Το σύστημα του Wizzy

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Κράτα 2 φάσεις για το στέρεο και δώσε μία στο σπίτι, τη χειρότερη. Την κουτσή.

Πες τους να μη βάζουν σκούπα όταν δουλεύει κλιματιστικό και φούρνος. Κι όλα θα πάνε καλά.
Εκλαψα :D:p:p:D:D
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πάντα 230
Τι θες να πεις Βιρνα?
Μου λες πως το αγνό ρεύμα το καθαρό είναι το 60% του χαι εντ?

Ναι Γιαγκο, το αγνό ρεύμα το καθαρό είναι το 60%..

Μιλα καθαρά Βιρνα.. Αν το αγνό ρεύμα το καθαρό είναι το 60%, η στήριξη η σωστή η αντρίκεια η παντελονατη, πόσο τοις εκατό είναι? :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Τι θες να πεις Βιρνα?
Μου λες πως το αγνό ρεύμα το καθαρό είναι το 60% του χαι εντ?

Ναι Γιαγκο, το αγνό ρεύμα το καθαρό είναι το 60%..

Μιλα καθαρά Βιρνα.. Αν το αγνό ρεύμα το καθαρό είναι το 60%, η στήριξη η σωστή η αντρίκεια η παντελονατη, πόσο τοις εκατό είναι? :D
50%
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Δεν το απαγορεύει αυτό η νομοθεσία;
Η ελληνική νομοθεσία, ίσως. Η κυπριακή δεν γνωρίζω. Για να το προτείνει ο ηλεκτρολόγος, υποθέτω ότι είναι ΟΚ.:)
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Η ελληνική νομοθεσία, ίσως. Η κυπριακή δεν γνωρίζω. Για να το προτείνει ο ηλεκτρολόγος, υποθέτω ότι είναι ΟΚ.:)
Οκ, αλλά να ξέρεις πως στην "αποκλειστική" σε εσένα φάση μπορεί να είναι συνδεδεμένο το ψυγείο του γείτονα. Άλλο τί βλέπουμε στο ορατό μας πεδίο κι άλλο τί συμβαίνει συνολικά. Κάντο όμως, για ψυχολογικούς λόγους.
 


VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Οκ, αλλά να ξέρεις πως στην "αποκλειστική" σε εσένα φάση μπορεί να είναι συνδεδεμένο το ψυγείο του γείτονα. Άλλο τί βλέπουμε στο ορατό μας πεδίο κι άλλο τί συμβαίνει συνολικά. Κάντο όμως, για ψυχολογικούς λόγους.
ΙΣτορικη ανακαλυψη.

http://www.physics.ntua.gr/~cchrist/SIMEIOSEIS/TECH.PEIR.FYS.2004.PDF/TECH.PEIR.FYS.2004.KEF.01.pdf
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Οκ, αλλά να ξέρεις πως στην "αποκλειστική" σε εσένα φάση μπορεί να είναι συνδεδεμένο το ψυγείο του γείτονα. Άλλο τί βλέπουμε στο ορατό μας πεδίο κι άλλο τί συμβαίνει συνολικά. Κάντο όμως, για ψυχολογικούς λόγους.
του έσκισες την ψυχή τώρα
 


Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Οκ, αλλά να ξέρεις πως στην "αποκλειστική" σε εσένα φάση μπορεί να είναι συνδεδεμένο το ψυγείο του γείτονα. Άλλο τί βλέπουμε στο ορατό μας πεδίο κι άλλο τί συμβαίνει συνολικά. Κάντο όμως, για ψυχολογικούς λόγους.
Τελικα το ερωτημα ειναι: Online ups η απλα βαζουμε το μαυρο καλλωδιο του υπολογιστη και απο εκει και περα αναλαμβανει το τροφοδοτικο μας;
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Quoted για μελλοντική αναφορά - όταν αξιωθώ να "παίξω" κι εγώ με το Dirac.

Θα το βλέπεις μόνος σου, με στάθμη αναφοράς τη στάθμη του 1 χιλιοκυκλου.

