Το σύστημα του pambs

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Δεν εχω αλλη επιλογη...Υπαρχει καποιο μινιμουμ?
Ναι, να μην τα φοράς για ακουστικά :lolsign:

Σκέψου καμία άλλη λύση. Στον τοίχο;
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Ναι, να μην τα φοράς για ακουστικά :lolsign:

Σκέψου καμία άλλη λύση. Στον τοίχο;
Δεν εχει τοιχο φιλε! Δες τη πρωτη φωτο να δεις πως ειναι
Παραγγειλα δυο Neuman-120 Σε ασπρο χρωμα 😁. Θα τα δοκιμασω στο χωρο μου και αν δεν μου κανουν θα τα βαλω στο ΠιΣι

Οσο αφορα τα RCA σε XLR. Φανταζομαι κανω κολληση παρα αναπτορα σωστα;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Μια χαρά επιλογή. Φυσικά θα φτάσει η στάθμη τους. ;)

Πριν τα στήσεις στις θέσεις τους, Βάλτα 1-2 μέρες να τα ακούς για κυρίως ηχεία στο χώρο σου, αλλά με όσο πιο μικρή απόσταση ακρόασης μπορείς, και μόνο κροσαρισμενα με σαμπ στους 80.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Μια χαρά επιλογή. Φυσικά θα φτάσει η στάθμη τους. ;)

Πριν τα στήσεις στις θέσεις τους, Βάλτα 1-2 μέρες να τα ακούς για κυρίως ηχεία στο χώρο σου, αλλά με όσο πιο μικρή απόσταση ακρόασης μπορείς, και μόνο κροσαρισμενα με σαμπ στους 80.
Θα το κανω. Εχω καλωδια περασμενα ηδη

Κωστα, Μογκαμι 2534 για σημα;
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Το σωστό στρώσιμο θέλει γεννήτρια που να βγάζει 432 Hz, σε μέτριες εντάσεις, για περίπου 432 ώρες....

