Το σύστημα του Wizzy

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Δεν νομιζω να παιζει τοσο σημαντικο ρολο τι ειναι,οσο το να τηρηθηκε το βαρος/παχος που προτεινε ο Πανος.
Όσο για αυτό είμαι σίγουρος - όπως και για τις υπόλοιπες προδιαγραφές της κατασκευής, συνολικά.

Το συνεργείο έχει συνεργαστεί στο παρελθόν με τον Πάνο (άρα έχει ανάλογη εμπειρία), πριν την έναρξη της κατασκευής πήραν την μελέτη (εννοείται!), έγινε συνάντηση στο εργοτάξιο μεταξύ των τριών μερών (μηχανικός, συνεργείο κι εγώ) για διευκρινίσεις/επίλυση αποριών κτλ και πριν την οριστική έναρξη των εργασιών, ο υπεύθυνος του συνεργείου πήγε στο γραφείο του Πάνου για επιπλέον πληροφορίες/διευκρινίσεις και ρύθμιση λεπτομερειών.

Οπότε θεωρώ τη πιθανότητα απόκλισης από τα απαιτούμενα ελάχιστη.
ο πετροβάμβακας είναι βασικά ηχομονωτικός, ο υαλοβάμβακας βασικά θερμομονωτικός
Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Οπότε , όπως όλα δείχνουν, είναι πετροβάμβακας.
δεν υπονόησα κάτι....απλά το χερακλίθ απ όσο ξέρω...το βάζουν ως εξωτερική στρώση αντί γυψοσανίδας
και όχι μέσα.

όπως είπα...δεν υπονόησα κάτι...απλά δεν το έχω ξαναδεί-δεν ξέρω τι συμπεριφορά θα έχει πατώντας με γυψοσανίδα

+ να ρωτήσω
την κατασκευή αυτή την κάνεις για ηχομόνωση ή ηχοαπορρόφηση?
Δεν είπα ότι υπονόησες κάτι. Σε ρώτησα μήπως γνωρίζεις κάτι περισσότερο. Η κατασκευή έχει πρωταρχικό στόχο την ηχομόνωση και μετά τη διάχυση.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Συμπλήρωση: το heraclith έχει πολύ καλές ηχοαπορροφητικές ιδιότητες (μειώνει την αντήχηση). Οπότε συνολικά η κατασκευή εξυπηρετεί τρία ζητούμενα: ηχομόνωση, ηχοαπορρόφηση και διάχυση.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.869
Reaction score
77.469
Συμπλήρωση: το heraclith έχει πολύ καλές ηχοαπορροφητικές ιδιότητες (μειώνει την αντήχηση). Οπότε συνολικά η κατασκευή εξυπηρετεί τρία ζητούμενα: ηχομόνωση, ηχοαπορρόφηση και διάχυση.
αυτό ακριβώς που λες...

μήπως η διάτρητη γυψοσανίδα αλλοιώνει-μειώνει τις ιδιότητες του χερακλιθ περιορίζοντας το πορώδες του?

από περιέργεια...αν τύχει ρώτησε τον μηχανικό να μας πει (ή όποιος ξέρει):)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
αυτό ακριβώς που λες...

μήπως η διάτρητη γυψοσανίδα αλλοιώνει-μειώνει τις ιδιότητες του χερακλιθ περιορίζοντας το πορώδες του?

από περιέργεια...αν τύχει ρώτησε τον μηχανικό να μας πει (ή όποιος ξέρει):)
Διάβασα προσεκτικότερα τι έγραψες πριν. Μίλησες για πλήρη επαφή μεταξύ heraclith και γυψοσανίδας. Δεν θα εφάπτονται. Θα υπάρχει κενό κάποιων χιλιοστών. Δεν ξέρω εάν αυτό απαντάει στην απορία σου.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Βασικά, σήμερα ήθελα να ανανέωνα το φωτογραφικό υλικό από την κατασκευή του χώρου, αλλά συνέβη το εξής: Παρέλαβα χτες ένα πακέτο από μέλος του forum και μέσα σε αυτό, πέραν των αντικειμένων που μου έστειλε, είχε ένα χαρτί με χαιρετισμούς προς τον αγαπητό @abcd:

abcd-page-0012.jpg


Y.Γ.: Εάν κρίνω από το σκίτσο, το μέλος είναι εξαδάκτυλο...:D
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.869
Reaction score
77.469
Βασικά, σήμερα ήθελα να ανανέωνα το φωτογραφικό υλικό από την κατασκευή του χώρου, αλλά συνέβη το εξής: Παρέλαβα χτες ένα πακέτο από μέλος του forum και μέσα σε αυτό, πέραν των αντικειμένων που μου έστειλε, είχε ένα χαρτί με χαιρετισμούς προς τον αγαπητό @abcd:

View attachment 110017

Y.Γ.: Εάν κρίνω από το σκίτσο, το μέλος είναι εξαδάκτυλο...:D
:roflmao:
άντε και στο Καζακστάν!
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
...και το φωτογραφικό update στο οποίο αναφέρθηκα πριν:

Ολοκλήρωση επένδυσης τριγωνικής κατασκευής πίσω από τη θέση ακρόασης:
αριστερή πλευρά
20181115_071309.jpg

δεξιά πλευρά
20181115_071323.jpg


συνέχιση επένδυσης δωματίου (η κολώνα θα καλυφθεί με απλή γυψοσανίδα - σύμφωνα με τον μηχανικό δεν υπάρχει λόγος να καλυφθεί με διάτρηση γυψοσανίδα):
20181115_071343.jpg

Αναμένεται ότι - εκτός απρόβλεπτων καθυστερήσεων η επένδυση των τοίχων του δωματίου θα ολοκληρωθεί σήμερα κι από αύριο θα εκκινήσει η κατασκευή στο ταβάνι. Επίσης, υλικά (heraclith και πετροβάμβακας) σε αναμονή προς χρήση:
20181115_071444.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Πολύ ωραία δουλειά!

Βλέπω πάνε πολύ by the book PDF της μελέτης, περιμένω με ανυπομονησία να επαληθευτούν οι προβλέψεις της μελέτης για τους χρόνους αντήχησης, και δείχνει όντως καλομελετημένο το πράγμα, να δεις που θα πέσουν διάνα στον προβλεπόμενο στόχο!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Κώστα, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.:hi:

Εύχομαι, όπως κι εσύ, να πάνε όλα καλά. :thumbsup:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Ποιές είναι οι προβλέψεις της μελέτης;
Μπορεί να απαντήσει ο @costas EAR που την έχει και καταλαβαίνει από αυτά, εγώ...δεν...

Επίσης, μπορώ να σου την στείλω αν θέλεις. Pm με το email σου.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Ποιές είναι οι προβλέψεις της μελέτης;
Μπορεί να απαντήσει ο @costas EAR που την έχει και καταλαβαίνει από αυτά, εγώ...δεν...

Επίσης, μπορώ να σου την στείλω αν θέλεις. Pm με το email σου.
Κι εγω θελω.
Καν´τη forward dapost.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.869
Reaction score
77.469

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Επίσης, για να βοηθήσω λίγο όσους προσπαθούν να φτιάξουν εικόνα του δωματίου στο μυαλό τους, πιο κάτω θα βρείτε τρία 3D σχέδια τα οποία αντικατοπτρίζουν τη μορφή του δωματίου. Σημείωση για όσους έχουν την μελέτη: Είναι διαφορετικά από της μελέτης διότι έπρεπε να αντιμετωπιστούν απρόβλεπτες κατασκευαστικές δυσκολίες (για την ακρίβεια, παραλείψεις του αρχιτέκτονα που έκανε την αποτύπωση του χώρου). Κατά τη διαβεβαίωση του μηχανικού, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο - αν όχι καλύτερο.

Η πλευρά σημειωμένη με μπλε χρώμα είναι η τριγωνική κατασκευή πίσω από τη θέση ακρόασης. Τα γκρίζα σχήματα είναι δύο δοκοί και μία κολώνα που προϋπήρχαν στο δωμάτιο.

Instructions to Gypsumboard small 2.png

Instructions to Gypsumboard small 3.png

Instructions to Gypsumboard small 4.png


Όπως παρατηρείτε, η παραλληλία των πλαϊνών τοίχων "σπάει" μετά από κάποιο ύψος (νομίζω είναι στα 2.20μ - σχήματα με πράσινο/κίτρινο χρώμα). Στην αρχική μελέτη, η παραλληλία "έσπαγε" πιο χαμηλά κι ο λόγος που άλλαξε είναι επειδή τώρα λήφθηκαν υπόψη τα δύο δοκάρια που διατρέχουν το δωμάτιο κατά μήκος και κατά πλάτος.

