Το σύστημα του Wizzy

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Πολυαγαπημένε επίσημε φωτογράφε της ΕΒΚΥ, συγχώρα το μέγιστο ατόπημα μου.

Τώρα που θα χαλαρώσουν τα μέτρα, έλα να ακούσεις το "Rite of spring" για να εξιλεωθώ! :biggrin: Θα εξαφανίσω και τις σκιές, το υπόσχομαι!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Έλα, φρέσκες, τώρα.
View attachment 164187

View attachment 164188

Υ.Γ. 1: Ακούω το "Your latest trick" των Dire Straits. 'Νταξ'... Όποιος δεν έχει ακούσει το τραγούδι με subwoofers, δεν έχει ακούσει το τραγούδι. Έχει ακούσει το τραγούδι, στο περίπου και πολλά λέω.

Θυμίζω ότι κάποτε, (νόμιζα ότι) άκουγα το τραγούδι, στην προ subwoofers εποχή και μου άρεσε. Πολύ. Ε, λοιπόν, πάνε αυτά. Ανεπιστρεπτί. Πλέον, το τραγούδι, δεν μου αρέσει απλώς. Πέρασα στο επίπεδο που ανατρίχιασα στο άκουσμα του... Με τις υγείες μου...

Υ.Γ. 2: Τελικά, τα πιο πάνω σχόλια βρίσκουν εφαρμογή σε όλο το album. Με τις υγείες μου...*2
είσαι έτοιμος ψυχολογικά γι αυτό που θα ακολουθήσει έτσι?


:cry::lolsign::cry::lolsign:

282972_b224b384a77047f4e92ac2136b57f948.jpg
282971_22ce94add30bdbe99c55de2c77569b40.jpg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Δεν παλεύεσαι, ρε φίλε!

Υ.Γ. 1: "Too late for love" από Def Leppard. Ισχύουν όσα έγραψα πιο πάνω. Δεν ήξερα τι έχανα. Τώρα ξέρω, αλλά πλέον δεν το χάνω. ;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Δεν παλεύεσαι, ρε φίλε!

Υ.Γ. 1: "Too late for love" από Def Leppard. Ισχύουν όσα έγραψα πιο πάνω. Δεν ήξερα τι έχανα. Τώρα ξέρω, αλλά πλέον δεν το χάνω. ;)
εγώ όφειλα να προειδοποιήσω :p
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
"Three little birds", καπάκι το "One love" (χρειάζεται να πω ποιου...?) και στη συνέχεια όλη η πρώτη πλευρά από το "Dub side of the moon". Χαμός στο ίσιωμα... Κι ακόμα δεν άκουσα κάτι από jazz, ξυνή και τα ρέστα...
 

Μηνύματα
485
Reaction score
586
sub στη πλάτη! ωραίος :) .
Υπάρχει σκεπτικό ή χωροταξικά το αποφάσισες να μπούνε πίσω?
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Το "χόντρυνα" λίγο κι απότομα. "Lucretia, my reflection" και δεν με βλέπω να κάθομαι στην καρέκλα για πολύ ακόμα...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Το "χόντρυνα" λίγο κι απότομα. "Lucretia, my reflection" και δεν με βλέπω να κάθομαι στην καρέκλα για πολύ ακόμα...
δεν θυμάμαι αν το ανέφερες
με τους ''έξω'' τι γίνεται?
σε τι επίπεδα σε ακούνε τώρα με τα sub?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
δεν θυμάμαι αν το ανέφερες
με τους ''έξω'' τι γίνεται?
σε τι επίπεδα σε ακούνε τώρα με τα sub?
Για δες:
Κατόπιν, ο συνεργάτης του με ρώτησε εάν θέλω να διαπιστώσουμε πόσο καλά είναι ηχομονωνομένος ο χώρος. "Βεβαίως" απάντησα, απότε προχώρησα σε σημείο του τραγουδιού που όλο το συγκρότημα "δίνει" με την ψυχή του, βγήκε έξω, έκλεισε τις δύο πόρτες κι ανέβασα την ένταση στο μισό. Ο Κώστας (ο συνεργάτης του Πάνου) πήγε στο σαλόνι (χοντρικά, η απόσταση από την εξωτερική πόρτα του χώρου ακρόασης είναι περίπου 6-7 μέτρα), κάθισε στον καναπέ κι επέστρεψε μετά από 2 λεπτά. Άνοιξε τις πόρτες, μπήκε στο χώρο και με ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά και μας ανακοίνωσε ότι είτε άκουγε τη μελωδία σε ένταση ψιθύρου είτε καθόλου.:dance2: Δεν ξέρω τι γίνεται σε πιο φασαριόζικα κομμάτια (Bolt Thrower έβαλα ύστερα, αφού έφυγαν :D ), αλλά κάποια στιγμή που θα έρθουν οι βλαμένοι της ΕΒΚΥ από το σπίτι, θα κάνω κι αυτό το "πείραμα".
Η αλήθεια είναι ότι τώρα με τα subwoofers, δεν έκανα ακόμα το "πείραμα" που αναφέρω πιο πάνω, αλλά θα γίνει μια αυτό σε κάποια φάση.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
"She sells sanctuary", "Fire woman" & "Rain", αγαπημένη τριάδα από τους The Cult - λες κι ακούω τα τραγούδια για πρώτη φορά...

