Το σύστημα του Wizzy

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.473
4V

Βάλτο να παίξει, αυτή είναι η δουλειά του
Volts, σωστά, κάτι πάτησα λάθος στην αλλαγή γλώσσας.

ΟΚ, άρα δεν θα έχω θέμα με την οδήγηση - για αυτά τα dB ζούμε!:D:D:D
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
Βασίλη, δες το πιο κάτω σχηματικό.

Για 5-10 μοίρες κλίση θέλεις μια σφήνα να σηκωθούν τα μπροστά ποδαράκια από 31-63 mm, αν και το 10 μοίρες το βρίσκω υπερβολικό.

Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με αυτό, σε hard cover έκδοση, που θα σου δώσει τις πρώτες 5 μοίρες.
Αν βρεις ότι δεν είναι αρκετό τότε συνέχισε με αυτό (θα μας έκανε και σε paper back το δεύτερο αλλά δυστυχώς θα χάσουμε σε ύψος οπότε hard cover κι εδώ) που θα σε φέρει πολύ κοντά στις 10 (είπαμε το 10 είναι υπερβολικό).
Το ότι έχει ροδάκια και όχι ακίδες δεν μας πειράζει, απεναντίας βοηθάει γιατί δεν θα καρφωθεί στο εξώφυλλο και να χαθούν πολύτιμα χιλιοστά (όπως θα γινόταν με την ήταν ακίδα) και αν τυχόν έχεις φόβο μη τυχόν τσουλήσει τάκαρε το από την πίσω μεριά με άλλα βιβλία, το θέμα ελεύθερο (ή με δίσκους), μεταξύ ρόδας και τοίχου.



ΥΓ δεν πρόκειται να με ξαναπάρει στα σοβαρά ο wizzy ποτέ :laugh::laugh::laugh:
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Τον προενισχυτή τον είχα για να παίρνει σήμα από το phono stage και για να οδηγεί τους τελικούς. Πλάκα, πλάκα, τώρα που το σκέφτομαι, θα μπορουσα να στέλνω τα XLR από το phono stage κατευθείαν στις αναλογικές εισόδους του SHD κι από εκεί τα XLR στους τελικούς - χωρίς την παρέμβαση του προενισχυτή. Δεν το είχα σκεφτεί πιο πριν...!
Άμα είναι για οικονομία μηχανημάτων, θα ρωτάς εμένα!
[DOUBLEPOST=1554722541][/DOUBLEPOST]
Από την άλλη, στα τεχνικά χαρακτηριστικά του (των) τελικού, διαβάζω τα εξής (παραθέτω όσα θεωρώ ότι είναι σχετικά):
Voltage Gain: 29 dB
Input Sensitivity: 100 mV for 1 W output, 3.2 V for 1000 W output (8 Ω)
Input Impedance: 10 kΩ (RCA), 20 kΩ (XLR)

Θα είμαι ΟΚ με την οδήγηση από το SHD;
Βλέπω εδώ ότι 0,1 volt με 29 dB gain είναι 2,8 volt. Ο τελικός δέχεται μέχρι 3,2 volt για 1000 watt απόδοση (30dB). Δεν ξέρω αν είναι σωστή η σκέψη.
Εσύ μπορείς να του δώσεις μέχρι 4 volt, οπότε είσαι OK.

EDIT: Τώρα είδα ότι είναι 4 volt η έξοδος του SHD.
 
Last edited:


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.473
Για 5-10 μοίρες κλίση θέλεις μια σφήνα να σηκωθούν τα μπροστά ποδαράκια από 31-63 mm, αν και το 10 μοίρες το βρίσκω υπερβολικό.

Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με αυτό, σε hard cover έκδοση, που θα σου δώσει τις πρώτες 5 μοίρες.
Αν βρεις ότι δεν είναι αρκετό τότε συνέχισε με αυτό (θα μας έκανε και σε paper back το δεύτερο αλλά δυστυχώς θα χάσουμε σε ύψος οπότε hard cover κι εδώ) που θα σε φέρει πολύ κοντά στις 10 (είπαμε το 10 είναι υπερβολικό).
Το ότι έχει ροδάκια και όχι ακίδες δεν μας πειράζει, απεναντίας βοηθάει γιατί δεν θα καρφωθεί στο εξώφυλλο και να χαθούν πολύτιμα χιλιοστά (όπως θα γινόταν με την ήταν ακίδα) και αν τυχόν έχεις φόβο μη τυχόν τσουλήσει τάκαρε το από την πίσω μεριά με άλλα βιβλία, το θέμα ελεύθερο (ή με δίσκους), μεταξύ ρόδας και τοίχου.



