Το σύστημα του Wizzy

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Πλάκα πλάκα για στείλε και από δω. Προειδοποιώ ότι θα το δει φίλος μουσικός παραγωγός μετά του ηχολύπτη του.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.481
Στείλε και μένα μπάρμπα
Done!

Όχι ρε, θα πάρω καλούδια και ματζούνια γιατί πάνω από όλα μετράει τη λέω εγώ ο άσχετος. Που θα μου πεις εσύ και ο κάθε ένας που είναι η δουλειά του πως θα ακούω. Όπως θέλω θα ακούω.:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:

Και μετά το ευχάριστο διάλυμα, να σου πω να το χαρείς όσο δεν πάει. Άξιζε :party::hi:
Ευχαριστώ φίλε!

Στείλε στείλε
Έστειλα, έστειλα!

Πλάκα πλάκα για στείλε και από δω. Προειδοποιώ ότι θα το δει φίλος μουσικός παραγωγός μετά του ηχολύπτη του.
Challenge accepted!
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.857
Reaction score
77.454
Δε δγιαβάζεις τα ψιλά γράμματα.
RT 30 είναι, και είναι άριστο.

Νομίζω πως με τα ηχεία που έχει, δε χρειάζεται καθόλου ισοσταθμιση για να ακούει "σωστά".

Και νομίζω ότι οι ακουστικές του εκτιμήσεις, αυτό λένε.

Ας κάνει κι αυτός μια μέτρηση όταν μπορέσει, έτσι για το χαβαλέ.

Μια μικρή πτώση στα 4κ και άνω, είναι βολική για τα ηχεία του, και αναμενόμενη με τη μοκέτα. ;)
ναι συνήθεια βλεπς...:D

την γλύτωσε την ηχομπάρα ο Γιώργης :laugh:

Υ.Γ. παρά την τόση απορρόφηση... νομίζω είδαμε στην πράξη τι δουλειά μπορεί να κάνει ένα κάπως ''πρισματικό'' δωμάτιο
 
Last edited:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Μπράβο, επιτέλους!! Για βάλε μουσικάρες να απολαύσεις!!! Πρέπει να ζητήσω τις μετρήσεις; ;)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.481
Αν είναι εύκολο, θα μ´ενδιέφερε παρακαλώ! :)
Done!

ναι συνήθεια βλεπς...:D

την γλύτωσε την ηχομπάρα ο Γιώργης :laugh:

Υ.Γ. παρά την τόση απορρόφηση... νομίζω είδαμε στην πράξη τι δουλειά μπορεί να κάνει ένα κάπως ''πρισματικό'' δωμάτιο
Φίλε, είδες (είδαμε, όλοι) στην πράξη τι θα πει να δίνουμε χρήματα εκεί που πρέπει.;)

Υ.Γ.: Την ηχομπάρα τη γλίτωσα, τα subwoofers να δω πώς θα τα φέρω βόλτα...:geek: (εάν χρειαστούν, θα δείξει...)

Μπράβο, επιτέλους!! Για βάλε μουσικάρες να απολαύσεις!!! Πρέπει να ζητήσω τις μετρήσεις; ;)
Όχι.:redface:

Θα ήθελα παρακαλώ να ακούσω το 1812 του tchaikovsky και την Ιεροτελεστία της Άνοιξης του Stravinsky.

Δίνω χρήματα.

Ευχαριστώ
Υπομονή, θα έρθει κι αυτή η ώρα.

Με τόση βοήθεια που έριξες (γενικά κι ειδικά), κανονικά πρέπει να εκτυπώσω τη φάτσα σου σε ηχοπερατό ύφασμα, να την κορνιζάρω και να την κάνω προσκήνυμα στο χώρο!

Υ.Γ.: Δεν έχω κανένα από τα δύο έργα, όταν θα έρθεις φέρε τα σε ψηφιακά αρχεία να γουστάρουμε. (θα) Έχω και DAC - ψώνιο!:D
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.002
Κάνε το καλό και στείλε και από εδώ. Όχι πως θα καταλάβω τίποτα. :p
Να δούμε πως πρέπει να είναι τα σωστά ρε παιδί μου. :gamer:
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Sir, yes sir!

Δε μου στελνεις κι εμενα μπας και ξεστραβωθω;;;8-)
[DOUBLEPOST=1555996843][/DOUBLEPOST]
Το οποίο ήταν και το ζητούμενο, άλλωστε. :thumbsup:





Ακριβώς. Για αυτό έχει μαλλιάσει η γλώσσα μερικών να προτείνουν τα του ήχου (και της εικόνας) να τα αφήνουν σε επαγγελματίες.