[DOUBLEPOST=1542359706][/DOUBLEPOST]
Γιώργη...η κορυφή της πυραμίδας βλέπει την θέση ακρόασης?
Εάν με τον όρο "κορυφή της πυραμίδας" αναφέρεσαι στο κλιματιστικό, τότε όχι. Η θέση ακρόασης θα είναι λίγο πιο μπροστά - πόσο ακριβώς θα προσδιοριστεί όταν στηθεί το ηχοσύστημα στο χώρο.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.869
Reaction score
77.469
Επίσης, για να βοηθήσω λίγο όσους προσπαθούν να φτιάξουν εικόνα του δωματίου στο μυαλό τους, πιο κάτω θα βρείτε τρία 3D σχέδια τα οποία αντικατοπτρίζουν τη μορφή του δωματίου. Σημείωση για όσους έχουν την μελέτη: Είναι διαφορετικά από της μελέτης διότι έπρεπε να αντιμετωπιστούν απρόβλεπτες κατασκευαστικές δυσκολίες (για την ακρίβεια, παραλείψεις του αρχιτέκτονα που έκανε την αποτύπωση του χώρου). Κατά τη διαβεβαίωση του μηχανικού, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο - αν όχι καλύτερο.

Η πλευρά σημειωμένη με μπλε χρώμα είναι η τριγωνική κατασκευή πίσω από τη θέση ακρόασης. Τα γκρίζα σχήματα είναι δύο δοκοί και μία κολώνα που προϋπήρχαν στο δωμάτιο.

View attachment 110080
View attachment 110081
View attachment 110082

Όπως παρατηρείτε, η παραλληλία των πλαϊνών τοίχων "σπάει" μετά από κάποιο ύψος (νομίζω είναι στα 2.20μ - σχήματα με πράσινο/κίτρινο χρώμα). Στην αρχική μελέτη, η παραλληλία "έσπαγε" πιο χαμηλά κι ο λόγος που άλλαξε είναι επειδή τώρα λήφθηκαν υπόψη τα δύο δοκάρια που διατρέχουν το δωμάτιο κατά μήκος και κατά πλάτος.

[DOUBLEPOST=1542359706][/DOUBLEPOST]
Εάν με τον όρο "κορυφή της πυραμίδας" αναφέρεσαι στο κλιματιστικό, τότε όχι. Η θέση ακρόασης θα είναι λίγο πιο μπροστά - πόσο ακριβώς θα προσδιοριστεί όταν στηθεί το ηχοσύστημα στο χώρο.
αυτά είναι! πρισματικός χώρος :party:

τα ηχεία να υποθέσω θα μπουν στον απέναντι τοίχο από τον μπλε... έτσι?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
αυτά είναι! πρισματικός χώρος :party:

τα ηχεία να υποθέσω θα μπουν στον απέναντι τοίχο από τον μπλε... έτσι?
Ναι. Η τριγωνική κατασκευή ("μπλε" τοίχος) θα βρίσκεται στην πλάτη της θέσης ακρόασης, συνεπώς τα ηχεία θα "βλέπουν" σε αυτόν.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.869
Reaction score
77.469
Ναι. Η τριγωνική κατασκευή ("μπλε" τοίχος) θα βρίσκεται στην πλάτη της θέσης ακρόασης, συνεπώς τα ηχεία θα "βλέπουν" σε αυτόν.
να ξαναυποθέσω ότι θα έχεις ένα έξτρα room treatment στις γωνίες?
χωρίς να θέλω να υποθέσω πάλι κάτι:p
συνήθως σε ότι βλέπω(studio κλπ) ο κατασκευαστής κυνηγά να φτιάξει αμβλείες γωνίες στον χώρο και όχι οξείες

όπως και το ταβάνι έχω δει κατασκευή πυραμοειδή...με την κορυφή πάνω από τη θέση ακρόασης.... και όχι ανάστροφης πυραμίδας

είμαι πολύ περίεργος να δω συμπεριφορά χώρου


κάποια στιγμή βάλε τον μηχανικό σου να μας κάνει μια παρουσίαση του σχεδίου,πως εξέτασε τον χώρο σου, και της κυματικής συμπεριφοράς που επιδιώκει να δώσει στον ήχο.....να καταλάβουμε και εμείς:drinks:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
να ξαναυποθέσω ότι θα έχεις ένα έξτρα room treatment στις γωνίες?
χωρίς να θέλω να υποθέσω πάλι κάτι:p
συνήθως σε ότι βλέπω(studio κλπ) ο κατασκευαστής κυνηγά να φτιάξει αμβλείες γωνίες στον χώρο και όχι οξείες

όπως και το ταβάνι έχω δει κατασκευή πυραμοειδή...με την κορυφή πάνω από τη θέση ακρόασης.... και όχι ανάστροφης πυραμίδας

είμαι πολύ περίεργος να δω συμπεριφορά χώρου


κάποια στιγμή βάλε τον μηχανικό σου να μας κάνει μια παρουσίαση του σχεδίου,πως εξέτασε τον χώρο σου, και της κυματικής συμπεριφοράς που επιδιώκει να δώσει στον ήχο.....να καταλάβουμε και εμείς:drinks:
Έχεις pm.

Υ.Γ.: Εγώ; Έχω;:D
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.090
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top