ΥΓ δεν πρόκειται να με ξαναπάρει στα σοβαρά ο wizzy ποτέ :laugh::laugh::laugh:
Μα, ποτέ όμως! :roflmao::roflmao:

Ξεκίνησα να διαβάζω και λέω "Γιατί μου προτείνει βιβλία;;;", μετά φτάνω στην παρένθεση και... Ου να μου χαθείς - εγώ φταίω που απάντησα σοβαρά στην ερώτησή σου! Σκεφτόμουν ότι ως μηχανικός που είσαι, θα μου απαντούσες σοβαρά, αλλά φευ!

Άμα είναι για οικονομία μηχανημάτων, θα ρωτάς εμένα!
ΟΚ, να σε έχω υπόψη!:p Τώρα που θα βγάλω προς πώληση την πραμάτια, θα βοηθήσεις στην προώθηση; :)

Βλέπω εδώ ότι 0,1 volt με 29 dB gain είναι 2,8 volt. Ο τελικός δέχεται μέχρι 3,2 volt για 1000 watt απόδοση (30dB). Δεν ξέρω αν είναι σωστή η σκέψη.
Εσύ μπορείς να του δώσεις μέχρι 4 volt, οπότε είσαι OK.

EDIT: Τώρα είδα ότι είναι 4 volt η έξοδος του SHD
Άρα είμαι ΟΚ! :thumbsup:
[DOUBLEPOST=1554723181][/DOUBLEPOST]
Η καλυτερα, θα ακουει το συστημα του μεχρι που φτανει ...............
Ποιητή, τι θες να πεις; :)

Μιλάς με γρίφους γέροντα! (κτλ)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
Μα, ποτέ όμως! :roflmao::roflmao:

Ξεκίνησα να διαβάζω και λέω "Γιατί μου προτείνει βιβλία;;;", μετά φτάνω στην παρένθεση και... Ου να μου χαθείς - εγώ φταίω που απάντησα σοβαρά στην ερώτησή σου! Σκεφτόμουν ότι ως μηχανικός που είσαι, θα μου απαντούσες σοβαρά, αλλά φευ!
:laugh:

Άντε, κέρδισες μια δωρεάν τεχνική συμβουλή.
Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι με τα ηχεια, άλλαξε θέση στο κεφάλι σου μέχρι να βρεις αυτή που είναι καλύτερη και μετα από τις μετρήσεις και τη συμβουλή του μηχανικού ήχου που εχεις.
Μάρκαρε στο χώρο (γράψε τις διαστασεις δηλαδή από πάτωμα, τοίχους) που έχουν τα αυτιά σου σε αυτή τη θέση.
Μετά αρχίζει το παιχνίδι με την καρέκλα που κάθεσαι, μπορεί να θέλει πιο ψηλά, πιο χαμηλά, πιο ξαπλωτα, πιο όρθια, θα δούμε. Σε συνάρτηση βέβαια και με μια αναπαυτική στάση σώματος. Μόνο αν είναι τελείως άβολη ή αδύνατη η νέα θέση θα σκεφτούμε να επεμβουμε στο στησιμο του ηχείου. Θεωρώ απίθανο οι μηχανικοί της B&W να το έχουν φτιάξει έτσι που να είναι αδύνατη μια ευχάριστη θέση ακρόασης.
:smile:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.473
Σχεδιάγράμματα απόκρισης, RT κτλ, από εβδομάδας που θα παραλάβω το τελικό report.
Παρέλαβα την τελική αναφορά αποτελεσμάτων. Μικρή είναι, 8 σελίδες, όποιος ενδιαφέρεται pm.

Μετρήσεις με REW και UMIK-1, μόλις βρω χρόνο.
Δεν βρήκα χρόνο. Βασικά, λόγω εξωγενών παραγόντων δεν έχω ακούσει ούτε νότα μετά την Πέμπτη των μετρήσεων (04/04), αλλά ΟΚ, υπομονή, έρχεται Πάσχα (= λίιιιιιιιιιιγο περισσότερος ελεύθερος χρόνος).:)

Προς το παρόν, (ξανά)διαβάζω το user manual του SHD.
Το (ξανά)διάβασα. Πλέον αισθάνομαι λίγο πιο εξοικειωμένος με τη συσκευή. Σε επόμενη ανάγνωση, θα επικεντρωθώ στο μέρος του manual που περιγράφονται οι μετρήσεις με το Dirac. :headbang:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.449
Παρέλαβα την τελική αναφορά αποτελεσμάτων. Μικρή είναι, 8 σελίδες, όποιος ενδιαφέρεται pm.
στείλε μου Γιώργο :party:
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.449
προς το εκρού του νεκρού μου φαίνεται το rt...