Το σώμα και τα κύτταρα μας δονούνται στη συχνότητα των 432Ηz
Μουσικά κομμάτια σε αυτή τη συχνότητα, όπως η μουσική του Verdi, τραγούδια της Whitney Houston, Enya, Adele κ.α., αλλά και η φωνή των δελφινιών ή οι θιβετανικές κούπες ήχων μπορούν να βοηθήσουν στην επαναφορά της αρμονίας στο σώμα μας και να το υποστηρίξουν στην ίαση του.
Η ίδια συχνότητα των 432Hz έχει την ικανότητα να εναρμονίζει τα εγκεφαλικά μας ημισφαίρια προάγοντας την ψυχική μας σταθερότητα και την πνευματική μας εξέλιξη.
Ακόμη περισσότερο: μέσω του ηλιακού ήχου στα 432Hz έρχεται η δόνηση του DNA μας σε αρμονία με την σπείρα Φι της Φύσης, την οποία βρίσκουμε σχεδόν σε κάθε μορφή ζωής. Άρα λοιπόν μπορούμε να μιλάμε για εναρμόνιση του ανθρώπου με τη συχνότητα του σύμπαντος.
Η βασική νότα Α στη μουσική κλίμακα (αντίστοιχη της ΛΑ με την αγγλική της όμως εδώ ονομασία) λέγεται πως ήταν κάποτε ρυθμισμένη στα 432Hz.
Είναι πιο ζεστή και στρογγυλή και τη νιώθουμε στην καρδιά και την περιοχή της σπονδυλικής στήλης. Αντίθετα στη σημερινή της χρήση στα 440Hz είναι περισσότερο γραμμική και την αντιλαμβανόμαστε στο πλάι της κεφαλής. Τα 440Hz ενεργοποιούν το αριστερό ημισφαίριο του εγκεφάλου μας, δηλαδή τη λογική, που στην περίπτωση ύπαρξης στρες ή φοβιών, ενδυναμώνει ακόμη περισσότερο την υπάρχουσα δυσαρμονία.
Έχει αποδειχτεί πως οι Σουμέριοι, οι Αιγύπτιοι και οι αρχαίοι Έλληνες κούρδιζαν τα μουσικά τους όργανα στα 432 Hz, μέχρι που το απαγόρευσαν οι Ρωμαίοι. Ο Μότσαρτ και ο Βέρντι ωστόσο επέμεναν τα κομμάτια τους να παίζονται στα 432 Hz.
Μετά την αλλαγή του κανόνα των 440Hz ήταν αρκετοί οι μουσικοί που ζητούσαν να επιστρέψει στη συχνότητα των 432Hz: μεταξύ αυτών ο Λουτσιάνο Παβαρότι, Placido Domingo, Joan Sutherland, Birgit Nilsson, Montserrat Caballe, Richard Strauss κ.α.
Ο Ελβετός επιστήμονας Hans Cousto έγινε γνωστός για το γεγονός πως υπολόγισε τις αρμονικές λαμβάνοντας υπόψη πλανητικά δεδομένα. Χρησιμοποιώντας τους κανόνες για τις οκτάβες, μετέτρεψε τις πλανητικές τροχές σε ήχους. Έτσι η Γη κατά τον ετήσιο τόνο της δονείται στην 32η οκτάβα στα 136Hz (Cis). O ετήσιος τόνος προκύπτει από τη δόνηση που παράγεται κατά την διάρκεια που απαιτεί μια πλήρης περιστροφή της Γης γύρω από τον ήλιο.
Αυτός ο τόνος είναι το ΟΜ όπως το ονομάζουν οι Ινδοί. Πράγματι οι Ινδοί κουρδίζουν το Σιταρ, αλλά και ψάλλουν το ιερό ΟΜ στα 136Hz (Cis). Αν ακολουθήσει κανείς αυτό το βασικό τόνο προς τα πάνω, μέσα από τη φυσική τονική ακολουθία, καταλήγει στο Α1=432Hz.
Έτσι και στα καλώδια δρα ευεργετικά... βοηθάει να βρουν τα χαμένα ηλεκτρόνια το δρόμο τους και να συμβάλλουν όλα μαζί στη ψυχική μας ανάταση...
Πολύ σωστά!!! Και μη ξεχάσετε ότι πρέπει να στρωθούν με απαγγελίες αρχαίων ελληνικών, Αντε στο τσακίρ κέφι και μυθωδια του Βαγγέλη. Θα γίνουν τόσο έξυπνα που θα διαλέγουν αυτά τη μουσική.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Κωστα, Μογκαμι 2534 για σημα;
Αν μου επιτρέπετε, επειδή έχω τέτοιο καλώδιο.
Η βασική του χρήση δεν είναι για να περνάει σήμα σε επίπεδο unbalanced interconnects. Το καλώδιο αυτό έχει 2 συστραμμένα ζεύγη. Εσύ θα χρειαζόσουν καλώδιο με 2 αγωγούς για unbalanced και 3 για balanced σύνδεση.
Δεν προτιμώ τη χρήση 2 ζευγών ενωμένων ανά 2 τα καλώδια για αυτή τη χρήση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Ναι ρε, ένα μικροφωνικο χαμηλού θορύβου, 2 και γη να έχει μέσα, και μπλενταζ της προκοπής.

Υποθέτω ότι έχεις μόνο XLR στο σεταπ, γιατί με τα RCA βγάζω σπυριά...
Πρέπει να καταργηθεί αυτό το ρημάδι το βύσμα, είναι λάθος.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Αν μου επιτρέπετε, επειδή έχω τέτοιο καλώδιο.
Η βασική του χρήση δεν είναι για να περνάει σήμα σε επίπεδο unbalanced interconnects. Το καλώδιο αυτό έχει 2 συστραμμένα ζεύγη. Εσύ θα χρειαζόσουν καλώδιο με 2 αγωγούς για unbalanced και 3 για balanced σύνδεση.
Δεν προτιμώ τη χρήση 2 ζευγών ενωμένων ανά 2 τα καλώδια για αυτή τη χρήση.
Δεν χρειαζομαι δύο ζευγη. Το καθε ηχειο μια εισοδο εχει. Οποταν ενα RCA ενα ηχειο. Σκευτομουν να περασω επιπλεον καλωδιο για καθε ηχειο. Απλα σε περιπτωση που παρω balanced προενισχυτη στο μελλον να μην αλλαζω παλι.