(ρίχνω λάδι στη φωτιά) Αντί να δώσετε €ΧΧΧΧ για να αλλάξετε καλώδια, δώστε το ίδιο ποσό σε επαγγελματία για να κάνει μελέτη/μέτρηση του χώρου σας. Ακόμα και να μην έχετε αποκλειστικό χώρο, κάποιες καλαίσθητες παρεμβάσεις (ναι, υπάρχουν και τέτοιες!) μπορούν να βελτιώσουν κατά πολύ το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα.
Επ' αυτου θα απαντησω/ανεβασω φωτο ΛΙΑΝ συντομως....;);)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.481
Κάνε το καλό και στείλε και από εδώ. Όχι πως θα καταλάβω τίποτα. :p
Να δούμε πως πρέπει να είναι τα σωστά ρε παιδί μου. :gamer:
Στο έστειλα!

Δε μου στελνεις κι εμενα μπας και ξεστραβωθω;;;8-)
Έτοιμος κι εσύ!

Επ' αυτου θα απαντησω/ανεβασω φωτο ΛΙΑΝ συντομως....;);)
Άντε, ακόμα; :D

Θα ήθελα κ εγώ εάν είναι εφικτό ...
Όχι τιποτα άλλο , εχω κ γω γαμ@b&w ...
Μια χαρά τα B&W, μην ακούς τους ζηλιάριδες! Σου έστειλα το report.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.481
Αργησαν οι Ισπανοι να φτιαξουν τα πανελ. Λογικα αυριο/μεθαυριο περιμενω τοποθετηση.:gamer:

Εκτος απροοπτου!:(
Εντάξει ρε, άργησαν επειδή είχαν το Πάσχα τους την προηγούμενη εβδομάδα! Άντε, κάνε την τοποθέτηση κι αναμένουμε φωτογραφίες!:drinks: Και μετρήσεις!:dance2:
 


Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Εντάξει ρε, άργησαν επειδή είχαν το Πάσχα τους την προηγούμενη εβδομάδα! Άντε, κάνε την τοποθέτηση κι αναμένουμε φωτογραφίες!:drinks: Και μετρήσεις!:dance2:

Εεεεμ, τα περιμενω πως και πωςo_O

Οχι τιποτε αλλο, αλλα να, θελω να ακουσω και αυτο,
https://www.amazon.com/Ibn-Battuta-Traveller-Islam-I/dp/B013JCGE7S

μερες που ειναι...:p
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.481
Εεεεμ, τα περιμενω πως και πωςo_O

Οχι τιποτε αλλο, αλλα να, θελω να ακουσω και αυτο,
https://www.amazon.com/Ibn-Battuta-Traveller-Islam-I/dp/B013JCGE7S

μερες που ειναι...:p
Μα, πόσο troll είσαι;;;:p

Με γειες !!!
Τρομερή δουλειά !
Ευχαριστώ!:thumbsup:

Θα μπορούσα να έχω κι εγώ τις μετρήσεις να ζηλέψω λίγο?
Just did!
 

Μηνύματα
26
Reaction score
30
Μπορείς να τις στείλεις και σε μένα να δω πως πρέπει να είναι ? Ευχαριστώ !
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.481
Update people!

Θέση ακρόασης: checked!

Δευτέρα απόγευμα, με τη βοήθεια ενός δικού μου ανθρώπου στήσαμε το ισόπλευρο τρίγωνο! Χρησιμοποιήθηκε κάθε διαθέσιμο εργαλείο επί σκοπού. Ψηφιακό μοιρογνωμόνιο, laser μετρητής αποστάσεως, μακριά κομμάτια λαμαρίνας εν είδει "αλφαδιού". Το στήσιμο πλέον κατέληξε ως εξής:
Πλευρά ισόπλευρου τριγώνου: 2,08μ. Το μήκος της πλευράς μεταξύ των ηχείων μετρήθηκε από τα κέντρα των tweeters. Τα μήκη της αριστερής και της δεξιάς πλευράς μετρήθηκαν από τα κέντρα των tweeters και τέμνονται στο μέτωπο του ακροατή στη θέση ακρόασης.
Toe in: 5 μοίρες, συνολική στροφή ηχείων 35 μοίρες.
Απόσταση tweeters από πλαϊνούς τοίχους: 36,2εκ
Απόσταση μπάφλας (μετρημένη από τη σίτα των ηχείων) από την δισκοθήκη: 1,14μ

Next step: κεφαλή στο πικάπ!

Υ.Γ.: Άκουσα δύο τραγούδια, "ξερά" από το laptop στο DAC στον προενισχυτή (το Lyngdorf είναι off) και... Εντάξει... Τι να λέμε τώρα...; Ότι στο προηγούμενο set up στο σαλόνι (δείτε αρχή του thread) άκουγα το γάμο του Καραγκιόζη; Που να μπει στο παιχνίδι και το miniDSP... Δεν γράφω κάτι άλλο, θα περιμένω να ακούσω και μετά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.596
Μηνύματα
2.867.259
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top