Το σύστημα του Wizzy

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.324
Δεν είναι κακή επιλογή το 10", αν έχεις κατά νου να τα κάνεις stacked ανά τετράδες, μια πίσω από κάθε ηχείο.

Μάλλον πολύ καλή ιδέα τη βρίσκω.

Φυσικά, θα παίζει καλύτερα μια οκτάδα από αυτά πίσω από κάθε ηχείο.
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Λοιπόν επειδή ο χώρος σου Wizzy είναι ανπεκταμπολ μπορείς να κάνεις κάτι πολύ απλό.
Α) Μετρήσεις έχεις... τέλεια!
Β) Διαστάσεις χώρου έχεις... τέλεια!
Γ) Που φθάνουν που χάνουν τα ηχεία σου το ξέρεις... τέλεια!

Άρα σορτάρεις τι χρειάζεσαι ως νούμερο απλά.
Ψάχνεις να βρεις κοινώς πια τρύπα πρέπει να κλείσεις
Επιλέγεις μετά πιο sub σου κάνει το κάνεις x 2 και είσαι έτοιμος.

Πρόβλεψη με 2 x 12'' θα είσαι... ΟΚ
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...

Μπορείς να με θυμίσεις; (link με το post)
Κρίνεται σκόπιμο να μην σε παραπέμψω σε ...΄΄ακαταλαβίστικα΄΄ σχόλια από τον γράφοντα,αλλά σ'εκείνα του γνωστού μας και μη εξαιρετέου....TSITATOGAZI (είναι να μην κολλάς,τώρα γράφω ανακριβώς άλλα ψευδώνυμα αντί του δικού σου) :
...
της focal επαιζε καλα εκτος απο τα sub που απλα ηταν παρα πολυ λιγα για τον χωρο , ισως 8 κατι να κανανε.
πολυ πλακα ειχε με το demo του got , ρωταει ποσοι ειναι "av guys" και σηκωνουμε μονο εμεις τα χερια , ρωταει ποσοι βλεπουν got , παλι μονο εμεις.
και πριν την εκρηξη του πρασινου υγρου δεν ντραπηκε και εκλεισε τα αυτια του με 2 10ιντσα σε ενα χωρο περιπου 70τμ και 4-5 μετρα υψος.

το demo room της svs ειχε ενα ported 12ιντσο που γεμιζε πολυ καλα τον μικρο χωρο αλλα τα ηχεια δεν μπορουσαν να ακολουθησουν.

το demo room της sound united οπου ειναι denon -marantz- definitive- polk- classe- boston acoustics .
ειχε τον denon 8500 , sony προβολεα κτηνος που επαιζε παρα πολυ καλα με definitive ηχεια και 2 subακια μαλλον 10 ιντσα που παιζαν πολυ καλα . αισθητη η αδυναμια του μικρου κεντρικου να αποδωσει .
αυτο που μας εκανε εκπληξη ειναι οτι με υλικο atmos και dtsx δεν επαιζε καθολου καλα , με auro upmixing βελτιωθηκε αρκετα (ειχε και hc) αλλα οταν εβαλε imax enhanced υλικο τοτε το συστημα επαιξε πολυ καλυτερα .
ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει σε ενα συστημα που παιζει καλα τα παντα τι θα γινεται με το imax ...

ενα αλλο demo room , ειχε τον jvc nx9 , φανταστικος προβολεας με πολυ μαυρο.
yamaha προ και ενισχυτη και quadral ηχεια με 2 subακια. παλι τιποτα το ιδιαιτερο.
...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Κανα metal ακούς ρε ή το 'ριξες στα psychedelic? :gotcha:
Άσε ρε φίλε, το έριξα στα ψυχοφάρμακα, να πούμε!

Πάντως, είχαμε κάποιες εξελίξεις! Καλή ημέρα η χθεσινή, έμεινα σπίτι για διάφορους λόγους, οπότε ασχολήθηκα αποκλειστικά με το σύστημα.

Κατάφερα κι έστησα την κεφαλή, βάσει protractor που είχα διαθέσιμο, οπότε το αναλογικό κομμάτι του συστήματος είναι έτοιμο - επιτέλους!