Άντε, κάνα δυο ακόμα και μετά νανάκια.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
"She sells sanctuary", "Fire woman" & "Rain", αγαπημένη τριάδα από τους The Cult - λες κι ακούω τα τραγούδια για πρώτη φορά...

Άντε, κάνα δυο ακόμα και μετά νανάκια.
δεν θα περιμένεις τις προτάσεις του Γιάνννη? :cry: :lolsign:
 




Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Έλα, φρέσκες, τώρα.
View attachment 164187

View attachment 164188

Υ.Γ. 1: Ακούω το "Your latest trick" των Dire Straits. 'Νταξ'... Όποιος δεν έχει ακούσει το τραγούδι με subwoofers, δεν έχει ακούσει το τραγούδι. Έχει ακούσει το τραγούδι, στο περίπου και πολλά λέω.

Θυμίζω ότι κάποτε, (νόμιζα ότι) άκουγα το τραγούδι, στην προ subwoofers εποχή και μου άρεσε. Πολύ. Ε, λοιπόν, πάνε αυτά. Ανεπιστρεπτί. Πλέον, το τραγούδι, δεν μου αρέσει απλώς. Πέρασα στο επίπεδο που ανατρίχιασα στο άκουσμα του... Με τις υγείες μου...

Υ.Γ. 2: Τελικά, τα πιο πάνω σχόλια βρίσκουν εφαρμογή σε όλο το album. Με τις υγείες μου...*2
Καλημερα και καλο μηνα!

Ο μπροστα τοιχος ειναι τελειος!Το ταβανι φαινεται καλο αλλα δεν θα εφτιαχνα τις γωνιες 45° εκει που εφαπτεται με πλαινους τοιχους διοτι το κοβω για απευθειας ανακλαση στον ακροατη απο το απεναντι ηχειο...

Ο πισω τοιχος θα ηθελα να εχει καποια διαχυση-καλες οι κλισεις αλλα πολυ μεγαλες οι επιφανειες.

Τωρα,το μεγαλο bung for your money ειναι το σημειο που κολλανε τα ηχεια στους πλαινους.Εχεις μεν σκατερινγκ αλλα σε μικρο ευρος υψηλων συχνοτητων,λογω των μικρων οπων.

Ευκολο πειραμα:παρε 2 πανελ σκληρα,σε πλατος μισο μετρο και υψος οσο το ηχειο και ακουμπα τα σε 30° κλιση περιπου μπροστα απο καθε ηχειο.Αν εχεις ψηφιακη συνδρομη μουσικης,θα σου πω κατι να ακουσεις και μετα γραψε εδω τις εντυπωσεις σου.

Αν εχεις αποριες ρωτησε με.
είσαι έτοιμος ψυχολογικά γι αυτό που θα ακολουθήσει έτσι?


Πολυ βιαζεσαι.Αυτα που βλεπεις εκαναν καλη δουλεια αλλα καποια στιγμη θα αντικατασταθουν απο diy κυλινδρικους διαχυτες.Απλα βαριεμαι...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Μετά την αναλυτική περιγραφή απο @jiovani75 και @wizzy για την ανάγκη ενσωμάτωσης δυο σαμπ ακόμα και με μεγάλα (και πολυ αξιόλογα) ηχεία, ο αντίστοιχος νόμος θα ονομασθεί Νόμος Jiovanni-Wizzy.
 


Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Βλεπω η γυψοσανιδα ειναι διατρητη (μαλλον οχι παντου).

Παντως βλεποντας τα ηχεια, θυμηθηκα οτι πριν απο πολλα χρονια ακουγοντας απο τα ιδια ηχεια το Soulville - BEN WEBSTER δημιουργηθηκε ενας ερωτας μεγαλος!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top