Καταλαβαινω οτι ειναι τετρακλωνο απλα απο οτι εχω διαβασει δεν πιανει θορυβο λογω του καλου insulation κτλπ. Θα εχω 15μ καλωδιο με ρευματα κτλπ

Ενα δικλωνο με γειωση πιο θα ηταν καλη επιλογη;
Ναι ρε, ένα μικροφωνικο χαμηλού θορύβου, 2 και γη να έχει μέσα, και μπλενταζ της προκοπής.

Υποθέτω ότι έχεις μόνο XLR στο σεταπ, γιατί με τα RCA βγάζω σπυριά...
Πρέπει να καταργηθεί αυτό το ρημάδι το βύσμα, είναι λάθος.
Σιγα σιγα θα φυγει. Ολοι οι ενισχυτες που εχω δεχονται xlr, τωρα και τα νιουμαν, μολις τελειωσω θα με τις αλλαγες θα αρχισω αποταμιευση για τον τρινοφ
 
Last edited:

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Ενα απο αυτα τα τρια

Belden 1800F
Canare L-4E6S
Mogami 2534

Το canare ειναι το πιο φτηνο 3 ευρωμ
Belden 5.25
Mogami 3.90

Αμα κανει και το canare μια χαρα ειμαι. Θα θελω καμια 100 μετρα
 


Μηνύματα
904
Reaction score
239
Άλλες τιμές εκεί. Εμάς το 2534 έχει 5,70 το μέτρο...
Απο Ελλαδα τα παιρνω! Οταν θα θες πεσμου να σε στειλω

Το Canare L-4E6S το εχει δοκιμασει κανεις; Το χρησημοποιουν πολλοι σταθμοι, νομιζω και o Bryaton. Αυτο μπορω να το παρω απο Κυπρο 2.5ε το μετρο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Πάνε ψάξε στο θρεντ μου, ποιο καλώδιο χρησιμοποίησα.

Αν είναι τώρα να συνδέσεις rca στις άκρες και αργότερα xlr, βάλε από τώρα καλώδια για xlr κι άσε το μαύρο ασύνδετο.

Δες τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους, ο βαθμός θωράκισης μετράει, όπως και ο σηματοθορυβικος λόγος (απώλειες σε dB) για μεγάλα μήκη. Τυπικά η χαμηλή χωρητικότητα είναι ένα επιπρόσθετο προσόν, μη αναγκαίο όμως στα line level αναλογικά σήματα.
 
Last edited:

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Πάνε ψάξε στο θρεντ μου, ποιο καλώδιο χρησιμοποίησα.

Αν είναι τώρα να συνδέσεις rca στις άκρες και αργότερα xlr, βάλε από τώρα καλώδια για xlr κι άσε το μαύρο ασύνδετο.
Ναι ετσι θα κανω. Εξαλλου αυτα τα καλωδια ειναι αθανατα
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Δηλαδη? Υπαρχουν στο εμποριο ετοιμα με πασο?
Βεβαίως και υπάρχουν.

Διάβασε κι αυτή την πολύ χρήσιμη συνταγή γιατρού:

 



Μηνύματα
904
Reaction score
239
Σημερα περασα δυο καλωδια για ρευμα. Θα τα τερματισω με δυο πολυπριζα, 4 neuman καθενα. Τα 4 μελλοντικα για ατμος
1.5 mm215 ampsUp to 3600 Watts
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Εχει αρχισει η κατασκευη του κουτιου και το περασμα των καλωδιων. Στο κουτι δεν μεριμνησα να βαλω κατι για τον ηχο επδ ειναι στο δευτερο κομματι του σαλανονιου. Πρεπει να βαλω κατι απο μεσα;;
 

Attachments



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.606
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top