Κι επειδή, όπως η επανάληψη είναι μήτηρ μαθήσεως, η επιβεβαίωση είναι η μήτηρ της ψυχικής υγείας μου :D, ήρθε ένας φίλος που λόγω εργασίας έχεις τις (γεωμετρικές) μετρήσεις χώρων για ψωμοτύρι για να επιβεβαιώσουμε το ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης. Μπαίνουμε στο δωμάτιο, του δείχνω το laser για μετρήσεις αποστάσεων και τα λοιπά συμπράγκαλα και μου λέει "Τι 'να αυτά ρε φιόγκο, laser και μαλακίες...; Φέρε 'δω, να πούμε, ένα μέτρο, σπάγγο και σελοτέιπ να το στηρίζουμε για να κάνουμε δουλειά!" Και θυμήθηκα τον @pankrok:
σπαγγακια μανα μου, σπαγγακια αντε και bluetac για να τα στηριξεις να κανεις τη δουλεια σου μονος σου
...και πόσο δίκιο τελικά είχε...! :D

Να μην σας τα πολυλογώ, το ένα ηχείο ήταν ελάχιστα πιο πίσω από το άλλο, αλλά με τις οδηγίες του φίλου (πάρε κέντρο εκεί, πάρε κέντρο εδώ, μέτρα εκείνο, μέτρα το άλλο κτλ), τα μετακινήσαμε όσο χρειαζόταν και πλέον οι πλευρές του τριγώνου είναι ακριβώς 2,08μ με τα ηχεία στραμμένα προς τα μέσα (toe-in) σε γωνία 35 μοιρών - για τις γωνίες χρησιμοποιήσαμε το ηλεκτρονικό μοιρογνωμόνιο. :p Η κορυφή του τριγώνου είναι λίγο πιο μπροστά από τα μάτια μου.

Και μετά, πιάσαμε να "στήσουμε" το SHD και το UMIK-1 για να μετρήσουμε ακουστικώς το χώρο και μου βγήκε η πίστη ανάποδα. Μια δεν δούλευε το ένα, μια δεν δούλευε το άλλο, ήθελα να σπάσω το laptop, έφτασα να σκέφτομαι ότι μπορεί να μου έτυχε χαλασμένο μικρόφωνο, σε μια φάση περίμενα να παίξει pink noise από τα ηχεία και δεν είχα ανάψει τους τελικούς ενισχυτές... τραγωδία, λέμε, τραγωδία! :lol:

Να μην σας τα πολυλογώ, αφιέρωσα λίγη ώρα ξανά το βράδυ κι επιβεβαίωσα ότι όλα δουλεύουν (έφτασα μέχρι το σημείο που κάνεις slide το gain του UMIK-1 στην εφαρμογή του Dirac), έκανα save, τα έκλεισα και πήγα για ύπνο. Ελπίζω σήμερα να κάνω κάποιες μετρήσεις. Χρησιμοποιώ το software το Dirac (Dirac Live Room Correction) κι όχι το REW.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Πάρε μια μετρησούλα με το REW να έχεις το πριν και να μπορείς να επιβεβαιώσεις και το μετά.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Δεν είναι κακή επιλογή το 10", αν έχεις κατά νου να τα κάνεις stacked ανά τετράδες, μια πίσω από κάθε ηχείο.

Μάλλον πολύ καλή ιδέα τη βρίσκω.

Φυσικά, θα παίζει καλύτερα μια οκτάδα από αυτά πίσω από κάθε ηχείο.
Συνέχισε έτσι και θα σε βάλω στην ignore list...:p

Λοιπόν επειδή ο χώρος σου Wizzy είναι ανπεκταμπολ μπορείς να κάνεις κάτι πολύ απλό.
Α) Μετρήσεις έχεις... τέλεια!
Β) Διαστάσεις χώρου έχεις... τέλεια!
Γ) Που φθάνουν που χάνουν τα ηχεία σου το ξέρεις... τέλεια!

Άρα σορτάρεις τι χρειάζεσαι ως νούμερο απλά.
Ψάχνεις να βρεις κοινώς πια τρύπα πρέπει να κλείσεις
Επιλέγεις μετά πιο sub σου κάνει το κάνεις x 2 και είσαι έτοιμος.

Πρόβλεψη με 2 x 12'' θα είσαι... ΟΚ
Για να δούμε απόψε, εάν τα τα καταφέρω να δω κάτι. Πάντως από τις μετρήσεις που έκανε ο μηχανικός ακουστικής, φάνηκε μια "τρύπα" στα 40Hz, εάν δεν απατώμαι. Δεν ξέρω καν εάν έχω μουσικό υλικό που να κατεβαίνει τόσο χαμηλά για να με ενδιαφέρει να την "κλείσω". Πιο πολύ για ηχητική ομοιογένεια (με βλέπω να) θέλω subwoofers, παρά για αντιμετώπιση τέτοιων φαινομένων.

Κρίνεται σκόπιμο να μην σε παραπέμψω σε ...΄΄ακαταλαβίστικα΄΄ σχόλια από τον γράφοντα,αλλά σ'εκείνα του γνωστού μας και μη εξαιρετέου....TSITATOGAZI (είναι να μην κολλάς,τώρα γράφω ανακριβώς άλλα ψευδώνυμα αντί του δικού σου) :
Thanks!