εσύ Γιώργο..πως αντιλαμβάνεσαι τις ηχογραφήσεις?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.473
προς το εκρού του νεκρού μου φαίνεται το rt...
Μιλάς με γρίφους, γέροντα. Τι εννοείς;:idk:

εσύ Γιώργο..πως αντιλαμβάνεσαι τις ηχογραφήσεις?
Δες πιο κάτω.
Δεν βρήκα χρόνο. Βασικά, λόγω εξωγενών παραγόντων δεν έχω ακούσει ούτε νότα μετά την Πέμπτη των μετρήσεων (04/04), αλλά ΟΚ, υπομονή, έρχεται Πάσχα (= λίιιιιιιιιιιγο περισσότερος ελεύθερος χρόνος).:)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
προς το εκρού του νεκρού μου φαίνεται το rt...
Δε δγιαβάζεις τα ψιλά γράμματα.
RT 30 είναι, και είναι άριστο.

Νομίζω πως με τα ηχεία που έχει, δε χρειάζεται καθόλου ισοσταθμιση για να ακούει "σωστά".

Και νομίζω ότι οι ακουστικές του εκτιμήσεις, αυτό λένε.

Ας κάνει κι αυτός μια μέτρηση όταν μπορέσει, έτσι για το χαβαλέ.

Μια μικρή πτώση στα 4κ και άνω, είναι βολική για τα ηχεία του, και αναμενόμενη με τη μοκέτα. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Συνολικά, εξαιρετικό αποτέλεσμα, very very by the book.

Εύγε νέε. Καλές ακροάσεις με τα κ@λομπιεντάμεγιου, κι αν αλλάξεις ηχεία και πάρεις τίποτα της προκοπής, απλώς βγάλε τη μοκέτα. ;)
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Aν το μόνο πρόβλημα είναι αυτό που αναφέρει ο EAR μη κάνεις τίποτα ρίξε γκάζια και άκου τις μουσικάρες σου.
Eύγε και από εμένα. Άντε ώρα να δρέψεις τους καρπούς τον κόπων σου και κυρίως της υπομονής σου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Για μικρές αποστάσεις από τους τοίχους, σε μικρό χώρο, όπου δηλαδή η απόσταση ακρόασης είναι πιθανώς μικρότερη από την απόσταση από τους πλαϊνούς τοίχους, δε γίνεται να έχει υψηλότερους χρόνους αντήχησης, για ευνόητους λόγους...


Ο άνθρωπος που του έκανε τη μελέτη και την υλοποίηση, προφανώς ξέρει πολύ καλά τη δουλειά του, και το απέδειξε...

Να του μεταφέρεις τα συγχαρητήριά μου για το εξαιρετικό αποτέλεσμα. :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.473
Συνολικά, εξαιρετικό αποτέλεσμα, very very by the book.
Το οποίο ήταν και το ζητούμενο, άλλωστε. :thumbsup:

Aν το μόνο πρόβλημα είναι αυτό που αναφέρει ο EAR μη κάνεις τίποτα ρίξε γκάζια και άκου τις μουσικάρες σου.
Eύγε και από εμένα. Άντε ώρα να δρέψεις τους καρπούς τον κόπων σου και κυρίως της υπομονής σου.
Thanks man, θα το κάνω.

Ο άνθρωπος που του έκανε τη μελέτη και την υλοποίηση, προφανώς ξέρει πολύ καλά τη δουλειά του, και το απέδειξε...
Ακριβώς. Για αυτό έχει μαλλιάσει η γλώσσα μερικών να προτείνουν τα του ήχου (και της εικόνας) να τα αφήνουν σε επαγγελματίες.

(ρίχνω λάδι στη φωτιά) Αντί να δώσετε €ΧΧΧΧ για να αλλάξετε καλώδια, δώστε το ίδιο ποσό σε επαγγελματία για να κάνει μελέτη/μέτρηση του χώρου σας. Ακόμα και να μην έχετε αποκλειστικό χώρο, κάποιες καλαίσθητες παρεμβάσεις (ναι, υπάρχουν και τέτοιες!) μπορούν να βελτιώσουν κατά πολύ το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.651
Reaction score
27.990
Αντί να δώσετε €ΧΧΧΧ για να αλλάξετε καλώδια, δώστε το ίδιο ποσό σε επαγγελματία για να κάνει μελέτη/μέτρηση του χώρου σας. Ακόμα και να μην έχετε αποκλειστικό χώρο, κάποιες καλαίσθητες παρεμβάσεις (ναι, υπάρχουν και τέτοιες!) μπορούν να βελτιώσουν κατά πολύ το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα.
Όχι ρε, θα πάρω καλούδια και ματζούνια γιατί πάνω από όλα μετράει τη λέω εγώ ο άσχετος. Που θα μου πεις εσύ και ο κάθε ένας που είναι η δουλειά του πως θα ακούω. Όπως θέλω θα ακούω.:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:

Και μετά το ευχάριστο διάλυμα, να σου πω να το χαρείς όσο δεν πάει. Άξιζε :party::hi:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.910
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top