τυπους canare) απο την εποχη του καναλιου και ειναι σαν καινουργια μετα απο ολα οσα περασαν μαζι μου :)
 


Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
καλώδια σήματος (κόκκινο και μαύρο, έτσι για το εφέ!), της Canare, μήκους 12μ το κάθε ένα προς €2.55/μέτρο
Και τα δυο ειναι star-quad
Μιας και το αναφέρατε, από πού αγοράζω αυτά τα καλώδια στην Αθήνα; Σε μερικούς που πήγα στο κέντρο δεν βρήκα και τελικά πήρα το Mogami star quad με 5,5 ευρώ το μέτρο.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Eλεος με τα ενεργα και στα ταβανια!!:D να τρεχουν και 220 μαζι ποσα καβλωδια ποια;... αυτη ειναι σπαταλη!:fuckyou:
Εκει που τα κοβουν ποσως θα με απασχολουσε σε ενεργα και ειδικα για περιβαλλον ηχο...
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μιας και το αναφέρατε, από πού αγοράζω αυτά τα καλώδια στην Αθήνα; Σε μερικούς που πήγα στο κέντρο δεν βρήκα και τελικά πήρα το Mogami star quad με 5,5 ευρώ το μέτρο.
Δυστυχως δεν γνωριζω τον αντιπροσωπο εκει.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Aν ηταν το "χοντρουτσικο¨" :laugh: ειναι το L-4E6S.Γραφει πανω αν θελεις να το κοιταξεις.
Εχω και απο τα δυο (και αλλους τυπους canare) απο την εποχη του καναλιου και ειναι σαν καινουργια μετα απο ολα οσα περασαν μαζι μου :)
Ο δαίμων του πληκτρολογίου. Ήθελα να γράψω "S" κι έγραψα "C".

Σκέτη σπατάλη είσαι ρε, 24 μέτρα για 2 ηχεία, δηλαδή αν είχες φουλ άτμος σετάπ, μαζί με σαμπ, δε θα σου έφταναν ούτε 3 κουλούρες 100-μετρες! :D:D
Παρεξήγησες! Δύο τελικοί σε κάθε ηχείο, σε απόσταση (σχεδόν) έξι μέτρα ο καθένας από τον προενισχυτή, ε, να τα 24 μέτρα.

Μιας και το αναφέρατε, από πού αγοράζω αυτά τα καλώδια στην Αθήνα; Σε μερικούς που πήγα στο κέντρο δεν βρήκα και τελικά πήρα το Mogami star quad με 5,5 ευρώ το μέτρο.
Πόσα μέτρα θες να σου στείλω; Στείλε pm να συνεννοηθούμε.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Δυστυχως δεν γνωριζω τον αντιπροσωπο εκει.
Μιας και γίνεται κουβέντα για το συγκεκριμένο καλώδιο, μου τέθηκε ερώτημα από μέλος, το οποίο ως γνωστός ασχετίδης που είμαι δεν μπορώ να απαντήσω, οπότε το μεταφέρω στον @PURETONE ο οποίος θα μπορεί.

Γιατί πήραμε το star quad (4 αγωγοί + θωράκιση) για balanced interconnect; Πρακτικά, 3 αγωγούς και θωράκιση δεν χρειαζόμαστε;

(Μην βαράτε, ε! Είπαμε, ασχετίδης εδώ!)
 




PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μιας και γίνεται κουβέντα για το συγκεκριμένο καλώδιο, μου τέθηκε ερώτημα από μέλος, το οποίο ως γνωστός ασχετίδης που είμαι δεν μπορώ να απαντήσω, οπότε το μεταφέρω στον @PURETONE ο οποίος θα μπορεί.

Γιατί πήραμε το star quad (4 αγωγοί + θωράκιση) για balanced interconnect; Πρακτικά, 3 αγωγούς και θωράκιση δεν χρειαζόμαστε;

(Μην βαράτε, ε! Είπαμε, ασχετίδης εδώ!)
http://www.canare.com/uploadeddocuments/cat11_p35.pdf
 


Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Α, μάλιστα. Το είχα διαβάσει ότι το κάνουν έτσι, αλλά είχα δει και τα διαγράμματα θορύβου. Και εντάξει, για μικρόφωνο ας το κάνουμε έτσι. Για interconnect είναι απαραίτητο ή απλά υπερβολικό για να γουστάρουμε*;

*be on the safe side, καλύτερα.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.414
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top