Πάρε μια μετρησούλα με το REW να έχεις το πριν και να μπορείς να επιβεβαιώσεις και το μετά.
ΟΚ, θα το προσπαθήσω. Το DLRC δεν δείχνει "πριν" και "μετά";
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Το DLRC δεν δείχνει "πριν" και "μετά";
Οχι, μόνο το "πριν". Το "μετά" το υποθέτει, με άλλοτε άλλη ακρίβεια.

Οσο για τα 10ιντσα, ούτε για πλάκα μην πάρεις λιγότερα απο τέσσερα τεμάχια.
Καλύτερα καθόλου, παρά δυο.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Οχι, μόνο το "πριν". Το "μετά" το υποθέτει, με άλλοτε άλλη ακρίβεια.
Με το "πριν" και το "μετά", εννοώ ότι μετράω, βλέπω το "τώρα" ("πριν"), βλέπω τα προβλήματα, τα διορθώνω και μετράω ξανά ("μετά"). Κατάλαβα κάτι λάθος;

Οσο για τα 10ιντσα, ούτε για πλάκα μην πάρεις λιγότερα απο τέσσερα τεμάχια.
Καλύτερα καθόλου, παρά δυο.
Ίσως τέσσερα "μικρά" να βολεύονται καλύτερα από δύο μεγάλα. Θα δούμε.
[DOUBLEPOST=1561544298][/DOUBLEPOST]
Όντως.

Δε θα γελάσει κανένας μας με το αστείο.
Μη χάσεις και δεν πεταχτείς εσύ!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
και μετράω ξανά ("μετά"). Κατάλαβα κάτι λάθος;
Δεν είμαι σίγουρος πως γίνεται να μετράς με το Dirac, το αποτέλεσμα του Dirac.
Αμφιβάλλω.
[DOUBLEPOST=1561545317][/DOUBLEPOST]
φάνηκε μια "τρύπα" στα 40Hz, εάν δεν απατώμαι. Δεν ξέρω καν εάν έχω μουσικό υλικό που να κατεβαίνει τόσο χαμηλά για να με ενδιαφέρει να την "κλείσω".
Πόσο βαθειά, και κυρίως πόσο πλατιά;
Εννοείται πως έχεις μουσικό υλικό που κατεβαίνει εκεί, εκτός αν ακούς μόνο φλάουτο :p;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Αυτή τη στιγμή, ούτε εγώ είμαι σίγουρος - δεν θυμάμαι. Θα διαβάσω το σχετικό μέρος στο manual και θα επανέλθω.
[DOUBLEPOST=1561545428][/DOUBLEPOST]
Πόσο βαθειά, και κυρίως πόσο πλατιά;
Εννοείται πως έχεις μουσικό υλικό που κατεβαίνει εκεί, εκτός αν ακούς μόνο φλάουτο :p;
Ρε συ, εσύ είχες "δει" την τρύπα στο report των αποτελεσμάτων που σου έστειλα! Εάν δεν το έχεις, να στο στείλω ξανά.
 





Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Οι απεικονίσεις του REW είναι πιο πλήρεις από το Dirac, δίνουν και περισσότερα στοιχεία και μπορείς να τις μοιραστείς και μαζί μας :).

Άρα παίρνεις μια εικόνα με το REW μετά κάνεις με το Dirac ότι θες και μετά παίρνεις πάλι μέτρηση με το REW παίζοντας με το Dirac on. Αν δεν θες πριν και μετά. Κάνε με το Dirac ότι νομίζεις και μετά πάρε μετρήσεις με το Dirac απενεργοποιημένο και ενεργοποιημένο (άρα ουσιαστικά πριν και μετά).

Επίσης να ξέρεις ότι στο SHD το Dirac αν βρει διαφορά στην απόσταση το περνάει στο Input το οποίο μπορείς να το δεις από το plugin του SHD. Εμένα σε κάποια φάση σε πρόχειρη μέτρηση που ήθελα να δω κάτι έδινε στο δεξί κανάλι +3,3 db προφανώς επειδή όταν πήρα την μέτρηση οι δορυφόροι ήταν άλλανταλλα (ήθελα να εστιάσω σε ένα πρόβλημα χαμηλά μόνο). Το θέμα είναι, ότι αυτή η διαφορά στο input αποθηκεύεται στο preset του SHD και είναι σε ισχύ ανεξάρτητα αν έχεις το Dirac on ή off γιατί είναι στο input και όχι στο output. Ο μόνος τρόπος για να φύγει είναι να σβήσεις τα φίλτρα του Dirac από το συγκεκριμένο preset. Έχε το στο νου σου γιατί εγώ ψαχνόμουν για 2 μέρες γιατί το ένα ηχείο έπαιζε πιο δυνατά από το άλλο :).