Στο άνωθεν γράφημα, ο 1 χιλιοκυκλος είναι περίπου στα 78 ντεσιμπέλ.

Η στάθμη των μπά(τ)σων, πρέπει να είναι 4 ντεσιμπέλ πιο πάνω, για να ακούς νορμάλ. Οχι μπασαδερά, νορμάλ. (εγώ ακούω μπασαδερά, δηλαδή 6-10 ντεσιμπέλ διαφορά).

Ιδανικά η καμπύλη απόκρισης πρέπει να είναι μια πτωτική παύλα, ένα ισιαδι κλίσης από τους 30 κύκλους μέχρι τον 1 χιλιοκυκλο, ενώ κάτω από τους 30, φλατ.

Ως στάθμη μπάσων, εφόσον δεν το έχεις ισιαδι, βλέπεις τον μέσο όρο 30-70 κύκλων.

Τέλος, στην ισοστάθμιση πρέπει να υπάρχει μια πτώση από τον 1 χιλιοκυκλο μέχρι τους 20 χιλιοκυκλους, ισιαδι, με διαφορά 6 ντεσιμπέλ. Αυτό είναι το νορμάλ.

Δηλαδή, το νορμάλ της ισοστάθμισης είναι 2 ισιαδια:

30 Hz - 1 kHz : 4 dB πτώση, και
1 kHz - 20 kHz : 6 dB πτώση.

Κι έτσι ακούς νορμάλ.

Τώρα, άμα θες να δώσεις μπάσο, αυξάνεις την πτώση στο πρώτο ισιαδι. Αν θες να δώσεις πρίμα, μειώνεις την πτώση στο δεύτερο ισιαδι. Δηλαδή, ρυθμιστικά μπάσων και πριμων, έχεις τα 2 ισιαδια να τους αλλάζεις κλίση, αλλά τα αφήνεις ισιαδια.

Άμα θες να δώσεις λαουντνες, δίνεις κι άλλο μπάσο. Το ισιαδι, όπως το είπαμε, να έχει κι άλλη διαφορά.

Και κάτω από 30 κύκλους, φλατ.

Όλα γίνονται μέσω του εκουαλαιζερ, μέσω των ταργκετ κερβ. Στάθμη σαμπ και στάθμη δορυφόρων, δε πειράζεις.

Αυτά.
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Αυτη τη στιγμή, στο thomann το Adam T10S είναι στα €399 (διαθέσιμο σε 2-3 εβδομάδες), μόνο €20 διαφορά από το Presonus Temblor T10 που είναι στα €379.

Όσο η ώρα (για αγορά subwoofers) ζυγώνει, το δίλημμα μεγαλώνει...:headbang::help:

Edit: Με προβληματίζει λίγο η αναφορά στα χαρακτηριστικά του Adam περί "Tuned to Adam T5V and T7V". Δηλαδή, τι, με άλλα ηχεία δεν "παίζει";

Νομίζω ότι για τον χώρο σου και για το μέγεθος των ηχείων σου αυτά τα σαμπ είναι μη συμβατά.
Η για να το πω καλύτερα λίγα.
Κι εσύ, τέκνο Βρούτε;;; :p Είχα τον @Dimifoot και τον @costas EAR να με ζαλίζουν ότι χρειάζομαι μεγάλα subwoofers, τώρα έχω κι εσένα; :p

Έχεις κι εμένα.Χρειάζεσαι μεγαλύτερα. [...]για τα κυβικά δεδομένου χώρου και...setup εννοείται.
Να, αυτά πρέπει να ληφθούν υπόψη, επακριβώς κι όχι στο περίπου. Θα ψάξω να βρω τις κατόψεις (χρωστάω και μια παρόμοια απάντηση στον @SOCO).

Θυμήσου τι λέγαμε για το δωμάτιο με το πολυκαναλικό setup των Focal από το Μόναχο.
Μπορείς να με θυμίσεις; (link με το post)
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.711
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top