Τέλος για τα sub, εγώ δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά όντως μου φαίνονται λίγα σε σχέση με τα ηχεία σου. Εγώ τα 310 τα έχω στην χαμηλότερη ευαισθησία τους (άρα έχουν την μικρότερη ένταση που θα μπορούσαν) και "απολαμβάνω" την ευελιξία που μου δίνει η περισσότερη δύναμη των sub γιατί έχω πολλές ακυρώσεις και το να κόβεις είναι πιο εύκολο από το να δίνεις. Εσένα ο χώρος σου βέβαια είναι σούπερ και πιθανότατα να μην χρειάζεσαι τέτοιες καγκουριές αλλά νομίζω ότι καλό είναι σαν αρχική φάση τα sub σου να είναι λίγο πάνω από αυτό που δίνουν τα main.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Οι απεικονίσεις του REW είναι πιο πλήρεις από το Dirac, δίνουν και περισσότερα στοιχεία και μπορείς να τις μοιραστείς και μαζί μας :).

Άρα παίρνεις μια εικόνα με το REW μετά κάνεις με το Dirac ότι θες και μετά παίρνεις πάλι μέτρηση με το REW παίζοντας με το Dirac on. Αν δεν θες πριν και μετά. Κάνε με το Dirac ότι νομίζεις και μετά πάρε μετρήσεις με το Dirac απενεργοποιημένο και ενεργοποιημένο (άρα ουσιαστικά πριν και μετά).

Επίσης να ξέρεις ότι στο SHD το Dirac αν βρει διαφορά στην απόσταση το περνάει στο Input το οποίο μπορείς να το δεις από το plugin του SHD. Εμένα σε κάποια φάση σε πρόχειρη μέτρηση που ήθελα να δω κάτι έδινε στο δεξί κανάλι +3,3 db προφανώς επειδή όταν πήρα την μέτρηση οι δορυφόροι ήταν άλλανταλλα (ήθελα να εστιάσω σε ένα πρόβλημα χαμηλά μόνο). Το θέμα είναι, ότι αυτή η διαφορά στο input αποθηκεύεται στο preset του SHD και είναι σε ισχύ ανεξάρτητα αν έχεις το Dirac on ή off γιατί είναι στο input και όχι στο output. Ο μόνος τρόπος για να φύγει είναι να σβήσεις τα φίλτρα του Dirac από το συγκεκριμένο preset. Έχε το στο νου σου γιατί εγώ ψαχνόμουν για 2 μέρες γιατί το ένα ηχείο έπαιζε πιο δυνατά από το άλλο :).

Τέλος για τα sub, εγώ δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά όντως μου φαίνονται λίγα σε σχέση με τα ηχεία σου. Εγώ τα 310 τα έχω στην χαμηλότερη ευαισθησία τους (άρα έχουν την μικρότερη ένταση που θα μπορούσαν) και "απολαμβάνω" την ευελιξία που μου δίνει η περισσότερη δύναμη των sub γιατί έχω πολλές ακυρώσεις και το να κόβεις είναι πιο εύκολο από το να δίνεις. Εσένα ο χώρος σου βέβαια είναι σούπερ και πιθανότατα να μην χρειάζεσαι τέτοιες καγκουριές αλλά νομίζω ότι καλό είναι σαν αρχική φάση τα sub σου να είναι λίγο πάνω από αυτό που δίνουν τα main.
Α, μάλιστα! Ευχαριστώ πολύ!

Το οποίο όταν αρχίσαμε να το μελετάμε είχε 330 ευρώ.
Ζήτηση και προσφορά, φίλτατε, ζήτηση και προσφορά...!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.451
Και το ερώτημα της ημέρας είναι: τι μπάσο θες σπίτι σου; Σα του κωλοκλωτσητή, ή σα του Στάθη;
Πρόσεξε: αναλόγως της απάντησης, θα βγάλει επιλογή σαμπ για το χώρο σου η επιτροπή των μπασοβλαμμένων του φόρουμ.
Εννοείται ότι θέλω μπάσο σαν του Στάθη, δεν χωράει συζήτηση αυτό το θέμα - δεν εθελοτυφλώ.

Είπαμε, μπορεί το πολυκάναλο να είναι μακριά ακόμα, αλλά η σωστή ακρόαση με την προσθήκη subwoofers είναι εκ των ων ουκ άνευ. Η απόφαση ελήφθη, η διάθεση κι ο χώρος υπάρχουν, χώρος υπάρχει, χρήματα θα υπάρξουν.:) Ποιος θα τα ρυθμίσει δεν ξέρω, αλλά πού θα πάει, κάποιος θα βρεθεί.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.557
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top